Hagyaték


drbjozsef # 2020.07.24. 15:35

de már most fizessem mindennek a felét?

Nem kötelező fizetni. Legfeljebb utólag, perben, 2x annyit kell fizetni.

Legjobb lenne megegyezni.

Jessa75 # 2020.07.23. 13:30

Sziasztok, egy kis segitséget szeretnék kérni.
Édesanyám idén februárban elhunyt. Én és a nővérem vagyunk az örökösök. Én külföldön élek, a járványhelyzet miatt nem tudtam haza menni, mig az ügyintézés folyt.
Nővérem és édesanyámnak van egy közös Kft-je. Nővérem 70%-os tulajdonos és kizárólagos ügyvezető, édesanyámnak volt 30%-a. Mivel a cég könyvelést is végzett (anyu), és a cégeket le kellett záratni és kiadni az ügyfeleknek, nővérem elvárja, hogy ennek a költségnek fizessem a felét, illetve azt gondolom nem jelentette le a cégbiróságon egy tag elhalálozását,kapkodva azt akarták az ügyvéddel járuljak hozzá, hogy az ügyvédet nevezzék ki ügygondnoknak. Az ügyvédi költség 100.000 ft-. Ennek is fizessem a felét.
Ő nem tudja lemondani anyukám telefonszámláját, mert októberig húség van rá, ezt is fizessem (a felét), tartok tőle, hogy ez céges előfizetés, és neki igy éri meg.
Mivel még nem volt hagyatéki eljárás, semmit sem tudok hivatalosan az öröklésemről, mi közöm egy céghez, amiről nem is tudok, nem vagyok érintett. Úgy gondolom ha öröklök is belőle 15%-ot, annyi a jussom, de már most fizessem mindennek a felét? Köszönöm a segitséget

rigoz # 2020.07.18. 06:42

Tapasztalatom szerint másodfokon még slendriánabbak szoktak lenni, mint elsőfokon...

drbjozsef # 2020.07.17. 18:37

Szerintem nincs teendőd. Ha jön meghagyás a NAV-tól illetékre, kiderül hogy 0, vagy kell fizetni, utóbbi esetben elolvasod a jogorvoslatra vonatkozó részt, és aszerint fellebbezel időben.

A saját indoklásuk alapján egyértelműen nem kell illetéket fizetned.

Arion2020 # 2020.07.17. 14:44

drbjozsef

Ma pedig megérkezett a végzés a közjegyzőtől, hogy 2020. július 10-én jogerőre emelkedett. Aztán felhívtam őket telefonon, hogy kell-e fizetnem illetéket, vagy nem, de nem tudták megmondani, ők megküldik a NAV-nak az adatokat, és a NAV-ot hívjam fel, tanácsolták. Én meg mondtam nekik, hogy azért bátorkodtam felhívni őket, mert hogy ők hagyatéki ügyekkel foglalkoznak, és feltételeztem, hogy napra készen képben vannak a hatályos törvényekkel, de szabadkoztak, hogy hát, ők nem tudják... "honnan is kéne tudniuk, meg minek..." gondoltam magamban. Be is olvastam nekik az idevonatkozó részt a NAV honlapjáról, hozzátéve, hogy csak megerősítést szerettem volna tőlük, hogy igen vagy nem. Na mindegy, nem hívom fel a NAV-ot, mert úgyis csak azt ismételnék el, amit a honlapjukra is feltettek. Úgyhogy az ügyet befejezettnek tekintem. Köszönöm mindenki segítségét.

drbjozsef # 2020.07.17. 06:15

Fogadni mertem volna rá.

Mindegy hogy szövegezték (én ugyan nem értek hozzá, de én a magam részéről laikusként simán elfogadom, hogy azt a bizonyos 3.§(1)-et is "felülírja", ahogy az összes többi utána következő, mentességre vonatkozó passzus is), az, hogy mit akartak teljesen egyértelmű, ily módon az értelmezése is értelemszerűen ez kellett legyen.

Arion2020 # 2020.07.16. 20:21

Ígértem korábban, hogy ha kiderül, hogy kell-e fizetnem a testvérem után öröklési illetéket, vagy nem, akkor szólok. Még nem tart ott a dolog, hogy a közjegyző a NAV-hoz elküldte volna a jogerőre emelkedett hagyatékátadó végzést, mert még jogerőre sem emelkedett, és mint kiderült, 2020. július 8-ától kezdve nem is küldik el a NAV-hoz, így a NAV sem fog küldeni értesítést az illetékmentességről.

A NAV honlapján egyértelműen van leírva minden, csak egy részlet belőle:

"Folyamatban lévő illetékügyekre is érvényes a mentességi szabály?

Az illetékmentesség a folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik, vagyis minden olyan, testvérek közötti ajándékozás vagy öröklés illetékmentes, amiben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2020. július 8-ig még nem hozott végleges, tehát jogerős döntést."

Teljes cikk: https://nav.gov.hu/…0200715.html

(Ezek szerint a NAV is ugyanazt az értelmezési hibát követi el, amit mi is, és a módosítás megszövegezője is elkövetett.)

Cabron_ # 2020.07.13. 06:20

#helyettes017:

Köszönöm! Pont a K&H-nál vagyunk. :)

NZsolt91 # 2020.07.08. 16:40

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2020.07.07. 04:25

Csimbi0,

Hárman a gyerekei lesztek örökösei, de ha jól értelek osztatlan közös tulajdonotok lesz a nagybátyátokkal közösen, akinek már most is van tulajdonrésze az ingatlanban.

az édesapánk által hátrahagyott ingóságokhoz hozzá-e nyúlhat a testvére

Az édesapád ingóságaihoz nem nyúlhat, az már most, a hagyatéki eljárás nélkül is a ti tulajdonotok, a törvény erejénél fogva megörököltétek már. (A hagyatéki végzés ezt csak deklarárlni fogja, a tulajdonszerzésetek időpontja édesapátok halála).

De az ingóságok tipikusan az "aki kapja marja" esete. Ha látni akarod mi vele a macera, olvass vissza pár hozzászólást KBS 2020.07.04. 12:24-es hozzászólásában leírta mi a probléma az ingóságok esetén.

Ami szerintetek a tietek, értékes, és nem akarjátok hogy eltűnjön, azt minél hamarabb vegyétek magatokhoz. Ha be tudtok menni a lakásba, akkor menjetek két tanúval, leltározzatok fel mindent egy jegyzőkönyvbe, és fényképezzetek le mindent nagyon alaposan az utolsó szögig.

Vagy nagybátyátok IS abban a lakásban lakik? Akkor macerásabb lesz a dolog. Vele kell egyezkednetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.06. 18:11

Valamit elnéztél. Apádnak a testvére nem örököse, ha egyszer ott vagytok ti, gyerekek.

Csimbi0 # 2020.07.06. 17:40

Üdvözletem! Olyan kérdésem lenne, hogy nem rég elhunyt édesapánk, hárman vagyunk a gyermekei.
Örökösök viszont 4-en vagyunk, édesapám testvérével együtt.
Nem tisztázott számomra, hogy az édesapánk által hátrahagyott ingóságokhoz hozzá-e nyúlhat a testvére? A hagyatéki tárgyalásra még nem került sor. Édesapám és a testvére örökölték néhány évvel ezelőtt az ingatlant és édesapám is élt a ingatlanban.

helyettes_017 # 2020.07.06. 15:59

Cabron_

Bankonként eltérőek a szabályok.

Pl. a K&H-nál: ha a számla közös számla, akkor ahhoz haláleseti rendelkezés nem tehető, a tulajdonostársak "automatikusan" egymás haláleseti kedvezményezettjeinek minősülnek. (ÁSZF 2.4.3.)

Cabron_ # 2020.07.06. 10:37

Köszönöm. Jó ötlet az írásos állásfoglalás kérése.

Cabron_ # 2020.07.06. 10:36

Picit pontosítanék.

Konkrétan arra kérdeztem rá, hogy jelen számlaszerződés szerint szükséges-e egymáést haláleseti kedvezményezettként megjelölni, hogy ne is legyen a hagyaték része a számla. Erre kaptam azta a választ, hogy mivel nem csak arról van szó, hogy közös néven van a számla, hanem társtulajdonosok vagyunk, így az olyan, mintha egymásnak haláleseti kedvezményezettjei lennénk.
Valamiért a tarkómban érzem ennek a furcsaságát.

drbjozsef # 2020.07.06. 10:36

Azért ez is csak egy példa.

Kérjetek írásos állásfoglalást a banktól. A saját szabályaik sokban számíthatnak.

És kérdezzetek rá a haláleseti rendelkezésre.

Cabron_ # 2020.07.06. 10:29

drbjozsef:

Köszönöm. A válasz megnyugtatott, ebből nekem az jött le, hogy ha záródik is, akkor is csak a fele. Ez már azért biztosíték arra, hogy ne legyenek anyagi nehézségek.

drbjozsef # 2020.07.06. 10:25

Bár egészen nem vagyok biztos benne, hogy társtulajdonos számlánál is lehet ilyet tenni, de ha nem engedik, szintén kérném a pontos szabályt írásban, és annak értelmezésével lehetséges, hogy kiderül, tényleg nem zárolódik még felesben sem egy ilyen számla.

Megjegyzem, a megkereséskor még a közjegyző sem tudja, ki az örökös, tehát a leendő örökös érdekében az elhunyt részét zároltatnia KELL.

drbjozsef # 2020.07.06. 10:22

Cabron_,

Ma már alig elvétve van olyan bankszámla, amelyiknek két tulajdonosa van.

Vagy félreértettétek egymást a banki ügyintézővel, vagy ha tényleg ez egy társtulajdon-számla, akkor annál az a szokás, ha házastársak a tulajdonosok, hogy a számlaegyenleg FELÉT zárolja bank, a másik fele felhasználható.

Nem tudom, miért mást mondott az ügyintéző. Lehet, hogy ebben a bankban ez a szokás. Kérni kell, hogy mutassa meg az ÁSZF-ben, hogy biztosan így lesz-e.

De én még ekkor sem bíznék a bankban, jön egy közjegyzői megkeresés, és ész nélkül zárolnak bármit.

Viszont van ennek egy egyszerű megoldása. Tegyetek egymás javára haláleseti rendelkezést a bankban. Ekkor egészen biztosan nem lesz a hagyaték része a számlaegyenleg bármelyikőtök halna meg előbb.

Cabron_ # 2020.07.06. 10:03

Üdvözletem mindenkinek!

Egy haláleset kapcsán felmerült bennem férjem és az én sorsom valamelyikünk halála esetén. Gyermekünk nincs, minden vagyonunk házasság alatt szerzett vagyon, tehát az tiszta sor, hogy egymás örökösei lennénk.
Azonban van egy közös bankszámlánk ahol társtulajdonosok vagyunk, minden jövedelmünk arra érkezik.
A bankunknál érdeklődtünk, ott azt a felvilágosítást kaptuk, hogy mivel társtulajok vagyunk, így az a számla nem a hagyaték része, egy halotti anyakönyvi kivonat mellett a számla automatikusan az örökös számlája marad, zárolva nem lesz. Ez valóban így van?
Nem szeretnénk, hogy hosszú hónapokra a másikunk ne tudná a bankszámlát használni.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.06. 07:26

A szerződéstől is. De főleg attól, hogy mire fordították a házastársak azt a kölcsönt. Vettek belőle valamit közösen; egyikük különvagyonának a megszerzéséhez; felélték?

Grave7 # 2020.07.05. 19:58

A szerződéstől.

Megjegyzem, a hitel nem „jár,” hanem fizetni kell.

NZsolt91 # 2020.07.05. 19:25

Szabad kérdeznem, hogy mitől függ?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.05. 19:02

Az nem ettől függ.

NZsolt91 # 2020.07.05. 18:10

Köszönöm a válaszokat. Ebben az esetben jól gondolom, hogy az ingatlan fedezetű lakáshitel is úgy fog megoszlani, hogy (1/3 + 2/9) jár az özvegynek és 2/9 mindkét testvérnek?