Egyesület alapítás, létrehozás


dipo # 2012.10.15. 04:15

Kedves ObudaFan!

Köszönöm válaszát.

Sportolóink vannak, akik edzésre járnak és versenyekre készülnek, melyeken elindulnak. Utánpótlásnevelés és képzések (utánpótlás, edzőképzés stb) ami a szervezet működését egyenlőre leképezné.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.15. 05:13
  1. Legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírás kell hozzá.
  2. A 15 napos határidő nem "egyszerűsített" eljáráshoz fűződik, hanem kifejezetten az elektronikus űrlapon benyújtott kérelemhez.
  3. Lehet.
  4. Miért ne? (Bár se ez, se a 3. nem elegáns.)
Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.15. 05:13

Dipo, te is tudod, hogy az ilyesmit sportegyesületben szokás folytatni.

ObudaFan # 2012.10.15. 09:51

A sporttörvény országos sportági szakszövetség által szervezett versenyrendszerben való indulást kizárólag egyesületek és gazdasági társaságok részére teszi lehetővé.

Alessandro # 2012.10.16. 23:10

Tisztelt Kovács Béla Sándor Ügyvéd Úr!

Nagyon köszönöm válaszait!

Azt szeretném még kérdezni Önöktől, hogy (1) ha a közgyűlés engem választ meg elnöknek, Édesanyámat pedig elnök helyettesnek, lehetséges-e, hogy mind a ketten, vagyis mind az elnök, mind az alelnök munkaviszonyban álljon, dolgozzon az egyesületnél, úgy, hogy az egyesület alkalmazottai és az alelnök felett az elnök bír munkáltatói jogokkal, míg az elnök felett az alelnök gyakorolja ezen jogokat. Ez így megoldható?

(2)Megvalósítható-e már az egyesület bejegyzési kérelme elektronikus úton? ( a www.birosag.hu weblap Nyomtatványok pontja alatt az elektronikus nyomtatványok még mindig feltöltés alatt állnak) Esetleg jogi képviselő már kérheti az elektronikus bejegyzést?

Köszönöm segítségüket!

ObudaFan # 2012.10.17. 05:43
  1. Az elnök felett inkább az elnökség, közgyűlés gyakorolja legalább a munkaviszony létesítése, megszüntetése jogát.
  2. Még nem tudomásom szerint.
Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 07:03

"A sporttörvény országos sportági szakszövetség által szervezett versenyrendszerben való indulást kizárólag egyesületek és gazdasági társaságok részére teszi lehetővé.”"

Bizony! de Obudafan, nem egy emeletes baromság ez véleményed szerint?
Mondom az okát, sajnos névvel máshol úgyse mondhatom nyilvánosan.

Szóval ugye adott X és Y és Z sportoló, akik viszont köszönik szépen, de nem kérnek semmilyen egyesületből, ugyanis el se tudjátok képzelni, hogy milyen lehúzások mennek igen sokban, és egyszerű példával élve: kényszerítik a sportolót, hogy mondjuk vegye meg az egyesületi "formaruhát" (a lényeg itt nem a formaruha, hanem az, hogy kötelezi arra, hogy 10-szeres áron csakis az edzőtől vehetik meg, pedig nyilván mindenki venné inkább "normális áron" onnan, ahonnan az egyesület is beszerzi, na de az egyesület sakkban tartja a sportolóit ezzel, kvázi zsarolja. És még ezer másik módszer, de mindegyik célja az anyagi lehúzás.)

Na most ezek után csoda, ha sok sportoló egy cseppet kiakad, és azt mondja, hogy köszöni, de nem óhajt egyesülethez tartozni, hanem "saját színekben" szeretne sportolni, versenyezni, na csak ez meg jogszabályilag lehetetlen ugye. És akkor itt jönnek képbe a különböző kapcsolatok ...

De önmagában tehát felháborítónak tartom, hogy egy sportolót (főleg ha még versenyen is indulni akar) bele kényszerítenek (törvény által szentesítve) egy olyan helyzetbe, hogy aztán szerencsétlen vagy kifizeti sokszoros áron az edző által diktált néhány "kötelezően ajánlott" szolgáltatást, vagy ha nem, akkor nem indulhat versenyen se.

Ez szerintetek jól van így?

Erről persze nyíltan egyik élsportolónk se fog nyilatkozni, mert arról tesznek. Viszont a tények meg magukért beszélnek, és akkor ne csodálkozzon senki azon, ha igen kiemelkedő olimpikonjaink, egyéb élsportolóink húznak ki szépen külföldre, normális körülmények közé. Igen sok példát tudok, csak ezeket az eseteket igen gyorsan igyekeztek a süllyesztőbe szorítani.

Szóval jogilag hogy is van ez? Miért is nem lehet "önálló színekben" elindulni egy versenyen, ha amúgy minden feltételnek megfelel a versenyző? Gondolok itt pl a sportorvosi versenyengedélyre főleg.

Ismét kemény anyagi érdekeket feszegetek ezzel, tudom, na de pont ezért tartom felháborítónak magát a sporttörvényt is. Vajon hány fiatal tehetség veszik el szerintetek a mocskos anyagiak miatt?

Na sebaj, ha majd már egy jeles élsportolónk se lesz magyar egyesületnél, akkor elképzelhető, hogy elgondolkodnak ezen az egészen ...
És hát aztán ha valaki már olyan kategória, hogy ezt megteheti, akkor persze megfordul a játszma, és az egyesületek könyörögnek neki, hogy oda igazoljon, de "a kicsiket" sajnos elsodor az ár.

(most az elmúlt hetekben is többen is elhúztak, ill. többen tervezik jelenleg is, csak persze az más kérdés, hogy a tisztelt publikumnak aztán beadagolnak mindenféle magánéleti okokat pl ...)

ObudaFan # 2012.10.17. 07:27

X, Y és Z sportoló keressen még 7 rokont, barátot, ismerőst és már alapíthatnak is egy sportegyesületet.

Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 07:43

Igen, ez teljesen jó ötlet! Teszik is néhányan.
Csak tudod, mi a gond? Hogy az egyesület még oké lesz, de a továbbiaknál ugyan úgy elakad a folyamat.

Hogy ebben a maffiában a szakszövetségek persze épp úgy benne vannak, és az érdekkörükön kívül álló egyesületeket nem hajlandók bejegyezni.

Erre tudsz esetleg valami jogi megoldást? :-(

Sajnos nálunk a szakszövetségek is nagyrészt baromi jól menő családi vállalkozások, és hűha, isten mentsen attól bárkit, hogy megpiszkálja a kapcsolatokat, pozíciókat, mert aztán most London kapcsán is láttuk, mi lett az eredménye .... (konkrét neveket nyilván nem mondok, aki benne van, az tudja).

ObudaFan # 2012.10.17. 07:57

És az egyéni sportoló mennyivel lenne kevésbé kiszolgáltatott a szakszövetség kényének-kedvének?

Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 08:09

Igen, ez jogos kérdés, és igazad is van.
Megint csakis attól függne, kiről van szó, azaz most csak a példa kedvéért, míg Tóth Pistike teljes mértékben ki lenne szolgáltatva, addig Gyurta Dani esetében ez fordítva működne, és természetesen ő diktálná (diktálja) a feltéteket.

Nehéz ügy na, de akkor meg ott kötünk ki, hogy miért is kell kötelezővé tenni a szakszövetségi tagságot?
Önállóan miért nem lehet versenyezni? Ennyi erővel akkor ez is igaz lehetne ...
Na de nem igaz, és a realitás az, hogy a jobbak elhúznak szépen külföldre, a kisebbek meg nyelnek, amíg bírják. Aztán ha nem, akkor abba hagyják. Ez van.

ObudaFan # 2012.10.17. 08:42

Versenyezni bárki versenyezhet bárkivel bármiben, csak a sportági szakszövetség versenyein nem indulhat akárki. De ha valaki úszószövetségi versenyen kívül megjavítja a magyar csúcsot, és valahogy megoldja, hogy ezt megfelelően hitelesítsék is neki, akkor máris megnyílnak előtte a lehetőségek valószínűleg.

wers # 2012.10.17. 08:55

Hát, erre a reális esély igen csekély. Azét az nem egészen úgy van, hogy otthon a kerti medencémben, stopperórávan megdöntöm az országos csúcsot.
Ma magyarországon nem túl sok olyan medence van, amiben hiteles versenyt lehet szervezni.
Nem csak az nem mindegy, hány fokos a víz, hanem az is, milyen eszközzel mérik a hőmérsékletét, mikor, ki kalibrálta/hitelesítette utoljára.
Ezen felül egy ilyen vereny szervezése jó sok pénzbe kerül, ezért fizetnek a szövetségek a rendezésért, és ezért kell a sportolónak valamely szövetségnek tagja lenni.

Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 09:37

Obudafan, azért bíz a dél-afrikai kissrác csak megdöntötte a csúcsokat, amikor a debreceni OB-re ide jött, mivel OPEN kategória volt, és ugyan nem sok külsős volt, de azért akadt. Meg is döbbentek sokan.
Szóval elvileg nem lehetetlen.

wers, ez csak félig-negyedig igaz, vagy annyira se. Nyilván ezért mindenki mindenkinek a rokona egy szakszövetségben, és nyilván ezért kapják a szaftosabb falatokat is a szövetségi rokon sportolók egy-egy rangosabb edzőtábor esetében. Hogy a készpénz-juttatásokról ne is beszéljünk. Nem akarom részletezni, hogy aztán akik nincsenek a tűz közelében, azok meg milyen filléres ellehetetlenüléssel küzdenek.
De sorolhatnám a példákat tovább....

Sajnos ez itt megint magyarország, ezt kihagyod az egészből, szóval közel sem annyira szépen mennek a dolgok, ahogy azt te leírod.
Bár úgy lenne !!! De nem úgy van.

Még mindig marad a kérdés, hogy akkor igen sok magyar élsportoló miért dönt úgy (na ezt a csavart figyeld!), hogy UGYAN marad versenyezni magyar színekben, ámde külföldi szövetség keretein belül óhajt felkészülni, és csak vendégségbe jár esetleg 1-1 versenyre. Ez vajh miért van akkor? De sztem megint ott tartunk, hogy lehet hogy jobb, ha nem is boncolgatjuk. A víz hőfokának mérésénél már csak az sokkal fontosabb tényező, hogy éppen melyik cég fizette le hatalmas csúszópénzekkel a szervező szövetséget a mérés lehetőségéért, ugyanis nézd csak meg, mi folyik ott, mozdulni nem tudsz a rengeteg reklámtól, ez kb. úgy megy, mint a magyar közbeszerzés bárhol, azaz előre le van zsírozva, hogy ki is lesz a legjobb az ajánlatával. Valami csoda folytán mindig ... az. stb.

Az élsportban iszonyatos lóvék vannak a reklám és a szponzoráció és a furakodási lehetőségeken keresztül.

Igazából ez senkit se érdekelne, egészen addig, amíg a sportoló nem érzi ennek kárát a saját bőrén.

Szóval az ajánlatom:
1, Igen, legyen kötelező természetesen az OSEI versenyzői engedély, ez nem kétséges
2, igen, az induló versenyző fizesse ki az indulási díjat (amit mellesleg most is többszörösen kifizettetnek vele, csak különböző címeken).
3, és akkor ettől a ponttól kezdve meg a jogszabály tegye már lehetővé neki az önálló sportolást ...

Nem így lenne fair ?

Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 09:44

"Versenyezni bárki versenyezhet bárkivel bármiben, csak a sportági szakszövetség versenyein nem indulhat akárki. ”"

Obudafan, ez nem teljesen igaz viszont.
Vagy én tudom rosszul a sporttörvény rendelkezéseit. minedenesetre a gyakorlat nagyon mást mutat.

Az én ismereteim szerint, akár hobby szinten is sportolni, főleg bármilyen módon versenyezni csakis érvényes OSEO sportorv. eng. birtokában lehet! Engem volt már, hogy azért nem negedtek még csak a pályára se fel, mert nem tudtam bemutatni nekik ott hirtelen.
Azért ugranak erre annyira szigorúan, mert semelyik szervező se vállalja fel a felelősséget, ha netán rosszul lesz valaki, és kiderül, hogy nem ellenőrizték az engedélyét. na ilyenbe aztán senki nem megy bele, hogy utána évekig tartó per legyen belőle.
Tulképpen megértem őket. Nekem se tetszene, hát az mondjuk ismét magyar sajátosság, hogy a legmagasabb szintű OSEI versenyzői engedély is csak egy puszta formalitás, de hát ez van (van is épp elég botrány házon belül emiatt).

Úgyhogy, nem, sajnos hidd el, hogy igazából a legkisebb kis háziversenyen se tud senki elindulni ha nincs szövetségben, ugyanis a sportorvosi engedély meg eleve ahhoz van kötve, hogy a nyomtatvány mindjárt az egyesület nevével kezdődik ... az amolyan kötelező, ill. esetenként szövetségi nyomtatványt használnak. Ez most mindegy, a kettő közül valamelyik kötelező. Azaz képtelenség szabadúszó módon (pedig igen sokan csinálnák úgy ....)

Poruljárt_Attila # 2012.10.17. 09:47

Apropo, ha valakinek van egyesülete, és nem dilis, és nem is családi vállalkozás, na meg nem is a sportolók lehúzása céljából alapították eleve, akkor írjon már privátot! Érekelne :)
köszi :DDDD

cini4 # 2012.10.23. 10:09

Kérdésem az lenne, hogy melyik szervezeti formát érdemesebb alapítani, egyesületet, vagy sportegyesületet?
Mi a 2-ő között a különbség?
köszönöm

ObudaFan # 2012.10.24. 19:49

Ez attól függ, mi a cél.

cini4 # 2012.10.26. 14:57

Alapvetően rekreációs célból jönne létre az egyesület. "Szabadidő hasznos eltöltésére", ami tartalmazza pl a most divatos egészségmegörzési terápiákat, testi-lelki megújulás céljából. mint pl: torna, hangterápia, relacáxió, meditáció stb.
köszönöm

ObudaFan # 2012.10.27. 08:48

Ha nem akartok sportági szakszövetség által rendezett versenyrendszerben indulni, akkor elég felesleges lenne sportegyesületként létrejönni.

dipo # 2012.12.05. 11:45

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni. Pontosan melyik jogszabály mentén lehet sportegyesületet megalapítani? Ügyvédi ellenjegyzés szükséges-e?

ObudaFan # 2012.12.05. 12:00

A sportról szóló 2004. évi I. törvény, a 2011. évi CLXXXI. törvény a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról és a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról a legfontosabbak.
Nem kötelező az ügyvédi ellenjegyzés.

dipo # 2012.12.05. 12:28

Köszönöm. Átnézzük.

dipo # 2012.12.05. 12:38

Még egy kérdés lenne.

Sehol nem találtunk rá utalást, azonban tavaly egy ügyvéd olyan tájékoztatást nyújtott, hogy az alapító 10 tag közül senkinél nem állhat fenn, egymást közt rokoni viszony. Ez megállja a helyét?

ObudaFan # 2012.12.05. 12:58

Ez nem állja meg a helyét.