Elévülés


alsovonal # 2019.12.04. 12:14

Kösz gerbera.

Az összeg nem stimmel, ellentmondok aztán meglátjuk mit mond a T. Bíróság.

Sajnos volt pár fmh, amiben kötelezett voltam, de ilyen még nem:

a társasház nem küldött semmilyen felszólítót. (sem normál postai küldeményben, sem ajánlva+tértivel)

Még egy kérdés: ha két kötelezett van (egyetemleges) szükséges külön-külön ellentmondani?

oligaliga # 2019.12.04. 12:52

alsovonal

gerbera317 válaszához csak annyit, hogy a vízdíj elévülési ideje ugyanúgy 5 év, mint pl. egy kölcsöné.

alsovonal # 2019.12.05. 06:51

oligaliga

Értem, kösz.

Tegnap az ellentmondásokat postára adtam, de lehet elég lett volna egy levél. Ez a tuti.

Nagykónyi # 2019.12.08. 10:39

Jó napot kívánok!
Azt szeretném meg kérdezni ,hogy egy OTP tartozást át adtak 2011 ben az OTP Faktoringnak,és most 2019 -ben vonják a fizetésem 33 % -t.Az öt éves elévülés ilyen esetekben nem érvényes?

Illetve azt, hogy tehetek-e valamit ,ha nem hajlandóak egyezkedni. Kértem a 8 év alatti kamatok elengedését .A 200 ezer forintos tartozásom az évek alatt közel négyszeresére duzzadt.Kérem ha módjukban áll,adjanak tanácsot. Előre is köszönöm! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.08. 12:32

Ezzel a tényállással nem lehet mit kezdeni. A leglényegesebb adatok hiányoznak belőle.
De annyi biztos, hogy nem állsz jól.

gerbera317 # 2019.12.08. 12:54

Mindegyik megszakítja, csak az egyiket nem tudja bizonyítani a jogosult. Valljon melyiket nem?

gerbera317 # 2019.12.08. 12:56

Bocsi, úgy látom, eltűnt a kérdés.

Millahanna # 2019.12.09. 19:59

Jó estét
Kérdésem a következő lenne.A férjemnek volt egy autója amit fizetett 2 évig utána nem tudta és a bank elvitte.Az elszállításért akkor 57.000 ft-ot kértek, de ő azt nem rendezte.Ez 2009ben volt.Mpst akartunk hitelt felvenni ,de ugye miatta nem tudtunk.Az otp átadta anno a faktoringnak. Most felkerestük őket és a hölgy közölte elévült behajtani nem tudják,de attól tartozás van közel 2 millió.De akkor most mi a teendő?
Köszönöm válaszukat

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.09. 23:15

De akkor most mi a teendő?
Mi a cél?

drbjozsef # 2019.12.10. 06:58

Millahanna,

Az elévült követelés nem szűnik meg, behajtani nem tudják, kifizetnetek nem kell, de önként tehetitek, ha akarjátok.

Ettől tulajdonképpen függetlenül, mint rossz adós, rajta vagytok a KHR listán, gondolom, ezért nem kaptok kölcsönt.

A listán a rossz adósok szerepelnek, és az elévült követelés esetén is rajta vagytok.

Vagy nem vesztek fel hitelt, vagy kifizetitek a tartozást teljes egészében, minden költségével együtt. Utóbbi esetben azonnal lekerültök a KHR listáról, és kaphattok kölcsönt. Ha megegyeztek a faktoringgal, és elengednek a tartozásból, akkor még egy évig fent lesztek a KHR listán utána.

drbjozsef # 2019.12.10. 10:45

wx18,

Igazad van, az 1 éves törlés csak a teljes visszafizetésre vonatkozik.
Az azonnali törlés csak a hibás, vagy azonosíthatatlan adatokra.

alsovonal # 2020.01.07. 08:47

Sziasztok!

Sógorom a minap kapott egy levelet a Sigmától, miszerint egy Vodafone-os tartozást fizessen meg, ami 2012. októberében került hozzájuk engedményezés útján. Tájékoztatták továbbá, hogy 2017. márciusában a Sigma a Focus Kft-t bízta meg a tartozás kezelésével.

A 2014. márciusa előtt kötött távközlési szerződésből eredő tartozások 5 év után évül(het)nek el szemben a mostani 1 éves időintervallummal?

Kíváncsi leszek, hogyha FMH-ra adják (8000 Ft-t simán megér szerintem) s ellentmond vajon vállalják-e a pert.

Kösz, ha írtok.

lalika1970 # 2020.01.07. 10:49

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni. A gázszolgáltató 2019 júniusában elvitte a gázóra előtti főcsapot mondván a csavarfejek állása eltér az óraleolvasáskor készült fényképeken lévő csavarfejek állásától. Szokásos szakértői vizsgálat amely megállapította a megbontás és szabálytalan vételezés tényét, majd jött a csekk. Kértem a szolgáltatót küldje el a fényképeket ahol nem egyezik a csavarállás. Elküldte a leolvasói képeket 2011-es évig visszamenőleg de ezek küzül 2011 és a 2012 évi leolvasáskor készült képeken van eltérés.Ott viszont a fedlap is megfordult rajta.2012-től nem látni rajta változást. Erre hivatkozva küldte ki a kötbérigényét. De 2011 és 2012 között volt egy gázóra csere is. Kértem küldje el az óracsere előtt és után készült képet. Erről nem készült fénykép kaptam a választ. Mily érdekes.Kérdés Mennyi ideig kérheti rajtam számon a szolgáltató ez nem évül el?

gerbera317 # 2020.01.07. 11:58

OFF Ez nem végrehajtási kérdés. ON
Én ugyan nem értek annyira a gázszolgáltatás technikai részéhez, de a csavarfejek elmozdulását okozhatta az is, hogy a gázóra-cserénél - hiszen mégiscsak egy egybefüggő csőrendszerről van szó - és kérdéses csavarokat is (minimum) meg kellett lazítani.
Hogy ebből aztán hogyan hozták ki a teljes megbontást, és főként a szabálytalan vételezést, az már valóban szakértői kérdés. De ha te biztos vagy abban, hogy nem történhetett gázlopás, akkor én inkább ezt erőltetném, nem az elévülést.

alsovonal # 2020.01.07. 12:49

Kedves gerbera, engem is megtisztelnél egy válasszal? :)

drbjozsef # 2020.01.07. 13:05

alsovonal,

A távközlési törvény vonatkozó passzusa (2003. évi C. törvény 143.§. (2)) ha jól látom a jogtárban már 2003 óta hatályos.

A Ptk. változása nem az elévülési idő, hanem a megszakítási cselekmények tekintetében számít.

A kérdéses követelésre a régi vonatkozik, de akkor is egy év az elévülés, ha az nem szakadt meg a régi Ptk passzusai szerint, akkor ez a követelés már elévült.

Jó eséllyel elévült. Mondjon ellent, ha FMH-t kap.

alsovonal # 2020.01.07. 13:35

drbjozsef,

Köszi a tájékoztatást, Ptk. változás tekintetében leginkább.

Egyértelműen ellentmond majd.

Szép napot!

bodom # 2020.02.10. 13:45

Segítséget kérek abban az ügyben, hogy 2009-ben az E.on kötbért határozott meg, mely ellen fellebbeztünk, jogi útra tereltük az ügyet. (Szabálytalanul jártak el a mérők ellenőrzésekor és leszerelésekor).
2017.-ben kaptunk tőlük levelet a mérők átírása kapcsán, mely szerint nyilvántartják a tartozást, de csak az egyik mérővel kapcsolatban.
Kérdésem: a kötbérigényük érvényben van-e még, vagyis az elévülési idővel mi a helyzet?

köszönöm előre is a pontos tájékoztatásokat.

ObudaFan # 2020.02.10. 14:05

Pontosan mi ellen fellebbeztetek? Született ebben az ügyben valamilyen határozat? Milyen jogi útra "tereltétek" az ügyet?

Erika65 # 2020.03.09. 07:17

Azt szeretném kérdezni,hogy 2014.07 hóban fizetési meghagyást vettem át,azóta annyi történt hogy 2016.ban a végrehajtó kiállított egy végrehajtási lapot és elküldte nekem.erre én tudatlanul ellentmondtam,nem voltam tisztában azzal mit kezdjek vele.A közjegyző válaszolt,hogy nem most kellett volna hanem 2014-ben.Azóta semmi,most a béremből letiltás formájában akarják vonni.Kérdésem ez szerintem elévült,vagy mégse?
Köszönöm válaszát

gerbera317 # 2020.03.09. 07:31

Ezt már másik topikban is kérdezted. Miből gondolod, hogy a rokon témájú topikokat nem ugyanazok olvassák és írják?
Ott egyébként megkaptad a választ: nem valószínű, hogy 2016. óta elévült.

Erika65 # 2020.03.09. 09:12

Soha nem írtam még nem tudtam hogy működik.
Azért írtam mert még mindig nem világos számomra.
A végrehajtás kérő 2016-os végrehajtási lapja megszakítja
az elévülési folyamatot? Ezt a végrehajtási lap uaz tartalmában mint a 2014-es fizetési meghagyás.
A végrehajtási törvény azt írja végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést,ez annak számít?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.09. 10:10

Hogy a vh-lap kibocsátása végrehajtási cselekmény-e? Szerinted?

drbjozsef # 2020.03.09. 10:37

Erika65,

Miféle tartozás ez?
Ha az általános 5 éves elévülési idő vonatkozik rá, akkor bizonyosan nem évült el.
Ha pl. gázmű tartozás, vagy távközlési szolgáltatásból ered, akkor elévülhetett (biztosra nem tudhatja senki). Ott 2 ill. 1 év az elévülés.

Erika65 # 2020.03.09. 14:35

Hogy a vh-lap kibocsátása végrehajtási cselekmény-e? Szerinted?
ez válasz?
Kérdésre kérdéssel?