Üdvözletem !
A bíróság döntésa alapján 50-50% az ingatlan része a volt házastársammal. Kérdésem az ki fizetheti ki a másikat az ingatlanból. A bonyolultság kedvéért az ingatlanon törlesztés van még. Lenne még több kérdésem is de egyenlöre ebben szeretnék tisztán látni.
Köszönöm.
Válás - ingatlan
editsteril: általában a bíróság nem kötelez senkit a közös használatra, ha a lakásban maradó meg tudja váltani a másik fél részét. Amennyiben azonban nem tudja megváltani, és megosztható a lakás, akkor nincs más lehetőség (a közös értékesítést leszámítva).
AKati: nem az számit, hogy az évek során ő mennyit keresett, hanem az, hogy a házasságkötést megelőzően tényleg volt-e különvagyona, és azt tényleg a lakás megvásárlására fordította-e.
Joga van, kérdés, hogy mit tud bizonyitani. Amennyiben ugyanis tudja bizonyitani a különvagyoni jelleget, akkor nem számit, hogy fele-fele részben voltak bejegyezve tulajdonosként. A többlet, amit a férj fizetett ki, ugyanis ajándéknak minősül, és emiatt visszakövetelhető azzal az indokkal, hogy azért adta, mert ugy gondolta, hogy házasok maradnak, ez utóbb meghiusult.
Itt vannak a lakáshasználat rendezési szabályok, olvasd át, hátha segit.
3. A házastársak lakáshasználatának rendezése
Csjt. 31/A. § (1) A házasulók a házasságkötés előtt, valamint a házastársak a házasság felbontása esetére rendezhetik a közös lakás további használatát, így megállapodhatnak abban is, hogy az egyik házastárs a lakást elhelyezési és térítési igény nélkül elhagyja. A megállapodást közokiratba vagy jogi képviselő által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.
(2) A házasság felbontása esetén a bíróság csak a kiskorú gyermek lakáshasználati jogára figyelemmel rendezheti a lakás használatát a házastársak megállapodásától eltérően.
Csjt. 31/B. § (1) Ha a lakásban a házastársak egyikőjük vagy mindkettőjük tulajdonjoga vagy bérleti joga alapján laknak, a házasság felbontása esetén - kérelemre - a bíróság dönt a lakás használata felől.
(2) A házastársak kiskorú gyermekének lakáshasználati jogát - életkörülményeinek megfelelően - általában a volt közös lakásban kell biztosítani, kivéve, ha más állandó lakása van.
(3) Ha a közös lakás valamelyik házastárs különvagyona vagy önálló bérlete, a lakáshasználati jog ezt a házastársat illeti meg. A bíróság a másik házastársat kivételesen, és csak abban az esetben jogosíthatja fel a lakás megosztott vagy kizárólagos használatára, ha a lakáshasználatra jogosult gyermek nála van elhelyezve. Szolgálati lakás esetében azonban a bérlőt a lakás elhagyására nem lehet kötelezni.
(4) A bíróság a házastársak közös tulajdonában vagy közös bérletében levő lakásának használatát megosztja, ha azt a lakás alapterülete, alaprajzi beosztása és helyiségeinek száma lehetővé teszi. Nem osztható meg a lakás használata, ha a házastárs korábbi magatartására figyelemmel a közös használat a másik házastárs vagy a kiskorú gyermek érdekeinek súlyos sérelmével jár.
(5) Ha a lakás használata nem osztható meg, a bíróság közös tulajdonban álló lakás esetében az egyik házastársat az egész lakás kizárólagos használatára jogosítja fel, illetve bérlakás esetében a bérlőtársi jogviszonyt megszünteti, és az egyik házastársat a lakás elhagyására kötelezi.
(6) A bíróság - a házastársak egyikének kérelmére - a bérlőtársi jogviszonyt akkor is megszüntetheti, ha a közös lakást két másik lakásra el lehet cserélni, és a lakáscsere folytán mindkét házastárs megfelelő lakáshoz jut. Ilyen esetben a bíróság meghatározza, hogy melyik lakásba, melyik volt házastárs költözzék. Ilyen kérelemnek akkor is helye van, ha a bíróság a lakás használatáról már egyéb módon döntött. A 18. § (3) bekezdését ilyen kérelemre nem kell alkalmazni.
Csjtr. 4. § (1) A bíróság a bérlőtársi jogviszonyt a házastársak cserelakásokba való költözésének elrendelésével akkor szünteti meg, ha a cserelakást felajánló személy a per tárgyalásán szóban vagy pedig teljes bizonyító erejű okiratban a csereszerződés lényeges feltételeire kiterjedő nyilatkozatot tesz, és a jogerős határozat meghozatalát követő harminc napon belül a szerződés megkötését vállalja.
(2) A bíróság a volt házastársat akkor is kötelezheti arra, hogy a volt közös lakást másik megfelelő lakásra - értékkülönbözet fizetése ellenében - cserélje el, ha a második házastársat korábban a lakás kiürítésére kötelezte, de a lakásban maradó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékét nem fizette meg, az erre irányuló végrehajtás nem járt eredménnyel, és kiegyenlítésére a közös vagyonból sincs lehetőség. Az értékkülönbözetet a használati jog ellenértékének kifizetésére kell fordítani. A kereset előterjesztésének, illetve a cserére való kötelezésnek feltétele, hogy a másik házastárs a lakás kiürítésére vonatkozó kötelezettségét teljesítse. Az (1) bekezdésben foglaltakat ebben az esetben is alkalmazni kell.
Csjt. 31/C. § (1) A lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének rá eső részére jogosult.
(2) A lakáshasználati jog ellenértéke - közös tulajdonban vagy valamelyik házastárs tulajdonában álló lakás esetén - a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értékének különbözete. Bérlakás esetén a lakáshasználati jog ellenértéke legalább a hasonló önkormányzati bérlakásra - a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetére - az önkormányzat rendeletében meghatározott pénzbeli térítés mértékének megfelelő összeg, függetlenül attól, hogy a távozó házastárs milyen lakásba költözik.
(3) A távozó házastárs a használati jog ellenértékének arra a részére tarthat igényt, amely őt a visszamaradt volt házastársra és a lakáshasználatra jogosult gyermekek számára figyelemmel, arányosan megilleti. A távozó házastárs igényelheti az értéknövelő - meg nem térült - ráfordítások költségét is, ha a ráfordítás a használati jog ellenértékében nem fejeződik ki. A jogosultnak járó összeg - különös méltánylást érdemlő esetet kivéve - a használati jog ellenértékének egyharmadánál kevesebb nem lehet, kivéve, ha a bíróság az egyik házastárs különvagyonában levő lakás vagy szolgálati lakás elhagyására kötelezte a másik házastársat, vagy ha a lakásnak a házasságkötést megelőzően önálló bérlője a lakásban maradó házastárs volt.
(4) Ha a lakásban maradó házastárs az ellenérték megfizetésére nem képes, illetőleg erre a célra felhasználható különvagyona nincsen, vagy egyébként, ha kéri, a házastársi közös vagyon rá eső részét az ellenérték összegével csökkenteni kell.
(5) A használati jog ellenértéke a lakás elhagyásával egyidejűleg esedékes.
Csjt. 31/D. § Bérlakás esetében, ha valamelyik házastárs a lakást a visszatérés szándéka nélkül elhagyta, a bíróság - a visszamaradt házastárs kérelmére - az eltávozott házastárs bérlőtársi jogviszonyát megszünteti. A házastárs azonban a használati jog ellenértékének rá eső részét igényelheti.
Csjt. 31/E. § A házastársak lakáshasználatának rendezése során a végrehajtási eljárásra a lakásbérletre vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Tisztelt Jogi Fórum!
Azzal a problémával fordulok Önökhöz, hogy a házasságom után először vettünk egy lakást a férjemmel, ami csak az ő nevén volt, majd ezt eladva, egy házat vettünk, ami viszont 50-50 százalékban megosztott tulajdonban van. A férjem bizonyítani szeretné a válásnál, hogy ő vitte bele a nagyobb részt az ingatlanba, ezért engem ne illessen meg a szerződésben leírt 50 százalékos rész. Az évek során ő kereste a több pénzt, hiszen én többnyire 2 kicsi gyermekemmel gyeden és gyesen voltam otthon. Az édesapám viszont valamennyi pénzzel és több milliós kamatmentes kölcsönnel támogatta a házvásárlást anno.A Kérdésem az, hogy van-e a férjemnek joga ahhoz, hogy az érvényes szerződés ellenére érvényt szerezzen követelésének?
válás után nálam van a 3 gyerekünk.szoc pol-ra építkeztünk.2.2milliót kaptunk az államtól a gyerekekre.ő az előző ingatlanja miatt kér 2millióval többet a fele részből. nem egyenlíti ki egymást? Ha az ingatlan megosztható kötelezhetnek rá engem,hogy beleegyezzek a közös házhasználatba?ezt én nem akarom.
„Attól félek meghal és az örököse lesz a lakás felének tulajdonosa! Minél késöbb fizetem ki az nekem jó”
Én itt ellentmondást látok. Ha meghal, akkor oda az olcsó üzlet.
Szóval én inkább addig ütném a vasat, amíg forró, azaz amíg hajlandó occsóért odaadni a fél lakást, addig kéne lezongorázni az ügyletet.
Ha nem akarja eladni, de megvan rá a pénz, akkor pert lehet indítani a közös tulajdon megosztása iránt, és kérni a bíróságtól, hogy válthasd magadhoz.
Szép napot!
Szeretném kivásárolni a volt férjem részét ( ami papirforma szerint ld. Földhivatal) ami a lakás fele, de ő csak 4M Ft-ot kér. Ezalatt nem fizette a lakással és a házzal kapcsolatos ráeső költségek felét amit vállalt. A jelenlegi párom felvenne köztisztviselői kölcsönt, csak nem tudjuk, hogy hol lehet, lehet-e és közvetlenül a volt férjtől megvenni lakást mi módon kellene. Attól félek meghal és az örököse lesz a lakás felének tulajdonosa! Minél késöbb fizetem ki az nekem jó, mert áll benne a pénze, kamatot meg nem kér rá. Van pár lakása, nyaralója és háza nem fontos neki de a pénz mindig jól jön. Fizessek vagy várjak míg Euró lesz és nem írunk új szerződést és a Forint meg adigra nem elfogadott fizetőeszköz?
A családi házra rendelte el, amelyben a volt a feleség lakik a két gyerekkel és az élettársával. Annak a fele a férjemé.
Kösz Ibolya
Épp az volt a kérdés, hogy melyik ingatlanra rendelte el. A családi házra, vagy az általad lakott ingatlanra? És melyiknél kérte lakottan és melyiknél üresen (hiszen mindkettő lakott).
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
etuska, így a tulajdonos része 70%-ot képvisel, a két haszonélvező pedig a 30%-on osztozkodik egyenlő (15-15%) arányban.
Nem,hanem úgy, hogy a vitatott ingatlan felére üresen adjon értéket , felére pedig lakottan.
Lehetséges olyan döntés ,hogy mondjuk a fele, amelynek a tulajdonosa a férjem, többet ér mint az a fele amelyik a volt feleség tulajdonában van?És igy az össz érték fele alacsonyabb lesz mint a piaci érték?
Köszönöm Ibolya
Mindkét ingatlanotokra elrendelte?
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Kedves Derill!
Nem kellett időpontot kérni az ingatlanszakértői vizsgálathoz, mert a mai napon az alábbi levelet kaptuk a bíróságtól:
A férjem ellen előzetes bizonyítás elrendelése iránti ügyben a bíróság meghozta az alábbi végzést. Az előzetes bizonyítás keretében igazságügyi ingatlanforgalmi szakértőt rendel ki, melynek feladata az ingatlan üres,beköltözhető forgalmi értékének meghatározása, ezen belül az 1/2-ed tulajdoni illetőség értének meghatározása, valamint nyilatkozzon a részben lakott forgalmi értékre is, a két gyerek bennlakására tekintettel.Szakvéleményét a felek előzetes értesítése alapján 30 napon belül írásban köteles benyújtani a bírósághoz. Fellebbezésnek helye nincs.
Ez most mit jelent?
Várom válaszod tisztelettel Ibolya
Köszönöm, mi 51 és 55 évesek vagyunk, igy hasonlóképpen lehet kiszámolni, mint az "anyuka - nagypapa" részt? A haszonélvezet holtigtartó volt.
Na, a csibecsőröket megette...
szóval:
<25 éves: 50%, (évi érték 10-szerese)
<50 éves, de >=25 éves: 40%, (évi érték 8-szorosa)
<65 éves, de >=50 éves: 30%, (évi érték 6-szorosa)
>=65 éves: 20%, (évi érték 4-szerese)
Na, a csibecsőröket megette...
szóval:
=25 éves: 40%, (évi érték 8-szorosa)
=50 éves: 30%, (évi érték 6-szorosa)
>=65 éves: 20%, (évi érték 4-szerese)
Az "egy évi érték" = 5%-a a teljes értéknek. Tehát 20-30-40-50% szokott lenni a haszonélvezet, ha holtig tartó (létezik ugyanis meghatározott időpontig tartó is).
=25 éves: 40% (évi érték 8-szorosa)
=50 éves: 30% (évi érték 6-szorosa)
>=65 éves: 20% (évi érték 4-szerese)
Ha több haszonélvező van ugyanarra a tulajdonrészre, akkor az együttes értéke a haszonélvezetüknek a legfiatalabb haszonélvező életkora szerinti érték. Egymás között pedig a haszonélvezeteik értéke arányában osztozkodnak a teljes haszonélvezet értékén.
Pl. ha van egy 51 éves anyuka, és egy 75 éves nagypapa, mindketten haszonélvezők, akkor a 30% és a 20%-ból a teljes haszonélvezet 30%-ot ér, így a tulajdonosnak marad 70%. A 30%-on pedig 30:20 arányban osztoznak, így az anyuka "része" 18%, a nagypapáé pedig 12%.
Még az a kérdésem, hogy természetesen volt férjem is csak ilyen módon ráeső haszonélvezeti dijjal rendelkezhet?
Köszi a választ. Az ingatlan évi értéke hogy állapitható meg, a vételárral azonos-e, vagy a telek mérete, fekvése stb. függvénye?
Az biztos, hogy ehhez gyámhivatali jóváhagyás kell, nem fektetheti csak úgy be (és a gyámhivatal mellesleg vállalkozói jellegü befektetéshez nem engedélyezheti a gyerekek pénzének felhasználását). Tehát kérdezd meg a gyámhivatalt, hogy milyen döntés született.
Ez életkorfüggő. Az ingatlan egy évi értékének 4-6-8-szorosa, attól függően, hány éves vagy. Az ingatlan egy évi értékét ugy számitod ki, hogy a jelenlegi értéket elosztod 20-szal és szerintem a Te esetedben szorzod 8-cal.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Köszönöm a választ. A balatoni telek vonatkozásában: a gyerekek tulajdona volt, a volt férjem és én haszonélvezők. A pénz nem a gyerekek részére került letétbe ez biztos, mert azt a későbbiekben üzletbe kivánja fektetni. Még azt szeretném tudni, hogy a haszonélvezeti jog értéke az összeg hányada, ami nekem jár.?
A szerződést mindkettőtöknek alá kell irni. A befolyó bérleti dijból kell fedezni a tulajdonosokat terhelő költségeket (amiket nem terheltek a bérlőkre, pl. egyes berendezések cseréjét stb.)
A balatoni telek vonatkozásában, ha az a gyerekeitek tulajdona volt, nem tud a férjed neked adni a pénzből, ugyanis ha eladtátok is, a gyámhivatal rendelkezett arról, hogy a pénzt a gyerekek részére gyámhatósági fenntartásos betétben helyezzétek el. A haszonélvezeti jog értékét tudjátok csak kivenni belőle, ha volt haszonélvezet. Annak a fele jár neked, és felszólíthatod a férjedet, hogy adja ki. Annak viszont nézz utána a gyámhivatalban, hogy a gyerekek pénzét betette-e gyámhatósági fenntartásos betétbe, vagy más módon használta-e fel. Nézd meg a határozatot, és kérdezz rá, hogy igazolta-e a befizetést.
Kérheted a közös tulajdon megszüntetését. Véleményem szerint keresd meg a volt férjedet és kérd, hogy eggyezzetek meg arról, hogy a lakás teljes egészében átkerül a Te tulajdonodba, a családi ház az ő tulajdonába, a különbözetet pedig készpénzként fizesse ki a részedre. Mondd meg neki, ha erre nem hajlandó, kérni fogod a közös tulajdon megszüntetését, amely jelen helyzetben körülbelül hasonló eredményt hozna, csak perrel, sok-sok pénzkiadással (ügyvédi és perköltség). Jobb lenne, ha erre nem kerülne sor, és a pénzt a gyerekekre tudnátok felhasználni ahelyett, hogy pereskedésre költitek és rámennek az idegeitek is.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Tisztelt Jogi Fórum!
Vagyonmegosztás- és bérleti szerződés, haszonélvezeti joggal kapcsolatos a kérdésem.
2003. márc.10-én váltunk el 23 évi házasság után, 3 gyermekem van, nagykoruak (24 éves egyetemista, 20 éves jelenleg pincérnek tanul, 18 éves ő érettségire készül). Két idősebb édesapjukkal maradt, a legkisebb velem lakik. Egy 54m2-es lakást vásároltunk, melyre 2.8 mill. hitelt vettünk fel, törlesztését volt férjem fizeti, mindketten aláirtuk, az ujonnan vásárolt lakás is közös tulajdonban van. Családi házban laktunk (kétszintes, kb. 200m2) melyben a volt férjem és a két idősebb gyermek lakik jelenleg (a legidősebb egyetemista kollégiumban laki, hétvégeken jár haza, ez nem tudom mennyiben befolyásolja a tényeket), ez a ház szintén közös tulajdonban van.
Válás után én költöztem, a házból csak személyes holmikat, háztartási felszereléseket vittem el, az ujonnan vásárolt lakást felujitottuk, berendeztük. Pénzt a férjemtől nem kaptam.
Az ingatlanokat illetően tehát: egy családi ház, és a jelenlegi lakás a volt férjemmel közös tulajdon, tovább rendelkezünk egy másik házzal, mely a 3 gyerek tulajdona, holtig tartó haszonélvezet az enyém és volt férjemé. Ez a ház bérbe volt adva, jelenleg is igy lesz. Ezzel kapcsolatos kérdésem, hogy az uj bérlőkkel való szerződést mindenkinek (tulajdonosok, haszonélvezők) alá kell-e irni, vagy csak elég egy aláiró, nevezetesen volt férjem (mint haszonélvező), és a bérleti dij haszonélvezetből származó rám eső részét én szeretném kérni, erre mi a lehetőség?
Továbbá volt egy balatoni telkünk, melyet 2005.novemberében eladtunk. Ebből én (ez szintén a 3 gyerek tulajdona volt, kettőnk haszonélvezetével) kértem a volt férjemtől a rám eső részt, azonban ő azzal a kifogással, hogy ő dolgozott meg érte, és amig ő él addig senki nem kap, és vállalkozásba kivánja fektetni valamikor, ebből senkinek nem jár, nem akart adni. Végül 100 ezer Ft-ot kaptam, erről nem készitettünk elismervényt, hogy majd részletekben adni fog (de hát erre garancia nincs). Ezzel kapcsolatos a kérdésem, hogy rendelkezhet-e ő a teljes összeggel, és én megkaphatom-e a rámeső összeget, mit tudok ezzel kapcsolatban tenni.
A továbbiak a vagyonmegosztással kapcsolatos kérdéseim. Mivel a váláskor semmi ilyen vonatkozásu dolog nem került rögzitésre, csak a válási iratokban foglaltak szerepelnek azzal, hogy a "felek ingo- és ingatlanra vonatkozóan megegyeztek".
A váláskor pénzügyekről nem volt szó, ebben nem egyezkedtünk semmilyen módon. A volt férjemnek 2004.novembere óta van uj társa, akit idén márciusban szándékozik odaköltöztetni a családi házba (egy kisfiuval) ezidáig a hölgy nem lakott nála, volt férjem tartózkodott a hölgynél. Ezzel kapcsolatos a kérdésem. Tehát a válás óta eltelt több mint két év után mik az esélyeim
anyagiak vonatkozásában. A családi házzal kapcsolatosan nem akarok a tulajdonjogomról lemondani, de a két lakás értéke közt lényeges különbség van, ami ugy gondolom, hogy anyagilag engem megillet. Tehát ha odaköltözik az uj család, mint élettárs, és mint lehetséges házastárs, nekem és a gyerekeimnek mik az esélyeim a jövőre vonatkozóan (mint örökség, nekem pedig mivel nem történt vagyonmegosztás).
Tisztelettel, és előre is köszönöm.
Szerintem ti kérjetek, mivel neki nyilván nem sürgős, ő birtokon belül van. A szakértői vizsgálat az ingatlanon belül folyik, tehát oda csak az léphet be, akit ő beenged, ellenkező esetben birtokháboritás miatt eljárást indithat. Az, hogy anno a párod beengedte az ő párját, nem azt jelenti, hogy most ő is köteles beengedni Téged. Egyébként ráadásul a szakértői viszgálathoz nem szükséges a Te jelenléted, azonban a párod lehetőleg legyen jelen. Ha nagyon ott akarsz lenni, tanúként jelenj meg ott, és erre hivatkozz, talán ezt elfogadja, de erre sem köteles.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Válás , ingatlan témában már lentebb kaptam válszt. A segítségnek megfelelően meg is írtuk a levelet a férjem volt felesége ügyvédjének . A határidő a mai napon lejárt, és még nem jött válasz. Várjunk-e arra, hogy ő adjon időpontot arra vonatkozóan , hogy az ingatlanszakértővel mikor mehetünk, vagy mi kérjük. Kikötheti-e hogy ki lehet jelen az ingatlanszakértői vizsgálaton. Például,hogy én .mint a volt férj jelenlegi felesége nem lehet ott. Az ő jelenlegi élettársa beköltözésekor a férjemnek sem volt ellenvetése.
Ugye ez már csak kötekedés a részéről?
Köszönöm tisztelettel Iboly
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02