Életbiztosítás - kedvezményezett


drbjozsef # 2019.04.11. 13:29

(hitel mellé rendszerint csak fedezeti biztosítást kötnek, aminek nincs visszajáró megtakarítása)

oligaliga # 2019.04.11. 13:25

Gyakorlatilag ugyanaz a funkciója, mint a hitel mellett kötelező életbiztosításnak, azzal a különbséggel, hogy az utóbbi lejáratkor a biztosítotté.

wers # 2019.04.11. 12:57

Akkor szerintem az a megtakarítás a banké. (Ilyen konstukciót még nem hallottam, rendesen atombiztosra játszik a bank)

oligaliga # 2019.04.11. 12:54

öcsike2

Akkor a biztosítást, pontosabban a még fizetendő részét úgy kell kezelni, mintha a hitel törlesztését osztanák el. Ilyenkor szokott az lenni, hogy a hitel még hátralévő felét betudják a megváltandó vagyontárgy értékébe.

Pl. A hitelből még hátravan 8 millió forint. A ház ér 10 milliót, ennek a fele kell a férjnek. Elviekben fizetnie kellene 5 milliót, de a hitel felét betudják, az 4 millió, marad 1 millió forint fizetnivaló.

Persze a biztosítási szerződés lehetővé tesi a visszavásárlást, de - a bankot leszámítva - mindenki rosszul jár, és mindent egybevetve a törlesztőrészletek magasabbak lesznek, mint a biztosítás és a jelenlegi törlesztőrészlet együtt. És ez is közös tartozás, amit el kell osztani, szóval a feleség is rosszul jár.

A helyükben meghagynám a biztosítást úgy, ahogy van, mert a hátralévő időben bármi megtörténhet azzal, aki most a fizetésre kötelezett. Halál esetén jól jön, ha a hitelt a biztosító fizeti ki, nem pedig az örökösök szenvednek vele. Ha van közös gyermek, ezt mindenképpen fontolóra venném.

öcsike2 # 2019.04.11. 12:41

Igen ez valójában a hitel törlesztő része, ahogy oligaliga is írja.A férj szeretné megváltani a házat.A feleség viszont a hitel kiváltásán felül követeli a biztosítási megtakarítás felét is.Na mindegy sok mindent követel Ő még, de nem tudjuk mi jár neki.Próbálunk peren kívül megegyezni, mielőtt elindít egy vagyoni pert .De ehhez pl. a most leírtakkal is tisztában kellene lennünk.

wers # 2019.04.11. 07:13

Igen, igazad van, mert nem mindegy, hogy megtakarítás, vagy ez maga a hitel törlesztése.

oligaliga # 2019.04.11. 07:07

Igen, ez volt az első kérdés. Innentől még mindig az a kérdés, hogy a kérdező mit ért ez alatt:

A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

wers # 2019.04.11. 06:57

értettem, a lényeg, ezek a biztosítások a hitel futamideje alatt nem felmondhatók (ez volt az első kérdés)

oligaliga # 2019.04.11. 06:51

Nekem olyan hitelem volt, aminek a tőkeösszegét az életbiztosításban összegyűlt tőkeösszeg fedezte: magyarul a tőkét a biztosítónak fizettem, aki először 10 év, majd 20 év után kellett fizessen a banknak. Így a biztosítási összeg akkor sem lett volna elosztható, csak közös tartozás, ha van házastársam és közösen fizetjük.

wers # 2019.04.11. 06:41

vagy pedig a hitel futamideje alatt kötelező az életbiztosítás (az enyém ilyen)

A megtakarítás rész az, ami tekinthető közösnek, de ismétlem, ha egy 20 éves hitel + biztosítás mondjuk 7-8 événél tartanak, nagy a valószínűsége, hogy a visszavásárlási érték 0. De 20 év után lehet szép összeg, amibe az elő 7-8 év is beleszámít. Meg kell egyezni valahogy.

oligaliga # 2019.04.11. 06:23

öcsike2

A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

Ezt hogy kell érteni? Azért kérdezem, mert vannak olyan hitelkonstrukciók, ahol a kölcsön visszafizetése úgy történik, hogy az adós csak a kamatot és költséget fizeti a bank felé, a tőkeösszeget pedig a biztosítási összegből fizetik.

Ebben az esetben a biztosítás valójában közös tartozás, és eszerint kell elszámolni.

öcsike2 # 2019.04.11. 06:01

Igen értem már.Akkor egy igazolás kell a biztosítótól, az aktuális visszavásárlási értékről.Annak a felét ki kell fizetnie a feleségnek.Onnantól pedig nincs köze hozzá, hogy megtartja-e a másik fél a biztosítást vagy sem.
Köszönöm a felvilágosítást, azt hiszem ez így logikus.

drbjozsef # 2019.04.10. 16:35

Lényegében igen, de egy biztosításnál ez nem evidens, a visszavásárlási érték, ahogy wers is írta, sokkal alacsonyabb lehet, mint a pillanatnyi egyenlege. Megegyezés kérdése.

öcsike2 # 2019.04.10. 16:20

Köszönöm szépen, mi is így gondoltuk.A vagyonközösség megszakadásakor
meglévő megtakarítás felét oda kell adnunk neki.

drbjozsef # 2019.04.10. 15:38

Ha a közös vagyonból lett fizetve, akkor biztosan jár belőle neki. Ha nem is a biztosítótól, de vagyonmegosztáskor meg kell váltani azt a részt is valamilyen módon.

öcsike2 # 2019.04.10. 15:21

Köszönöm Válaszát!
Mi is úgy gondoljuk, hogy járhat esetleg neki.De a biztosító úgy nyilatkozott, hogy nem jár neki.Mert ezt a férj kötötte a családja védelmében.Nem is adnak neki felvilágosítást csak annak akinek a nevén van.De eléggé gyanús az adott felvilágosítás.

wers # 2019.04.10. 14:14

A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

Felbontásra remélem biztos nem. A megtakarításból jár-e a feleségnek??? Gyanúsan igen, de azt a feleségnek is tudnia kell, ha a szerződöttnél hamarabb szünteti meg a szerződést, akkor hatványozottan kevesebb pénz jár vissza, az nem nagyon ajánlott.

öcsike2 # 2019.04.10. 13:46

Tisztelt hozzáértők!
A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.
A válás után kötelezheti-e a feleség a férjet arra, hogy a szerződést felbontsa és a befizetett pénz felét odaadja neki?
Köszönöm válaszukat.

Witch87 # 2019.03.08. 15:05

Tisztelt Válaszadók! Halál esetén a munkáltató által kötött életbiztosításból járó összeget ki kapja, ha nincs megadva kedvezményezett? A túlélő házastárs vagy a gyermek vagy fele-fele arányban? Ellentmondásos dolgokat mondott a biztosító.
Illetve ugyanez lenne a kérdés abban az esetben,ha a házastárs álltal saját lakásbiztosításába illesztve is van az örökhagyó nevére biztosítás kötve. Köszönöm szépen a segítséget!

Joaquin # 2018.11.06. 11:26

oligaliga

Köszönöm szépen a választ, már rég megadta, csak nekem nehezen esett le :D

Szép napot kívánok.

oligaliga # 2018.11.06. 11:20

Ha a kérdésed az, hogy a szerződéses örökös követleheti-e hagyaték címén az életbiztosítás összegét a kedvezményezettől, a válasz az, hogy nem. A biztosítás összege nem tartozik a hagyatékba.

Joaquin # 2018.11.06. 11:07

Nem, nem rendelkezik.

Mindenesetre amire kerestem a választ, azt megkaptam.

Köszönöm szépen :)

wers # 2018.11.06. 10:57

Arra célzol (ez nekem homályos), hogy az öröklési szerződés rendelkezik a biztosításról, a biztosítás kedvezményezettjéről? (jajj, leírva még rosszabbul hangzik)

Joaquin # 2018.11.06. 10:49

Elnézést a pontatlanságért.

Az Örökös lényegében nem is tudja, hogy a szerződésben van kedvezményezett.

A biztosított elhalálozása esetén pedig megtámadhatja esetleg a szerződésben megnevezett kedvezményezettet.

Ekkor Ő, mármint az Örökös megtámadhatja akár bíróságon is a szerződést.

A kedvezményezett jóval hamarabb lett megjelölve, mint ahogy az Örökös szerződést kötött volna az Örökbe hagyóval, ez biztos fontos, nem tudom.

wers # 2018.11.06. 10:40

oligaliga, én úgy értettem, hogy az örökös nem akarja engedni, hogy a kedvezményezett kapja az életbiztosítás összegét a biztosított hala esetén. Ha jól értem.