Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Johnny Endoszkóp # 2021.06.27. 08:52

Tisztelt Fórumtársak

Az operatív törzs teljesen leállította a végrehajtók munkáját még valamikor márciusban egy rendelettel. Nem lehet árverésre kitűzni lakóingatlant, nem lehet kilakoltatni, semmit sem lehet csinálni.

A Covid-19 fertőzés mára szinte teljesen leállt, már foci meccsre is lehet menni, és már a maszk teljes lerakásán gondolkodnak.

De a végrehajtókat nem indították újra. Szerintem egészen egyszerűen megfeledkeztek erről.

Hol lehetne szólni, hogy állítsák már vissza a végrehajtók munkáját, mert teljesen elfeledkeztek róluk?

Kogeza # 2021.06.24. 08:48

"Tértivevény csak azt bizonyítja, hogy megkapott valamilyen levelet, de a közjegyző/bíróság előtt hogy lehet bizonyítani később, hogy az a levél mit tartalmazott?"

Felszámolási eljárások kapcsán hallottam olyan kifogást, hogy adós arra hivatkozott, csak egy üres papírt kapott (és nem felszólítást), ezért nem rendezte a tartozását :) A bíróság nem az adósnak adott igazat.

De egyébként ha vitatja, hogy mit tartalmazott a levél, akkor a közjegyző/bíróság fel fogja hívni, hogy mutassa be a levelet, amit kapott tőled. Mivel más tartalmú, aláírásodat is tartalmazó levelet nem fog tudni bemutatni, a hatóság el fogja fogadni a te állításodat.

wers # 2021.06.24. 08:39

Inkább az a technikai kérdés, hogyan lehet bizonyítani, hogy a birtokon belül levő adós megkapta a levelet, amelyik tartalmazta a felszólítást.

Van több lehetőség.
Posta tértivevénnyel
Személyesen adod át és viszel min. 2 db tanút

Mi a helyzet, ha nem veszi át hónapokon keresztül?
Erre jó a személyes kézbesítés lehetősége. Tapasztalat szerint a személyes tárgyalás előre viszi a folyamatot.

H_alex # 2021.06.24. 08:00

@Grave

de nem gondolnám, hogy ez bonyolul

Inkább az a technikai kérdés, hogyan lehet bizonyítani, hogy a birtokon belül levő adós megkapta a levelet, amelyik tartalmazta a felszólítást.

Tértivevény csak azt bizonyítja, hogy megkapott valamilyen levelet, de a közjegyző/bíróság előtt hogy lehet bizonyítani később, hogy az a levél mit tartalmazott?

Mi a helyzet, ha nem veszi át hónapokon keresztül?

Grave7 # 2021.06.21. 13:56

@DAlma09: Biztos a meleg teszi, de nem gondolnám, hogy ez bonyolul.

A használati díjról kinek kell küldeni levelet?
Az küldi aki kéri a díjat. Az a címzett, akitől kéri a díjat.

De mit írjak bele?! Vagy egyeltalán hogyan néz ki egy ilyen levél?!
Írd bele, hogy ki vagy, mit-mennyit kérsz, kitől kéred, miért kéred.

DAlma09 # 2021.06.21. 11:51

Június 12en szombaton telt le az ideje. 15.én voltam a végrehajtónal. Aki a monotóriumra hivatkozva azt mondta nem tud semmit tenni, max egy felszólítást küldött a kulcs átadására. A használati díjról kinek kell küldeni levelet?! Nekem vagy valami törvényes szervnek. De mit írjak bele?! Vagy egyeltalán hogyan néz ki egy ilyen levél?!

gerbera317 # 2021.06.21. 06:33

1. Ha most járt le a kiköltözési határidő, akkor most kell előterjeszteni kiürítés iránti kérelmet. Nehogy a végén az történjen, hogy a végrehajtó azt fogja mondani, hogy ebben a 15 napban nem érkezett ilyen kérelem, és ő nem foganatosítja a kiürítést. Erről a lehetséges csapdáról már jónéhányszor esett szó.
2. A használati díj megfizetésére fel kell szólítani a bent lakót. Aztán ha nem fizet, lehet fizetési meghagyással érvényesíteni ellne az igényt. Természetesen, nem rögtön 1 hónap után, hanem egy észszerű időszakot összegyűjtve.

DAlma09 # 2021.06.20. 18:19

Szép napot. Vettünk egy ingatlant tavaly decemberben, június 12.én lejárt a bent lakónak a határideje hogy kiköltözzön. Tudom, hogy most nem lehet megint kilakoltatni, engem egy ugymond törvényes kiskapu érdekelne arra, hogy tudjak tőle albérlet, használati díjat(fogalmazhatjuk bárminek) kérni. Amit tudni érdemes, hogy nem itt laknak életvitel szerűen szerintem, csak gondolom még a cuccaik vannak itt, meg nyilván kicseszésből is. A végrehajtó küldött nekik felszólítást hogy adják át a kulcsokat de velünk nem tárgyalnak! Hogyan tudnám törvényes úton behajtani rajtuk a használati dijat, ha nem eggyüttműködőek?! Bármiféle megoldás érdekelne. Illetve az, hogy nekem mint tulajdonosnak, az ingatlannal kapcsolatban milyen jogaim vannak?! Mert be sem enged a sajat tulajdonunkba.

drbjozsef # 2021.06.19. 15:00

H_alex,

Úgy állapítod meg ahogy akarod, de ha aránytalan és vitatja, akkor a bíróság le fogja szállítani, és a túlzott követelésed miatt a perköltséget rádveri.

gerbera317 # 2021.06.19. 13:35

Már írták: „Küldd neki időben a tértis levelet, az elég lesz utólag is, ha nem fizetne. Mondjuk egy helyben szokásos albérleti díj összegére.

H_alex # 2021.06.19. 06:45

@drbjozsef!

Az összeget ki állapítja meg és mikor?

Amint kiderül, hogy nem akar kiköltözni, küldök neki egy levelet arról, hogy a határidő lejártától kezdve pl. napi 15000 a használati díj, vagy ezt bíróságnak kell megállapítania?

Köszönöm.

drbjozsef # 2021.06.18. 16:40

H_alex,

Ez nem többlethasználati díj, mert az jellemzően az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatban használják (ha a sajátodnál többletet használsz), csak simán használati díj.

Visszamenőleg igény nélkül a joggyakorlat szerint nem érvényesíthető. Elévülési időn belül behajtható utólag, de csak akkor, ha felszólítottad a birtokost annak fizetésére.

Küldd neki időben a tértis levelet, az elég lesz utólag is, ha nem fizetne. Mondjuk egy helyben szokásos albérleti díj összegére.

H_alex # 2021.06.18. 09:04

Üdv!

Ugyebár az adósnak elvileg a kifogást elutasító jogerős határozattól számított 15 napon belül át kell adnia az ingatlant a végrehajtónak. Ha kényszerintézkedésre kerül sor, az legalább még 2-3 hónap, ha netán belecsúszik a téli moratóriumba, akkor még plusz 6 hónap ezen felül.

Az adóst értesíteni kell-e előre, hogy többlethasználati díjat fog a vevő érvényesíteni?
Illetve, a vevő kinek és mikor írjon kérelmet, hogy jogerős legyen a többlethasználati díj kiszabása?

Köszönöm.

papinianus88 # 2021.05.31. 09:50

kz80: Egyikünk sem lát a jövőben, nem tudjuk :) jelenleg nem lehet (habár pontosabban természetes személy lakóingatlanát, azaz nem lakóingatlant, jogi személy ingatlanát stb. lehet árverezni)

KZ80 # 2021.05.31. 08:37

Szervusztok! Valakinek van bármi infója, hogy mikorra várhatóak újabb árverés kitűzések? Úgy olvasom, hogy a veszélyhelyzet megszűnése utáni 15. napon már ki lehet tűzni újabb árveréseket, de ez mikor várható?

drbjozsef # 2021.05.19. 06:11

?Que?

Schadlos # 2021.05.18. 17:04

drbjozsef !Azért nem kicsit arrogáns a stílusa,biztos van rá oka .

Bori Bori # 2021.05.12. 17:35

Szerintem ez egy bevett gyakorlat, hogy nem mennek ki átadni. Ha senki nem erőlteti, nem csinálnak saját maguknak programot. Tehát erőltetni kell. Nekem úgy tettek, mintha nem tudnák, mi az a 154.§. Valójában nagyon is jól tudják, a kisujjukban van a Vht. Végrehajtási kifogás megemlítésére átadják. Nekem hasznos volt a jegyzőkönyvük, mégiscsak egy hivatalos személy írta le, hogy az ingatlan lakatlan. Például a szemeteseknél a szüneteltetéshez kellett lakatlanságot igazolni, és más helyeken is hasznát vettem.
Mindent el lehet érni, csak ne menjünk át követelőző mindentjobbantudó parasztba, és ne nézzük hülyének a végrehajtót, mert nem az.

evanagyeva # 2021.05.12. 14:37

K.Anna_2013
Köszönöm!

K.Anna_2013 # 2021.05.12. 14:09

@evanagyeva Igen, én vettem már pár ingatlant árverésen befektetési céllal (felújítás és eladás), 8 éve licitáltam először. Volt, hogy az adós átadta önként az ingatlant, pl. mert már nem is lakott ott évek óta, vagy elköltözött inkább önként, mintsem kényszerkilakoltatásra kerüljön sor, meg ilyenkor felajánlottam a segítségem a költöztetés kifizetésével, ha albérletbe ment, akkor a kaució összegével. Írtunk átadás-átvételi jegyzőkönyvet, amiből 1 eredeti példányt megküldtem a végrehajtónak. A végrehajtó nem jött ki ellenőrizni semmit. Csak akkor találkoztam az ingatlannál végrehajtóval, ha az adós nem adta át az ingatlant önként, pl. külföldön lakott már. Szerencsére kényszerkilakoltatásra sosem került sor a vételeimnél.
A tulajdonjog-bejegyzés ettől független. Miután megfizetted a teljes vételárat, a végrehajtó megküldi a földhivatalnak is az árverési jegyzőkönyvet, és bejegyzik a tulajdonjogod. Ez nálad csúszni fog a kifogás miatt a kifogás elutasítása utánra.

evanagyeva # 2021.05.12. 13:32

K.Anna_2013

Ezekszerint több alkalommal is sikerült megegyezni az adósokkal,hogy önként átadják az ingatlant?
A birtokbaadási jegyzőkönyvet elküldték a végrehajtónak és nem érkezett semmi vissza?
Innentől kezdve birtokon belül van az ember,a tulajdoni lapra be van jegyezve és kész?
A végrehajtó nem megy ki ellenőrizni a mérőórák állását stb?
Vagy azt hogy az adós/ok valóban önként adták át?

K.Anna_2013 # 2021.05.12. 13:14

@papinianus88 nem tudtam, de akkor ezentúl figyelek rá.
Még egy érdekes dolog, hogy @drbjozsef azt írja, hogy
"Ha eléred az adós, meg tudod vele beszélni, hogy adja át az ingatlant, akkor írjatok birtokbaadási jegyzőkönyvet, adja oda a kulcsokat, te pedig jelentsd be a végrehajtónak, hogy az adós az ingatlant neked adta át, a kulcsok nálad vannak, az ingatlant birtokbavetted, kéred a Vht.154.§ szerinti átadását. Ehhez már nem kell helyszíni cselekmény, egy jegyzőkönyv kiállításával megoldja."
Én soha nem kaptam ilyen jegyzőkönyvet végrehajtótól. Miután jeleztem feléjük, hogy az adós átadta az ingatlant (átadás-átvételi jegyzőkönyvet elküldtem), többet nem hallottam felőlük.

papinianus88 # 2021.05.12. 12:56

Az a végrehajtó, aki az ingatlanárverési jegyzőkönyvben rögzíti az árverező birtokbaadási kérelmét, nos... :) Ezen nincs mit máshogyan értelmezni, szimplán nem tudja értelmezni a törvényt. Ha és amennyiben ilyen történt.

Azt remélem tudod, ha valóban idő előtti a kérelmed, a kötelezett vagy a jogi képviselője leleményes és megtámadja, akkor bizony a bíróság csúnyán igazat fog adni neki :) Ebben az esetben sokáig tarthat a hercehurca :)

K.Anna_2013 # 2021.05.12. 11:43

Én csak a személyes tapasztalatomat fűzném hozzá: nekem is tanácsolta már végrehajtói iroda munkatársa, hogy adjam be a jegyzőkönyv aláírását követő napokban az ingatlan kiürítésére és birtokbaadására vonatkozó kérelmet, és maximum visszavonom, ha az adós önként átadja nekem az ingatlant. Egy másik végrehajtónál pedig már a jegyzőkönyvbe is beleírták, hogy kérem az ingatlan végrehajtó általi birtokbaadását, így nem kellett külön kérelmet írnom. (Egyik esetben sem mondták, hogy bármelyik paragrafusra kéne hivatkozni.)
Nem ez az első eset, hogy észrevettem, hogy végrehajtók különbözőképpen értelmezik a törvényt. Azzal kapcsolatban is eltérő értelmezéssel találkoztam, hogy ha végrehajtó a vételár megfizetésére hosszabb határidőt engedélyezett, akkor a jegyzőkönyv aláírásától számított 15 napon túli napokra késedelmi kamatot kell-e fizetni, vagy csak ha az engedélyezett határidőn túl fizet a vevő.

evanagyeva # 2021.05.12. 07:54

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!