Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Öröklés

ObudaFan # e-mail 2020.03.22. 17:08

OK, igaz. Hogy klasszikust idézzek, nem azt kell nézni, amit írok, hanem amit írni akarok. :)

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

szornyike # e-mail 2020.03.17. 18:22

Kedves Obudafan, Wers, drbjozsef, lajcsó és Szomorú Örökös!

Nagyon szépen köszönöm, hogy vettétek a fáradtságot és válaszoltatok.

Köszönöm szépen a segítséget, szerencsére még nem aktuális ez a dolog, de szóba került és szerettem voltam látni, hogy kb. mi lehet a helyzet.

További szép estét Mindenkinek!

Szomorú örökös #   2020.03.17. 17:28

ObudaFan

Ezt mondtam én is, ezért írtam, hogy a különbség után.

Hát nem egészen! Te ezt írtad:

a személyi jövedelemadó az eladási ár és az öröklési illeték különbségének (már természetesen ha az előző a nagyobb) 15%-a.

Tehát te nem illetékalapról, hanem magáról az illetékről írtál, így félreérthető volt.

drbjozsef #   2020.03.17. 16:24

ObudaFan,

szerintem sem pontos ez így.

Ha eladod 1 éven belül, akkor a személyi jövedelemadó az eladási ár és az öröklési illeték különbségének (már természetesen ha az előző a nagyobb) 15%-a.

Ha eladod 1 éven belül, akkor a személyi jövedelemadó alapja az eladási ár és az illetékalap különbsége, levonva a különbözetből magát az illetéket is (és egyéb, a megszerzéssel vagy az elidegenítéssel kapcsolatos költségeket, illetékfizetéses öröklésnél/ajándékozásnál nincs kizárva). Ennek 15%-a az adó.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

ObudaFan # e-mail 2020.03.17. 15:46

Szomorú örökös

Ezt mondtam én is, ezért írtam, hogy a különbség után.

tarczayaron@freemail.hu

wers #   2020.03.17. 09:00

Ám legyen, megegyeztünk.

drbjozsef #   2020.03.17. 08:58

szornyike,

Igen, pontosan ennyi.
Ahogy sima ajándékozással, vagy végrendelettel is ennyi.

Öröklési vagy tartási szerződéssel nem, mert az visszterhes szerződés, de azért neked is teljesítened kell.

lajcsó # e-mail 2020.03.17. 08:47

"az öröklés is egyfajta jövedelem."
Egyezzünk meg abban, hogy az öröklés nem jövedelem, hanem jogutódlással történt vagyonszerzés!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

wers #   2020.03.17. 06:57

Igen, hiszen az öröklés is egyfajta jövedelem.

Ha eladod, akkor a jövedelem számít, az örökölt érték és az eladási érték közötti jövedelem után szja.

szornyike # e-mail 2020.03.17. 06:46

Kedves ObudaFan!

Halálozás esetére vonatkozó ajándékozással is ilyen magasak az illeték és adóterhek?
Köszönöm szépen az előző választ is!

Szomorú örökös #   2020.03.17. 05:51

ObudaFan

Ha eladod 1 éven belül, akkor a személyi jövedelemadó az eladási ár és az öröklési illeték különbségének (már természetesen ha az előző a nagyobb) 15%-a.

Ez nem csak akkor van, ha van jövedelem belőle? Ergo ha a szerzett érték - ami a hagyatéki végzésben szerepel - kisebb, mint az eladási érték.

ObudaFan # e-mail 2020.03.16. 23:32

szornyike

Lakásra 9%, minden másra 18% az öröklési illeték.

tarczayaron@freemail.hu

szornyike # e-mail 2020.03.16. 21:12

Kedves Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy Valaki tudja-e pontosan:
Hány százalék illetéket kellene fizetnem, amennyiben megörökölném nagynéném kb. 9MFt- értékű lakását,bankbetétjét, valamint egy ½ tulajdonrészben lévő földjét?
A felsoroltak után „egyenként” kell illetéket fizetni vagy összesen?
Mekkora az illeték mértéke?
Mi van abban az esetben, ha szeretném eladni a lakást kb. 1 éven belül? Mennyi adót kell fizetnem?
Kedvezőbb lenne ajándékozási szerződést kötni elhalálozás esetére?
Aki tud segíteni, előre is köszönöm szépen a választ!

Allfonz # e-mail 2020.03.12. 22:39

Kedves oligaliga, drbjozsef!

Nagyon köszönöm a segítségeteket!
Megtaláltam a közjegyzőt.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.12. 19:35

Nem; igen (bizonyos korlátokkal).

A harmadik kérdést nem értem. Ez egy szabad ország, az ügyvédség pedig egy üzleti vállalkozás.

www.kbs-ugyved.hu

KisMártika #   2020.03.12. 18:27

Apám 2002-ben halt meg.Mivel megszakadt a kapcsolat nem tudzam róla. Most tudtam meg egy távoli ismerőstől. Második házassága volt anyám után. Második gyermeke nem volt. Teljesen kihagytak az örökségből. Betekinthetek a hahyatéki végzésbe és ennyi idő.után igényt tarthatok-e a részemre. Kérhetek-e ügyvédi segìtséget? Válaszukat előre is megköszönöm.
Márta

drbjozsef #   2020.03.12. 08:43

Allfonz,

A közjegyző keresőben pipáld be a "hagyatéki ügy" jelölőnégyzetet, és akkor kérni fogj a haláleset időpontját, és arra megadja a közjegyző nevét aki eljár az ügyben.

oligaliga # e-mail 2020.03.12. 06:05

Allfonz

Hagyatéki ügyekben elég tudni az elhalálozás hónapját. A keresőben kiválasztod, és megadja az illetékes közjegyzőt.

Allfonz # e-mail 2020.03.11. 22:45

Kedves József!

Köszönöm a válaszod!

Megnéztem a mokk.hu oldalt. A településünkön több közjegyző is van. Hogy lehet megtudni, hogy melyiknél volt a hagyatéki eljárás?

drbjozsef #   2020.03.11. 07:19

Alfonz,

Aki a közhiteles ingatlannyilvántartás alapján, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerez, az védelemben részesül. Tőle nem követelhető vissza az ingatlan. Ez esetben a vételárat (pontosabban az ingatlan forgalmi értékét) követelhetitek az eladótól.

Ha tudott róla (ez esetben a folyamatban lévő büntetőügyről), akkor nem volt jóhiszemű szerző, tőle visszakövetelhető az ingatlan. De ennek bizonyítása rátok hárul.

Ha nem tudjátok bizonyítani, akkor az első esetben az a sajnálatos helyzet állhat elő, ha az eladónak nincs jövedelme, vagyona, és a vételárat is "elköltötte", hogy pernyertesség esetén is csak "jár" a pénz, de nem "jut". Vagyis hiába lesz ellene végrehajtás, sose juttok a pénzetekhez.

Ezt előbb kellett volna intézni : a hagyatékit tartó közjegyzőt kellett volna megkeresni (ez a mokk.hu oldalon megnézhető), és jelezni neki, hogy igényetek van a hagyatékra, és vagy függessze fel az eljárást, vagy a hagyatékot csak ideiglenes jelleggel adja át, és csak a büntetőügy jogerős befejezése után, attól függően kerüljön sor a végleges hagyatéki végzésre.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.10. 21:17

Mit tudnak tenni az ügyben, hogy az örökségüket megkapják?
Talán el se hiszed: perelhetnek.

www.kbs-ugyved.hu

Allfonz # e-mail 2020.03.10. 20:05

Kedves Fórumozók!

Egy szomorú ügyben kérem szakértő véleményeteket.

Volt egyszer egy idős házaspár. Gyerekük nem volt. Volt viszont egy házuk, ami fele-fele arányban volt a tulajdonukban.
Egy napon a férj megölte a feleséségét. A bűnösségét nem ismerte el. Büntetőper kezdődött, de addig is a férj szabadon volt.
Lezajlott a hagyatéki eljárás, és a férj örökölte a ház másik felét is a felesége után, amit néhány hónapon belül el is adott. Eddig az időpontig a gyilkosségi ügyben még egyetlen tárgyalás sem történt.

Aki a másik életére tör az nem örökölhet utánna. Ez az ember azonban mégis megtette, méghozzá jogosan, hiszen a bíróság nem mondta ki, hogy bűnös.

Most jönnek a kérdések.

Ha a bíróság bűnösnek találja, és elítéli gyilkosságért, a ház öröklését és eladását hogyan lehet visszacsinálni?
Ha nem a gyilkos örököl a felesége után, akkor a feleség testvérei, vagy azok leszármazottai az örökösök. Mit tudnak tenni az ügyben, hogy az örökségüket megkapják?
Tegyük föl, hogy aki a házat megvette, nem tudott a gyilkossági ügyről semmit. Vagyis ő nem hibázott, mert egy tiszta rendben levő házat vett. Ha viszont tudott a gyilkosságról, változtat-e ez az egészen valamit?

drbjozsef #   2020.03.09. 20:19

Judith56,

Ezt feltehetőleg elbaltáztátok.

Nem lemondani kellett volna az örökségről, hanem elfogadni, és aztán az unokáidnak ajándékozni haszonélvezeti jog alapítása mellett. Abba nem szólt volna bele a gyámhivatal, mert ahhoz nincs köze.

De most az történt, hogy lemondtál - és a lányod is - az öröklésről (pontosabban, vagy visszautasítottad az öröklést, és a lányod is, vagy a közjegyző a lemondást a megfelelő jogi formában, ajándékozásként adta tovább, mert a lemondás az más, azt az örökhagyó életében lehetett volna), ezért az unokáid megörökölték/ajándékba megkapták az ingatlant.

Még a haszonélvezeti jog nélkül.

És ha ez után akartok rajta ilyet alapítani, azt már nem hagyja a gyámhivatal. Legalábbis ingyenesen biztosan nem. A gyerekek MÁR meglévő vagyonát nem lehet megterhelni csak úgy.

Azt együtt kellett volna intézni. Tartok tőle, hogy ezt most már helyrehozhatatlanul eltoltátok.

Szomorú örökös #   2020.03.09. 20:08

Judith56

Édesanyámtól örököltem egy családi házat,amiről lemondtam a lányom javára,Ő pedig a gyermekei javára,akik kiskorúak.

v.s.

Kérdezném,hogy akkor én most mi vagyok a saját házamban ?

Szerinted még a „saját” házadban vagy?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.09. 20:04

A "saját" házadban?! El vagy kicsit tévedve.

www.kbs-ugyved.hu