Először figyelmeztetni fogják az anyát arra, hogy tartsa be az ítéletet. Ennek a figyelmeztetésnek tartalmaznia kell a Gyer. 30. §-ában foglaltakat, tehát hogy pótolja az elmaradt kapcsolattartást, és szerepelnie kell benne egy határidőnek, hogy meddig köteles pótolni (Áe. 44. §).
Ha nem pótolja a határozatban megjelölt időpontig, akkor birságot kell a gyámhivatalnak kiszabnia és ujabb határidőt tüznie (Áe. 82. § (3) bekezdés), hogy meddig pótolja. Ha megint nem pótolja, akkor ujra birság, emelkedő összeggel, összesen 100.000,-Ft-ig mehet el, és akár kéthetente birságolhatják ezen összegig. Ha láthatóan eredménytelen a birság, akkor a gyámhivatal kezdeményezheti a gyermek védelembe vételét, amelynek az a célja, hogy az anyát a gyermekjóléti szolgálat családgondozói jogkövetésre birják. Ha ez is eredménytelen, akkor a gyermekvédelem más eszközét kell választani, tehát a gyámhivatal pert indithat a gyermek nálatok történő elhelyezése érdekében, vagy sulyosabb esetben (ha pl. valaki már hónapok óta nem láthatta a gyermekét) a gyermeket kiemelheti az akadályozó szülő háztartásából és elhelyezheti a különélő szülőnél - természetesen ez esetben is pert indit.
Ez az eljárás folyamata. Tehát ne várd, hogy azonnal hozzád kerül a gyerek, mert az anya párszor nem adta oda.
A pszichológiai vizsgálat elrendelését a biróságtól illetve a gyámhivataltól is kérheted, egyébként elvileg a védelembe vételi eljárás keretében (Gyvt. 68. §) a jegyző kötelezheti az anyát akár pszichiátriai kezelésre is, amennyiben csak ettől várható az anya jogkövető magatartása. Ez esetben amennyiben az anya a vizsgálatra kötelező határozatban foglaltaknak nem tesz eleget, a gyermeket szintén kiemelik a háztartásából.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu