Hagyaték


drbjozsef # 2020.12.23. 13:11

BREEGEE,

Egy tanács : ha jogi segítséget kérsz, próbálj meg legalább a lényeges adatokban pontos lenni.

Nincs olyan hogy "ráíratni". Ráíratni a válladra lehet tetoválással a kedvesed/kutyád/kedvencfocistád nevét.

Milyen szerződéssel szerezte az ingatlant : ajándékozásival vagy visszterhessel? Ez számíthat az igényénél, nem is kicsit.

Ez egyébként látható az ingatlan tulajdoni lapján (aminek ha tudod a címét/helyrajzi számát, akkor ügyfélkapuval akár ingyen is lekérhető online).

Ha a szülők a haszonélvezetet megtartották, akkor valószínű (de nem biztos), hogy ajándékozással szerezte a tulajdonjogot - az nektek jó lesz.

*BREEGEE* # 2020.12.23. 13:42

1998-ban történt adásvétel a tulajdoni lap szerint, azt én sem értem, hogy szülő és gyerek közt miért adásvétel de ők biztosan tudták akkoriban. Akkor 22 éves volt unokatestvérem .

drbjozsef # 2020.12.23. 14:55

BREEGEE,

Előfordul az, lehetett annak adózási/illeték elkerülési oka is akár (nem tudom pontosan mióta illetékmentes az egyenes ági rokonok között, talán 1998-ban még nem volt az).

De mindegy is.

Akkor az a kérdés, hogy az élettársi kapcsolat fennállt-e már az adásvételkor, vagy előtte történt? Ha előtte, akkor ismét csak nem tartozhat az ingatlan a közös vagyonba.

*BREEGEE* # 2020.12.23. 15:03

2008 óta áll fenn az élettársi kapcsolat, tehát 10 évvel később jött létre.

drbjozsef # 2020.12.23. 15:53

BREEGEE,

Akkor az lesz, hogy az önkormányzat összeállítja a hagyatéki leltárt (ha édesanyád vagy bárki tud valamilyen vagyontárgyról, ami az elhunyté volt, akkor be kell jelenteni), és ezt átadja a közjegyzőnek. A közjegyző vagy behívja az érdekelteket tárgyalásra, vagy, ha nincs különösebb kérdés, akkor meghozza anélkül a végzését, és kiküldi, hogy aki nem ért vele egyet, az fellebbezhet. Az eljárás alatt bármikor, vagy a végzés jogerőssé válásáig az élettárs jelezheti, hogy hagyatéki hitelezői igénye van az örökössel szemben. A közjegyző ezt is felveszi, és nyilatkoznia kell az örökösnek, hogy elismeri, és az igényt megfizeti, vagy sem. Ha nem, akkor felszólítja az élettársat, hogy indítson pert, és ezt neki igazolja is. Ha nem teszi, átadja az örökösnek a hagyatékot végleges jelleggel, míg ha per indul, akkor ideiglenes végzést hoz, amiben kiköti, hogy a per lezárultáig nem értékesíthettek semmit az örökölt vagyonból.

Mindez inkább 4-6 hónap, mint kevesebb, de ha vita van, akár több is lehet, szóval gyors ügyintézésre ne számítsatok. Ha pedig per is lesz, az akár évek is lehetnek. Ha ezt elkerülnétek, akár meg is egyezhettek az élettárssal.

Az elhunyt ingóságaira és készpénzére pedig minden bizonnyal keresztet vethettek ha volt, az kevés eséllyel lesz bejelentve a hagyatékba. Ingatlan, autó, bankszámla, ezek azok, amelyek nyilvántartottak, és bekerülnek. Minden más feltehetőleg felejtős.

Apropó : az élettárs ebben az ingatlanban lakik? Ha igen, az is egy másik menet lesz, mire ki tudjátok lakoltatni, hogy ha önként nem akarja majd elhagyni az ingatlant...

*BREEGEE* # 2020.12.23. 17:03

Köszönöm a sok információt , érdekes a helyzet mert az önkormányzattól tudtam meg hogy be sincs jelentve oda még ideiglenesre sem. Az ingóságokra mi sem számítunk az autó az élettárs nevén van habár azt is az unokatesóm vette neki abból a pénzből amit az édesanyja halálakor örökölt, a lakást is abból újította fel. De szerintem anyu sem tart igényt az ingóságokra. Még egyszer köszönöm így tudom mire számíthatok mert szerencsére eddig nem kellett örökösödési dolgokkal foglalkoznom. Szép estét és Kellemes ünnepeket !

Gerin # 2020.12.29. 13:16

Sziasztok, édesapám eltemették október elején. És megkérdezném hogy kapom most meg az örökséget és MIKOR!? mert a nő aki intezi 2021-re gondolt de még nyomozott vagy mi. Lakas van es harom csalad var.
Mert 3 voltunk testvérek. De csak én élek már sajnos. Egyedül maradtam.

Még nem jött papír semmi.
Varom hozzá értők válaszait. Köszi

drbjozsef # 2020.12.29. 18:35

Gerin,

A hagyatéki leltárt fel kell venni, a közjegyzőnek le kell folytatni az eljárást, ez az eset összetettségétől függően 4-8 hónap. Szóval egy jó fél évre simán számíthatsz. Nem megy ez olyan gyorsan. Jövő tavasz lesz abból kábé.

Lakas van es harom csalad var.

Van a hagyatékban egy lakóingatlan. Ki lakik benne, ki birtokolja, kinek a tulajdona (volt), csak édesapádé?

Lyonee # 2020.12.29. 20:00

Lesz az egy-másfél év is.

Gerin # 2020.12.30. 21:35

Anyukám már 6 éve elhunyt most apukám. De a ház és minden apám nevén volt. Kulcsom nincs a lakáshoz csak a bátyám fiának. Apám nekem nem adott mert bátyám volt a kedvenc. Nem tudok semmit most ki fizeti a rezsit stb. Van végrendelet úgy tudom. A masik testvéremnek 7 gyereke van ők is kapnak

tehat kb aprilis akkor?

drbjozsef # 2020.12.31. 11:07

Gerin,

Igen, tavasz-nyár, feltételezném, hogy a végrendelet miatt a közjegyző fog tartani hagyatéki tárgyalást (hacsak a járványügyi intézkedések azt majd nem tiltják).

Ha a végrendelet alapján esetleg édesapád nem hagyott rád semmit, akkor is jogosult lehetsz köteles részre. Úgyhogy érdemes részt venni a tárgyaláson, ha pedig az nem lesz, akkor jó alaposan elolvasni a levélben kiküldött hagyatéki végzést.

Egyébként pedig, jövő év elején, ha érdekel mi a közjegyző terve, hogyan áll az ügy, a legegyszerűbb felhívni, és udvariasan érdeklődni. A mokk.hu oldalon édesapád utolsó lakcímének és halála időpontjának ismeretében meg tudod nézni ki a kijelölt közjegyző aki eljár az ügyben. (közjegyző kereső, és pipáld be a hagyatéki ügyek rubrikát)

Natalia Weisz # 2021.01.05. 18:22

Tisztelt Válaszadók!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Igyekeztem utánanézni az ügynek, de nem tudom, hogy jól értelmeztem –e.

Az egyik barátnőmnek meghalt a férje. 15 éve voltak házasok, házasságukból gyermek nem született. A férje testvérével és annak édesapjával éltek együtt egy budapesti családi házban. Ebben a családi házban barátnőm elhunyt férjének 1/4 tulajdoni hányada volt, amit édesanyja elhunytakor örökléssel szerzett 2010-ben. Barátnőméknek házassági közös vagyonuk az apróbb ingóságaikon kívül nem igazán van. Úgy láttam, hogy mivel barátnőm és férje házasságából nincs leszármazó, az 1/4 tulajdoni hányad ági vagyonnak számít, és a tulajdonjogot nem örökölheti a barátnőm, csak haszonélvezeti jogot örököl az 1/4 tulajdoni hányadon.

Annyi csak a kérdésem, hogy jól értelmeztem –e a fenti helyzetet? Illetve ezen módosít –e bármit, hogy 15 éve voltak már házasok? Ki lesz akkor az 1/4 tulajdoni hányad örököse?

Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.01.06. 05:52

Natalia Weisz,

Igen, jól érted, holtig tartó haszonélvezetet kap, de a tulajdonjogot a férje testvére fogja örökölni (a kieső édesanya helyén).

De csak akkor, ha hivatkozik a testvér az ági vagyonra. Neki kell igazolnia azt (ez a tulajdoni lappal meg a hagyatéki végzéssel nem gond), de igényelnie kell, nem automatikus. Ha nem hivatkoznak, akkor a törvényes öröklés alapján a közösen lakott lakást és berendezési tárgyait az özvegy örökli. (a hagyaték többi részének a felét kapná ha lenne). (Ptk.7:60.§) Értelemszerűen csak a hagyatékba tartozó 1/4 részt.

A 15 év házasság ebből a szempontból nem számít.

Ha az özvegynek van egyébként máshol lakhatása, akkor kérheti a haszonélvezetének megváltását - ekkor az ági vagyon 1/3-ad részét kaphatja.

Ptk.7:67.§ - 7:71.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Natalia Weisz # 2021.01.06. 16:01

Drbjozsef köszönöm a választ.

Detti1 # 2021.01.06. 19:03

Tisztelt Hozzáértők!
Örökléssel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

  1. Nagyszülői örökségből Apu és két testvére 2-2-2 hektár földet örökölt. A tulajdoni lapra viszont Apu és a szintén helyben lévő Öccse lett bejegyezve 3-3 hektárral, a könnyebb ügyintézés miatt. A Nővér 2 évvel ezelőtt eladta az Öcsnek a 2 hektár tulajdonát. Most, hogy Apu meghalt, az Öccse a 0,5 hektár föld értékét (625e Ft) kéri tőlem, a másik 0,5 részt a feleségtől. Biztos így történt, viszont papírok nincsenek a testvéri megegyezésről, illetve az 1 hektár kifizetéséről sem az Öcs részéről a Nővérnek.
  2. A szüleim 20 éve ugyan elváltak, de a közös ház értékesítése 14 hónapja történt meg. Most, hogy készülünk a hagyatéki eljárásra a jelenlegi feleség azt mondta, hogy a ház Apura eső értékét 8,5 mo Forintot elköltötték/Apu neki szánta/tartozást egyenlítettek ki belőle…. így az már nem fog szerepelni a hagyatékban, befőttes üvegben tartották. Furcsállom, és nehezen tudom elképzelni.

Életszerű-e a 8,5 millió elköltése, van-e valamilyen lehetőségem, hogy ebből valamennyihez hozzájussak, ha igen, milyen módon?
A fentieken túl még egy 600e Ft értékű gépjármű van, amit Apu örökül hagyott.
Azt szeretném kérdezni, mit javasolnának nekem, hogyan járjak el?
Nagyon köszönöm az hozzászólásokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.06. 19:52

Izé...

drbjozsef # 2021.01.07. 05:46

Detti1,

  1. Ez nem jogi kérdés, legalábbis részedről. Elhiszed, vagy nem, kifizeted, vagy nem. Ha "biztos így történt", akkor fizesd ki. Ez legfeljebb apád öccse részéről jogi kérdés, hogy ha nem fizetsz, akkor érdemes-e pereskednie, de ha nincs az egészről semmilyen papír, akkor sok értelmét nem látnám. (Egyébként olyan hivatalosan nincs, hogy a "könnyebb ügyintézés miatt" lett így bejegyezve. Ha a törvényes öröklés szerint 2-2-2 hektárt kellett volna örökölniük, de 3-3-0 lett, akkor annak van nyoma, legalább a hagyatéki végzésben. Ajándékozás, osztályos egyezség, visszautasítás, valami.)
  2. Kb. dettó mint fent, Elhiszed vagy sem, papír híján sok esélyed nincs. A hagyatékba az kerül be, ami az elhunyt vagyona volt halálakor, és azt be is jelentik a hozzátartozók - a nem nyilvántartott ingóságok gyakran elfelejtődnek, mint például az esetleges készpénz. Csak ötletnek : arra esetleg elindulhatsz, hogy megpróbálod megszerezni az adásvételi szerződést. Ha abban készpénz átvétele van, akkor nem sok esélyed van, életszerű vagy sem ennyi elköltése. Ha bankszámla, akkor annak felhasználása talán lekövethető. De tartok tőle ezekhez nem fogsz csak úgy hozzájutni, legfeljebb bíróság által, ha pert indítanál az özvegy ellen.
mancs2 # 2021.01.07. 10:05

Tisztelt Fórumtagok!
Unokatestvérem hagyatéki tárgyalására idéztek. Gyeremeke/házastársa nincs. Unokatestvéreim nem értesítettek sem haláláról, sem temetéséről. Örökösök az elhunyt édesanyja testvéreinek gyermekei, köztük jómagam is. 3 ingatlan volt a tulajdonában. Mint egyik örökös, kérhetek- e kulcsokat az ingatlanokhoz, illetve szükséges- e bármelyikünk engedélye a másik beköltözéséhez valamelyik ingatlanba?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.07. 13:18

az elhunyt édesanyja testvéreinek gyermekei,
Inkább a nagyszülei unokái...

ObudaFan # 2021.01.07. 13:23

Mint egyik örökös, kérhetek- e kulcsokat az ingatlanokhoz, illetve szükséges- e bármelyikünk engedélye a másik beköltözéséhez valamelyik ingatlanba?

Kérhetsz kulcsot és követelheted a használatod, de ha nem kapod meg, nem törhetsz csak úgy zárat, hanem a használat és a többlethasználati díj kérdése perben rendezhető.

Detti1 # 2021.01.08. 13:44

Kedves drbjozsef!
Köszönöm szépen válaszát!
Detti1

keeske # 2021.01.21. 11:24

2008 ban felvettem egy banki hitelt a testvérem kérésére. Mivel nem tudtam fizetni a hitelt 2011 ben felbontották a hitel szerződést, végrehajtás alá vonták, fizetés levonást foganatosítottak, amelyet azóta is vonnak.
2011 egy másik végrehajtó végrehajtási eljárást indított az édesanyám ellen is, aki a tartozás egyik kéz fizető kezese volt. Ugyan ebben az évben meghalt az édesanyám is. A hagyatékot tévesen elfogadtam. A hagyatéki jegyzőkönyvben szereplő tételek: 3 cég, meg az általam felvett hiteltartozás (az édesanyám volt az általam felvett hitel egyik kézfizető kezese). A jegyzőkönyvben szereplő 3 cégnek csak névértékben volt vagyona, az édesanyám ellen eljáró végrehajtó már lefoglalta 2011- ben. A 3 cég sose került a nevemre, a hagyatéki eljárás után hamarosan fel is számolták őket. A három cég névértéke 5 millió forint, a bedőlt hiteltartozás akkori értéke 11 millió forint volt. Az édesanyám ellen eljáró végrehajtó folytatta az eljárást, immár ellenem a hiteltartozás összegére. 2016.ban fizetési levonást foganatosított ellenem. A két végrehajtó azóta folytatja a levonást, immáron a fizetésem 50 %-a erejéig. Mindkét végrehajtó a banki tartozás teljes megnövekedett tartozásra tart igényt immáron 20 millió forintra.
Kérdéseim:

  • Jogszerű - e ugyanazon tartozás beszedésére két végrehajtási eljárást folytatni?
  • Jogszerű – e ellenem a kézfizető kezes öröksége jogán banki tartozás összegére indított végrehajtási eljárás. A hagyatéki eljárás jegyzőkönyvében szereplő 3 cég sohasem került a nevemre, ezeket a végrehajtó már a hagyatéki eljárás előtt lefoglalta és nem sokkal a hagyatéki tárgyalás után felszámolásra kerültek. Ezekről a cégekről a hagyatéki eljárás során hallottam először és utoljára.
Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.21. 13:44
  1. Igen. Ahány adós, annyi végrehajtási eljárás. Akkor is. ha egyetemlegesen kötelezettek.
  2. Az örökös az örökhagyó tartozásaiért a hagyaték tárgyaival, vagy azok erejéig felel.

Ügyvéd kellene ehhez...

keeske # 2021.01.23. 13:34

Tisztelt válaszadó
Pontosítanám az elöző kérdésemet

Jogszerű - ellenem egyszemélyben két végrehajtási eljárást, két végrehajtó bevonásával folytatni ugyanazon kölcsön beszedésére?

"Jogszerű – e ellenem a kézfizető kezes öröksége jogán banki tartozás összegére indított végrehajtási eljárás. A hagyatéki eljárás jegyzőkönyvében szereplő 3 cég sohasem került a nevemre, ezeket a végrehajtó már a hagyatéki eljárás előtt lefoglalta és nem sokkal a hagyatéki tárgyalás után felszámolásra kerültek. Ezekről a cégekről a hagyatéki eljárás során hallottam először és utoljára."

Jogszerű - e úgy végrehajtást indítani, hogy annak a forinthatosító targya gyakorlatilag a kezességvállalásból eredő kötelezettség és egy másik végrehajtó ugyanarra a tartozás beszedésére már eljár ellenem?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.23. 15:42

Mivel két különböző módon tartozol: egyrészt közvetlen adósként, másrész az adós jogutódjaként, ez két végrehajtást jelent. Az utóbbiban a felelősséged korlátos - de mivel amúgy is egyetemlegesen tartoztál a jogelődöddel, ennek gyakorlati jelentősége nemigen van.

Ne aggódj, nem fogják a követelést duplán behajtani. De egyszer igen.