gyermek vezetékneve


virgike # 2004.05.16. 12:40

Kezdek megnyugodni.:-)
Szeretnénk majd összeházasodni, de nem ilyen kényszer miatt.
Akkor minél hamarabb megírjuk azt az apaságit.
Nagyon köszönöm a segítséget, majd beszámolok az eredményről.

the big cat # 2004.05.16. 11:38

akkor fellebezel a határoztata ellen, és ha ekkor sem tér észhez, akkor bíróság előtt támadod meg. De célszerű már előtte az apának teljes hatályú appai elismerő nyilatkozatot tenni, és ezt az anyakönyvvezetőnek átadni, amikor a gyermeket anyakönyvezi, és felteszi a kérdést, hogy ki az apa. A nyilatkozattal megdől az apaság vélelme, az anyakönyvvezető pedig nem bíróság, aki ezen vitatkozhat.

virgike # 2004.05.16. 09:35

Nem, az élettársam nem él házasságban szerencsére.:-)

És mit csináljak ha ez az ostoba, szakmájához nem értő ember fogja anyakönyvezni a gyerekemet és ragaszkodik a saját verziójához?
Olyan hülyeség ez az egész!:-(

the big cat # 2004.05.16. 04:59

De gondolom az élettársad enm él házasságban.

Márpedig ha úgy volna, akkor a vélelem megdőléésig a férjet tekintenék apának, és őt vezetnék az anyakönyvbe.

Zoltán György # 2004.05.16. 02:49

Élettársammal, már három gyermekünk van.
Mind a három az én nevemet viseli.

Az első gyermeknél előre megtettem az Apasági nyilatkozatot, az Anyakönyvi osztályon.

A másodiknál csak a megszületés után.

A harmadiknál szintén a születés után, a Születési Anyakönyvi Kivonat kiállításakor.
Mondták, hogy a gyermek 3 éves koráig ráérek rendezni.

the big cat # 2004.05.15. 23:04

Sőt az anyakönyvvezető előtt is megetehető a nyilatkozat. Ezen az sem változtat, ha egy ostoba, szakmájához nem értő ember hülyeségeket mond. Ugyan az apaság vélelme valóban fennáll a férj tekintetében, de ezt a vélelmet megdönti az elismerő nyilatkozat a Csjt. 37. § (1) szerint.

virgike # 2004.05.15. 18:09

A XIV. kerületben azt mondta az anyakönyvvezető, hogy nem elég az apasági nyilatkozat, de én egyszerűen nem akarom elhinni, hogy csak az esküvő a megoldás. Persze ha nincs más megoldás összeházasodunk, csak mi még vártunk volna vele. A XIV. ker.-ben fogok szülni is:-/

the big cat # 2004.05.14. 20:51

A közjegyző előtt teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot kell tenni.

Zoltán György # 2004.05.14. 14:29

Ha apasági nyilatkozatot tesz, akkor nem!
Legalábbis így lenne logikus!

Karika?

virgike # 2004.05.14. 09:18

2003 decemberében váltunk el férjemmel. Jelenlegi párommal gyermeket várunk, aki szeptemberben fog születni. Párommal még nem házasodtunk össze. Úgy tudom, hogy ha a válásom és a gyermek születése között nem telik el 300 nap, akkor gyermekünket automatikusan a volt férjem vezetéknevére fogják anyakönyvezni. Márpedig nem fog eltelni 300 nap. Kérdésem a következő: valóban jól tudom, hogy ez így van? Ha igen, akkor mit tehetek ellene?