Szülőtartás


Szura # 2018.11.11. 02:37

Jó napot kivánok! Tanultam a szülőtartésról, és szeretnék érdeklőni: látom, hogy a 91 éves Mamám nagyon összeesik, és igénye lenne a lányára (anyukámra). Anyukám (65) viszont Németországon van és nem törődik vele, akár nincs akadály se anyagilag se időben mert nyugdias. Egyetlen gyereke Mamámnak, aki életében sokat segítet alandón lányának. Én (unóka, 42) máshól állok élletemben, vannak kötelezetségeim, feleőségeim, és nem tudok segíteni. Mamám legjobban otthon érzi magát, és imádja a lányát. Jogilag mit lehetne csinálni? Köszönettel

-petya- # 2018.11.07. 12:29

Köszönöm, hogy időt fordított a kérdésemre. Hogy miért vették el? Jó kérdés, 15 éve nem keresem a társaságát, amikor megkeresett, akkor is csak az anyagi helyzetemre volt kíváncsi. Szerintem simán munkaképes. Az iratokhoz csatoltak szakvéleményt, de az csak a kezelő orvosától szólt, semmi olyasmi nincs benne, ami miatt munkaképtelen lenne szerintem. Bezzeg az benne volt, hogy a férje nyugdíja csak 47e forint, így nem tartásra kötelezett.

ObudaFan # 2018.11.07. 11:15

Miért vették el a nyugdíját?
Önmagában az, hogy elindított egy pert ellenetek, nem feltétlenül vezet az érdemtelenségéhez. A testi sértéssel fenyegetés esetleg, de itt is ismerni kellene a körülményeket és hogy ez egyszeri, vagy többszöri alkalom volt.

-petya- # 2018.11.07. 10:47

Köszönöm, igen ezt is olvastam. Szerencsére megvannak az anno ügyvéd által küldözgetett levelek, hogy hagyjuk el a lakást, sőt olyan kézirat is van a birtokomban, amiben kilátásba helyezett egy súlyos testi sértést. Hangsúlyozom, hogy azért nem mentünk el előbb az ingatlanból, mert tudtuk előre, hogy bajba fogja sodorni magát, de egy idő után után feladtuk, mert belefáradtunk.

alfateam # 2018.11.07. 10:22
-petya- # 2018.11.07. 09:12

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Adott egy rokkant nyugdíjas anya, akinek a rokkant nyugdíját megvonták és most 28e forintos nyugdíjon tengődik, még kb másfél éve van az öregségi nyugdíjig. Kitalálta, hogy a két nagykorú gyerekétől szülőtartást követel, jogi úton. Nagyjából 15 éve nem beszélünk vele, mert a lakásból, ahol anno laktunk bírósági úton lakoltatott ki. Amint elmentünk - már magunktól, feladtuk, hogy kisemmizze magát, ami meg is történt. A lakást rögtön eladta, megházasodott a vagyonát elköltötte.
Ami érdekelne :
Jogos-e a követelése, mivel saját magát sodorta ilyen helyzetbe. Ha elvették a rokkant nyugdíját, akkor elvileg munkaképes, vagy nem így van? Akkor megint az önhibáján kívül nem érvényes, szerintem. Senki ne higgye, hogy nagy lábon élek, albérletben lakom a testvéremmel, ha éppen van munkám, az is 200e forint alatti összeg, amiből ugye a jövőmet is kellene építenem, kevés sikerrel, családom meg nincs, de, ha így folytatódik akkor nem is lesz. Köszönöm a válaszokat előre is!

drbjozsef # 2018.09.05. 08:01

Ja, értem. Így más. De ügyvéd nem vagyok.

Olvasd át a Ptk XX. fejezetét, 4:194§-4:212§ között.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ami téged kifejezetten érint az a 4:196, 4:200, 4:201. Ebből is leginkább a 4:201(1) és 4:202(3) szakasza. A testvérek jövedelmi viszonyaik arányában kötelesek tartani a szülőt, és a személyesen gondozónál a munkáját figyelembe kell venni. Ha nem fizetnek, kiszámolod, és fizetési meghagyást bocsáttathatsz ki ellenük, ha ellentmondanak, pert kell indíts bíróságon.

Gret49 # 2018.09.05. 07:30

Tisztelt Ügyvéd úr!
Nem az otthonba kerülö testvéreitöl perelné. Az otthonba kerülönek van 5 gyermeke. Az egyik befizetné az összeget és a testvéreitöl szeretné visszaszerezni.

(Elnézest, ha kicsit félreérthetöen fogalmaztam)

Köszönettel: Gréta

drbjozsef # 2018.09.05. 07:10

Az otthonba kerülő GYERMEKE akarja visszakapni SZÜLŐTARTÁS jogcímen az otthonba kerülő TESTVÉREITŐL a bekerülési összeget? Ez nem annyira tűnik esélyesnek.

Gret49 # 2018.09.05. 06:46

Tisztelt Ügyvéd úr!

Ismerösöm Edesanyjának rohamosan romlik az állapota - az idösotthoni elhelyezésre várni kell.
Lehet "egyszeri adomány" meggyorsíthatná a bekerülését - (4 testvérének nem sürgös ) (pár száz ezer ft). Mivel eddig Ö gondozta -ha ezt megelölegezné,- ezt az egyszeri összeget testvéreitöl szǘlötartás jogcímen visszakaphatná?

Köszönettel:Gréta

Burn Out # 2018.06.19. 10:48

ha tudnád, hogy mit jelent a gondnokság, meg a felülvizsgálat, akkor tudnád, hogy a gyámhatóságot nem lehet emiatt feljelenteni.

kicsit segítek: feljelenteni bűncselekmény miatt lehet.

szendiszundi # 2018.06.19. 03:23

hát igen nonolet de mint mondtam gondnoka van igy a gyámhatoságot is lehet jelenteni ,mivel a gondnokságot felűl kell vizsgálni milyen és hogyan él a gondnokolt így a gyámhatoságot is fel lehet jelenteni

nonolet # 2018.06.18. 15:56

Ez így szívességi lakáshasználat (gondolom).

Ami bármikor felmondható.

Tehát,

1.
Írásban!!! és határidővel (mondjuk 15 nap) mondd fel a szívességi lakáshasználatot.

Egyúttal közöld azt is az írásban, hogy ha akkorra nem költözik ki akkor
utána a jogi út fog következni, ami költséges lesz neki
és
utána már "Lakáshasználati díj"-at is fogsz szedni tőle.
Valamint az arányos rezsi részre is igényt tartasz.

Az írás egyik példányát vetesd át a te példányodon!
Vigyél két tanút is, akik igazolják, hogy:
"Nem vette át" ha esetleg nem veszi át tőled az irományt...

Ha ettől határidőre kiköltözik oké!

De HA nem, akkor

2.

Megindítod a lakás kiürítési pert!
(röpke 8-15 hónap és vége is lesz, nomeg némi pénzt kell előlegezned perköltségre, stb.-re.)

Időközben úgy 150-200 eFt-os tartozás után küldesd ki rendszeresen a közjegyzővel a "Fizetési meghagyás-"t is.
...csakhogy érezze a törődést.

- -

További megoldások.

  • rábeszéled az önkéntes távozásra

(meséld el neki, hogy egyre rosszabb lesz itt hangulat a jövőben...)

  • LELÉPÉSI pénzt fizetsz, ha gyorsan és önként távozik

Ez beszokott válni és olcsóbb, gyorsabb a bírói útnál.

(...és persze vannak az illegális megoldások is)

szendiszundi # 2018.06.18. 14:36

Helyzet:párom édes anyáéknak akinek egyébként gondnoka van kilakoltaták őket magán lakásból és idéiglenesen párom és én hozzám jöttek lakni de mi el vagyunk válva,párom testvérei nem válalták hogy náluk tartozkodjanak.Ilyenkor ha nem oldodik meg a volt anyosom lakás gondja én mit tehetek hogy a lakást elhadják vagy én elhagyom a 1/2 részben tulajdonú lakásomat kitől követelhetem az albérleti díjamat?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 17:39

Igen.

MrWhale # 2018.05.30. 17:17

TIsztelt Fórum,

Helyzet: Jelenleg én bérlek lakást édesanyámnak, lassan 7 éve. Az ő nyugdíja kb. 55e HUF. AZ albérlet mindennel együtt 120e HUF.
Van két testvérem, semmivel nem támogatják a történetet.
Van lehetőség arra, hogy szülőtartási igényt adjak be én, édesanyám részére? Perelhetem őket?

Üdv és köszönöm.

drbjozsef # 2018.05.22. 11:05

Szerintem pontosabban : egy apró részben különbözik, aminek viszont a gyakorlatba átültetése jelentősen megváltoztathatja a szülőtartást az eddigi gyakorlathoz képest. Ez tömegesen egyelőre nem kezdődött meg, ily módon a(z új) bírósági gyakorlat kialakítása sem. Soká fog ez még kiforrni, de ha olyan irányba megy el az ítélkezési gyakorlat, akkor az számottevő változást okozhat.

ObudaFan # 2018.05.22. 10:52

Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

A jelenlegi szabályozás 2014. március 15. óta hatályos, de minden tévhit ellenére lényegében nem különbözik a korábbi szabályozástól.

zs1234 # 2018.05.22. 10:33

Ezt értem, csak ha már bíróságra kerül a sor, akkorra szeretnék minden eshetőséggel tisztában lenni. Ehhez keresek, (tudom még korai) olyan ügyvédet aki már járt el ilyen ügyben.

oligaliga # 2018.05.22. 10:26

zs1234

Akkor mégegyszer: Amíg nincs JOGERŐS ítélet, addig nem vonhatnak tőled.

Olyan ez, mint a gyerektartás: köteles vagy rá, de végrehajtani csak akkor lehet, ha van jogerős ítélet vagy egyezség.

zs1234 # 2018.05.22. 10:23

Esetleg van már olyan ügyvéd akinek volt ilyen ügye? Csak azért kérdem, mert ha egyszer odajutok, márpedig ez biztos, nem akkor szeretnék megfelelő szakember után kapkodva kutatni és csak akkor tájékozódni a lehetőségeim és pontos kötelezettségeim felől.

oligaliga # 2018.05.22. 10:11

zs134

Ha a kérdésed az, hogy mikortól kell fizetned, akkor a válasz a következő: jogerős bírói ítélet nélkül semmikor. Erkölcsileg és jogilag kötelességed a szüleidről gondoskodni (nemcsak pénz, hanem egyéb ellátás, pl. gyógyszerek). De csak akkor hajthatják be rajtad ezt a kötelezettséget, ha az erre irányuló eljárásban a fizetési kötelezettségedet megállapították.

zs1234 # 2018.05.22. 10:00

Azt lehet tudni hogy ez mikortól emelkedik jogeróre? Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

zs1234 # 2018.05.22. 10:00

Azt lehet tudni hogy ez mikortól emelkedik jogeróre? Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

zs1234 # 2018.05.22. 08:43

ObudaFan.

Akárhogy számolom, mire mindent kifizetek a fizetésből, rezsi és számlák, a maradék arra fog kelleni hogy a heti szükségletek fedezze.
Nem fogunk éhezni, se nélkülözni, de a maradék összeg arra lesz elég hogy normális körülmények között tudjam tartani a családomat.
Viszont attól tartok, ha ez mellé köteleznek szülőtartásra akkor a gyermekem és a feleségem látja a kárát.