Egyesület alapítás, létrehozás


Békevár # 2010.11.09. 20:43

Köszönöm, Ügyvéd Úr!
Kérem, engedjen meg egy pontosító kérdést: "Az egyesület tagja részesülhet jövedelemben az egyesülettől." - vonatkozik-e az elnökség tagjaira is?
Köszönöm szíves segítségét!
Üdvözlettel: Békevár

ObudaFan # 2010.11.02. 08:29

Az egyesület végezhet gazdasági tevékenységet, de elsődlegesen gazdasági tevékenység folytatására nem hozható létre. Az egyesület tagja részesülhet jövedelemben az egyesülettől.

Békevár # 2010.11.01. 22:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném megkérdezni (egyházi vonatkozású) egyesület alapításának kérdéseivel kapcsolatban.

Speciális kérdésként merül fel többek között:

  • mi a különbség (mennyivel teszi bonyolulttá) a gazdasági tevékenység végzése (könyv, kiadvány, ajándéktárgy terjesztés), vagy mellőzése között?
  • ha valamilyen címen (honorárium, tiszteletdíj, alkalmazotti fizetés) jövedelemhez jutnék, akkor lehetek-e az egyesület tagja, vagy sem?
  • amennyiben én nem lehetnék egyesületi tag, akkor a feleségem lehet-e vezetőségi tag?

Köszönettel: Békevár

ObudaFan # 2010.10.28. 11:49

Lehet, ha egyébként a kuratórium többsége független.

emesesz # 2010.10.27. 18:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Lenne még egy kérdésem, a kuratórium elnöke lehet az Alaptó közeli hozzátartozója?
Válaszát előre is köszönöm!

emesesz # 2010.10.27. 11:11

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2010.10.27. 08:58

# Kuratóriumi elnök lehet-e annak a cégnek a tagja, akinél a táborokat szervezzük (tehát ad számlát az alapítványnak), úgy hogy a céget érintő döntéseknél az elnök nem venne részt a döntéshozatalban?

Lehet.

# Az új kuratóriumi személyek megválasztásakor ugyanazokat a nyilatkozatokat kell kitölteni, amit beadtunk a cégbíróságnak alapításkor? És azokat újra be kell nyújtani a cégbírósághoz?

Nem a cégbíróságnak, de egyébként gyakorlatilag ugyanazokat.

# Van valami egyéb teendő?

Az alapító okiratot is egységes szerkezetbe kell foglalni.

emesesz # 2010.10.27. 06:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Alapítványunk kuratóriumának 5 éves megbízatása lejár és most új emberek kerülnének a kuratóriumba. A következő kérdéseim lennének:

  • Kuratóriumi elnök lehet-e annak a cégnek a tagja, akinél a táborokat szervezzük (tehát ad számlát az alapítványnak), úgy hogy a céget érintő döntéseknél az elnök nem venne részt a döntéshozatalban?
  • Az új kuratóriumi személyek megválasztásakor ugyanazokat a nyilatkozatokat kell kitölteni, amit beadtunk a cégbíróságnak alapításkor? És azokat újra be kell nyújtani a cégbírósághoz?
  • Van valami egyéb teendő?

Választát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2010.10.25. 15:52
  1. Alapszabálynak, SZMSZ-nek kellene szabályoznia ezt.
  2. Igazolni úgy lehet elsősorban, hogy tértivevényes levélben kéred az információ kiadását. Orvosolni leginkább úgy, hogy az ügyészségtől lehet kérni törvényességi felügyeletet.
  3. Sőt, ez a tipikus.
  4. Hogy micsoda? És mi köze az egyesületnek az önkormányzathoz?
Cans1 # 2010.10.25. 10:45

Kedves Fórumozók!

A következő kérdéseimre szeretnék választ kapni:

  1. Egyesület a rendes tagjának milyen okiratokba köteles betekintést engedélyezni, másolatot adni? Erre mennyi ideje van?
  2. Nemleges hozzáállást hogyan lehet bizonyítani, illetve orvosolni?
  3. Létezhet olyan, hogy a tagfelvételről az egyesület elnöksége, és nem a tagsága határoz?
  4. Önkormányzat esetében megszűnt a képviseleti jog (polgármestert leváltották), létezik-e olyan, hogy okiratok hiányában minden iratot kikérünk?

Köszönettel:

Péter

ObudaFan # 2010.10.10. 20:35

Semennyi. Tagdíjat kell meghatározni.

mesterrob # 2010.10.10. 14:18

Szeretném megtudni hogy most menyiben is van hogy egyesületet hozzak létre azt tudom hogy 10 fő kell az meg is van csak az árral nem vagyok tisztában!
Az egyik ismerősöm azt mondta hogy 200 ezer más meg hogy 10-15 ezer! akkor most menyi is az?
Előre is köszönöm a mihamarabbi válaszokat!

prometheusz # 2010.09.07. 11:42

Én úgy tudom, a tagdij lehet jelképes, tehát pl. havi 200 Ft. Természetesen ez esetben más forrásból kell gondoskodni a működéshez szükséges kerethez, pl. pályázatok vagy egyéb támogatások elnyerésével.
Egyesület mind jogi személy alkalmazhat munkavállalót, de az nem tudom, egyesület, mint jogi személy pl. elvállalhat e munkát.
Az, hogy a profit nem szétosztható a tagok között, nekem azt sugalja, hogy az egyesület magánvagyonát növelheti olyan profit amit az egyesület termelt, és munkabér formájában ki is fizethető.
Persze ez csak az én értelmezésem, csak tipp, senki se vegye készpénznek, utána kell nézzni tényleg így van e.

ObudaFan # 2010.09.06. 10:17

Valóban, alapítvány esetén kell 100e Ft induló tőke. Egyesületnél viszont tagdíjat kell megállapítani.

Leleanna # 2010.09.05. 15:26

Úgy, mint adószámos magánszemély táboroztathatnák?

Ferenc39 # 2010.09.05. 13:46

Alapitványhoz úgy tudom aránylag magas "tőke" kell.
Egyesület megalkulási költsége kb 10 000 FT...

Ferenc39 # 2010.09.05. 13:35

Én ugy tudom megoldható ez, ha az egyesület a működésére költi a bevételt.
Profit nem osztható szét a tagok között, mert nonprofit szervezetről van szó, de az egyesület alkalmazásában állóknak adható fizetés. (A működéshez szükség lehet alkalmazni munkavállalokat)
Viszont veszélye is van ennek a jogi formának.
Az egyesület vezetőjét a megalukás után kell választani, s bármikor leváltható.
Igy ha a tagok többségi véleménybe kerülnek, bármikor kivehetik kezedből a vezetést.
Alaposan végig kell gondolni tehát a különböző jogi formákat.

ObudaFan # 2010.09.05. 12:44

Viszont nem üzletszerűen bármelyik keretei között lehet. Egyesület alapításához kell 10 fő, alapítványhoz elég 1 alapító.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.04. 16:23

Se az egyesület, se az alapítvány nem alkamas üzletszerű gazdasági tevékenység folytatására.

Leleanna # 2010.09.04. 13:54

Tisztelet ügyvédúr!
Segítséget szeretnék abban kérni, hogy melyik vállalkozási formát válasszam tevékenységemhez? Egy alapítványban vagy egy egyesületben gondolkodom. A tevékenységem gyermekek táboroztatása lenne. Van egy parasztházam azt szeretném felújíttatni, és berendezni. Támogatást szeretnék rá kapni, esetleg az adók 1%-át. Melyik formához minimum hány ember kell alapítónak?
Válaszát köszönöm.

ObudaFan # 2010.08.01. 14:22

Nincs mit.

tejivó # 2010.08.01. 12:14

ObudaFan, én is ebben bízok, nagyon köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2010.08.01. 12:11

Szerintem ez nem lesz probléma.

tejivó # 2010.08.01. 12:06

Tisztelt Válaszadók,

augusztus 9-én adom be a bíróságon alapítványunk bejegyzési kérelmét. A kuratóriumi tagok elfogadó nyilatkozatán viszont 2 esetben is július 9-ei dátumnál korábbi dátum szerepel, tehát nyilatkozatuk 30 napnál régebbi keltezésű. Visszautasítja e ezért a bíróság a kérelmet? Egyáltalán, él ez a 30 napos határidő?

köszönöm.

ObudaFan # 2010.07.29. 19:42

Nincs mit.