Örökség visszautasítása - lehetséges?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.25. 14:17

De igen, tartozás örökléséről is szó van. Az örökhagyó kölcsöntartozása ugyanúgy az örökösökre száll, mint a vagyontárgyak.
Ha pozitív az örökség, akkor a gyámhatóság nemigen fogja hozzájárulását adni ahhoz, hogy a gyereked nevében is visszautasítsd a hagyatékot.

Egyébként sincs sok ráció abban, hogy a visszautasítással édesanyád kapja meg az egész hagyatékot - és aztán majd tőle örököljétek mégis. Az kétszeres illetékteher egy helyett. (Sőt: kevesebb, mint egy helyett.)

Az az örökös, akinek nincs jövedelme, kérhet haladékot, részletfizetési kedvezményt. Vagy kaphat kölcsönt, vagy eladhatja a tulajdoni hányadát.

Bogimogi # 2008.09.25. 15:12

köszönöm szépen a segítséget. Igazából ráció tényleg nincs benne, de a tudomásomra jutott egy háttérinfó - amelyet valószínűleg egyébként anyu halála utáni hagyatéki tárgyaláson tudtam volna meg - miszerint anyu úgyis az öcsémre hagyná az ő egész részét, így viszont szívesebben utasítottam volna vissza,akkor hadd vigyen mindent. Sajnos ha a gyámhatóságot nem tudom meggyőzni akkor viszont nem "szabadulhatok".
Mégegyszer köszönöm a segítséget!
Szép estét!
üdv BOgi

ktibike # 2008.09.29. 15:20

Sziasztok!
Családi nyaralónkról lenne szó. Édesanyám 11éve hunyt el.Akkoriban a hagyatéki tárgyalásra előkerült az előző házasságából származott fia is,aki soha nem tartotta az édesanyjával a kapcsolatot (nem Anyu hibájából),de igényt tartott az örökségére. Jelenleg a nyaraló tulajdoni megoszlása a következő:3/6rész édesapámé,1/6rész az enyém, 1/6rész az édestestvéremé,és 1/6 a fél"testvéremé".Őt azóta sem láttuk,nem is tudjuk merre él.Kérdésem az lenne,hogy milyen lehetőségünk van az ő részét visszaszereznünk? Ő az eltelt időben nem tett semmit sem,pedig az épületet karban kell tartani,még ha ez saját munkával is történik,a kertrészt gondozni kell,de ő erre mégcsak szándékot sem tett. Milyen lehetőségeink vannak vele szemben?(Édesapámnak a mi részünkre haszonélvezete van.)
Köszönettel: Tibi

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.09.29. 15:22

Megvásárolják a részét.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.29. 17:11

Ha eladja.

ktibike # 2008.09.30. 06:04

Köszönöm a válaszokat. A vásárlásnál lehet-e őt kötelezni,hogy az örökségével nem foglalkozott, vagy erre nézve nincs semmi lehetőségünk, hogy a vételárnál ezt figyelembe legyen véve?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.30. 06:07

Még magára az eladásra se lehet kötelezni, a vételár meg végképp szabad megállapodás tárgya.

A fenntartási költségek viselésére pedig a haszonélvező köteles.

ktibike # 2008.09.30. 07:59

Köszönöm a választ.

Maddie # 2009.01.11. 16:12

Köszönöm Egyjogásznak a szeptember 25-i választ.
A kulcsszó -"visszautasítás" működött, és kimaradtam a nem kívánt örökségből nagykorú gyermektelen leszármazottaimmal együtt. A Közjegyző valóban megoldotta.
Még egyszer köszönöm, nagy segítség volt a jó tanács!

istvan74 # 2009.01.15. 12:16

Sziasztok!
Az öcsém és én örököltünk édesapánk után egy ház részének tulajdonjogát. Mint kiderült emelett elég sok tartozást is örököltünk. Mivel a házból csak egy rész a mienk, nem tudjuk eladni, így a tartozást saját vagyonunkból kellene kifizetni. Szeretnénk visszautasítani az egész örökséget, de azt mondták nem lehet. Ez tényleg így van?
Az öcsémnek van egy kiskorú gyermeke. Írhatnak ők az ő nevében visszautasító nyiltakozatot?
Megnéztem a korábbi hozzászólásokat és láttam, hogy kiskorú esetében elég nehéz visszautsítani, de itt mégiscsak tartozásról van szó.

ObudaFan # 2009.01.15. 20:04

De, lehet. A kiskorú helyett a törvényes képviselője utasíthatja vissza (ha az anya él még ő, ha nem, de már van gyám, ő, ha gyám sincs, a gyámhatóság által kirendelt eseti gondnok), de csak a gyámhatóság hozzájárulásával. Egyébként az örökös legfeljebb a hagyaték erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

istvan74 # 2009.01.16. 08:04

Igen, ezt tudtam, de a tartozás majdnem ugyanannyi, mint a hagyatéki érték.
Nagyon köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2009.01.16. 12:25

Nincs mit.

pmónika # 2009.01.16. 18:50

Jó estét kivánok

Nagyon fontos kérdéssel fordulnék Önökhöz.Szüleim 1989-ben vettek fel 540000.ft OTP hitelt ,amelyet később rendszertelenül fizetett édesanyám ,édesapám halála után ,amely 1994-ben történt.1997-ben édesanyám is elhunyt ,igy a hitelt a 6 gyerekei örökölték. A hagyatéki tárgyaláson a közjegyző szerint nem mondhattam le az örökségről,miszerint ilyet nem lehet tenni.Igy megkaptuk sajnos az OTP-vel terhelt lakást,ami a mai napon már 3200000 ft-nál jár .De ez a lakás nem ér már ,esetleg 500000ft-ot
Szüleimnek 4. szülött gyereke vagyok ,és a második gyereke a kezes.Mostmár ott tart az ügy, hogy eddig több felszólitást kaptunk a testvérek ugyszintén ,de a napokban végrehajtótól jött az értesités,miszerint fizessek 3200000ft-ot ,vagy kérjem a részletfizetési lehetőséget,ellenkező esetben meginditják a birósági eljárást ill. foglalást.Azóta én férjhez mentem,3 gyerekünk van ,külön saját lakásunkban élünk ,amely a nevünkön van.azt szeretném kérdezni ,mivel önhibánkon kivül estem ebbe a helyzetbe ,foglalhatják-e a mostani lakásunkat is ,és benne lévő vagyontárgyainkat?Vagyis hová forduljunk segitségért? Azt szeretném kérni ,és egyben elnézést kérni a többi fórumozótól,hogy ha lehetséges,szakügyvéd válaszoljon ,vagy aki volt már ugyanebben a helyzetben. Válaszaikat előre is nagyon szépen köszönöm Tisztelettel Pmónika

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.16. 19:31

Nyugi...

ObudaFan # 2009.01.17. 09:51

A hagyatéki tárgyaláson visszautasíthattad volna az öröklést, nem tudom, hogy a közjegyző miért mondott mást. De te legfeljebb addig az értékig felelsz a hagyatéki tartozásért, amennyit örököltél, ha sem adóstárs, sem kezes nem voltál.

Egyjogász # 2009.01.17. 12:21

"a közjegyző miért mondott mást." ?

Mert több munkája van vele?

ObudaFan # 2009.01.17. 13:15

Attól még tájékoztatási kötelezettsége van.

pmónika # 2009.01.17. 13:47

Jó napot kivánok
Köszönöm gyors válaszukat .Még azt szeretném megkérdezni, hogy akkor az én jelenlegi ,saját lakásommal is és vagyontárgyaimmal is felelek,a fennálló tartozás rámeső részével,vagyis foglalhatnak-
e tőlem,vagy csak a szülői (megörökölt)lakást.
Válaszukat előre is köszönöm Pmónika

ObudaFan # 2009.01.18. 20:08

Lásd: 2009.01.17. 10:51

pmónika # 2009.01.19. 13:01

Jó napot kivánok
Köszönöm az eddigi segitséget,de a saját ,meglévő házamat is lefoglalhatják ,és a benne lévő vagyontárgyakat?Miért nem a szülői házat foglalják ,és ingóságot?Az OTP-nek mi köze van az én megvásárolt lakásomhoz ,amikor nem ez a terhelt ,hanem az örökölt ház?Én nem vagyok kezes ,mert akkor azt mondanám ,jogos ,de csak örököltem sajnos a hitelt,Kérem Önöket egyértelmü válasz adására, mert laikus vagyok ebben a témában.Megértésüket ,és segitségüket köszönöm! Tisztelettel Pmónika

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.19. 13:05

Szvsz elég egyértelmű volt, de akkor ismét: az örökös elsősorban az örökség tárgyával tartozik. Mivel a konkrét esetben az örökség tárgya megvan, nincs másodsorban; pont.
Úgyhogy mégegyszer: nyugi.

pmónika # 2009.01.19. 14:57

Jó napot kivánok

Köszönöm az egyértelmü választ ,igy már megértettem.Tisztelettel Pmónika

bmónika62 # 2009.01.20. 12:44

Tisztelt Fórum, jogi tanácsot szeretnék kérni!

2000. október 25-én meghalt apukám és az öcsémmel örököltük a kb.6.000.000,-Ft értékü panellakás 1/4-1/4. részét, anyukám teljes haszonélvezettel rendelkezik. A napokban édesanyám arra kért, hogy kölcsönt akar felvenni, és az öccsémmel írjuk alá a kölcsönszerződést, hogy engedélyezzük a jelzálogot a lakásra. El kell mondanom, hogy az öcsém most vált el és odaköltözött édesanyámhoz, mert két gyerek után fizet gyerektartást és nem tud lakást venni, ő azt mondta, hogy azzonnal aláírja a kölcsönszerződést. Én még nem tudom, mert anyukám nyugdijjas és mi lesz ha esetleg nem tudja fizetni a kölcsönt, és az öcsémnek sincs sok keresete, hogy segítse, és kijelentette nem is akarja ,és nekem is van két gyermekem akiket nevelni kell, de ha a jelzálogot ráteszik az én külön álló lakásomra is, mint ahogy pmónikával történt, akkor mi lesz. Úgy gondoltam, hogy visszautasítom az örökséget az anyukám javára és ezért nem kell az engedélyem, hogy tudjon boldogúlni. Talán a családomnak nem kell egy kilakoltatást átélnie, vagy az adóság így is örökölhető. Azt szeretném kérdezni, hogy lehet jogilag ilyet csinálni és mi lehet a következménye.
Köszönettel:

monalisa1 # 2009.01.20. 13:13

A lakás haszonélvezője viseli annak terheit és élvezi hasznát. Nos jelen esetben "haszon" az nincs a lakáson, ellenben teher az igen: rezsiköltség - ha lakáskölcsön régebbről esetleg már nem.

Számold ki, hogy anyukád nyugdíja elég-e a havi megélhetésére, a rezsire, és azon felül a felvenni kívánt kölcsönt is fizetni havonta x éven keresztül majd.

A testvéred vélem nemigen fog tudni beszállni a rezsibe és a lakáskölcsönbe, és biznyára Te sem.

Beszéld át az anyukáddal, hogy mire is kívánja felvenni/felhasználni a hitelt, és valóban anyira szükség lenne arra?!

Ha a lakásodatra rákerül a jelzálog, onnantól nem lesz egy nyugodt éjszakád - mint hasonló helyzetben lévő sok másoknak sem.

Vagyis mindenki a sajátját kockáztassa csak...

Külön még annyit, ha a mamádnak ajándékozod az 1/4-ed tulajdonrészedet ez egyrészt illetékköltség másrészt ügyvédi munkadíj, de készpénzhez akkor sem jut - csak "papíron" lett értéke.

Zárójelben: egyáltalán anyukád hitelképes? (A mai megszorítós időkben a bankok nem ritkán 2-3 jelzálogot is kérnek mire azt az egy hitelt megadják.)

Monalisa
laikus hozzászóló