Örökség visszautasítása - lehetséges?


beetle # 2008.09.04. 16:20

Sziasztok!
Nagymamám pár hónapja meghalt, évek óta nem tartjuk a kapcsolatot, volt a rokonságon belül egy család aki gondozta haláláig. Most lesz a hagyatéki tárgyalás, egyetlen örököse vagyok, vér szerinti senki más nincs. Jelzem semmilyen papírt nem kaptam a közjegyzőtől (állítólag nem találták meg a népességnyilvántartónál a címem), a gondozó család levelébe volt belefoglalva, hogy értesítsenek engem a hagyaték tárgyalás időpontjáról.
Ma beszéltem a közjegyzővel a vagyon egy külterület (föld) és az utolsó havi nyugdíja. A temetési költségeket az őt gondozó család állta, ezt számlával tudják igazolni.

Azt kérdezném, hogy én semmiféleképp nem szeretném hogy a nevemre (vagy bármely kiskorú gyermekem nevére)kerüljön a föld, nem akarok örökölni, lemondhatok a közjegyző előtt erről? Az őt gondozó családnak sem lesz valószínűleg szüksége a földre, arra gondoltam, írok egy lemondó nyilatkozatot az ő javukra, az utolsó havi nyugdíjról is lemondok, de mi lesz ha visszautasítják?
Ez a két összeg egyébként kb. fedezi amit ők temetési kölségként kifizettek. Ezt csak azért írom, mert ha visszautasítják ők is az örökséget, esetleg lehet valami követelésük velem szemben?
A közjegyző előtt visszautasíthatom az örökséget? Vagy esetleg átruházhatom pl. a helyi önkormányzatra?
Semmiképp sem szeretném ha a nevemre kerülne.

Köszönöm ha segítetek!
beetle

ObudaFan # 2008.09.04. 16:54

Visszautasíthatod, de ebben az esetben a hagyaték a gyermekeidet ilelti meg, akik nevében a gyámhatóság hozzájárulása nélkül utasíthatod csak vissza, azt meg kötve hiszem, hogy meg lehet szerezni.

beetle # 2008.09.04. 17:00

Köszi a választ és lemondani sem tudok a földről ott a közjegyzőnél pl. az önkormányzat javára?

Egyjogász # 2008.09.04. 18:09

Nem, úgy van, ahogy ObudaFan írta.

Azaz valakinak a "javára" nem mondhatsz le, te annyit mondhatsz, hogy neked nem kell.

Ha nem lenne gyermeked, vagy más örökös, aki a te kiesésed esetén a helyedre kerül az öröklési rangsorban, akkor a szükségszerű örökös ilyen esetben az Állam lenne.

Ha viszont te visszautasítod, és van gyermeked, automatikusan ők lesznek az örökösök, egyebekben lsd. ObudaFan által írtakat.

ObudaFan # 2008.09.04. 18:18

Viszont valószínűleg a félelmeid a hagyatéktól alaptalanok.

beetle # 2008.09.04. 19:09

Egyjogász, neked is köszi.
Akkor ezek szerint nincs választásom? Mivel van két kiskorú gyermekem, ha én lemondok őrájuk száll és ha ezt sem szeretném akkor mit tudok tenni? Nincs semmiféle kiskapu, ennek így kell történnie?

beetle # 2008.09.04. 19:16

"Viszont valószínűleg a félelmeid a hagyatéktól alaptalanok"

Azért nem szeretném, mert ez egy olyan földterület,ami semmire sem jó, építési teleknek nem adható el, mert gázvezeték fut rajta,a falu legrosszabb helyén van egy domboldalon, ráadásul más városban is lakunk, a kaszálást-parlagfű irtást sem tudjuk megoldani. Úgy érzem előnyöm nem fog származni ha a nevemre kerül, értéke nem fog növekedni, szóval ezt nyűgnek érzem, de úgy látom nincs megoldás hogy megszabaduljunk tőle :(

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.05. 07:17

Azért megpróbálhatod meggyőzni a gyámhatóságot. Mondjuk, engem nem tudtál...

bandeeraz # 2008.09.05. 09:00

Látom még itt is sokan keverik a visszautasítást és a lemondást. Lemondani előre lehet, és akár valakinek a javára is, visszautasítani utólag, és feltétel nélkül. Tehát jogosultat sem lehet megjelölni. Sztem visszautasíthatod az örökséget, de akkor automatikusan a te gyermekeid örökölnek, a gyámhatóság meg nem fog hozzájárulni, hogy ők is "lemondjanak". Még egy kérdés: az adott földtterületnek mi a besorolása?

mint az ék # 2008.09.05. 10:29

Örököld meg, majd az általad megtérítendő temetési költséget úgy egyenlítsd ki a gondozó család részére, hogy egy általatok közösen megállapított összegben beszámíttatod a telket. Persze akkor, ha a másik fél erre igényt tart.


egyszer? de nagyszer?

beetle # 2008.09.05. 14:42

Sziasztok!
Köszi a sok választ, a gyámhatóságot inkább kihagynám...
Ma beszéltem a közjegyzővel telefonon és a nagymamámat gondozó család a "hitelező", mivel nálunk van a 170ezer ft-os temetési számla és ők készítették el a hagyatéki leltárt is.

Állítólag egyedül az ő javukra mondhatok le a hagyatékról, de a jelenlegi álláspont szerint ők sem szeretnék sajnos a földet (csak az utolsó havi nyugdíjat). Ha nekik nem kell, akkor a nevemre kerül az örökség és utána én persze már eladhnám (ha lenne kinek) és el is ajándékozhatom, de visszautasítani semmiképp sem tudom, mert akkor a gyerekeim nevére fog kerülni.

Helyesek így az információim?

Abban még segítsetek nekem, hogyha most a nevemre kerül az örökség, kell-e majd nekem utána illetéket fizetni?
És ha elajándékozom a földet pl. a helyi önkormányzatnak(ami besorolás szerint külterület), annak mik az anyagi vonzatai rám nézve? Az ajándékozás is illeték ill. adóköteles?

ObudaFan # 2008.09.05. 14:51

Nagyjából helyesek. Kell illetéket fizetned. Ha elajándékozod, akkor majd a megajándékozottnak kell ajándékozási illetéket fizetnie, de ez nem érinti azt, hogy neked meg öröklési illetéket kell.

beetle # 2008.09.05. 15:11

Obudafan, köszönöm szépen!

bandeeraz # 2008.09.05. 15:49

Az a kérdésem, hogy mi a besorolása, arra vonatkozott, hogy vajon mezőgazdasági földterület-e? Mert akkor könnyen vissza lehetne utasítani.

ObudaFan # 2008.09.05. 16:47

Semmivel sem könnyebben. A gyámhatóság ahhoz sem fog hozzájárulni.

ObudaFan # 2008.09.05. 16:48

Ezzel együtt, ahogy KBS írta, az egyetlen lehetőség a gyámhivatallal egyeztetni.

Egyjogász # 2008.09.06. 05:36

A mezőgazdasági földterület annyiban speciális, hogy azt külön is vissza lehet utasítani.
(Mert egyébként az örökségből nem lehet mazsolázni, vagy visszautasítod az egészet, vagy nem.)

Ez elég ritka dolog lehet, mert egy ügyemben legutóbb a közjegyző (!) előtt sem volt ez teljesen tiszta.
(Persze utóbb szabadkozott, hogy nem vette észre, hogy mezőgazdaági földterületre vonatkozik a visszautasítás, azért adott olyan tájékoztatás, hogy az örökös vagy mindent visszautasít, vagy semmit, és külön nem utasíthatja vissza a földterületet.
Na ja...)

Egyebekben pedig, ahogy ObudaFan is írta, ez pont olyan visszautasítás, mint az örökség általános visszautasítása, így persze megteheted, de az örökség ebben az esetben is gyermekeidre "száll".

A gyámhivatal pedig a gyermekeid vagyonáról való ingyenes lemondáshoz nem valószínű, hogy hozzájárul
(az örökölt föld ugyanis ez, ha nem is nagy értékű vagyontárgy), talán ha arra hivatkozol, hogy mg. földterületről van szó, nem tudják se a gyerekeid, se te művelni, stb., stb. nagyobb esély lehet erre, de az ezzel összefüggő gyámhivatali gyakorlatot nem ismerem.
Szerintem mindenképpen érdeklődj az illetékes gyámhivatalnál.

bandeeraz # 2008.09.06. 06:37

100%-ban arra gondoltam, mint Egyjogász:))

ObudaFan # 2008.09.06. 09:08

Igen, csak a végkövetkeztetés volt rossz.

bandeeraz # 2008.09.06. 13:40

Kedves Obudafan: nem ismerem a gyámhatóság gyakorlatát. A törvény betűjét szó szerint értelmezve elvileg nem kéne, hogy gond legyen egy értéktelen mezőgazdasági földterület visszautasítása, amire ráadásul a Ptk is lehetőséget ad.

beetle # 2008.09.10. 19:51

Sziasztok!
Köszönöm szépen mindenkinek a választ!

Tegnap lezajlott a hagyatéki tárgyalás és harmadik személyként jelentkezett az egyik szomszéd, aki pár évvel ezelőtt megvásárolta nagymamámtól a földet, igaz hogy nem volt róla papírja, de most benyújtotta a hitelező igényét és így ott a helyszínen az ő nevére került, az én szempontomból ez így volt a legjobb.
Egyébként 150 ezer ft értékű volt a föld, belterület és a gyámhatóság ekkora összegnél nem járult volna hozzá a visszautasításhoz (megkérdeztem).
Köszönöm mégegyszer mindenkinek.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.11. 06:50

Hmmmm... Ingatlan adásvételi szerződés csak írásban érvényes. Ezen túl a termőföldre elég széles körnek van elővásárlási joga; ha velük nem közölték az ajánlatot (márpedig nem közölték), még az írásban kötött szerződés is érvénytelen.
Nem lesz ez így jó.

ObudaFan # 2008.09.11. 09:25

Szerintem sem fog átmenni a földhivatalon.

ObudaFan # 2008.09.11. 09:26

Már az elővásárlási jog miatt nem. Mert amúgy a hagyatékátadó végzés pótolja az írásbeli szerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.11. 09:30

Hacsak a hagyatékátadó végzésbe nem foglalta a közjegyző a hagyatéki hitelező és az örökös egyezségét. De akkor se baba.
Ha ez így lehetséges lenne, az módot adna rá, hogy az örökös úgy adja el az örökölt ingatlant, hogy se öröklési illetéket, se személyi jövedelemadót nem fizet. Csak arra kellene vigyáznia, hogy még a hagyatéki tárgyalás előtt találjon vevőt.