elővásárlási jog


alfateam # 2019.09.17. 15:04
prof laikus # 2019.09.17. 14:08

ez nagyon ellentmondásos

most akkor fizessek..... de ha hülységes kérdeznék akkor mért kellene fizetnem

nem te túl ostoba oligaliga?

amúgy aki szerint egy kérdés hülyeség, az tényleg nagyon buta és bunkó....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.16. 17:20

öröm olvasni a sok csevejt az elméletről...biztos nagyon ráértek..... egy piilanatra próbáljátok elképzelni, milyen lehet a gyakorlat....

Esetemben azt szeretnénk készpénzes azonnal fizető vevőmmel a szerződésbe foglalni, hogy a vevő szeptember végéig készpénzben fizet.

Ezt akkor elküldöm a tulajdonostársnak. Ő majd jó késve veszi át a levelet. Majd esetleg azt válaszolja, hogy a feltételek nem egyenlőek a számára, hiszen neki már kevesebb ideje maradt a készpénzes fizetési határidőig.

A joggyakorlatban, hogyan kezelik ezt az azonnali fizetéses feltételt? Érvényes az elővásárlási jogtulajdonossal szemben? Valahol egy mérlegelnivaló eseti kérdésnek érzékelem..

Az én esetemben a társtulajdonos évek óta szórakozik a vétellel. Már értéktanúsítványt is készíttettem, az abban megállapított árért sem vette meg stb. stb.

MÁSIK KÉRDÉS:

Jelenleg intenzív hirdetés után több azonnali fizető vevő volna. Ha azonos ajánlatot tesznek, akkor megoldható, hogy ha mondjuk az egyikkel megírjuk a szerződést, és az elővásárlási jogtulajdonos nem mond igent, akkor ne kelljen újabb kört menni, hanem a másik azonos ajánlatot tevővel azonnal létrejöjjjön az üzlet, ha az első visszalép?

Vagy a saját magam biztosítására az elővásárlási jogtulajdonos megkínálási idejére ügyvédi letétbe kérhetem a vételárat.....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.16. 14:49

A vételi ajánlatot teljes egészében kell közölni az elővásárlásra jogosulttal. Ez a gyakorlatban az aláírt szerződés közlését jelenti. (V.ö.: megkínálás) A jogosultnak megfelelő határidőt kell biztosítani a nyilatkozatra. Ha ebben a határidőben azt nyilatkozza, hogy él a jogával, akkor a szerződés vele jött létre. A jogosulttal létrejött szerződésen az eredeti vevő nyilván nem tud már változtatni.

oligaliga # 2019.09.16. 08:55

Nem kínálhat rá. "Bukta" az ingatlant.

gerbera317 # 2019.09.16. 08:38

em alakul ki. Az elővásárlásra jogosult annyiért veszi meg, amennyit a vevő először kínál érte.
De a vevő rákínálhat, nemde? Tudom, hogy ciki az 'árverés' kifejezést használni, de hozzátettem azt is, hogy 'kvázi'. Aztán érti, aki érti.

oligaliga # 2019.09.16. 07:58

És ha jelzi az elővásárlási szándékát, a vevő pedig nem nyugszik bele, hanem rákínál, és ezzel kialakul egy kvázi árverés?

Nem alakul ki. Az elővásárlásra jogosult annyiért veszi meg, amennyit a vevő először kínál érte.

gerbera317 # 2019.09.16. 07:33

átadni neki az adásvételi szerződést
A megkötött, aláírt szerződést? És ha jelzi az elővásárlási szándékát, a vevő pedig nem nyugszik bele, hanem rákínál, és ezzel kialakul egy kvázi árverés? Akkor mindannyiszor, akár napokon-heteken át, újra és újra meg kell jelenni a szerződést elkészítő ügyvédnél, hogy aztán azt újra és újra megfúrja az elővásárlás jogosultja?

lajcsó # 2019.09.16. 07:17

"KÉRDÉS: meg kell még egyszer kérdezni a tulajdonostársat?"
Igen, de nem kérdezni kell őt, hanem igazoltan átadni neki az adásvételi szerződést.

oligaliga # 2019.09.15. 19:33

drbjozsef

Igazad van, ez ő. Ezek szerint letiltották a mádik nickjét.

gerbera317 # 2019.09.15. 15:06

Hmm. Ajánlatot nem az eladó tesz, hanem a vevő.
Az elővásárlási jog jogosultja vásárlás útján érvényesítheti ezt a jogát. Ezt csak akkor tudja megtenni, hogy tudomására hozod az eladás szándékát és a vételárat. Tehát szólni kell neki. Tudomásom szerint nincs gondolkodási idő, a válasz csak igen vagy nem lehet, illetve A gondolkodási idő kérése is a 'nem'-mel azonos.

drbjozsef # 2019.09.15. 14:42

oligaliga,

Nem olyan, szerintem az.

prof laikus # 2019.09.15. 13:13

Egy gyakorlati kérdés merült fel:

Nemrég, 2019 folyamán tulajdonostársamnak ajánlottam fel tulajdonrészemet eladásra, 17 M forintért egy osztatlan közös, jogerős megosztási egyezséggel ellátott ingatlanban.

Erre nemet mondott, nem vásárolta meg ezen az áron.

Most hirdettük az ingatlant, és egy jelentkező elfogadná a hirdetésben szereplő 20 M forintos készpénzes vételre vonatkozó ajánlatomat.

KÉRDÉS: meg kell még egyszer kérdezni a tulajdonostársat?

(az admint kérem, hogy a spam-okat irogató drbjózsef és társait most már ha lehet állítsa le a bejegyzéseimről)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.15. 13:09

(elég sajnálatra méltó szegény áldr b József, mert már megint nem érti a kérdést sem)


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

prof laikus # 2019.09.15. 10:18

Amennyiben nekem az érdeklődőm a következőt nyilatkozza:

  • hajlandó megfizetni, azonnal a 20 M forintos vételárat készpénzben

És erre a kedves társtulajdonos azt válaszolja, hogy ő is hajlandó megfizetni a vételárat 2 hónapon belül.

Akkor mi a helyzet?

Én nekem a 2 hónap különbség mondjuk azt jelenti, hogy kell hitelt felvennem vagy nem kell hitelt felvennem.....


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

oligaliga # 2019.09.15. 09:04

Még egy hobbyhippy.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.15. 07:25

:)

drbjozsef # 2019.09.15. 07:17

"Pontosan tudom, hogy hogyan működik."

Akkor csak rontani tudnánk bármilyen válasszal.

prof laikus # 2019.09.14. 19:02

Válaszodból ítélve..... te úgy miről beszélsz? Vagy mit fogyasztottál?

Pontosan tudom, hogy hogyan működik. Egy kérdés volt, hogy általában mennyi időt kell hagyni a társtulajdonosnak a válaszra.

Arrogáns megjegyzéseidet, amit más fórumozókkal szemben is szórsz, tartsd meg úgy a saját köreidben , magatok között, ott lehet.


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.14. 18:53

Ügyvédi ellenjegyzés nélkül úgyse tudja a vevő bejegyeztetni a tulajdonjogát. (Az elővásárlási jog pedig technikailag egyáltalán nem úgy működik, ahogyan te azt - a szövegedből láthatóan - elképzeled.)

prof laikus # 2019.09.14. 16:35

Eladnék egy vidéki, tehermentes házat.

Ezt az önálló ingatlant egy nagyobb ingatlan részeként jogerős használati egyezséggel alakították ki. Közös használatú terület gyakorlatilag nincsen.

Elővásárlási jog viszont nyilván van.

AZ a kérdésem, hogy mennyi időre kell számítani, tegyük fel, hogy most megtaláltam a vevőt, mit kell tennem, mit kell bevárnunk, mennyi idő tehet el a szerződéskötésig.

Foglalót nem tudok átvenni, mert mi van, ha kell a ház az elővásárlási jog tulajdonosának?


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

drbjozsef # 2019.09.11. 19:20

Ber8er,

Egyébként itt most időhúzás annyiban kikerülhető, hogy az hogy "jelezte" hogy élne az elővételi jogával, az kevés. Úgy jelezte, ahogy a szerződés előírta, határidőn belül, igazolhatóan?
Ha nem, akkor elhajthatod a vérbe, és mehet a bejegyzés az eredeti vevőnek.
Ha meg "hivatalosan" jelezte az igényét, akkor a szerződés szerint (remélem, ha már harmadszor akar átverni, akkor jó alaposan megszövegezted az ügyvéddel ezt a szerződést) be KELL lépnie a szerződésbe, ha nem teljesít aszerint, akkor egy póthatáridőt kell neki tűzni írásban, ha azt is elmulasztja, megintcsak mehet a vérbe, és jöhet az eredeti vevőd. Ez legfeljebb néhány hét.

Ber8er # 2019.09.11. 18:56

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.09.11. 18:48

lajcsó, ő az eladó.

lajcsó # 2019.09.11. 14:25

"nem szabad újat írni, csak a végén egy beleegyező nyilatkozatot kell írnom, hogy ő lép a vevő helyébe. Ez igaz lehet?"
Első részében teljes mértékben igaz (nem kell új szerződést kötni).
A második részében majdnem igaz annyiban, hogy a beleegyező nyilatkozat nem tőled kell hanem az eladótól (tulajdonjog bejegyzési engedély). Itt valószínűleg elértetted a tájékoztatást.