Válás - Vagyonmegosztás - per


Goodwitch # 2008.08.01. 10:56

gyermekek vele maradnának; neki ki kellene költözni, de gyerekek maradhatnának, ha gondot okoz az elhelyezés.

Ezt mégis hogyan? Akkor most nála lesznek a gyerekek, vagy nem?

Egyébként ha a gyermekek nála lesznek elhelyezve, a bíróság simán megítélhet neki egy lakáshasználati jogot, még akkor is, ha tiéd a lakás, tehát nem biztos, hogy ki kellene neki költözni.


Goodwitch

a_kerdezo # 2008.08.01. 10:34

Üdv! Röviden, tőmondatokban leírnám a helyzetünket: Válás folyamatban, várjuk a 2. tárgyalás; eddigi szándékain szerint én kifizetem az ingatlan ráeső 50%-os részét; gyermekek vele maradnának; neki ki kellene költözni, de gyerekek maradhatnának, ha gondot okoz az elhelyezés. Ő nem fogadja el azt az összeget amit ügyvédeink közösen kiszámoltak, hanem többet szeretne. Ha lejár a gondolkodási idő a vagyonmegosztási pert megindítjuk. Kérdéseim: Szerintetek meddig tartana az ügy? Mennyibe kerülne ill. milyen költségeket lehet számolni erre? Létezik, hogy mivel vele maradnak a gyerekek a bíróság több pénz ítél meg, mint amennyi járna? Ha kifizetem köteles kiköltözni? A gyermekek elhelyezését meg tudná oldani akár nálam, akár szüleinél, akár barátjánál. Előre is köszönöm! (Fontos lenne, mert holnap leülök vele tárgyalni)

ObudaFan # 2008.07.31. 18:22

Tulajdonképpen elég két tanúval kötni erről egy szerződést, de a legtutibb, ha a bírósági egyezségbe foglaljátok, akkor erről később nem lesz vita.

tildi # 2008.07.31. 10:48

Üdvözlet Mindenkinek!

A következő kérdésemre kérek szépen választ.
Válás estén, milyen dokumentumokkal kell lemondani egy gépjárműről, hogy a másik fél át tudja iratni a nevére?? Köszönöm a választ.

Goodwitch # 2008.07.31. 08:25

Fiedlerzs

Igen. Bár ez a csjt-ben nincs így kimondva, de a töretlen bírói gyakorlat az, hogy a házassági életközösség kiterjed a házasságkötést megelőző élettársi közösségre is. Persze ha azt az autót 2005-ben bizonyíthatóan olyan pénzből vetted, ami a te különvagyonodnak számítana, akkor ott is eltérő lehet a tulajdoni hányad.


Goodwitch

Fiedlerzs # 2008.07.31. 04:17

Nagyon köszönöm a választ.
Ha jól értelmezem az életközösség azért 2004-től számít, mert, hogy korábban megszakadt? Tehát az előtte 2000-2004 tartó időszakban szerzett dolgokhoz semmi köze?

Köszönöm.

Goodwitch # 2008.07.30. 22:15

Fiedlerzs!

A házasságotokat megelőzően tehát az életközösség 2004-ben kezdődött. Elvileg innentől számít a szerzés közös szerzésnek, függetlenül attól, hogy kinek mennyi volt a jövedelme.

Az ingatlan tehát 1/1 tulajdoni hámyada a tiéd, a férjednek megtérítési igénye lehet az életközösség alatt fizetett törlesztőrészletek felének mértékéig.

A 2005-ben vett autó már közös tulajdonba került, ahogyan a hitel is közös. Ugyanez áll a másik autóra is.

Az együtt szerzett ingóságok is közös tulajdonban vannak, amennyiben azt az újraösszeköltözésetek után vettétek. Ha jándék volt, akkor nem.

A gyermeke után tartásdíj fizetési kötelezettségét nem érinti, hogy mit hagyott ott nektek. A tartásdíjat 6 hónapra visszamenőleg követelheted tőle.

Tekintettel arra, hogy házasságot kötöttetek, nincsen jelentősége annak, hogy kinek mennyi volt ezalatt a jövedelme.


Goodwitch

Fiedlerzs # 2008.07.30. 21:45

Szeretném, ha megnyugtatnának, hogy nincs mitől félnem.
Párommal 12 évvel ezelőtt (1996-ban) ismerkedtem meg. 1998-ban vásároltam munkáltatói kölcsönből egy ingatlant (1/1 saját tulajdon).
2000-ben összeköltöztünk.
2003-ban ismét kölcsönből (édesanyámék háza a hitel fedezete) vásároltam egy másik ingatlant (szintén 1/1 saját tulajdon).
2004-ben 3 hónapot külön költöztünk a párommal.Megszakadt az életközösségünk, igaz csak 3 hónapra.
2005-ben vásároltam egy autót (hitelből).
2006-ban házasságot kötöttünk.
2007-ben vásároltunk egy másik autót is, ami az én nevemre került - de ő is hozzájárult 50 %-ban. Tavaly megszületett a kislányunk és
idén 2008. májusban elköltözött itthonról, megromlott a viszonyunk (házasságtörést követett el).
Azóta a gyerek felé sem néz, semmit nem fizet.
A minap mikor megkérdeztem, hogy mikor fizet a gyerekére, tekintettel arra, hogy már nem él velünk és 1 millió forint további adóssággal hagyott el minket, a válasza az volt, hogy mivel ő mindent itthagyott nekem és semmit nem követelt, ezért én milyen jogon merek tőle gyerektartást kérni. Majd közölte, hogy beadja a válópert és amit tud azt mindent elperel tőlem.

2000 óta, amióta közös háztartásban élünk (kivéve a 2004-ben történt 3 hónap megszakítást) a férjemnek bejelentett állása és igazolható jövedelme nem volt (nem igazolt jövedelme volt, de az az én jövedelmem töredéke).
Az ingatlanok törlesztései igazolhatóan a saját bankszámlámról kerültek levonásra - bár a 2006. óta történt törlesztő részletek megfizetésekor már házassági közösségben éltünk.

Mi az ami a fentiek alapján neki ítélhető, abban az esetben, amennyiben perre kerül a sor?

Nagyon várnám a választ, mert rendkívül elkeserít a helyzet.