Az új Polgári Törvénykönyv kodifikációja - Mikor lesz kész?


Legislator # 2009.10.17. 14:02

A jogszabályváltozás a pozitív joggal foglalkozók tragikuma:-D.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2009.10.17. 14:02

A jogszabályváltozás a pozitív joggal foglalkozók tragikuma:-D.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.10.17. 13:31

ja, ezért kellene az egészet újracsinálni (Deszépen mondtam :d )

Kacsa1111 # 2009.10.13. 15:36

Kedves Rexor,

és az új Be.-t is igyekeztek úgy alkalmazni, hogy értelmezésében mind közelebb és közelebb kerüljön a régihez...
attól tartok ugyanez vár az új Ptk.-ra is.
Hogy is lehetne elvárni, hogy az 1959. évi IV. törvényen szocializálódott jogász generációk elvonatkoztassanak annak megoldásaitól...
ahol értelmezési nehézségek akadnak az őj Ptk rendelkezéseivel kapcsolatban, ott a régi Ptk és az annak alapján kialakult bírói gyakorlat lesz a mankó...
persze a kontinuitás alapjában véve nem elítélendő, de bizonyos új vagy alapjaiban megváltoztatott jogintézmények esetében aggályos lehet...
ezért lenne szükség a lehető legkristálytisztább szövegezésre és rendszerre...

kiváncsi vagyok, hogy mi lesz a következő lépés...én már olvastam olyat, hogy minél előbb visszatolják Sólyomnak...:)


Kacsa11

Rexor # 2009.10.13. 14:39

...aztán úgysem fog hatályba lépni, következik még kb. 4 év újragyúrása a dolognak (mint az új Be. esetében is történt).

Kacsa1111 # 2009.10.13. 14:37

Kedves Egyjogász,

volt szerencsém olvasni a levelet, és egy-két kivételtől eltekintve megfelelően indokolta és jogosak azok a felvetései, amiket írt...

Az alapítvány szabályozását eddeig pl. nem olvastam, de amit Sólyom ír több, mint elgondolkodtató...

egyébként én a zálogjog (biztosítékok) szabályozásának koncepcióját kifogásolnám...a konkrét szabályozásba nagyon nem is akarnék belekötni...

mindazonáltal azt hiszem, hogy a lehető leghamarabb meg fogják szavazni, és vissza dobják Sólyom elé...


Kacsa11

Egyjogász # 2009.10.13. 10:58

Mint várható volt Köztársasági Elnök Úr visszadta a Parlamentnek megfontolásra az elfuserált új Ptk-t...

Fent van a KEH honlapján a 14 oldalas levél, érdemes elolvasni.

Kíváncsi vagyok, hogy ezt most szakmailag kezelik-e, és komolyan veszik, vagy az MSZP-nek fontos, hogy az új Ptk-t még ő szavazza meg, és a Ptk-val kapcsolatban is működni fog a "csakazértis" elv.
(Legfeljebb majd a Fidesz nem lépteti hatályba, de azt meg ki nem xarja le....)

Rexor # 2009.09.17. 11:45

És lassan itt a célállomás :) Már csak szűk egy év.

Legislator # 2009.09.17. 11:11

Itt még fél évtizeddel ezelőtti hozzászólásaim is vannak:-D.


Sunshine after the rain.

eurocsalad # 2009.09.17. 11:05

Ami a Családjogi könyv jelenlegi állapotát illeti, a "Fontolva elfogyás" elve továbbra is érvényesül.
google Fontolva haladás. Pedig a gyermekvállalói jogbiztonság, jogegyenlőség helyreállításának nincs alternatívája.

Aki ma elveszi a váltott felügyelet lehetőségét az alkalmas, elvált vagy különváltan élő gyermekvállalóktól, azt holnap személyes felelősség terheli majd a népességfogyásért.

Legislator # 2007.06.13. 18:16

Kérdezd a főkodifikátort.


Sunshine after the rain.

Dr.Attika # 2007.06.09. 10:30

Mi szükségünk a holland mintára? "Jogász" nemzet vagyunk tele okos polgári jogászokkal. Nem tudunk saját magunknak, a magyar viszonyokra vonatkoztatott Ptk-et alkotni?

Legislator # 2007.06.08. 16:04

Holland minta van. és talán 2010-re lesz törvény.


Sunshine after the rain.

Butyka # 2007.02.27. 19:59

Másold be a böngészőbe! itt az új Ptk normaszövege

http://irm.gov.hu/…tnormasz.pdf

bellicus # 2005.12.28. 10:57

Van-e nyugati minta? (osztrák, német, francia...)

bellicus # 2005.12.28. 10:53

Mit jelent az, hogy „deliktuális”?
Az új Ptk. jelenlegi tervezete elismeri-e az egyneműek házasságát?

Mike # 2004.06.05. 20:53

A kellékszavatossággal kapcsolatban, tavaly (jogharmonizáció, 1999/44/EK irányelv - ezt húztam a polgári jog vizsgámon:)), ha jól emlékszem, de Eörsi Mátyás és frakciója a gyűlöletbeszéd Btk-beli pönalizációjának elbukása okán a Ptk-ban (a nem vagyoni kártérítés kiterjesztésével a személyükben nem közvetlenül érintettek számára) véli megoldhatónak a kérdést, ha minden igaz, még az AB határozat napján beterjesztették javaslatukat az Országgyűlés elé.

Leiterjakab # 2004.06.04. 13:20

A Ptk. most feles tv. és nem hiszem, hogy 2/3-os lesz az új. Nem sok értelme lenne. Még a Btk. sem 2/3-os, pedig a Btk. sokkal "politikaibb" mint a Ptk. A polgári jog szerencsére ennyire nincsen átpolitizálva, tehát szerintem nem kell attól félni, hogy az egyszerű parlamenti többség önkényesen és politikai megfontolásokból modosítgatná. Ui. mikor melyik tv.-nyel módosították utoljára a Ptk.-t? Mostánaban nem nagyon olvastam a M. Közl.-t.


Leiterjakab

Rexor # 2004.06.04. 13:17

Úgy tudom, hogy 2/3-os törvény lesz. Néha olyan rossz tudni, hogy egy ilyen munka, mint amilyen az új PTk. lesz, a legvégén politikai csatáknak lesz a martaléka. Igen, tudom, hogy ez a demokrácia, de ha az országgyűlést nézem egy-egy törvényjavaslat tárgyalásánál néha olyan érzésem van, mintha egy Rembrant festményt széttépne egy ovodás gyerek. De tényleg rossz,mikor hozzá nem értő, ostoba emberek döntenek egy-egy fontos dologról.

Mike # 2004.06.04. 13:05

Mit tudtok, a Ptk 2/3-os tv avagy feles?

Ez azért izgalmas, mert ha 2/3, akkor számtalan politikai játszma zsarolási tárgya lehet. Ezenkívül szabadabb gondolkodású képviselők - ha elegen vannak- bojkottálhatják, mivel az új Ptk koncepció sem teszi lehetővé az egyneműek házasságát. Ezt persze ki lehet küszöbölni a könyvenkénti külön megszavazgatással, de kérdés, hogy az említett képviselők is belemennek-e majd ebbe...

Leiterjakab # 2004.05.07. 19:29

És mi mikor kapunk majd? :-))


Leiterjakab

Legislator # 2004.05.07. 19:02

Az Államigazgatási Karról Rácz Attila kapott lovagkeresztet. Gratulálunk! Illetőleg Hamza Gábornak is az MTA lev. tagsághoz!


Sunshine after the rain.

Leiterjakab # 2004.03.15. 21:55

Most nem tudom, de tavaly előtt Benedek Ferenc kapta meg ugyanezt a díjat.


Leiterjakab

Legislator # 2004.03.15. 21:47

Gratulálunk, Professzor Úr! Más jogász kapott Széchenyi-díjat, kormánykitüntetést effélét? Majd átolvassuk a holnapi lapokat.


Sunshine after the rain.

Leiterjakab # 2004.03.15. 21:42

Ma hallottam Vékás megkapta a Széchenyi-díjat.


Leiterjakab