Közbeszerzésről érthetően - fókuszban az elektronikus közbeszerzés | Budapest, 2019. április 4. csütörtök | Regisztráljon most!

Fórum Végrehajtási jog régebbi elöl     új hozzászólás

Elévülés

namarg # e-mail 2019.03.13. 14:40

Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!
Sokat segítettetek!
Szép napot!

ObudaFan # e-mail 2019.03.13. 14:14

A régi Ptk. alkalmazandó, bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…szabalyairol

Lehet viszontkeresettel élni.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Grave7 #   2019.03.13. 13:13

@namarg: Látom a Ptk-t forgatod, ez esetben ajánlom, hogy az "engedményezés"-re is keress rá.

namarg # e-mail 2019.03.13. 13:04

Amennyiben a válasz az előző kérdésemre az, hogy az elévülére az rPTK vonatkozik, akkor van egy újabb kérdésem.

A jelenlegi helyzet az, hogy ÚJABB fmh alakult perré ugyanabban az ügyben. Ha az rPTK-s elévülési szabályok miatt elvülésre nem hivatkozhatok, akkor:
Az érdemi ellenkérelemben VISZONTKERESETTEL KÉRHETEM-E ASEMMISSÉG MEGÁLLAPÍTÁST, az kölcsön szerződésre.

A jelenleg velem perben lévő egy pénzügyi zrt, aki megvásárolta a hitelemet, a szerződést egy bankkal kötöttem.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.03.13. 12:59
namarg # e-mail 2019.03.13. 12:50

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni, a következő tárgyban:
2013-ban azrPTK alapján készült kölcsönszerződéssel keletkezett tartozás elévülési idejét megszakíthatja-e egy olyan perré alakult fmh, aminél a felperes-pénzügyi cég- hibájából megszüntették a pert.

Melyik jogszabály vonatkozik itt az elévülésre:
rPTK 327 §,
vagy
újPTK: PTK 8:1. § (3) Ptk. 6:25. § (1) bek. c) pont]?

Köszönöm a választ!

wers # e-mail 2019.02.28. 12:10

"a követelés fennállására az esetleges elévülés nincs hatással, PTK. érvényesíthetőségi korlátot fűz jogkövetkezményként az elévüléshez, és nem jogvesztést. Ezért minden esetben jogos követelésként kell kezelni az ügyletet, és végrehajtási eljárás is lehet.”"

Pontosan. Olvasd el újra. Ez azt jelenti, hogy az adósság mindaddig adósság marad, ameddig az adós meg nem fizeti.

Az elévülés arra vonatkozik, hogy bírósági úton nem érvényesíthető. Azaz ha önként fizetsz, megköszönik. Ha nem, akkor meg úgy jártak.

Ha fizetési meghagyás érkezik, annak ellent kell mondanod. Ennyi.

selarpi # e-mail 2019.02.28. 12:03

Tisztelt Szakértők , Ügyvédek!
A kérdésem az lenne, hogy a napokban az EOS faktor végrehajtó cégtől értesítést kaptam hogy az Antenna Hungária (Mindig Tv) előfizetésből adódó elmaradásom van. Megjegyzem 2015 óta az előfizetésem megszüntettem, és a céggel elszámoltam, de ennek az igazolása már nincs meg. Az Antenna Hungáriát felhívtam, és közölték, hogy 3 havi díjam el van maradva még 2015 ből. Szerintem ez lehetetlen, hiszen elszámoltunk, de ők azt mondták, hogy részükről már mindegy is , mert a követelést 2017 decemberben eladták az EOS-nak.Az Eos-t felhívtam. és hivatkoztam hogy már elszámoltam az Antenna Hungáriával,de hajthatatlanok voltak, majd az elévülésre hivatkoztam, mely az elektronikus szolgáltatások esetében 1 év ha jól tudom. Erre az volt a válasz, idézem: "a követelés fennállására az esetleges elévülés nincs hatással, PTK. érvényesíthetőségi korlátot fűz jogkövetkezményként az elévüléshez, és nem jogvesztést. Ezért minden esetben jogos követelésként kell kezelni az ügyletet, és végrehajtási eljárás is lehet." Tehát szeretném tudni, hogy mi a valós jogszabály? Kell-e írnom valakinek panaszlevelet, vagy hivatkozást?
Köszönettel,
várom válaszát

Selmeci Árpád.

drbjozsef #   2019.02.28. 08:16

kashmir,

Mindenféle követelésre vonatkozik elévülés.

Esetedre 5 év az elévülés, a régi (!) Ptk. szerint, ezért a fizetési felszólítás is megszakíthatta azt. Amiről adott esetben elképzelhető, hogy nem tudsz, mégis megtörtént.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

kashmir # e-mail 2019.02.28. 08:03

Tisztelt szakértők.
2006-ban szabad felhasználású ingatlan fedezetes hitelt vettem fel chf alapút banktól. Sajnos nem tudtam rendszeresen fizetni. 2011-ben felmondták a hitelt, kaptam egy közjegyzői okiratot. Azóta semmi esemény nem történt.
Most megkeresett egy faktoring cég hogy megvette a tartozásom.
Ilyen jellegű hitelre vonatkozik elévülés?
Válaszukat előre is köszönöm

ObudaFan # e-mail 2019.02.27. 16:49

Akkor lehetséges, ha a jogerős ítélet/fizetési meghagyás óta eltelt az elévülési idő végrehajtási cselekmény nélkül. Ebben az esetben a Vht. szerint a végrehajtón keresztül nyilatkoztatni kell a végrehajtást kérőt, vitatás esetén pedig végrehajtás megszüntetése iránt per indítható.
Bővebben a témáról:

https://biroigyakorlat.blog.hu/…alt_tartozas

és

https://biroigyakorlat.blog.hu/…szabalyairol

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Nemtomcat # e-mail 2019.02.27. 14:58

Üdvözlöm!
Sajnos sajnos a mai napon kaptunk egy bírói végrehajtás a kocsit foglalnak le. Egy 2006ban felvett áru hitel miatt. Tőke tartozás KB 85.000.- Kérdésen: az eos a végrehajtást kérő! Ebben az esetben, hogy tudom érvényesíteni az elévülési időt? Vagy ebben az esetben már nem élhetek vele?

drbjozsef #   2019.02.19. 18:31

Azért ne is nagyon várd, hogy az EOS küldje az iratokat. Ígérni szokták, ha tudják, hogy halott az ügy, akkor még egy postaköltséget se szánnak rá, meg különben sem kötelességük. De küldeni nemigen szokták.

alsovonal # e-mail 2019.02.19. 15:07

@Cagal

Akkor buktam volna pár dolgot.

Ahogy @drbjozsef mondja pl. az engedményezesről van tértivevényük akkor onnantól indul az 5 év. Részletesebben még nem volt időm az idevonatkozó tv-i passzusokat megkeresni, értelmezni.

@drbjozsef

Lehet, hogy igazad van, még nem tudom. Abban maradtunk a "drága" EOS-szal, hogy megküldik az ügy iratait. Nem tartozik szorosan a témához, de nem szeretek semmilyen behajtócéggel tárgyalni.

Dobják át közjegyzőhöz FMH-ért s jöjjön aminek jönnie kell. Ha jogos a követelés természetesen fizetek.

drbjozsef #   2019.02.19. 13:05

alsovonal,

Ha most egy behajtó cég keres, akkor lehetséges, hogy nem évült el, mert az elmúlt cca 6 év alatt valamikor a telekomtól átkerült hozzájuk (engedményezés), az pedig, ha értesítettek, megszakítja az elévülést. Elég lesz ezt bizonyítaniuk.

Cagai # e-mail 2019.02.19. 13:02

@alsovonal

Szerintem azt kellene tudni, hogy ilyen típusú ügyekben mikortól indul az 5 év, és mik azok az események amik megszakíthatják az 5 éves elévülési időt.

Cagai # e-mail 2019.02.19. 12:56

@alsovonal

Ha édesanyádnak nem lett volna semmilyen vagyona, lemondhattál volna az öröklésről, és így nem örökölted volna meg ezt a tartozást.
Persze a részleteket nem ismerem.

alsovonal # e-mail 2019.02.19. 12:30

@rigoz

Köszönöm az infókat!

Első megkeresésük után hivatkoztam az elévülésre. Szerintük nem évült el, így hát várom a fizetési meghagyást s majd a T. Bíróság eldönti.

rigoz # e-mail 2019.02.19. 11:17

@gerbera317: A T-Homeról van szó, ami már jó ideje nem fut külön leányvállalatként.

@alsovonal: A televízió-szolgáltatás sem tartozik az Eht. hatálya alá egyébként, távközlés alatt a mobil- és vezetékes telefon, illetve a mobil- és/vagy vezetékes internetszolgáltatás értendő, mivel azok tartoznak az Eht. hatálya alá.

Ha eddig nem teréltek az ügyet jogi útra, akkor azt bukták, de fontos tudni, hogy Önnek, illetve a jogosultnak kell hivatkoznia az elévülésre, azt hivatalból nem veszik figyelembe.

alsovonal # e-mail 2019.02.19. 11:14

@gerbera317

A Telekomnak is van előfizetés mellé akciósan vásárolható TV-készüléke.

Lásd:

https://www.telekom.hu/…ART+UHD+4K+T
  • TV+LG+43UK6300MLB?sku=jsku1754625487&contractType=newPostpaid&paymentType=INSTALLMENT&preselectedTariffplanBundleSkuId=sku2520077

Köszi. Ez esetben 2018 január-február tájékán már túl voltunk az öt éven.

Részletes szabályait megpróbálom kibogarászni a Ptk-ból, nert nagyon kötik az ebet a karóhoz.
Majd jön a MOKK-s levél.

gerbera317 # e-mail 2019.02.19. 10:48

Lehet, hogy hiányosak az ismereteim, de a Telekom tévékészülékeket forgalmazó divíziójáról még nem hallottam. ... Most kíváncsiságból rákerestem, és tényleg. Ez valami olyan, mint a postahivatalban a szemes kávé. :-)
Nos, alsóvonal! A hardvernek semmi köze a távközlési törvényhez, ahogy a szemes kávénak is semmi köze a postatörvényhez. Itt az elévülés a Ptk-ban általánosan meghatározott öt év.

alsovonal # e-mail 2019.02.19. 10:37

Kedves rigoz!

Kár...
Egy 2013-ban, édesanyám (ugyanebben az évben elhunyt) által részletre vásárolt televízióról van szó. Pár részletet befizetett, de halála után kisebb gondunk is nagyobb volt, mint ezzel foglalkozni...
Ezesetben az ötéves elévülési határidővel kell számolni?

Ha esetleg egy konkrét tv-i hivatkozást is tudna linkelni, azért nagyon hálás lennék. (Sajnos elég ellentmondásos infókat találok..)

Köszönöm.

rigoz # e-mail 2019.02.19. 08:59

Tisztelt alsovonal!

Amennyiben pl. nem készüléktörlesztő-részlet elmaradásból adódik, akkor helytálló a hivatkozás.

alsovonal # e-mail 2019.02.19. 08:39

Üdv Fórumozók,

Az egyik behajtócég egy szerintem már 2018-ban elévült tartozást (Magyar Telekom) szeretne bevasalni rajtam. Elévülés témában nagyon hiányosak az ismereteim s a hírközlési törvénybe belenézve erre jutottam:

A hírközlési törvény szerint az előfizetői szerződésekből eredő polgári jogi igények egy év alatt évülnek el.

Ez mennyire helytálló?

Köszönöm válaszaitokat!

Dr.GL # e-mail 2019.02.04. 14:01

Eronax, írja meg melyik faktorcégnél van az ügy és lehet tudok Önnek tanácsot adni! vegrehajtasiugyek@gmail.com

GL