Életbiztosítás - kedvezményezett


ObudaFan # 2012.11.25. 10:05

Az is lehet. Akkor már csak egy pontos tényállásra van szükség, és meg is lehet válaszolni a kérdést. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.25. 10:05

:)

maarcsy # 2013.01.15. 12:52

Sziasztok,

Tud-e nekem segíteni valaki abban , hogy hogyan deríthető ki a kedvezményezett kiléte egy életbiztosításban? Pl: egy férj köt egy életbiztosítást és nem árulja el a feleségnek a kedvezményezett kilétét. A feleségnek mit kell tenni ahhoz hogy megtudja azt hogy ki lett megjelölve?

Előre is köszönöm


Marcsy

wers # 2013.01.16. 13:49

Kérnék egy kis segítságet.
Egy életbiztosításnak van egy kedvezményezettje, aki nem a törvényes örökös. Halál esetén a biztosítási díj is az örökség része, vagy az csak a kedvezményezetté?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.16. 16:37

Nem része a hagyatéknak. (Hiszen nem tartozott az örökhagyó vagyonába.)

wers # 2013.01.17. 06:06

Köszi a választ.

porcmistrec # 2013.01.17. 06:53

maarcsy

ezt csak a kötvényből lehetne megtudni, azon feltüntetik, a biztosító neked nem fogja megmondani, biztosítási titok ugyanis, amennyiben te sem mint biztosított, sem pedig szerződő nem vagy a kontraktusban,

egyébként a kedvezményezett bármikor megváltoztatható

fabit # 2013.02.12. 22:57

Egy vállalkozáshoz nyújtott baráti kölcsön esetén szeretnénk kockázati életbiztosítással a kölcsönt nyújtó barát számára alacsonyabb kockázatúvá tenni a hitelezést. Kérdés az lenne, hogy amennyiban a biztosítás kedvezményezettjeként ő van egyedüliként megjelölve, a közvetlen hozzámtartozók jogosultak e a köteles részre, vagy sem?

seehase # 2013.06.19. 16:17

Tisztelt Ügyvéd Urak / Hölgyek,

nagyon speciális esetben kérem segítségüket.
Ha egy életbiztosítás kedvezményezettje még a biztosított halála előtt meghal, de rajta kívül vannak még kedvezményezettek, akkor az ő részét az életben maradottak között kell felosztani a biztosított halála esetén, igaz?

Részletesebben: Biztosított 3 főt jelölt meg kedvezményezettként. Ebből a körből egy kedvezményezett régebben elhunyt. Most a biztosított is meghalt, de a kötvényben nem változtattak kedvezményezetteket (1 év sem telt el a két haláleset között). Úgy tudom, az életbiztosítás nem tartozik hagyatéki eljárás alá. Ekkor mi történik? A kedvezményezettek egyenlő arányban voltak részesek az összegből.
A g......a biztosító telefonos tájékoztatása szerint a régebben elhunyt kedvezményezett most pénzt kap, tehát utána (és itt a vicc...) a most elhunyt is örökölt, tehát a hagyatéki eljárásokat meg kell ismételni... ami szerintem nem lehetséges, valószínűtlen megoldás lenne (mármint hogy halott és mégis kedvezményezett).

Köszönöm előre is a segítségüket, válaszokat!
S.

kisgator # 2013.06.19. 20:22

Tisztelt SEEHASE!
4 évig biztosítóztam,lehet hogy én tudom rosszul,de ne hagyja figyelmen kívül ezt a lehetőséget sem. A kedvezményezett halálával megszűnik a biztosításban mint (szereplő) Tehát felvetése igaz.
Viszont ha mégis kifizetésre kerülne a sor természetesen hagyatéki ,ahogy írja és az örökösök megkaphatják.
Majd mikor a biztosító ezt ÁTÉRTÉKELI visszakéri.
Szóval ezt a felvetést említsék meg ,majd vessék papírra,majd próbálják meg valakivel aláíratni,a biztosítóban.
Ha sikerül.
Véleményem szerint ,mivel a kedvezményezett nem tud eljárni az ügyben (mert halott). Ha a postás mégis kivinné és valaki azt átvenné nos az nem lenne szép dolog. A bankszámlára való utalás ITT lehetetlen !(nincs aki megadja mert személyesen igazolni kell kilétünket szerepünket a szerződésben)
Szóval az életben lévő két KEDVEZMÉNYEZETT veheti fel a saját és az elhunyt által "átruházott" biztosítási összeget.
Üdvözlettel

ObudaFan # 2013.06.19. 21:01

A Ptk. szerint a kedvezményezett kijelölése hatályát veszti, ha a kedvezményezett a biztosítási esemény bekövetkezte előtt meghal.

seehase # 2013.06.19. 22:38

Kedves Óbudafan, kisgator,

nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást.

Üdv:
S.

Gézabá53 # 2013.06.24. 11:25

Tisztelt Ügyvéd Urak és Hölgyek!

Biztosítás ügyben kérem segítségüket:
Egy életbiztosítás kedvezményezettje, baleset folytán meghalt a biztosítottal együtt.
A kedvezményezett fia, mint örökös, megkaphatja-e a biztosítási összeget?

Tisztelettel: Gézabá53

ObudaFan # 2013.06.24. 19:55

Attól függ, mi van a biztosítási kötvényben erről, illetve van-e valami.

porcmistrec # 2013.06.24. 21:35

Gezaba53

Ha mas kedvezmenyezett nem volt jelolve es o az egyeduli orokose az elhunyt kedvezmenyezettnek,akkor a biztosito neki szolgaltat.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.25. 05:54

Nem a kedvezményezett, hanem a biztosított örököse kapja a biztosítási összeget

ObudaFan # 2013.06.25. 07:34

Ha a kötvényből más nem következik.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.25. 16:57

Az egy szokatlan általános szerződési feltétel lenne, ami csak akkor válik a szerződés részévé, ha a felek részletesen megbeszélték, és kifejezetten megállapodtak benne.

Akárhogy is, még mindig az a főszabály, amit én írtam. Amit pedig előttem írtak, az egy kivételes lehetőség, kb 5% valószínűséggel.

bimbo # 2013.11.10. 17:40

Tisztelt Fórum!
Édesanyám munkahelyén kötött egy munkavállalói önkéntes balaesetbiztosítást ahová a házastársat is belehetett venni. A férje meghalt kedvezményezettet nem adtak meg mivel úgy gondolták hogy egymás után örökölnek a férjnek van két gyereke azt szeretném kérdezni igy csak a férj gyerekei örökölnek vagy az anyukám is?
Tisztelettel.

ObudaFan # 2013.11.11. 12:27

Akkor a férj gyerekei kapják a biztosítási összeget.

ObudaFan # 2013.11.11. 12:37

Özvegyi joga viszont lesz rajta édesanyádnak.

bimbo # 2013.11.11. 12:52

Köszönöm szépen gyors válaszát. Ha özvegyi joggal terhelt akkor csak anyu halála után tudják felvenni az összeget vagy ha most szeretnék megkapni akkor anyunak is jár egy gyerek résznyi jól tudom?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.11. 13:56

Özvegyi joga viszont lesz rajta édesanyádnak.
Szerintem nem. Ez ugyanis nem a hagyaték része. (Nem volt ugyanis az örökhagyó vagyona.)

ObudaFan # 2013.11.11. 22:19

Nem a hagyaték része, de van rá PK állásfoglalás, hogy van özvegyi jog is.

ObudaFan # 2013.11.11. 22:20

Ha özvegyi joggal terhelt akkor csak anyu halála után tudják felvenni az összeget

Igen.

vagy ha most szeretnék megkapni akkor anyunak is jár egy gyerek résznyi jól tudom?

Ez viszont nem így van, mivel nem örökség, nem lehet szerintem megváltani az özvegyi jogot, illetve csak közös megegyezéssel.