Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Örökölt ingatlan eladása

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.18. 18:18

Álljunk meg egy pillanatra! Most akkor már túl vagyunk a szerződésen, vagy még ez után fogjátok megkötni?
Egyrészt múlt időben adod elő, hogy mi van a szerződésben, másrészt kérdezed, hogy mi legyen benne a jövőben.

www.kbs-ugyved.hu

gerbera317 # e-mail 2019.05.18. 18:05

Mi akadálya annak, hogy rögtön a vásárláskor tulajdoni hányadot szerezz a vételár arányában, és akkor az biztosan nem lesz a hagyaték tárgya?

Szilona45 (törölt felhasználó) #   2019.05.18. 17:57

T.drbjozsef;

Ha segíteni nem tudsz, miért válaszolgatsz?

Tényleg nagy a szellemi defivit eben az országban!

drbjozsef #   2019.05.18. 12:31

Szilona45,

Szerinted mit fognak szólni az örökösök, ha az ingatlan értéke mondjuk megháromszorozódik, mire örökölnél? Már ha tényleg csak a pénzedet akarod visszakapni.

Te mit szólnál, ha az ingatlan értéke megfeleződik, és csak a pénzed felét kapnád vissza?

Nem igazán értelmes ez így...

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.18. 09:17

Ezt ügyvéd szövegezte? Gratulálok!

www.kbs-ugyved.hu

Szilona45 (törölt felhasználó) #   2019.05.18. 08:52

Tisztelt Szakértő,
Tanácsot, segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
Szüleim lakásvásárlásához adok kölcsön 5 millió Ft-ot, ezt az összeget ökökléskor szeretném visszakapni. Az adásvételi szerződésükben ez úgy lett feltüntetve, hogy: "A Vevők nyilatkoznak továbbá, hogy lányuk XY 1/5 arányú ingatlan-nyilvántatáson kívüli tulajdonszerzését aláírásukkal elismerik annak érdekében, hogy halálul esetén a hagyatéki eljárásban a hagyaték tárgya csak 4/5 -öt hányad legyen."
Ez a mondat azt jelenti, hogy tulajdoni részt szerztem a lakásukból.
Az hogy a szüleim halálakor a kölcsönadott pénzt visszakaphassam (nem én vagyok az egyedüli örökös), azt az adásvételi szerződésben, vagy esetleg egy külön kölcsönszerződésben kellene szabályozni?

Köszönöm, ha válaszolnak,
üdv, szép napot

M.Gyöngyi # e-mail 2019.05.14. 16:53

Tisztelt Szakértők!

Édesapámtól 2015-ben örökölt ingatlant 2018-ban értékesítettem, amely után most SZJA fizetési kötelezettségem keletkezik. Az lenne a kérdésem, hogy örökléssel szerzett ingatlan értékesítésénél a "megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások" közé a közjegyzői munkadíjon túl be lehet-e számítani a temetési költségeket is? Ezzel kapcsolatosan sajnos nem egyértelmű a NAV munkatársainak állásfoglalása (az egyik szerint igen, a másik szerint nem), ezért kérem mielőbbi szíves tájékoztatásukat.

Köszönettel,

Gyöngyi

drbjozsef #   2019.05.13. 13:19

üveggolyó,

Minden örökölt vagyonod különvagyon.
Az élettárs amúgy sem örököl utánad semmit (hacsak nem készítesz a javára végrendeletet például), így annak gyerekei sem.

A legegyszerűbb talán az, ha nyitsz egy bankszámlát (vagy ha hosszabb távra eltennéd, akkor államkincstári számlát, vagy bármilyen befektetés típusú terméket), és az eladott ingóságok és ingatlan után is azt kéred a vevőktől, oda utalják a vételárat. Így minden pénzmozgás igazolható, minden bizonyítható kitől és miért került oda.

üveggolyó # e-mail 2019.05.13. 13:04

T. Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni.
Pár hete meghalt az anyám.Ketten örököltük fele-fele arányban mindent a testvéremmel.A ház és az ingóságok eladásra kerülnek.Ez több millió forint lesz.Azt szeretném tudni hogy hogyan tudnám ezt a pénzt megmenteni ugy az élettársam halála után a gyermekei ne tudják elvenni tőlem.Nem szeretném otthon rejtegetni.Ha beteszem bankba saját bankszámlámra az élettársam halála után követelhetnek belőle?Mert biztosan keresni fogják, akár bírósági per utján is.
Hogyan védhetem ki ha erre kerül a sor.

Választ köszönöm

drbjozsef #   2019.05.13. 12:27

Egy 2012-es szerzés után idei eladáskor már mindegy mi a szerzés jogcíme, és akkori értéke : nincs jövedelem, nincs adókötelezettség, bevallani sem kell. Csak eltenni a szerződést.

Evalina77 # e-mail 2019.05.13. 11:29

Bocsi a per jelet kihagyta egy hatod rész.

Evalina77 # e-mail 2019.05.13. 11:27

Üdv.
2012 ben örököltem 16 od rész ingatlant. A többségi tulajdonos meg veszi a részem, ugye 7év eltelt. Kb 1 millióval több a mai közjegyzői felértékelés mint örökléskor. Minősül e ez adóköteles jövedelemnek, illetve beszámít e hogy haszonélvezettel terhelt ára megegyezik az akkorival. (Haszonélvezet megmarad rajta) köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.04.16. 13:18

Ha elárulnád, mit szeretnél...

www.kbs-ugyved.hu

Dezidérius # e-mail 2019.04.16. 13:00

Üdvözlöm! Olyan kérdésem lenne, hogy osztatlan tulajdon örököltem, amit tudtam, hogy egyszerű eset, de 6/12 tulajdon hányadot nem szívesen mondtam volna vissza. Csak azzal nem számoltam, hogy egy tulajdonosnak komoly egészségügyi gondjai lesznek az eladás közben és anyira, hogy nem be számítható állapotban került és az ügyvéd azt jelezte, csak személyesen irhatja alá, ami kétséges.
Kérdésem az lenne, hogy mi a helyes további intézkedés?

kátya # e-mail 2019.03.01. 17:44

drbjozsef köszönöm szépen a gyors válaszát

drbjozsef #   2019.03.01. 16:45

kátya,

A 2017-ben örökölt rész után a különbözet 90%-ának a 15%-át.
Vagyis (4M-3M) x 0,5 x 0,9 x 0,15 = 67.500.- forintot.

A most örökölt rész után semennyit, mert olcsóbban adjátok el, mint amennyiért szerzitek.

kátya # e-mail 2019.03.01. 16:20

Üdvözlöm!Segítséget szeretnék kérni ingatlan adózással kapcsolatban!2017 decemberben meghalt az anyóssom akkor az ingatlant 3 000 000 Ft-ra értékelték.A férjem örökölte a felét a másik felét apóssom és a haszonélvezetet.Most idén januárban meghalt apóssom is.Most az ingatlant 5 000 000 Ft-ra értékelték.A férjem az egyedüli örökös.Az ingatlanra vevő van és 4 000 000 Ft-ért adnánk el.Arra lennék kíváncsi,hogy mennyi adót kell fizetni az eladás után?Előre is köszönöm a válaszát.j.tasi

drbjozsef #   2019.03.01. 13:58

Nem.

Az "okos" meg az "okosba" alakilag hasonló, majdnem azonos fonémákból áll, ugyanakkor a jelentése pont ellentétes... :D

wers # e-mail 2019.03.01. 13:48

pedig azt a jelzőt használtad :)

drbjozsef #   2019.03.01. 13:47

Azt nem mondatm, hogy okos dolog lenne. :)

wers # e-mail 2019.03.01. 13:04

meg öngól a vevőnek, ha netán el kellene adnia

wers # e-mail 2019.03.01. 13:02

Hanem az, hogy "okosba" egyeznek meg a vételárban

Az már elég ritka, ha hitelt is igénybe vesznek.

drbjozsef #   2019.03.01. 12:53

Nekem meg nem ez.
Hanem az, hogy "okosba" egyeznek meg a vételárban, hogy ne kelljen adót fizetni. De ez rosszindulatú feltételezés, felejtsük is el.

wers # e-mail 2019.03.01. 11:52

Most komolyan: épp ésszel mondhatja bárki, hogy "ne fizess két millióval többet, mert abból lenyúlna az állam 300 ezret"?

:))))) nekem is ez jutott eszembe

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.03.01. 11:34

Szinte félek megjegyezni, hogy ha én adnék el ingatlant, akkor az utolsó utáni szempont lenne a vételár kialkudásakor, hogy mikor nem kell adózni utána. Most komolyan: épp ésszel mondhatja bárki, hogy "ne fizess két millióval többet, mert abból lenyúlna az állam 300 ezret"?

www.kbs-ugyved.hu