elővásárlási jog


Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 18:53

Khmm...

Immaculata # 2016.02.22. 19:29

:) a bérleti szerződésekre.

A fagylaltozó a bérlő tulajdona. Amennyiben nem kíván élni az ingatlan elővásárlási jogával, és az új tulajdonos nem kívánja fenntartani a fagylaltozót, úgy az új tulajdonosnak fel kell mondania a bérleti szerződést az év végére és elővásárlási joga lesz a fagylaltozó építményre.

glenbenton # 2016.02.26. 12:16

Üdvözletem!

Adott egy belvárosi telek, ahol 2db egymáshoz csatlakozó ház áll. Mindkét ház eladásra került, az egyiket megvette a jelenlegi szomszédom, a másikat megvettem én. A teljes telekterület 1000m2 és ezen a területen min.600m2 az előírás, így megosztani nem lehetett. Társasházi szerződést kötöttünk, amiben az áll, hogy közös tulajdon a telek és a vízóra akna, az ingatlanok perezve kerültek saját tulajdonba.
A szomszéd árulja a házát és nem tudom, hogy van e nekem elővásárlási jogom.
(nagyon rossz a viszonyunk, beszélni nem lehet velük)
Egyrészt azt olvastam, hogy társasházi szerződés esetén, akkor van elővásárlás, ha ez bekerül a szerződésbe - nálunk nem került be. Az viszont szerepel, hogy a ház és a hozzá tartozó telekrész csak együtt értékesíthető, a telek viszont közös tulajdonban van, csak a használati hányad mutatja, hogy ki, mennyit használ, ez vázrajzon is rögzítésre került.

Előre is köszönöm a segítséget

glen

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.26. 14:15

Nincs elővásárlási jogod. De a szomszéd bizonyára neked is örömmel eladja, ha megadod az árát.

glenbenton # 2016.02.26. 16:03

Köszönöm a választ!

Nem számít ilyenkor, hogy a telek osztatlan közös tulajdonban van?
Azért kérdezem, mert a földhivatalban azt mondták, mivel 1 hrsz-on van az egész, ezért van elővásárlási jogom, persze ezt a véleményt írásba nem adták.

Sajnos nekem nem adná el, mert haragban áll az egész utcával és az egyik lakó az utcából már meg akarta venni, de meg sem hallgatta.

glenbenton # 2016.02.26. 16:07

Már több, mint 1 éve árulja, de a vevők mikor meghallják ezt az osztatlan közös tulajdont, akkor nem érdekli őket a dolog.
Nagyon szeretnénk, ha végre elköltözne innen, de fogalmunk sincs, mit tehetnénk.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.26. 21:20

Nem számít ilyenkor, hogy a telek osztatlan közös tulajdonban van?
Nincs osztatlan közös tulajdonban a telek. Hanem a társasház közös tulajdonú része.

Adél_ # 2016.04.19. 10:42

Sziasztok, egy kis segítséget kérnék.
Egy telken fennálló elővásárlási jogról van szó, azonban az adásvételi szerződés, amellyel el kívánják adni ezt a telket, összesen 5 (egy mezőgazdasági üzemközpont alá tartozó) telekről szól. A kérdés az lenne, hogy ebben az esetben mind az ötre szükséges elfogadnia az ajánlatot az elővásárlási jog jogosultjának, vagy kizárólag arra az egy telekre, amire a joga él, és ez "elkülönül" a szerződéstől?

lajcsó # 2016.04.19. 11:46

"mind az ötre szükséges elfogadnia az ajánlatot az elővásárlási jog jogosultjának, vagy kizárólag arra az egy telekre, amire a joga él, és ez "elkülönül" a szerződéstől?"
Elegendő csak arra az egy földre elővásárlási joggal élni, amelyik a jogosult számára "szimpatikus".

LiLa222 # 2016.04.25. 22:44

Hilfe!
Az a kérdésem, hogy a
vételi ajánlat közlésére az elővásárlásra jogosulttal van-e más élő jogszabály a PTK 6:222.§-on kívül?
Köszönöm: LiLa 222

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 04:53

Mi a konkrét kérdésed?

ObudaFan # 2016.04.26. 05:26

Lila222

Persze, speciális esetekre. Termőföldre például egészen más szabályok vonatkoznak.

feketei # 2016.07.17. 18:46

kedves mindenki
Ki tud példával élni, hogy az egyházak esetében mennyi időt kell hagyni az elővásárlási jogról való lemondásra.

Marcsi35 # 2016.07.21. 19:43

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben a tulajdonostársamtól kapok egy vételi ajánlatot, amiben leírja, hogy van egy vevője aki x ft-ért megvenné az ő részét, akkor azt hogyan lehet akár előre, akár utólag ellenőrizni, hogy tényleg adott-e annyit érte? Ugyanis én megvenném tőle az ő részét 14 millióért, de neki állítólag 17,5 m-ra van vevője (azért a 14 is már elég maximumos). Megtudja tenni - úgy hogy az a későbbiekben se derüljön ki semmilyen módon -, hogy pusztán kitolásból (nem túl jó a viszonyunk) többet írnak rá a vételi ajánlatra de igazából nem is annyit fizet majd a vevő?

Másik kérdésem: ha pert indítok a közös tulajdon megszüntetése érdekében akkor az illeték feljegyzés (remélem jól írom) elbírálásánál csak az én jövedelmem számít vagy a férjemmé is?

lajcsó # 2016.07.21. 20:39

"Megtudja tenni - úgy hogy az a későbbiekben se derüljön ki semmilyen módon -, hogy pusztán kitolásból (nem túl jó a viszonyunk) többet írnak rá a vételi ajánlatra de igazából nem is annyit fizet majd a vevő?"
Megtehetik, de ez bűncselekmény!

"csak az én jövedelmem számít vagy a férjemmé is?"
A férjedé is.

Marcsi35 # 2016.07.22. 07:06

Köszönöm a válaszát! És, hogyan deríthetném ki, hogy valójában mennyit fizet(ett) érte?

Sherlock # 2016.07.22. 08:28

Normális vevő ebbe mondjuk nem megy bele már csak azért sem, mert az eladó így a teljes (szerződés szerinti) összeget követelheti. Ezt az ügyvéd is elmondja, ha megneszeli.

Marcsi35 # 2016.07.22. 08:43

Csakhogy a tulajdonos társam a férjének akarja eladni (eleve nem értem mire jó ez, családban van így is úgy is). Szóval ők simán lejátsszák, hogy többet írnak, csakhogy én ne vegyem meg. Ők már gondolom kitaláltak valamit, hogy mit akarnak csinálni majd, azért jött ez az adásvételesdi. Vagy még arra tudok gondolni, hogy eladtak nem rég házat, lehet, hogy az szja-t akarják megúszni ott azzal, hogy itt papíron megveszi (gondolom effektív pénzmozgás nem is lesz).

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 08:49

Akkor meg mi a problémád? Az elővásárlási jogod megmarad.

Marcsi35 # 2016.07.22. 10:37

Az a problémám, hogy abban egyeztünk meg, hogy eladjuk. Ő tudja, hogy én adnék érte 14-et (28-ra értékelték) de ahhoz el kell, hogy adjam az egyik lakásom, amit már hirdetek. Kicsit olyan, mintha csak fel akarná strófolni az árat, hogy én majd többet adjak. Most ugye nem tudok adni, ő átteszi a férjére illetékmentesen, aztán majd ha lesz pénzem ott lebegteti, hogy vagy adok érte 17,5-öt mert ő annyiért vette vagy mehetek bíróságra, de ugye azt is megjegyezte, hogy ott több százezer lesz a perindítás és valóban, ügyvéd plusz eljárási díj....

Dr.Attika # 2016.07.22. 11:04

tem a férjének nem eladni, hanem ajándékozni akarja, így nincs elővásárlási jog.

lajcsó # 2016.07.22. 11:31

"még arra tudok gondolni, hogy eladtak nem rég házat, lehet, hogy az szja-t akarják megúszni"
Így viszont, nem az SZJA körül foroghat a dolog, hanem az illetékkedvezmény- vagy mentesség körül (egy éven belüli lakás eladás és vétel).

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 16:19

De ha csak eladtak, akkor milyen illetéket akarnának megúszni?

Golyó1125 # 2016.09.06. 17:01

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy elővásárlási szerződésbe bele lehet foglalni, hogy míg nem veszi meg az ember addig ott lakik, és újítgatja a lakást? Nincs tulajdoni hányad, fogadott keresztanyukám lakásáról lenne szó.

Köszönöm előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.06. 17:05

Lehet. Csak az eladó szempontjából nem bátorságos. De miért nem az előszerződést készítő ügyvédet kérdezed?