Tartozás elévülés 5 év után létezik?


ObudaFan # 2016.12.30. 10:09

Könnyen lehet, hogy elévült, de ezt biztosra megmondani nem fogja tudni senki. Ha nem fizeted vissza, és kiderül, hogy nem évült el valamilyen okból, némi perköltséget kockáztatsz. Esetleg felvetheted nekik, hogy szerinted elévült, és reagáljanak rá, hogy szerintük miért nem.

teprah # 2017.01.11. 13:51

Én minap kaptam valami nyomi behajtócégtől egy levelet, hogy 2011-ben nem fizettem ki egy UPC Direct számlát(azóta szerződésben sem vagyok velük), és ku...va gyorsan, és közjegyző és huu meg hááá.
Fölhívtam a jóképességű telefonos kisasszonyt, hogy fogalmam sincs miről van szó, 6 év alatt semmilyen levelet nem kaptam, meg hát amúgy is elévült már tavaly februárban.
Azt hiszem nem nagyon értett meg.

Burn Out # 2017.01.11. 14:22

hát ha ilyen stílusban beszéltél vele, mint ahogy ide leírtad, akkor gondolhatod, hogy mennyire érdekelte, hogy mit mondasz neki...

másrészről ha neked tartozna valaki, akkor gondolom fel lennél háborodva, hogy a másik fél nem fizet.

örülj neki, hogy elévült és inkább hallgass.

végrehajtó1 # 2017.01.11. 18:11

teprah

Ha elévült az nem a te 'bűnöd'.
Hanem a jogosult baja.
De ne hívogáld a behajtó céget.
Várd meg míg fizmeghagyást bocsát ki és mondj határidőben ellent.

meg hát amúgy is elévült már tavaly februárban.

Jóval előbb elévült.

teprah # 2017.01.11. 18:28

végrehajtó1

Igen köszi, ez a tervem.
A legszebb az egészben, hogy emlékeim szerint ki sem lehetett lépni a szerződésből amíg tartozás volt.
Persze, nem hívogatom már, csak kíváncsi voltam mit mond így hat év után a hölgyike.
Ja és ma jött egy levél a UPC Directől, és valami Luxemburgi Nagyhercegség Adatvédelmi Törvényére hivatkoznak.
Ezen már felsírtam. :)

Hihetetlenek ezek a cégek...

végrehajtó1 # 2017.01.11. 18:30

:)

Mindent megpróbálnak...

ezsuzsa # 2017.01.19. 09:52

Üdv!
Adósság elévülésével kapcsolatban szeretnék tanácsot kapni. Szemétdíj tartozás állt fent hosszú évekre visszamenően. 2016-ban jövedelemből levonásra került a tartozás, de csak utólag derült ki, hogy nem az utolsó öt évet vonták le, hanem az azt megelőző időszakot. A megelőző öt év tartozása nem szűnt meg (2011-2016)Perelhetjük-e a szolgáltatót, amiért elévült tartozást vonatott le? Illetve felszólíthatjuk-e, hogy a levont összeget vezesse át a 2011-2016 évi tartozás törlésére? Illetve milyen jogszabályra hivatkozzunk? A választ előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 09:55

Pert lehet indítani a végrehajtás megszüntetése iránt.

ezsuzsa # 2017.01.19. 11:57

A per az oké, de már levonták, ugyanis a levonásnál nem derült ki, hogy milyen időszakra vonatkozott a letiltás, csak utólag. Így most nem tudom milyen jogszabályra hivatkozva indítsak pert.
Valamilyen jogszabályi hivatkozást javasoljatok. Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2017.01.19. 12:07

Önmagában a zelévülés miatt a teljesített összeg visszakövetelésének szerintem akkor sincs helye, ha a teljestés végrehajtás útján történt.

gerbera317 # 2017.01.19. 12:41

A kérdező sokmindent nem közöl, ami alapján érdemben is lehetne neki válaszolni.
Az a követelés lehet 15 éves is, és hozzá a végrehajtás 11 éves (2006-os). Ha közben volt elévülést megszakító végrehajtási cselekmény, akkor nem évült el semmi.
Lehet az a követelés 15 évre visszamenő is, amiből elméletileg csak az utolsó 5 év nem évült el. De ha pl. egy 2016-os fizetési meghagyás jogerősen kimondja, hogy az adós azzal tartozik, akkor az adós azzal bizony tartozik. Az elévülést a fizetési meghagyásnak ellentmondva vitathatta volna, jogerő után már nem teheti, és a vh-megszünetetése iránti perrel sem járhat sikerrel: Pp. 368. § a) A végrehajtási lappal és a vele egy tekintet alá eső végrehajtható okirattal elrendelt végrehajtás megszüntetése és korlátozása iránt pert akkor lehet indítani, ha a perben közölni kívánt tény akkor történt, amikor az már nem volt közölhető a végrehajtható okirat kiállításának alapjául szolgáló határozat meghozatalát megelőző eljárásban. Hasonló ok miatt a perújítás sem lehetséges. A végrehajtás megszüntetésének a jogalapja, hogy a végrehajtandó követelés alaptalan, vagy már teljesítették, vagy egyébként megszűnt. Hát hogyan lehet egy olyan követelésre, amiről jogerős határozat mondja ki, hogy fennáll, azt mondani, hogy alaptalan? Nagyjából sehogy. Most már. A fizetési meghagyásos eljárásban még megvolt rá a lehetőség.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 15:25

Az adók módjára behajtható tartozások elévülése kicsit eltérő. Nem lehet például megszakítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 15:25

Az adók módjára behajtható tartozások elévülése kicsit eltérő. Nem lehet például megszakítani.

ezsuzsa # 2017.01.19. 15:36

Esetünkben semmilyen végrehajtási határozat nem volt, csupán az önkormányzat részéről egy letiltás, amelyben csak a letiltás mértéke és a szolgáltató volt megjelölve (időszak nem!). Ezért is nem történt részünkről ellentmondás, hiszen teljesen abban a tudatban voltunk, hogy a 2011-2016 közötti összegről van szó. Érdekes módon 2016-ban nem történt letiltás erre az időszakra (2011-2016), csupán a 2011-et megelőzőekre.

gerbera317 # 2017.01.19. 15:37

Igaz, ez szemétdíj, az pedig akár adók módjára is behajtható. De még mindig nem tudjuk, milyen jellegű végrehajtást folyik a kérdező ellen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 19:03

Szerintem egy kicsit túlbonyolítja ezzel a melyik évekre vontak szöveggel.
Egy a lényeg: ha az el nem évült követelésnek megfelelő összeget, a kamatokat plusz a végrehajtás költségeit már levonták, akkor további végrehajtásnak nincs helye. Ha a végrehajtást kérő (vagy ha ugyanaz, akkor a végrehajtó hatóság) ezt nem ismeri el, akkor perelni kell a megszüntetésért.

Vadsuhanc # 2017.01.19. 20:28

ezsuzsa!

Gondolom bementél az Önkormányzathoz. Ott mit mondtak ?
Ott rögtön megmondják miért és hogyan és minek tiltottak a számláról. Azt is meg kell mondani milyen időszakra vonatkozóan történt a letiltás. Innentől ujra kezdve ?

ezsuzsa # 2017.01.20. 11:29

Kedves Vadsuhanc!
Igen bementem az Önkormányzathoz, ahol az ügyintéző nézett egy nagyot, hogy még 2005-ös év is szerepelt. Majd felhívta az AKSD-t, hogy rakják át a 2011-2016-i időszakra. Később felhívott, hogy nem lehet, mert az AKSD-nél nem évült el a tartozásom öt év után. ??? Az elmúlt öt évben kaptam felszólítást, de azokban sem szerepelt időszak, és lényegében ezért nem jártam utána, mert tudtam, hogy van adósságom, csak a szociális segély édeskevés volt a rendezésére. Amint lett jövedelmem, rögtön letiltották.
Innentől nem vonnak, mert megkértem az adósságkezelési támogatást (csak amikor azt intéztem, akkor derült ki, hogy a 2011-2016-ra vonatkozó adósság ott van még mindig). Komolyan az az érzésem, hogy hülyének néznek. Tényleg nem tudtam, hogy ilyen régi adósságot vonnak, és érthetetlen számomra, hogy ha elkezdték vonni, akkor miért nem a teljes adósságot?
Jó lenne, ha valamilyen jogszabályt találnék, mert ez így elég nagy szemétség!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.20. 14:44

Innentől nem vonnak
Akkor?

ezsuzsa # 2017.01.20. 14:47

Nem vonnak, de ki kell fizetni. Viszont, ha lenne rá mód, perre mennék, hogy az elévült, és levont tartozást tegyék rá, és ne kelljen kifizetni. Így érthető?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.20. 16:16

Beszélsz összevissza.

ezsuzsa # 2017.01.22. 06:15

Nem beszélek összevissza, csak kissé zavaros az ügy.

ezsuzsa # 2017.01.22. 06:25

Szóval, van egy levont tartozás, ami akkor is elévült volt, amikor vonták. De a levonásról szóló értesítés nem tartalmazta az időszakot, így nem jártam utána. Mivel egyértelműnek látszott, hogy a 2011-2016-os évre esőt vonják. De nem!
Így fent maradt ez az időszak, amit most azért nem vonnak, mert kénytelen voltam részletre megkérni, hogy ne a jövedelmemből vonják.
A problémám, az, hogy perre akarok menni a jogtalanul levont összeg miatt, csak nem tudom, milyen jogszabály alapján induljak.
Így már érthető?

evafoldi # 2017.01.25. 10:39

Szép Napot!
Kezdeném a levéllel...
Tájékoztatjuk,hogy a BB az üzletszabályzatának 5.4.4.pontja értelmében hitelt érdemlő tudomást szerzett arról,hogy ügyfelünk,Ené V.R. elhunyt.Az elhunyttal szemben bankunk a PTK. 7:94 (1) bekezdésének c pontja szerinti(2014. március 15.előtt megnyílt öröklés esetén a régi PTK. 677. § szerinti),tartozás jogcímen esedékes és lejárt követelése áll fent az alábbi számlán és összegben.
Hitel típusa:hitelkártya
számlaszám:....
Folyósítva/aktiválva:2005.08.08.
fennálló tartozás :323481 ft
a hitelhez tartozott biztosítás:nem

Az 52018/Ü/297/2016/5. számon nyilvántartott hagyatékátadó végzés alapján a BB zrt-vel ,mint hagyatéki hitelezővel szemben fennálló tartozás rendezésével kapcsolatban keresse....

A kérdésem az lenne,hogy jogos e a követelés az édesapámmal szemben ha a hitel aktiválásakor még nem is ismerték egymást a feleségével.Akkor még egy másik férfi házastársa volt.A felesége tavaly halálozott el agyvérzés következtében.Akkor találta meg a hitelkártyát a tárcájában.2016.februárjában be is vittük a bankba,hogy ezt találtuk és el is vették,hogy ezzel más dolgunk nincs.Erre majd egy év eltelte után kapjuk a levelet,hogy fizetnie kell.Tanácstalanok vagyunk.
Kérném szíves segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.25. 10:42

Ezt ennyiből neked senki nem mondja meg. De nem az "aktiválás" időpontja számít.

Apád volt az örökös?