Elévülés


chris_cow # 2011.11.29. 13:29

Tisztelt Fórumozók !

Az alábbi, idézett jogszabályhoz értelmezéséhez kérnék egy kis segítséget !

327. § (1) A követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése megszakítja az elévülést.

Az írásbeli felszólítás abban az esetben szakítja csak meg az elévülést ha tértivevény és ajánlott vagy akkor is ha csak egy normál postai levél ?

Előre is köszönöm a segítséget !

ObudaFan # 2011.11.29. 14:13

Akkor is. Csak akkor jóval nehezebb bizonyítani.
Viszont ha ezt a kérdést azért a "végrehajtási jog" cím alatt tetted fel, mert már végrehajtási eljárás van folyamatban, akkor nem árt tudni, hogy a végrehajtás alatt már nem szakítja meg az elévülést a jogosult felszólító levele.

végrehajtó1 # 2011.11.29. 14:14

Sima levél nem.Utólag is bizonyíthatónak kell lennie.

ObudaFan # 2011.11.29. 14:31

Megszakítja az, csak kérdés, hogy lehet-e bizonyítani. HA lehet (pl. tanúval), akkor a bíróság is elfogadja, hogy megszakadt.

chris_cow # 2011.11.30. 04:52

Igen köszönöm a válaszokat, de csavarnék még egyet a kérdésen:

Mi van abban az esetben ha nem vagyok lakcímen bejelentve (sem állandó, sem ideiglenes, ergo településszinten említ meg engem a lakcímkártyám)?

Így ugye elég nehéz engem utolérni, de ha mégis úgy alakul az élethelyzetem, hogy valóban nincs hol laknom, akkor nemigen hiszem, hogy ezért én felelősségre vonható vagyok . (Bár ha jól tudom januártól büntetik a hajléktalanságot....nem értem hogyan....de ez már kérdés)

És mi van akkor, ha küldtek ugyan tértivevényes felszólítást, de hivatalosan soha nem is laktam a címen és valóban el is költöztem onnan mire felszólítottak volna ?

végrehajtó1 # 2011.11.30. 09:22

Szerintem ekkor a hirdetményi kézbesítést kell alkalmazni.

Kisdi # 2011.12.06. 19:10

Szép estét !

Kérdésem:
A végrehajtás alá vont ingatlan a második árverésen se kelt el.

Az adósság behajtása érdekében azóta semmi nem történt.

Mennyi időnek kell eltelnie, hogy a végrehajtás és az adósság követelés elévüljön?
Az elévülés minden követelést, járulékost is eltöröl?

Ha már elévült a követelés, kinek kell kezdeményezni az adósság eltörlését?

végrehajtó1 # 2011.12.06. 20:14

5 év.
De nem hiszem hogy hagyják elévülni

lajcsó # 2011.12.06. 20:24

"Ha már elévült a követelés, kinek kell kezdeményezni az adósság eltörlését?"
A válasz kizárásos alapon:

  • A végrehajtást kérő tuti nem fogja kezdeményezni
  • Ugyanez a helyzet a végrehajtóval is.

Tehát, akkor maradsz te. Az a legbiztosabb ha a bírságon végrehajtási pert indítsz a végrehajtást kérő ellen elévülésre hivatkozva (végrehajtás megszűntetése iránti per).

Kisdi # 2011.12.07. 06:41

Köszönöm az eddigi válaszokat !

Mennyi esély van egy ilyen per megnyerésére?
Mennyibe kerül egy ilyen per?

ObudaFan # 2011.12.07. 06:44

Nyilván perindítás előtt érdemes megnézni a végrehajtási iratokat, hogy valóban elévült-e a követelés. Ugyanis az elévülést megszakítja minden végrehajtási cselekmény.

Kisdi # 2011.12.07. 09:09

A végrehajtási cselekményekről, mint érintett értesülnöm kell?
Vagy a tudtom nélkül is zajlanak az események?

Egyébként 2 éve elévült elvileg...

végrehajtó1 # 2011.12.07. 10:38

Gondolom hogy adós vagy, ezért mindenről értesíteni kell téged.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.07. 10:43

Ugyan már! Arról például, hogy belenézett a telekkönyvbe, nem szerzett-e időközben ingatlantulajdont?

Kisdi # 2011.12.07. 12:26

Az érdekes, hogy az elévült büntető ügyeket hivatalból szüntetik meg.

A polgári perrendtartásban ez miért nincs így?

végrehajtó1
  • Miért nem hagyják elévülni? Mit tudnak az elévülés után még csinálni?

Te, mint végrehajtó, ha bemegyek hozzád és kérem az ügyiratba történő betekintést, majd közlöm, hogy elévült, Te mit tennél? Gyorsan "végrehajtanál" valamit, hogy ne évüljön el?
Meg lehet ilyenkor keresni a végrehajtót, vagy nagy ívben kerüljem el?

Köszönöm !

belajozsef # 2011.12.07. 12:29

Tisztelt Szakértők!

Soha be nem mutatott és nem óvadékólt, immáron elévült váltón alapuló pénzkövetelés "jogalap nélküli gazdagodás" címén perelhető-e?

Vonatkozik-e a törvény azon passzusa erre, hogy lejárt követelést lehet ugyan peresíteni, de a bíróság - amennyiben hivatkozik rá az alperes - köteles elutasítani az elévülés miatti perigényt?

Köszönöm a választ!

ui: ide kellett volna tennem!
Bocs!

Kisdi # 2011.12.07. 15:16

Közben olvasgatok vissza a témámat érintő hozzászólásokból, de az előzőleg feltett kérdéseimre még érdekel a válasz.

Köszönöm !

Kisdi # 2011.12.08. 06:18

.

ObudaFan # 2011.12.08. 06:57

Kisdi

Ha már elévült, akkor az újabb végrehajtási cselekmény már nem szakítja meg az elévülést, mert nincs mit megszakítani, ha az már bekövetkezett. Viszont ha elévült, akkor minél hamarabb érdemes a pert elindítani és a végrehajtás felfüggesztését kérni. Hogy elévült-e, vagy sem, az leginkább a végrehajtónál fellelhető aktából derül ki, be kell nézni az iratokba.

belajozsef

Az elévült, de önként megfizetett követelés jogalap nélküli gazdagodás címén nem követelhető vissza.
Ha viszont még nem lett megfizetve a követelés, akkor a bíróság előtt az elévülésre lehet hivatkozni.
1/1965. (I. 24.) IM rendelet

a váltójogi szabályok szövegének közzétételéről

70. § (1) Az elfogadóval szemben a váltóból eredő minden követelés a váltó esedékességétől számított három év alatt évül el.

(2) A váltóbirtokos követelései az átruházók és a kibocsátó ellen egy év alatt évülnek el a kellő időben felvett óvás keltétől, az óvás elengedésének esetében pedig az esedékességtől számítva.

(3) Az átruházó követelése a többi átruházó és a kibocsátó ellen hat hónap alatt évül el attól a naptól számítva, amely napon az átruházó a váltót kifizette, vagy amely napon az ellene beadott keresetet neki kézbesítették.

(4) Ha a jogosult követelését elháríthatatlan akadály következtében nem tudja érvényesíteni, az elévülés nyugszik; az akadály megszűntével az elévülés folytatódik.

(5) Az elévülést csak a követelés bíróság előtt történő érvényesítése szakítja meg.

(6) Az elévülés nem zárja ki, hogy a jogosult a polgári jog általános szabályai szerint megtérítési igényt érvényesítsen a kibocsátóval vagy váltóátruházóval szemben ezek jogalap nélküli gazdagodása alapján. Ez az igény a polgári jog általános szabályai szerint évül el.

71. § Az elévülés megszakítása csak arra a kötelezettre hat ki, akivel szemben a megszakító cselekmény történt.

Kisdi # 2011.12.08. 08:16

Kedves ObudaFan !

Eddig is sokat segítettél, köszönöm !

A végrehajtás felfüggesztését, vagy megszüntetését kell kezdeményeznem ?

Esetleg milyen illeték "kedvezményeket" lehet kérni per indításakor ebben az ügyben ?

belajozsef # 2011.12.08. 13:09

Köszönöm a választ!

Kisdi # 2011.12.08. 14:42

.

Kisdi # 2011.12.09. 18:59

NAV tartozásnál az elévülés idejét megszakítja az adóhatóság által kiküldött fizetési felszólítás / emlékeztető?

Ha igen, akkor elölről kezdődik az elévülés ideje, avagy csak x idővel tolja azt meg?

Dr.Attika # 2011.12.09. 19:18

Hat hónappal hosszabbítja meg. Az adótartozás elévülési ideje főszabály szerint 5 év. ha volt végrehajtási cselekmény, akkor ez 6 hónappal meghosszabbodik. ha az adótartozás bűncslekménykövetkeztében keletkezett, akkor a büntetési tétel felső határa szerint alakul.

végrehajtó1 # 2011.12.09. 20:21

NAV tartozásnál az elévülés idejét megszakítja az adóhatóság által kiküldött fizetési felszólítás / emlékeztető?

Nem szakítja meg.