gyerektartás 18 év után


mamek77 # 2019.10.26. 08:36

Az anyukája vagyok, velem él közös háztartásban.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.26. 10:18

Akkor amíg hatályos a tartásdíjról szóló döntés, addig kapod.

ccsilla68 # 2019.10.27. 22:03

Kerdesem a kovetkezo: fiam 25 eves ( 2019 majusban toltotte be), egyetemen vegzos, szakmai gyakorlatat vegzi egy cegnel ahol diak fizetest kap. Erdeklodni szeretnek, hogy meddig jar meg a gyerektartas?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.28. 06:54

Lásd lentebb.

ata101 # 2020.02.28. 05:33

Üdvözletem!
Elvált apa vagyok,és a gondnokság alatt lévő gyermekem és az édesanyja úgy nyilatkoztak,hogy nem akarják tartani velem a kapcsolatot.
Rokontartást fizetek a gyerekem után

Ezek után köteles vagyok fizetni?

Köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.28. 06:41

Ha az a kérdés, akkor cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes nagykorú gyermekkel szemben nem áll meg a méltatlanság pusztán a kapcsolattartás elutasítása miatt.

ata101 # 2020.02.28. 07:26

És mi van abban az esetben,ha még van másik 2 kiskorú gyermekem a 2.házasságomból,akik után tartást fizetek és ezenkívül a devizahiteleim miatt mindösszesen 16500 Ft-om marad a megélhetésemre.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.28. 10:30

Akkor az van, hogy van másik 2 kiskorú gyermeked a 2.házasságodból,akik után tartást fizetsz és ezenkívül a devizahiteleid miatt mindösszesen 16500 Ft-od marad a megélhetésedre.

Biztos, hogy ezt akaratad kérdezni?

ata101 # 2020.02.28. 13:09

Azt akartam kérdezni,hogy mivel a volt nejem 30000 Ft-os gyerektartást(rokontartást)szeretne,kötelezhetnek-e arra,hogy szerezzek a maradék 16500 Ft mellé még 13500 Ft-ot.(Provident stb)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.28. 13:25

Szerintem ez se jobb. De legyen neked: nem köteleznek rá.

(Ti. az ítélet nem úgy fog szólni, hogy "szerezz ennyi meg ennyi pénzt". Az ítélet úgy fog szólni, hogy "fizess ennyi meg ennyi gyerektartást". Megjegyzem, valószínűleg ilyen ítéletet sem kell hozni - mert már van. Vagy nincs?)

ata101 # 2020.02.28. 13:36

Az ítélet 25000 Ft-ról szól viszont a 2.nejem nem fizeti pár hónapja a közösen felvett hitelünk felét,mivel megszűnt a munkahelye,így az ő részét is rámlőcsölték,mint egyetemleges adósra.
Tehát korábban tudtam fizetni,most meg nem.
Ráadásul a közös házunkat is hiába adtuk el,nem futotta a tartozást.

kozso68 # 2020.04.13. 18:45

Meddig jár a gyerektartás?
A lányom 18 éves korában érettségizett,nem vették fel az egyetemre,ezért beiratkozott egy OKJ-s iskolába hogy két év alatt szakmát tanul,közben másodszorra sem vették fel, így az idén szakmája lesz,de már tavaly elmúlt 20-éves. Kérdésem ,meddig kell tartásdíjat fizetnem? Mi történik ha idén felveszik?

ObudaFan # 2020.04.20. 11:48

Ha idén felveszik, akkor valószínűleg még kell.

fazsolt # 2020.04.26. 05:46

Tisztelt Szakértők!

Fiam 20 éves, idén befejezi az iskolát. Nem jelentkezett felsőoktatásba, inkább dolgozna.
Ilyenkor, ha jól tudom, megszűnik a gyerektartásdíj kötelezettségem. Ezt kinek kell jelezni. Tartásra jogosult, avagy jómagam?

Aztán lányom is idén érettségizik, ő feltehetőleg továbbtanul de 4,5 éve nem tartja velem a kapcsolatot, elutasít. Hivatkozhatok-e arra, hogy tartásra érdemtelen?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.26. 07:55

A tartási kötelezettség megszűnését annak kell első sorban bejelentenie, akinek a kezéhez fizetni kell.

Az érdemtelenséget önmagában a kapcsolattartás hiánya nem alapozza meg. Ezt viszont nemigen szokták önként elismerni, többnyire perelni kell.

fazsolt # 2020.04.26. 08:07

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm válaszát. Tehát ha az édesanya nem jelzi senki felé, hogy ez a kötelezettségem megszűnt, akkor fizetnem kell, vagy jó pénzért fogadok ügyvédet?

Tartásra érdemtelen... Mi az, ami kimeríti ezt a fogalmat? Bírója válogatja, vagy van egy szempontrendszer?

Köszönöm

alfateam # 2020.04.26. 08:44

fazsolt! Nemárt ha ezt elolvasod:
https://kuria-birosag.hu/…ont/xxix-ped

drbjozsef # 2020.04.26. 08:48

fazsolt,

Főszabály szerint neki kell, hívd fel rá a figyelmét, ha záros határidőn belül nem intézkedik, akkor jelentsd be Te.

Érdemtelenség? Mondjuk ha megpróbál meggyilkolni. Na jó, ennél kevésbé súlyos kifogásolható magatartásra is, ez a körülményektől függ, de a kapcsolattartás hiánya önmagában ritkán elégséges (főleg, hogy annak tényleges okát elég nehéz felderíteni és vagy bizonyítani).

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.26. 09:31

A 18 évesnél idősebb gyermek akkor lehet a kapcsolattartás hiánya miatt érdemtelen, ha megfelelő ok nélkül nem tartja a a kapcsolatot. Ez a körvonalazódó gyakorlat szerint inkább a kapcsolat kifejezett elutasítását, megtagadását, határozott elzárkózást jelent.
Nem szabad elfelejteni, hogy a kapcsolattartás a gyermeknek joga, a szülőnek viszont joga és kötelessége.

fazsolt # 2020.04.26. 15:56

alfateam:

  1. pont érdekes. Olyan dolgokat írt ki nyilvános oldalakra, amik nyilván nem igazak, viszont alaposan alááshatták volna a becsületemet.

Annyira komolyak voltak, hogy bár nem vagyunk jóba az édesanyával és a jelenlegi párjával, de még náluk is kiverte a biztosítékot. Igaz, ez 4 éve volt, de míg gimnáziumba járt, addig nem akartam ezzel foglalkozni.
Na majd meglátjuk,
köszönöm mindenkinek a segítséget!

ObudaFan # 2020.04.27. 06:00

Nem szabad elfelejteni, hogy a kapcsolattartás a gyermeknek joga, a szülőnek viszont joga és kötelessége.

Kiskorú gyerek esetén.
Én azért láttam olyan jogerős ítéletet, ahol a bíróság megszüntette a tartásdíjat, holott egyik fél sem kezdeményezte aktívan a kapcsolattartást.

molju # 2020.10.17. 10:13

Üdvözlöm,
a fiam jövő nyáron tölti be a 18. életévét, évvesztes, így még van +1 éve az érettségiig, ezután egyetemi tanulmányokat kezd majd. Az apja 4 éves korától nem tartja vele a kapcsolatot, a megítélt gyerektartást számlán rendben utalja, ezen kívül soha semmilyen pluszt nem adott hozzá a gyerek életéhez, neveléséhez. Kérdésem: van-e bármilyen kötelezettségem az apa felé: bejelenteni, hogy még 1 év van a közoktatásból, bejelenteni, hogy tovább tanul? Ő kezdeményezhet-e gyerektartáscsökkentést -35e ft/hó 13 éve változatlanul-?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.17. 10:41

Azt szokás bejelenteni, ha változás van, azt, hogy nincs, minek?

Ő kezdeményezhet-e gyerektartáscsökkentést...?
Ez egy szabad ország.

molju # 2020.10.17. 11:00

Igen. A kérdés pontosabban megfogalmazva: amennyiben kezdeményezi a csökkentést, akkor ezt jóváhagyják-e, illetve ennek milyen feltételei vannak, ha igen, milyen mértékben csökkenthetik?
A két előző kérdésemben is tudna segíteni?

drbjozsef # 2020.10.17. 11:09

molju,

A gyerek 25 éves koráig, ha folyamatosan fennáll a tartásdíj fizetésének feltétele (például mert a szükséges tanulmányait is végzi, ebbe az első felsőoktatási képzés is beleszámít), addig nincs teendőd. Fizetnie kell.

Bárki kérhet bármit, akár az apa is a csökkentést a bíróságon. De ezt általában olyan eseten változtatják meg, ha a felek körülményei ezt indokolják, elsősorban és legfőképpen vizsgálva a gyermek szükségleteit.

Igaz ugyan, hogy a szülő csak a kiskorú gyereke tartását kötelessége akár a saját tartása kárára is fenntartani, esetedben, ha nincs valami különleges körülmény (munkanélküli és hajléktalan lett az apa), akkor kizárt, hogy ezt a 35ezer forintot még csökkentenék. Sőt, szerintem, ha ez 13 éve változatlan, és a gyermek egyetemi tanulmányainak költségei indokolnák, akkor inkább te indíthatnál eljárást a tartásdíj emelésére jó eséllyel.