Öröklés


csaszi100 # 2011.02.23. 12:25

Köszönöm a válaszát. Bocsánat, hogy érthetetlen vagyok,
de a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson azt mondta, hogy
az adósságot is megörökölte. Ezen kívül szeretném meg-
kérdezni, hogy a szóban forgó házat a fiam vette. Neki
volt egy 1/1 tulajdonú családi háza,(Földhivatalnál bejegyezve) azt eladta, és
amikor megvette a nevelőapja nevére íratta a ház felét,
mondván ha meghal (rákos beteg volt már akkor) úgy is
vissza szál rá a ház 1/2 része. Ezt a részt a fiam kér-
heti? Ugyanis ha Ő akkor nem íratja a beteg nevelőapja
nevére a ház felét, akkor most az örökös semmit sem
örökölne. Sem hitelt, sem házat.
Szeretném ebben is a tanácsát kérni.
Köszönettel Erzsébet.

blili # 2011.02.23. 12:49

Tisztelt Címzett!

Az alábbi ügyben kérném tanácsukat:

Édesapám 2005-ben, édesanyám 2010-ben halt meg. Kiderült a hagyatéki eljárás során, hogy az 1971-ben megvásárolt intaglanuk felét "elbirtokolta" 1978-ban a régi tulajdonos. A megtalált papírok alapján a testvéremmel a következőket derítettük ki:

  • 1971-es adásvételi szerződésben az eladók 1/1 arányban adták el a tulajdonukat.
  • a földhivatal nem írta át, mivel kiderült, hogy az azt megelőző tulajdonos 1/2 része nem került átvezetésre.
  • beszereztek a szüleim egy nyilatkozatot az eladóktól, és az említett megelőző tulajdonostól is, amelyből egyértelműen nyilatkoztatak, hogy (ez 1973-ban történt) 1/1 arányban adták el az ingatlant.
  • a szüleim megnyugodtak, és nem jártak utána, hogy a földhivatal nem jegyezte be a másik 1/2-ed részt.
  • 1978-ban az eladók valószínűleg rájöttek a hibára, és "elbirtokolták", gondolom a régi tulajdonostól.Midenesetre csak az elbirtoklás ténye derül ki a tulajdoni lapról. Ez hogy lehetett, mivel résztulajdont nem lehet elbirtokolni állítólag, egyébként pedig 1971-óta a szüleim lakták (laktuk) az ingatlant, viseltük közterheit stb.És az eladókat soha nem is láttuk többet, valószínűleg már meghaltak.

Lehet e kérnünk (van e jogunk) utólag a földhivatalt a meglévő régi adásvételi szerződés, nyilatkozatok alapján, hogy írják át a nevünkre az 1/2 részt? Vagy nyújtsunk be elbirtoklást erre a részre?
Várjuk válaszukat
Tisztelettel:
Szalainé

igazságtalansággg # 2011.02.23. 14:08

Köszönöm a válaszokat.Monalisa1,sajnos nem hogy nem tudta leírni a végrendeletét,mikor szóban mondta el,a tanúk adtak neki papírt,tollat,és képtelen volt leírni még a saját nevét sem.Én etettem,enni nem volt képes,a kanalat sem tudta megfogni,hogy ne essen ki a kezéből.Perköltség gyanánt:akkor semmit nem kell előre kifizetnem a bíróságnak,a válaszok alapján.

monalisa1 # 2011.02.23. 15:28

Úgy látszik nem érted: a szóban tett végrendelkezést a negyedik naptól mindenképp írásba kell foglalni különben olyan mintha nem is végrendelkezett volna. (A tanúk által hallottakat a negyedik naptól a bíróság már nem fogadja el.)

Amit a beteg állapotáról írsz sajnálatos, de ismétlem KBS válaszát: közjegyzőt kellett volna hívni. (Kiegészítem: kérésre akár a kórházi ágyhoz is elmegy).

A végrendeletet vagy magunk írjuk = magánvégrendelet, vagy közjegyzővel készíttetjük = közvégrendelet, és ez utóbbi esetben akkor is hatályos ha a végrendelkező bármely okból nem tudna írni, vagy olvasni, vagy hallani.

Persze pénzbe kerül de messze nem annyiba mint egy esetleges pereskedés, ahol érvényes végrendelet hiányában adott eseben nagy valószínűséggel vesztesek leszünk...

monalisa1 # 2011.02.23. 15:29

igazságtalansággg:

ObudaFan # 2011.02.23. 16:30

csaszi100

Miből is gondolta volna az ajándékozó, hogy ő lesz az egyedüli örökös? Már ha egyáltalán ez ajándék volt.
Az örökös, mint mondtam, az örökrésze értékének erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

ObudaFan # 2011.02.23. 16:31

Úgy látszik nem érted: a szóban tett végrendelkezést a negyedik naptól mindenképp írásba kell foglalni különben olyan mintha nem is végrendelkezett volna.

Ez így nem igaz. Ha érvényes lett volna a szóbeli végrendelet, akkor utána azért a negyedik napon az még nem hatálytalanodott volna.

ObudaFan # 2011.02.23. 16:33

blili

El lehet birtokolni tulajdoni hányadot is. Hacsak az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonossal , vagy az örökösével nem lehet megegyezni, itt is az lesz a megoldás.

pindury # 2011.02.24. 19:05

tisztelt ügyvéd úr!!
hát nem is tudom hol kezdjem a férjem nek csináltam egy kőzőségihonlapon egy oldalt ahol egy 2-3 hét után kapot egy üzenetet egy bizonyos Thomas valakitől hogy meghalt egy külfőldőn élő rokona és őrőkőlt,hát egy kicsit érdekes a dolog mert sokk hasonlo nevü él a városunkban .Mindegy belementem a játékba most ott tarunk ,hogy a bank nak megadta a freemail cimemet a bank üzent hogy adjam meg a lakcimemet ahová a kártyát rajt a sok millio dolláral nevünkre kipostáza .Nah ma kaptam egy imailt amibe elküldte a okirat rajt a férjem nevével ellátott másolatott és megkért hivjam fel a részlek megbeszélése végett Nem vagyok naiv nem hiszek a csodákban sem de mi a véleménye jentsem fel?nem értem mi a jo neki ebben vagy igy megtud kárositani valahogy ?ezzért nem tudok szo nélkül elmenni a dolgok melett kősszőnőm válaszát előre is

iza.82 # 2011.02.24. 20:17

Sziasztok!

Ha tudtok kérlek segítsetek.

A férjemmel 1.5 éve elváltam, azóta külön éltünk. Tőle van két gyermekem (5,10 évesek). A napokban a volt férjem elhalálozott.

8 éve közösen vásároltunk egy családi házat, hitelre, aminek fele az én tulajdonom. Az adós a férjem volt. A volt férjem szüleinek a háza a jelzálog. A házon 2.5 millió hitel van, a ház jelenleg 3.5 milliót ér. A volt férjem használati tulajdonosa volt a háznak, ezt követően csinált kb. 50 ezer víz és villany tartózást. A férjemnek volt egy személygépkocsija, ami szintén hiteles, a hitelnél kezes vok, a személygépkocsin 300 ezer Ft hitel van. A hitelkártyáján 300 ezer forint tartózás van. Az előfizetéses mobiltelefonján 140 ezer forint tartozást csinált.

Jelenlegi jegyző közölte velem, hogy a gyermekeim örökölnek minden tartozást, ezért nekem kell majd fizetni. Hagyatéki tárgyalás még nem volt.

Valóban a gyermekeim öröklik a tartozásokat, és nekem kell majd fizetni?

Kérem mihamarabbi válaszotokat! előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 20:23

Pindury, rövidesen az fog következni, hogy mielőtt küldenék azt a kártyát (haha), szóval előtte még legyenek szívesek x dollárt átutalni a számlanyitási, adminisztrációs stb. költségekre.
De mi ebben a jogi kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 20:27

Iza, annyiszor leírtuk már, szerintem ebben a rovatban is: az örökösök az örökség tárgyaival illetve annak erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért. Kizárt dolog, hogy a közjegyző mást mondott volna, bizonyára félreértetted.

De a kocsira költött kölcsönért kezesként te is felelsz.

maresz76 # 2011.02.28. 06:06

Szép,Jó Napot kívánok

Segítséget szeretnék kérni de nem tudom kihez tudok fordulni.Az ex párommal össze költöztem kb 3 hónapra.Vittem tv-t,mikrót mindent.Kirakott de a tv-t,mikrót nem adja vissza.Megbeszélt időpont volt a nálam és nála lévő dolgok kicserélésére de ő nem vette fel a telefont,nem válaszolt az sms-re.Nagy nehezen utól értem a munkahelyi számán és közölte a fiatalember,hogy ő is várt eleget majd szól ha rá ér.Sértve van mert mikor békülni akart én kikosaraztam.Nem nagy értéket képviselnek a dolgaim de ha újat kellene venem 150 ezer alatt nem úsznám meg és egyébként is...
Lakáskulcsom van hozzá de nem merek bemenni csak úgy.Rendöi segítséget meg hiába kérnék szerintem nem állna ott míg kipakoltatom a lakást és sajna papírjaim már nincsenek meg csak tanuim vannak,hogy azok az én dolgaim.
Segítségüket előre is köszsönöm

ObudaFan # 2011.02.28. 11:56

Polgári perben követelheted az ingóságok kiadását.

monalisa1 # 2011.02.28. 15:50

maresz76

Ha sehogy se adja ki a dolgaidat, akkor 3-4 éves használt tv, mikro stb. bagóért kapható már és jó esetben évekig gond nélkül tovább használható.

maresz76 # 2011.02.28. 20:06

monalisa1

Köszönöm a jó tanácsot:) Már néztem is másikat:) Tudod nem is a pénz a lényeg hanem az,hogy ezt meg meri tenni és meg is tudja tenni azért mert nem békültem ki vele.Megérdemelne egy kis irgum-burgumot:D

feri72 # 2011.03.02. 16:16

Azt kérdezném:Anyu meghalt ketten örököltünk egy lakást a félhugom és én.A félhugom korlátozottan cselekvőképes gondokság alatt áll.Szeretném az örökségemet kivenni a lakásból,de a gyámhatóság ezt feltételekhez köti,ami azt vonja maga után,hogy a lakás költségei növekednek mert egyikünk se tudja fizetni még a rezsit sem.Abban szeretnék segítséget kérni,hogy mivel a gyámhatóság miatt nem tudok lépni mert végül is miattuk nem kaphatom meg azt az örökséget ami törvényesen jár,tehát én ez miatt hátrányos helyzetbe kerülök,lehet e perelni vagy kártérítést követelni.Mellesleg azt hangsúlyozzák,hogy ők a védelembe vett személyt képviselik,csak azt nem tudom hogyan ha hugom örökségét (is) felemészti a tartozások sokasága...A második kérdésem az lenne,hogy a gyámhatóságoknak ki a felügyeleti szerve?Köszönöm a segítséget!

hunfrakk # 2011.03.02. 16:29

helyi önkormányzatnál lévő gyámügyi előadó jár el ügyetekben (gyámhivatal)?

akkor felettes szerv a megyei kormányhivatal gyámhatósága (régen közigazgatási hivatalnál volt a hatáskör)

feri72 # 2011.03.02. 16:32

Igen és Budapestről van szó X.ker

hunfrakk # 2011.03.02. 16:34

helyesbítenék:

a fővárosi (megyei) kormányhivatal szociális és gyámhivatala a felettes szerve a gyámhatóságnak (I. fok, jegyzői hatáskör)

itt egy telefonkönyv hozzájuk
http://www.bfkh.hu/…_fovaros.htm

hunfrakk # 2011.03.02. 16:37

gyamhivatal.budapest@bfkh.hu

Budapest Főváros Kormányhivatala
SZOCIÁLIS ÉS GYÁMHIVATAL
Burkáné dr. Nagy Beáta hivatalvezető
235-17-94

feri72 # 2011.03.02. 16:38

Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget megpróbálok vele beszélni,hátha gördülékenyebben megy a dolog...

Rylie1 # 2011.03.03. 09:12

Kedves Hozzáértő!
Sajnos nagymamink meghalt a múlt héten és elindult az ilyenkor szokásos gusztustalan huza-vona az örökösök között. A lényeg, amire a kérdésem vonatkozik:
Tudomásom volt róla, hogy a maminak több milliós betétlekötései voltak (mutatta őket). Ezek az összegek az elmúlt 10 év alatt szépen átvándoroltak a nagybátyám számlájára és a mami számláját megszűntették még a halála előtt. Ez esetben ezek a megtakarítások kiesnek az örökölhető vagyonból, mondván már nem a mami nevén van a lekötés???
Természetesen a nagybátyjám nevetve közölte, hogy a mami után nincs semmi készpénz, illetve lekötés.
Lehet-e tenni valamit, egyáltalán érdemes-e?
Válaszukat köszönöm előre is.
Üdv,R

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.03. 12:06

A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a halálát megelőző 15 évben bárkinek ingyenesen juttatott. Csak éppen bizonyítanod kellene a juttatás tényét és összegét is.

újforumos # 2011.03.03. 12:08

T.Tanácsadók !
Az alábbiakról kérek véleményt.
Édesapám 4 éve halt meg.A testvérem és anyám a hagyatékin a megtakarításokat nem akarta bemondani mondván illetéket kell fizetni utána. Tudom hogy nem kell , ezért is szóltam hogy feltétlen mondják be azt is. Erre az általam is ismert összeg bekerült a hagyatékiba ( amit anyám egyébként a halálozás másnapján felvett, ez 6,5mill. Ft volt és apám nevén szerepelt.)
Tudom hogy sokkal több megtakarításuk volt , de nem firtattam mégis az anyámról van szó.
Azóta az unokahúgom lakást vásárolt , unokaöcsém autót.
És természetesen anyám panaszkodik hogy nincs pénze!? Azóta a nevén lévő 1/2-ed házrészt is az unokahúgomnak akarja ajándékozni és velem akarnak aláíratni "valamilyen papírt" az ügyvéd előtt. Mi lehet ez ?
Tudom hogy ezzel nem most kellene foglalkozni , de nem hagy nyugodni a dolog. Rosszul esik.
Van értelme ennek utána nézni ? Hol kezdjem ?

Köszönöm,