Öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.26. 10:24

A házastárs a törvényes örökös. Esetleg az ági vagyon jöhet szóba.

apa750 # 2016.10.26. 10:01

Szép napot. Az édesapám 10 éve meghalt. Most az édestestvére is elhunyt. Az mostani elhunytnak van egy felesége de gyerek nincs. Örökségre számíthatok? Végrendeletről nem tudok. Kérem segítsenek. Előre is köszönöm.

FZsuzska # 2016.10.26. 07:10

Édesapám meghalt. Édesanyám, testvérem és én vagyunk az örökösök. Édesapám nyugalma érdekében a szüleim készpénz megtakarítása egyedül az édesapám nevén volt. Végrendelet hiányában gondolom mindhárman 1/3-1/3 arányban örököljük a pénzt. Mivel ez kettőjük közös pénze volt szeretném, ha a pénz fele eleve az édesanyámé lenne, a másik felét osztanánk el 3 felé. Azt szeretném kérdezni, hogy mi ennek a módja. Lehetséges és elegendő a hagyatéki tárgyaláson a közjegyző előtt erről nyilatkozni? Van arra mód, hogy a testvérem és én lemondjunk az édesanyánk javára?
Köszi előre is a választ.

DajkaG # 2016.10.26. 06:38

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyhöz:
Édesanyám meghalt 3 éve és egyedül én tartom kapcsolatot nevelő apámmal. Édesanyám halálakor megörökölte közös ingatlanukat, amire jelenleg jelzálog van. Csináltattunk egy eltartási szerződést, mivel nevelő apámnak van két vér szerinti gyermeke is, de velük semmilyen kapcsolatot évek óta nem ápol. Mit lehet tenni, hogy egy esetleges per esetén védve legyek? Elegendő az eltartási szerződés?
Az ingatlan megörökölt hitele jelenleg az én nevemen fut nevelő apám kora miatt.

Köszönöm segítségüket!!

ObudaFan # 2016.10.24. 13:17

Nem tehetik.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.24. 13:01

Szerinted?

Atti70 # 2016.10.24. 12:12
  • Azt szeretném kérdezni, hogy pl. én örököltem egy részt, egy ingatlanból, a többi rész a többi tulajdonosé (örökösé), az én gyermekeim követelőzhetnek-e, az én nevemben a többi örökösnél, különböző jogcímeket hangoztatva.Velünk ez történik csak fordítva, a nővérem gyerekei teszik ezt, bár nővérem szerencsére egészséges!Köszönöm!
ObudaFan # 2016.10.24. 10:39

Ha te beengeded, bemehet.

Atti70 # 2016.10.24. 10:36
  • Azt szeretném megkérdezni, hogy édesanyánk a napokban elhalálozott, a lakástulajdonjoga-édesanyám, nővérem,és köztem oszlott meg azonos arányban. Végrendelet nem volt, így az öröklés egyértelmű. Viszont nővérem kijelentette, hogy a párom nem teheti be a lábát a lakásba, de a páromat is édesanyám jelentette be állandó lakcímre, érvényes lakcímkártyával, rendelkezik ő is! Én ilyen otrombaságot nem is gondoltam, mit kell tennem hogy törvényes tulajdonomban zaklatás, és egyéb procedúráktól mentesüljek, van-e joga ilyet kijelenteni! Válaszukat megköszönöm!
ObudaFan # 2016.10.23. 06:36

Az örökhagyó gyermekei örökölnének egyenlő arányban. Amelyik gyermek kiesett, annak a gyermekei az ő saját örökrészét öröklik egymás közt egyenlő arányban.

drbjozsef # 2016.10.22. 20:21

Attól is függ, hogy van-e olyan elhunyt testvér, akinek nincs gyereke, szóval hogyan oszlanak el a testvérek között pontosan azok leszármazói, vagyis az (egymás) unokatestvérei.

Comenius # 2016.10.22. 18:49

Köszönöm a választ. Azt még szeretném tudni, hogy ha nem "egyenlő" arányban örököl a 9 örökös ( testvér és a halott testvérek leszármazói 8 fő), akkor hogyan?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.22. 14:39

Sem így, sem úgy. A testvér és a halott testvérek leszármazói örökölnek, de nem egyenlő arányban.

Comenius # 2016.10.22. 13:19

Öröklés nagynéni után!

Tiszteletem! Az alábbi témában szeretném kérni a véleményeteket:

Apai nagynéném 85 éves korában elhunyt, a férje már régen meghalt, leszármazói nincsenek, végrendeletet nem írt, 5-en voltak testvérek (az apám az öccse volt.) Az 5 testvérből már csak kegy nagybátyám él (a nagynéni egyik testvére, a nagybátyám..) Összesen 8-an vagyunk unokatestvérek. Kérdésem: A nagynéni után az egyetlen élő testvére örököl a törvényes öröklés rendje szerint, vagy az említett "kör" ( nagybátyám és a 8 unokatestvér) egyenlő arányban?

drbjozsef # 2016.10.21. 07:08

Mandy,

Nem.

A tulelo hazastars csak haszonelvezetet orokol az utolso kozosen lakott hazon es az ahhoz tartozo berendezesi targyakon, de tulajdonreszt nem kap.

A hagyatek tobbi reszebol orokol egy gyerekreszt a hazastars (akar a tovabbi ingatlanokbol is).

Feltételezem, hogy 50-50 %-ban eleve tulajdonostársak vagytok. Ekkor a kozosen lakott hazon a tulelo hazastarsnak marad az 50%-a (ertelemszeruen, ez nem a hagyatek resze), a gyerekeknek lesz 25-25%-a.

Minden mas vagyontargyat a tulelo hazastars es a ket gyerek orokol egyenlo aranyban.

Ha a tulajdoni lap szerint nem 50-50% tulajdonosok vagytok, az bonyolitja a dolgot, bar hazaskent foszabalykent akkor is fele-fele tulajdonosok vagytok, amit utolag is lehet kerni hazastarsi vagyonkozosseg cimen bejegyeztetni, de sok kivetel es egyeb szabaly van, ami a korulmenyek ismerete nelkul nem megvalaszolhato egyszeruen.

Mandy333 # 2016.10.21. 06:34

Nagyon köszönöm a gyors választ!

Akaratlanul is felmerült bennem egy kérdés, ami már erősen érinti jövőnket.

Jelenleg egy 160 nm-es házban élünk férjemmel. Itt neveltük fel két gyermekünket.

Ha valamelyiken elhalálozunk, akkor a másik fél (akár én, akár ő), képtelen lesz egyedül fenntartani a nagy házat.
Ekkor tehát a nagy házat el kell adnunk.

Ha jól értelmeztem, akkor a túlélő házastárs egy gyereknyi tulajdonrészt kap az új PTK szerint. Tehát az egész ház 1/3-a lesz csak az özvegy tulajdona? Kifejezetten a tulajdoni hányadra lennék kíváncsi.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.10.20. 21:14

Végrendelet hiányában a testvéreddel örököltetek 50-50%-ban, édesanyád özvegyi jogával terhelten.

Mandy333 # 2016.10.20. 19:09

Tiszteletem!

Érdeklődni szeretnék 2008-as évi öröklési szabályról.

Édesapám ebben az évben hunyt el. Örökösként hárman maradtunk: édesanyám, az öcsém és én. Az örökség tárgya az édesapám és édesanyám által közösen lakott és tulajdonolt ingatlan volt. Jogilag ebben az évben kinek mi és hány százalékban járt volna?

Tudom, hogy ez rég volt és lezárt eset, de most a kérdésre adott válasz nagyon fontos lenne.

Segítségüket előre is köszönöm!

utazó111 # 2016.10.20. 16:54

Nagyon köszönöm !

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.20. 16:36

IX. CÍM
ÁGI ÖRÖKLÉS
7:67. § [Ági vagyon]
(1) Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről öröklés vagy ajándékozás útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik.
(2) Ági öröklésnek van helye testvértől vagy a testvér leszármazójától örökölt vagy ajándékba kapott vagyontárgyra, ha a vagyontárgyat a testvér vagy a testvér leszármazója az örökhagyóval közös felmenőjétől örökölte vagy ajándékba kapta.
(3) A vagyontárgy ági jellegét annak kell bizonyítania, aki azt ezen a címen örökölné.
7:68. § [Ági örökösök]
(1) A szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén az ő leszármazói örökölnek a törvényes öröklés általános szabályai szerint.

utazó111 # 2016.10.20. 15:13

Köszönöm a gyors választ !
Félve merem megkérdezni mit jelen az ági öröklés ?
Talán , ha végrendeletet ír a testvérem?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.20. 14:59

A hagyaték az hagyaték, akkor is ha különvagyon. Esetleg ági vagyonról lehet szó.

utazó111 # 2016.10.20. 14:40

Üdvözlöm !
Oldalági öröklésről szeretnék kérdezni.
Ketten vagyunk testvérek Apánk és Anyánk után örököltünk 1 lakást, földeket és pénzt.
Ha, én megyek el előbb akkor nem kérdés, hogy utánam testvérem örököl,mert nekem nincs férjem és gyerekem se.
De, ha a testvérem megy előbb, akkor neki a felesége az örökös, mivel nincs gyerekük. Kérdésem az ha bizonyítható, hogy nem a házasság alatt szerzett közös vagyonból származnak a földek lakás pénz, akkor mint testvér ezekre a családi örökségekre igényt tarthatok-e ?
Köszönettel Rapidh

ObudaFan # 2016.10.18. 21:04

Mondjuk bejegyzési engedélyt is lehet ügyvédi letétbe helyezni, az is egy megoldás. Persze, ha épp az ügyvédben nem bízol, akkor, gondolom, ugyanolyan ellenérzéseid lehetnek. Nyilván te is hozhatsz csak arra egy ügyvédet, hogy az érdekeidet képviselje és a letétet kezelje, de annak nyilván meg lesznek a költségei.

drbjozsef # 2016.10.18. 19:13

sahozea,

erre van kitalálva az ügyvédi letét.

Nézd a másik oldalról : adja oda az összes pénzt neked, oszt majd Te valamiért nem adod ki a bejegyzési engedélyt, vagy bekavar valami egyéb dolog, és megsem jegyzik be a nevére az ingatlant. Akkor ő van két szék között a pad alatt.

Az ügyvédi letétben csücsül a pénz. Ha be van jegyezve, te tuti megkapod. Ha valami gikszer miatt nincs bejegyzés, akkor a vevő sem bukja a pénzét, és neked is megmarad az ingatlanod.

Ennél biztosabb megoldas mindkét félnek nem nagyon van.