munkaidőkeret


Sücy # 2010.03.20. 14:10

Kedves Jogászok!

Ismerősöm anno amikor munkaszerződést kötött, a szerződésben nem volt kikötve a munkarend (munkaidő mikéntje), csak egy másik papíron ("Tájékoztató a mvállaló jogairól és kötelességeiről") tájékoztatták, hogy a munkaidő H-P, és ha a munkaidő-beosztás másképp nem rendelkezik, akkor 7:00-15:30.
Most átkerült más telephelyre, egy kórházba, ahol kiszervezés az őt alkalmazó cég lát el egy kiszervezett feladatkört. Mivel kórház, és olyan a feladatkör, ami minden nap ellátást igényel, ezért értesítették róla, hogy nyolchetes munkaidőkeret-elszámolásba kerül át.
Kérdéseim:

  1. Szabályos-e, hogy a munkaidőről tájékoztatják, és nem a munkaszerződés része?
  2. a munkaidőkeret-elszámolásnál hogy kell figyelembe venni a fizetett ünnepeket? (azaz a fizetett ünnepen ha munkára osztják be, akkor ahelyett is kell adni külön plusznapot, vagy elég azt pénzben megváltani?)
  3. Kétnapos fizetett ünnepen mindkét napra beoszthatják?
  4. Beoszthatják-e két egymást követő fizetett ünnepen munkára?

Köszi!

Angie6 # 2010.03.20. 20:54

Kedves szakértők!

Párom egy nagy áruházban dolgozik, mint pék. Heti 40 órára van bejelentve, 3 műszakos munkarendben. 05:30-14:00, 13:30-22:00, 21:30-06:00 -ig dolgozik.
Pihenőidő (ebédidő) neki hogy jár? Le kell dolgoznia?

Január 28-án kezdett.3 hónapos próbaidő van kikötve, és határozott idejű a munkaviszonya (aug. 31-ig).
De februárban 4 nap szabit már kiírtak neki, meg már márciusba is 4 napot (munkarend szerint).
Természetesen a munkavállaló előzetes meghallgatása nélkül.
Ez szabályos így?

Előre is köszönöm a válaszukat:

Angie

Sücy # 2010.03.20. 22:21

Angie6!
Szabit, vagy pihenőnapot?
A pihenőidőt (ebédidőt) pedig magad is ki tudod számolni...

Angie6 # 2010.03.21. 16:32

Sücy!

Azt nem tudom, hogy a próbaidő alatt is adhatnak-e ki szabit?

Azt sem tudom, hogy aki 3 műszakban dolgozik, annak is le kell dolgoznia az ebédidőt? Éjszakásnak is?

Bocsánat a "buta" kérdésekért, de ezek még nekem nem tiszták. :(

Angie

Sücy # 2010.03.21. 19:28

Alapvetően nem jár, de vannak helyzetek, amikor ki kell adni (év vége) és a munkaszerződésben lehetséges, hogy lehetőséget adnak rá, hogy kiadjanak szabit.
De továbbra is az a kérdésem, hogy az szabi, vagy pihenőnap (ami normál munkarendben a szombat vagy vasárnap)?
Az ebédidő, pihenőidő ugyanúgy jár, a kérdés az, hogy a munkaszerződés szerint fizetik-e, vagy sem?
a kiírt munkaidő azért 8,5 óra, mert abban benne van a 30 perc ebédidő is.

Sücy # 2010.03.21. 19:29

Viszont az én kérdésemre is várom a választ... ;)

nandy # 2010.03.21. 20:44

Próbaidő alatt is jár a szabadság, csak a munkáltató nem kötelezhető arra, hogy a próbaidő alatt kiadja.

efi99 # 2010.03.21. 21:10

Angie6
Az nem ebédidő, hanem pihenőidő.
A pihenő idő ledolgoztatható, a munkáltatótól függ. Itt ledolgoztatják és 30 perc, ahogy látható.
(Amúgy az átfedéseknél pl 13:30-tól 14:00-ig 2-szer annyian tolonganak a kemencéknél?)

Sücy # 2010.03.22. 14:53

Bocsi, az enyémre nincs válasz véletlenül? :D

Köszi!

csosza # 2010.03.22. 15:12

Tisztelt Jogászok és Fórumozók !

Cégünk KSz nélkül működik, mégis bevezette a 3 havi, 12 hetes munkaidőkeretet.
A MT csak 8 hetest tesz lehetővé tudtommal.
A napi munkaidő 8 óra, de a munkaközi szünetet levonva, csak 7,5 órát számol el bérként.
Viszont a munkaidőkeretet is 7,5 órával számolja, így 3–4 nappal többet dolgozunk, hogy a keretben szereplő idő teljesüljön.
Azt is kiszámolják, hogy így 0,63 % órával kevesebbet dolgozunk a 12 heti keretben, mint a heti 40 óra.
Ez helyes számítási mód-e, vagy csak a túlmunka kifizetését akarják elkerülni?
Szükséges-e munkaszerződést módosítani, ha 3 műszakos heti 40 órás beosztásból, 4 műszakos, folyamatos munkavégzést rendelnek el, most már 5. hónapja, és előre láthatólag még legalább ennyi ideig marad még, vagy végleges lesz.
Köszönettel veszem az erre vonatkozó, hasonló cipőben járó fórumozók válaszait, de JOGÁSZ-tól is szeretnék ilyen, vagy olyan megerősítést.

nandy # 2010.03.22. 17:43

Ha lenne KSZ, akkor akár hathavi, vagy éves keret is lehetne.
Enélkül max. 4 havi, ill. 16 heti keretet lehet kikötni.

Az irányadó munkarend általában nem része a munkaszerződésnek, azt leginkább a tájékoztatásba szokták beleírni, melyet egyoldalúan is lehet változtatni (de azért nézd meg a szerződésed, mi van benne, hátha...)

A munkaközi szünet (köznyelven: ebédidő) akkor jár, ha hat óránál többet dolgozol egy nap. A mértéke minimum 20 perc, de ezt le is dolgoztathatja a munkaadó. Tehát nem szabálytalan az, ha 8 órát vagy bent egy nap a munkahelyen, ebből fél óra az ebédszünet, így a ledolgozott órák száma: hét és fél óra.

Szerintem a félreértést az okozhatja, hogy eddig nem kellett külön ledolgozni az ebédszünetet.

Sücy # 2010.03.22. 18:26

És mi a helyzet a pirosbetűs ünnepre beosztott munkaidővel?
Jár helyette extra pihenőidő?
Jár bármiféle pótlék vasárnapra?
Lehet egy kétnapos fizetett ünnep mindkét napjára munkára beosztani?
Lehet két egymást követő fizetett ünnepen munkára beosztani?

Köszi!

csosza # 2010.03.22. 19:19

Nem az a problémám, hogy 7,5 órát számolnak el, hanem
az, hogy mégis megkövetelik a 40 órás hetet.

A szerződésben heti 6 napos, 40 órás, három műszakos munkarend van. Már aláíráskor sem értettem a 6 napot, azóta sem.

Eddig úgy dolgoztatták le velünk az ebédidőt, hogy minden harmadik szombaton, pihenőidőben, be kellett menni ledolgozni, ezért bért nem fizettek, mert 8 órával számoltak el.
Most pedig úgy néz ki, hogy dolgozunk 2-3-4 nappal többet, de ezt nem fizetik ki túlóraként, mert beszámolják a 40 órás heti keretbe.

Most ötlött bennem egy másik kérdés : a munkaidőkeret lehet pl. november 23-tól február 14-ig ?
Nem hónap elsejétől a hónap végéig?

Nandy !
Hol nézted a 4 havi keretet, mert én újból is csak 8 hetit találtam az MT-ben.

Köszi a választ, és várom a következőt !

csosza # 2010.03.22. 19:30

Még egy dolog.
Március 14-én 22 órakor kezdődött a műszak, tartott 15-én reggel 6-ig.
Aztán, hogy ne 15-én 22-kor kezdjünk, mert ugye nem lehet, elrendelték, hogy éjfélre menjünk be dolgozni, mert 16-ára 00:00 órára már be lehet rendelni a dolgozókat.
Kérdésem az lenne, hogy a 14-én kezdett műszakra , a 15-ére eső 6 órára nem vonatkozik a fizetett ünnepen végzett munkáért járó bér?
Többször, illetve minden ünnepen így dolgoznak az éjszakások, és azt mondják, hogy mivel hétköznap kezdődik a munka, így nem vonatkozik rá a magasabb bér.

Bocs, de egyre több kérdése van az embereknek, mert úgy érezzük, hogy a MT nem értünk, hanem a munkáltatóért van.

nandy # 2010.03.22. 21:18

Sücy:

Mt. 123. § (2) Kollektív szerződés - a 127. § (6) bekezdése c) pontjában meghatározott munkavállaló kivételével - az (1) bekezdéstől eltérően legalább nyolc óra egybefüggő pihenőidő biztosítását írhatja elő

  1. a készenléti jellegű munkakörben,
  2. a megszakítás nélküli, illetve
  3. a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
  4. az idénymunkát végző munkavállaló esetében.

(3) A munkavállalót, ha a készenlét alatt munkavégzés nem történt, a készenlétet követően nem illeti meg pihenőidő.
124. § (1) A munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően a munkavállalónak munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidő-beosztása alapján a pihenőnapok helyett hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe a vasárnapnak bele kell esnie.
(3) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkaidő-beosztása alapján a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható

  1. a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
  2. a készenléti jellegű munkakörben,
  3. a megszakítás nélküli, illetve
  4. a három vagy ennél több műszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
  5. az idénymunkát végző munkavállaló esetében,

amelybe havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie.

  1. Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkavállalónak a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább negyven órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie. A legalább heti negyven órát kitevő pihenőidő alkalmazása esetén a munkavállalónak a munkaidőkeret átlagában legalább heti negyvennyolc óra pihenőidőben kell részesülnie.
nandy # 2010.03.22. 21:20

125. § (1) „Munkaszüneti napon” - a 127. § (1) bekezdésének második mondatában meghatározott kivétellel - a munkavállaló

  1. a megszakítás nélküli munkarendben vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
  2. a külföldre történő szolgáltatás nyújtásához - a szolgáltatás jellegéből eredően, a munkaszervezéstől függetlenül - e napon szükséges, információtechnológiai és informatikai eszközzel történő munkavégzés esetén, illetve
  3. - ha a kiküldetés helye szerint irányadó jog alapján e napra munkavégzés rendelhető el - külföldi kiküldetés során

foglalkoztatható.

nandy # 2010.03.22. 21:23

149. § (1) Munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző

  1. havidíjas munkavállalót - a havi munkabérén felül - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabére,
  2. teljesítménybérrel vagy órabérrel díjazott munkavállalót - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül - távolléti díja illeti meg.

149/A. § (1) Vasárnapi munkavégzés esetén a munkavállalót rendes munkabérén felül ötven százalékos bérpótlék illeti meg, ha a munkavégzésre

  1. három vagy ennél több műszakos munkarendben, vagy
  2. a 124. § (5)-(6) bekezdése alapján

a munkaidő-beosztása szerint, rendes munkaidőben kerül sor.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt esetben sem jogosult vasárnapi pótlékra a) a megszakítás nélküli munkarendben, illetve munkakörben,

  1. a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben foglalkoztatott,
  2. a részmunkaidő esetén a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap foglalkoztatott, valamint
  3. az idénymunkát végző

munkavállaló.

nandy # 2010.03.22. 21:26

csosza:
118/A. § (1) A 117/B. § (1)-(3) bekezdése szerinti napi munkaidő tartamának alapulvételével a munkaidő legfeljebb négyhavi, illetve legfeljebb tizenhat heti keretben is meghatározható.398
(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a munkaidő kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb hat havi, illetve legfeljebb huszonhat heti keretben is meghatározható.399
(3) Kollektív szerződés legfeljebb éves, illetve legfeljebb ötvenkét heti munkaidőkeretet állapíthat meg ...

Sücy # 2010.03.23. 06:41

Akkor ezek a helyes válaszok? (Munkaidő-keret+fizetett ünnep téma)
Jár helyette extra pihenőidő? nem, de az aznapra járó bér pluszban igen.
Jár bármiféle pótlék vasárnapra? nem
Lehet egy kétnapos fizetett ünnep mindkét napjára munkára beosztani?lehet
Lehet két egymást követő fizetett ünnepen munkára beosztani? lehet

Köszi!

Sücy

nandy # 2010.03.23. 14:58

Úgy tűnik, igen.:)

csucsi # 2010.03.26. 08:47

Kedves Szakértők!

Egy kérdésem lenne...
A munkaszerződésem alapján napi 8 órás vagyok azaz heti 40 órás....
műszakba járunk, van hogy néhány kimarad mert a gazdasági helyzet miatt a cégem nem tud annyi munkát adni.

Tehát ebben a hónapban pl.: 152 órát dolgoztam + fiz ünnep; azaz 24 óra hiányzik a "kötelezőhöz".

Szabadságot csak idő arányosan tudunk kiírni, de az elmúlt 2 hónapban ki is írtunk 3-at illetve 4-et, tehát elvileg már túl is írtam...( 22 napom van/év)
Így már azt nem tudok kiírni!? Vagy igen? (a munkáltató akár most is kiadná azt a részt amivel ő rendelkezik - azaz az éves szabim 3/4-ét)

Ha nem akkor mit lehet tenni?

negyelem # 2010.03.29. 08:14

Szép napot mindenkinek!!
2010.február eleje óta eladóként dolgozom(májusig próbaidős vagyok) h-v-ig nyitva tartó üzletben 9-20 óráig, egyik héten 3, a másik héten 4 napot.A munkáltató márciustól havi 2 nap szabadságot kivetet,ami úgy lehetséges,hogy a kolléganőm helyett én megyek be dolgozni,s fordítva.Kérdésem:szabadnapra beírható-e szabadság,11 órás munkaidő esetén hány egymás utáni nap lehet dolgozni,illetve a helyettesítésért milyen bérezés jár? Köszönöm!

efi99 # 2010.03.31. 17:01

csucsi
De mi a kérdés.
Ha havibéres vagy, úgyis megkapod az egész pénzed.

noanoa # 2010.06.04. 15:48

Hogyan tud a törvénynek megfelelően jelenléti ívet vezetni az a munkavállaló, aki a havi munkanapjaiból több napot naponta változó településeken tölt, különféle időpontokban indul és érkezik haza, más részében pedig otthon végzi az ezzel járó adminisztratív feladatait.
Otthon írjon jelenléti ívet?
Milyen kezdő és befejező időpontot írjon be? Ki kontrollálja? Hogy lehet egy havi munkaidőkeretet így megtartani és a munkahelyi vezetőnek figyelemmel kísérni?

Hogy lehet a törvényi (Mt. 140/A §) előírásnak megfelelni, mely szerint nyilván kell tartani a munkavállaló napi munkaidejének kezdő és befejező időpontját?

Vagy az ilyen foglalkoztatásra más szabály vonatkozik? Másképp kellene a munkarendjét meghatározni és számonkérni? Nem kell jelenléti ív?

Mi a megoldás?

efi99 # 2010.06.04. 18:57

A jelenléti ív az esetek többségében amúgy sem ér semmit.
Úgy értem, hogy az ellenőrzéskor ugyan megnyugodnak, hogy van ilyen, csak éppen mindenki azt ír rá egyébként, amit akar.
Pl valaki érkezik 7:50-kor, aztán odakanyarítja, hogy 7:35, aláírás.
Vagy délután megy egy Thalész-kört a városban, aztán fél 6-kor besurran aláírni, aztán irány haza.