ingatlan családon belüli ajándékozása


ObudaFan # 2012.10.12. 16:57

Az úgy szólt, hogy az ellen nem véd.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 14:59

A rossz tapasztalatok miatt teszem csak hozzá, amit Szalacsi Sándor: "Arra nem jó..."

ObudaFan # 2012.10.12. 14:17

Semmilyen.

fürkész # 2012.10.12. 14:10

Szokatlan ügyben kérem a segitségüket.
Gyermekem ajándékozná az ingatlanát nekem amelynek haszonélvezője vagyok.Milyen adó és illeték vonzata van nekem és a gyermekemnek?
Köszönöm.

ObudaFan # 2012.10.12. 13:56

Ügyvédet kell hozzá felkeresni.

Szepti # 2012.10.12. 09:23

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Milyen lépéseket kell megtenni, ha a szülő a már külföldi állampolgárságú gyermekének szeretné ajándékozni ingatlanát?

Köszönettel:
Szepti

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.10. 09:36

A testvért oldalági rokon. Illetve ő maga az "oldalág".

Ügyvédbank # 2012.10.10. 08:07

Tisztelt remete54!

Első lépésként keresni kell egy ügyvédet, aki mindenről teljeskörűen tájékoztatja Önöket.
Egyenes ági rokonok között az ajándékozás illetékmentes,költségként merül fel az ügyvédi díj, a tulajdonjog bejegyzés 6.600 Ft-os eljárási díja a földhivatalnál, valamint a tulajdoni lap.

Üdvözlettel: www. ugyvedbank.hu

ObudaFan # 2012.09.26. 10:45

Ügyvédhez kell fordulni.

remete54 # 2012.09.26. 10:43

T.Szakértő!
Az alábbi ügyben kérnék tájékoztatást: az édesapám testvére 1956-ban disszidált Ausztráliába, jelenleg már ausztrál állampolgár. Tulajdonában volt és azóta is a nevén van 19 AK értékű termőföld Magyarországon. Most ezt a földet szeretné az apámnak ajándékozni aki Magyarországon él és magyar állampolgár. Hogyan kell ennek ügynek nekiállni, milyen irat kell hozzá és azt ki készíti el, mennyit kell fizetni és kinek. Köszönettel:Takucsné

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.24. 13:25

Legfeljebb akkor, ha külföldön nem.

anyamaci22 # 2012.09.24. 11:20

Nagyon köszönöm a gyors választ.Bár a kérdést helytelenül tettem fel,mert engem az érdekelne,hogy itt,Magyarországon kell-e adóznom a külföldön eladott ingatlan után.Köszönöm.
Ágnes

ObudaFan # 2012.09.24. 09:41

Illetéket a vevő fizet, nem az eladó, legalábbis nálunk. De az illetékekre az ingatlan fekvése szerinti jog lesz irányadó.

anyamaci22 # 2012.09.24. 09:39

Tisztelt szakértő!
Édesapám 4 évvel ezelőtti halála után örököltem 1 családi házat,ami nem EU tagállam területén van.Ha most lehetőségem van eladni ezt a házat,mennyi illetéket kell utána fizetnem?Az ingatlan értéke 8 mill. ft.Válaszát előre is köszönöm.
Ágnes

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.20. 12:27

Pont erre nem tudnak. De fedezetelvonó jellegre eséllyel hivatkozhatnak. Pláne, hogy nagy ügyesen maguk nevezték ajándékozásnak azt, ami nem is volt ingyenes teljesen.

Gabicsek # 2012.09.20. 11:20

Úgy akartam írni: hát, ha ők találtak erre jogszabályt, akkor mondják meg, mi az.

Gabicsek # 2012.09.20. 11:19

Hátha találtak erre ők jogszabályt, tőlük kérdezd meg.

taritu # 2012.09.20. 10:36

Üdvözlet !
Azzal a kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy a családunkba van egy nagynéni , aki már 2 éve az öregotthonban van.Eltartani nem tudjuk , napi 24 óra felügyelet igényel. Senki más rokona nincs, csak mi, rendszeresen látogatjuk, hétvégékre kihozzuk.
Édesanyám intézi a térítési díj fizetését a nagynéni nyugdíjából , és tavaly szeptember környékén kiderült, hogy a nyugdíja kevés, mert megemelték a térítési díjat. Csak egy háza , ( vagyis egy 3/4 , mert ennek az 1/4-e a down-szindrómás fiáé , aki szintén intézebe van ) félre tett pénze nincs , amiből ki tudta volna pótolni, így az öregotthon azt mondta , hogy ráterheli a házára a különbözetet minden hónapba. Mivel mi sem állunk olyan anyagi helyzetben , nem tudtuk kipótolni, így a tartozása már kb. 300.000 Ft körül jár azóta.
A néni nem szerette volna elveszteni a lakását,az elmaradás összegét sem terhelték még rá, és az öregotthonba is azt javasolták, hogy ajándékozza el a házát , akinek gondolja , mert így csak tudja megmenteni. Mivel csak mi vagyunk neki, így a testvéremnek ajándékozta, elmentek közjegyzőhöz, elintézték az ajándékozást , hitelt vettünk fel a az illeték és az eddigi elmaradása megfizetésére .
2012 augusztusban megkértük az otthont számolja ki mennyit kellene még fizetni,a szeptemberi térítési díj befizetésnél mondták, hogy még nem számolták ki , és találtak valami jogszabályt, hogy a továbbiakban annak , akinek elajándékozta, még 18 hónapig kell pótolni a néni nyugdíját, fizetni kell a különbözetet.
Tudna segíteni, milyen jogszabályok vonatkoznak erre ??
Mi történik, az ember nem keres annyit, és nem tudja fizeni, a továbbaikban ? Mit lehet tenni, ha erről az intézet gazdasági vezetője nem tájékozatott erről , fel sem merült, hogy ilyen lehet ???
Köszönöm

ObudaFan # 2012.09.20. 09:29

Paki74

Ez így fedezetelvonó ügylet lesz és ezért nem fogja elérni a célját.

ius latratus # 2012.09.20. 09:21

"Bevonhatják a másik ingtatlant? Ha igen, mi történik vele, hisz csak részben vagyok tulajdonos, ráadásul haszonélvezettel terhelt."

Nem nagyon értem a "bevonhatják" jelentését, de mivel sejtem, hogy mire gondolsz, így a válasz: igen.
Az történik/történhet, hogy a részedet bizony bevonják. (...)Amennyiben a többi tulajdonos/haszonélvező semmilyen módon nem felel a követelés kielégítéséért, akkor az ő részük bevonatlan marad. (...)

"Ebben az esetben úgy gondolom, hogy nem férnek hozzá a részemhez, hisz szinte értékesíthetetlen a haszonélvezeti jog és az osztatlan közös tualjdon miatt."

A kulcsszó a "szinte". Azért az legyen világos, hogy nem példa nélküli az eset, s nem egy példa van rá, hogy a tulajdoni hányad elkel. Pedig, szinte lehetetlennek hitték a családtagok...

"Érdemes a részemet elajándékozni családon belül?"

Persze. Ha még nincs elég gondod...

zizi73 # 2012.09.20. 08:03

Én azt szeretném megtudni, hogy az alábbi helyzetben veszélyben van-e a második, tehermentes ingatlanom. Lakáshitelem van egy házon, amit azonban lassan nem tudok fizetni. Egy másik, osztatlan közös tulajdonú családi házban tulajdonos vagyok a rokonaim mellett. Édesanyámnak tulajdoni hányada és haszonélvezeti joga van az egész ingatlan felén. Mi történik akkor, ha nem tudom fizetni a jelzáloghitettel terhelt házat? Bevonhatják a másik ingtatlant? Ha igen, mi történik vele, hisz csak részben vagyok tulajdonos, ráadásul haszonélvezettel terhelt. Ebben az esetben úgy gondolom, hogy nem férnek hozzá a részemhez, hisz szinte értékesíthetetlen a haszonélvezeti jog és az osztatlan közös tualjdon miatt. Érdemes a részemet elajándékozni családon belül? Köszönöm előre is a választ.

Paki74 # 2012.09.19. 14:55

Van egy közösen vásárolt ingatlanuk amin jelzálog hitel van(én vagyok a hitelfelvevő a feleségem a kezes).Úgy néz ki,hogy lassan már nem tudjuk fizetni a részleteket.Mi nem abban a lakásban lakunk,hanem a kérdésben megemlítettben ami a feleségem nevén van.Ezzel a lépéssel azt szeretnénk megelőzni,hogy a bank,mivel a feleségem nevén van az ingatlan,de az Anyósom a haszonélvező, erre a tehermentesre ne tudjon jelzálogot rakni.Persze az én nevemen más tulajdon nincs.Lehet hogy egy kicsit komplikáltan írtam le,ezért elnézést kérek.Ja és ha jól vettem ki a válaszából,akkor nem kell közjegyzőhöz mennünk,csak ügyvédhez.Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.19. 08:41

Az ügyvéd nyilván nem dolgozik ingyen. De az ajándékozás illetékmentes.
Viszont mi az értelme az ügyletnek? Mert nem biztos, hogy alkalmas a kívánt cél elérésére.

Paki74 # 2012.09.19. 08:27

Tisztelt Szakértő.

A feleségem nevén(14 éves kora óta)van egy lakás,és az Anyósom a haszonélvező.Most azt szeretnénk,ha a tulajdonjog visszaszállna az Anyósomra.A kérdésem a következő lenne:ez mentesül e az adófizetés alól,mert gondolom illetéket azért kell fizetni,és kell e ügyvéd előtt papírt csinálni,vagy elég ha elmegyünk egy közjegyzőhöz.Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.13. 11:36

Az ő verziója nem adómentes. Szja. tv. 62, § (2) gb) 1.