Kényszertörlés


Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.13. 20:13
Flo85 # 2016.07.22. 05:38

Tisztelt jogi fórumozók
Kènyszertörléssel kapcsolatban kérdeznék.
5éve az egyik közeli rokonom megkért hogy legyek tag mert Kft-t alapít és bennem megbízik.
Ő majd intèzi a cèg ügyeit ,tényleg csak alàírás kellett neki,minden mást elintèzett és megszervezett,
Nem sokkal később külföldre költözött és tudatta velem hogy a céget rendben felszámolta.Azóta majdnem 5év eltelt
A hèten kaptam egy levelet ami tartalmaz egy végzést és ebből kiderült jogy nem foglalkozott az egésszel.
Tagkènt mire számíthatok?engem is felelősségre vonhatnak a hanyagsàga miatt?ha igen akkor milyen mértèkben ,és hogy létezik hogy 5év alatt semmitféle levelet nem kaptam a cég változásairól.
Tudomásom szerint nem töltöttem be pozíciót a cégben.
Válaszokat előre is köszönöm

Rexor # 2016.07.22. 09:15

Ha kényszertörlésről van szó (feltéve hogy egyedüli tag voltál), akkor a társaság jogerős törlését követően öt évig nem szerezhetsz gazdasági társaságban többségi befolyást, nem válhatsz gazdasági társaság korlátlanul felelős tagjává, egyéni cég tagjává, továbbá nem lehetsz cég vezető tisztségviselője.

Flo85 # 2016.07.22. 10:18

2en voltunk tagok
Ö volt a cégvezető ,én csak tagként vagyok feltüntetve.

ObudaFan # 2016.07.22. 10:38

Ha nem rendelkeztél többségi befolyással, akkor nem fognak eltiltani.

Dr.Attika # 2016.07.22. 11:33

Ki volt az ügyvezető? Cégvezető ügyvezető nem lehet ugyan az a személy.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 16:20

Nem is volt cégvezetőjük. Csak keveri.

Flo85 # 2016.07.24. 09:42

Ő rendelkezett többségi befolyással.
Köszönöm a válaszokat , utánajártam és a végeredmény , hogy írnom kell egy levelet amiben leírom amit itt leírtam , mielőtt a határidő lejár , ezt figyelembe veszik és valoszinüleg nem kapok sem tiltást sem büntetést.

MaCS_70 # 2016.07.28. 09:30

Üdvözlöm a fórumlakókat!

A következő helyzetben kérek tanácsot:

Bt. kényszertörlés megindításáról megjött a jogerős végzés, az ok: későn pótolták az elhunyt kültagot.
A cég egyébként rendben van, szabályosan működött, nincs tartozása.
A beltagnak viszont ez a megélhetését biztosító egyetlen tevékenysége (mesterember), kérdés, hogy hogyan folytathatja azt, lehetőleg megszakítás nélkül. (Napi kis értékű munkákat vállal és számláz utánuk.)
Mivel még beltag, egyéni vállalkozó nem lehet, a cég viszont ugye nem folytathatja a gazdasági tevékenységet.
Az sem tiszta, hogy el fogják-e tiltani 5 évre.

Köszönettel: MaCS

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 10:33

Miért ne lehetne beltag vagy egyéni vállalkozó? Kilép a törlés alatt lévő - tulajdonképpen megszűnt - társaságból, és kész.

ObudaFan # 2016.07.28. 10:43

Pedig a foszabaly az eltiltas és akkor beltag nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 11:22

Ez szerintem nem az a kényszertörlés. Egyszerűen arról van szó, hogy a kültag kiesése miatt a törvény erejénél fogva megszűnt a cég.
Amíg el nem tiltják, mindenképpen lehet egyéni vállalkozó vagy beltag másik bt-ben, ha innen kilép. Kft. tag meg aztán végképp lehet.

ObudaFan # 2016.07.29. 22:23

A Ctv. 9/C. § általában szól az eltiltásról kényszertörlés esetén, csak a törvényben kifejezetten nevesített kivételek esetén nincs eltiltás.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 07:20

Úgy értem, ez nem is kényszertörlés. Hiszen nem szólítják fel előtte a törvényes működés helyreállítására stb.
A jogérzékem is azt mondja, hogy indokolatlan és méltánytalanul súlyos szankció lenne. Az utolsó beltagot vagy kültagot nem pótolni nem is jogellenes magatartás.

ObudaFan # 2016.07.30. 07:26

Ebben teljesen igazad van, csak a törvény szövege alapján meg mégis kényszertörlésről van szó. És a törvény szövege alapján szerintem nem tud mit tenni a cégbíró.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 09:27

Nincs mese, akkor törvénymódosítást kell kezdeményezni.

Molnarzs # 2016.08.04. 09:11

Szeretnék segítséget kérni. Az ügyvédem elfelejtette beadni a kültag változási bejelentést 6 hónapon belül.

Én időben befizettem (3 hónappal a határidő előtt) az illetékeket a Cégbíróságnak és az IM-nek, meghatalmazást adtam az ügyvédnek, jegyzőkönyvem van a kültag módosításról, illetve sorszámozott ügyvédi számlám (2 hónappal a határidő előtt).

Július elején kaptam meg a végzést a kényszertörlési eljárásról és hogy a cég május 2-án megszünt. 14 napom volt fellebbezni.

Mi ez ellen fellebezést adtunk be, aminek az átfutási ideje állítólag 2-5 hónap.

Kérdés, hogy most folytathatok-e gazdasági tevékenységet, illetve ha később elutasítják a fellebezést, akkor visszamenőleges lesz e a döntés és az milyen következményekkel járhat ha május 2 után végzek gazdasági tevékenységet.

Cégem 19 éve működik (IT tanácsadás nagy magyar cégeknek és multiknak), Evás, soha nem volt adó illetve egyéb tartozásom.

Erre a kérdésre sem a NAV, IM, Cégbíróság nem tud választ adni, mindenki a másikra mutogat. VAlahol ez le van szabályozva/írva?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.04. 09:28

Minden le van szabályozva valahol. :)

Molnarzs # 2016.08.04. 11:30

na de hol? és miért nem tud róla a nagytudású hivatal? :)

Molnarzs # 2016.08.04. 11:40

"Az adóalanyiság megszűnésének időpontjának számításánál a cégjogi szabályokat kell figyelembe venni: a kényszertörlési eljárás kezdőnapja a kényszertörlési eljárást megindító végzés Cégközlönyben történő közzétételének napja; az adóalanyiság ebből fakadóan a közzétételt megelőző nappal szűnik meg." Megnéztem a cégközlönyben és még a cégközlönyben nem jelent meg és a NAV-nál is élő a cég.....

ObudaFan # 2016.08.04. 12:52

Mivel a törvény erejénél fogva mesgzűnik a cég a 6 hónap lejártával, szerintem nem végezhetsz semmilyen tevékenységet.

jogmaki # 2016.10.15. 06:48

Tisztelt Ügyvédnő / Ügyvédúr!

KKT. kényszertörlési eljárása miatt kérném véleményét a következő esetben

  • 13évell ezelőtt a tagok elindították a gazdasági társaság végelszámolását, a 4 tag közül (mindenkinek mindenhez egyforma "jogosítványa volt) egy ki lett jelölve végelszámolóként.
  • a végelszámolás időpontjától semmilyen gazdasági tevékenységet nem folytatott.
  • a társaságnak vagyona nem volt (pár leamortizálódott számítógép, mobiltelefon, melyek már akkor is elavultak voltak) semmilyen tartozásai nem voltak, megkapta a nullás papírokat, a bankszámlája is ezáltal megszüntetésre kerülhetett és került is.
  • egy ideig szépen haladt a végelszámolás, küldték a nullás bevallásokat, majd egy költözés után elvesztek bizonyos céges papírok, ill. a maradék elázott és használhatatlanná vált, az elektronikus bevallási módra már nem lett beregisztrálva.
  • napjainkban kapott a cég egyik tisztségviselője egy kényszertörlési végzést, melyben felhívja a figyelmét a cégbíróság hogy a vagyona és kötelezettségei tekintetében nyújtson információt 30 napon belül.

A kérdésem az,

  • ilyen esetben mi a teendő azon kívül hogy leírják hogy nincs vagyon és semmilyen tartozás?
  • milyen büntetésre lehet számítani ha büntetnek ilyen esetben?
  • mi várható a válaszlevél 30 napon belüli megírása után?

Valahol olyat olvastam, hogy mérleget kell benyújtani, ezzel a gond, nincsenek iratok, ill. nincs elektronikusan bejelentve.

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.10.15. 10:37

Több teendő nem lesz. A végelszámoló kap egy eltiltást gazdasági társaságok vezetésétől. A céget törölni fogja a cégbíróság.

isti1984 # 2016.11.12. 12:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Pár évvel ezelőtt egy barátommal közös vállalkozást alapítottunk, majd nem sikerült megcsinálni, amit szerettünk volna, így az alapítás után a tevékenység valójában nem indult el.
A cégben 50/50%-ban vagyunk tulajdonosok, az ügyvezetői tevékenységet Ő folytatja. Ő azóta kiment külföldre és nem foglalkozott a kérdéssel, csak beadta a bevallást, ami ugyebár egy 0-ás bevallás volt mindig. Viszont, mivel nem vette át a hivatalos leveleket senki, ezért a NAV felfüggesztette az adószámot. Érdeklődni szeretnék, hogy kényszertörlés esetében mindketten kapunk eltiltást vagy csak Ő, mivel ő végezte az ügyvezetői tevékenységet?

A választ előre is köszönöm!

István

ObudaFan # 2016.11.13. 16:37

Őt tiltják el.