ingatlan családon belüli ajándékozása


Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.22. 19:17

Követhetetlen. Inkább azt mondom, hogy egyenesági rokonok között az ajándékozás illetékmentes.

zsimi82 # 2014.04.22. 19:06

Azt szeretném megkérdezni mi lenne az olcsób út? A szüleim lakásába lakom a családommal. Szeretnék egy családi házat a lakàs helyett. Namost akkor a szüleimnek vagy el kell adni a lakást, vagyaz én nevemre iratni. Az első esetbe igy 11%ot kéne fizetni, a második eset a lakás a nevemre iratni, 5%, illetéket kell fizetnem. Mi van akkor ha ők vennének a lakàs helyett egy családi házat a nevemre. Akkor milyen illetéket kéne fizetnem? Ha a saját nevükre vennék a családi házat, és én lenne a haszonélvezeti jog. A nővérem kaphat a majdani örökösödés során a házbol. Ha esetleg hitel kéne a családi ház megvételéhez, én tudnék felvenni lakásvásárlási hitelt?
Válaszukat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2014.04.22. 18:18

Visszterhes vagyonátruházási illeték ingatlannál

  1. Használt lakás vásárlás   4%!
  2. Teremgarázs, tároló vásárlási illetéke 10%
  3. Új lakás illetéke 15 Mft-ig 0%, e fölött  4%

Illeték kedvezmény: 35 év alatti első lakáshoz jutás esetén:

15 Mft alatti ingatlannál az illeték 50%-a. (2013.01.01.-től)

26.§(15) A magánszemély vagyonszerző első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az állami adóhatóság a vagyonszerző kérelmére - a kérelemben megjelölt időtartamra, de legfeljebb az esedékességtől számított 12 hónapra - havonként egyenlő részletekben teljesítendő pótlékmentes részletfizetést engedélyez. Ha a vagyonszerző az esedékes részlet befizetését nem teljesíti, a tartozás egy összegben esedékessé válik. Ez esetben az állami adóhatóság a tartozás fennmaradó részére az eredeti esedékesség napjától késedelmi pótlékot számít fel.

 21.§ (2) Lakástulajdonok magánszemélyek közötti cseréje, valamint lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja az elcserélt lakástulajdonok, illetve a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.

(pl. ha az eladott ingatlan haszonélvezeti joggal volt terhelve, annak csak az állagmegóvási értékét vonják le az új ingatlan árából, a vagyonszerzési illeték kiszámításánál) 

Egyszerűsödött az örökösödési és ajándékozási illeték mértéke

2013. 01.01.-től . 1990. évi XCIII.törvény.

Két kulcs maradt az öröklési és ajándékozási illetékek esetében

az általános illetékmérték 18%, 

a lakásszerzésekhez kapcsolódó kedvezményes illetékmérték 9%

9% a földszerzés illetéke öröklés esetén. (Gazdálkodók esetében egyéb kedvezmények is érvényesülnek)edd meg!

kiara_1 # 2014.04.21. 11:01

Tisztelt Szakértők!
7 éve örököltünk testvéreimmel 3 ingatlanban tulajdonrészt. Most szeretnék az ő részüket az én nevemre íratni. Mi erre a legolcsóbb megoldás és milyen költségekkel kell számolnunk?

Köszönettel,
k.

MajorDomus # 2014.04.17. 19:44

Ezért mondtam,hogy az anyósa hazáról beszélünk!

ObudaFan # 2014.04.17. 04:57

Szóban érvényesen nem lehet ingatlanról rendelkezni.

MajorDomus # 2014.04.16. 21:38

Vegyétek meg!
Miért kapna apátok részt az anyósa házából?

Dina01 # 2014.04.15. 17:57

Tisztelt Hozzáértők!

Lenne egy kérdésem...
Ajánékozásnak számít-e az, ha anyám,bár szóban,de ajándékba kapott egy ingatlant az édesannyjától,de cserébe ő,ezért lemondott az örökségéről?
Fontos lenne tudnom,mivel épp tárgyalás folyik válás után,és apám azért nem kap semmit az ingatlanból,mert anyám azt mondta ez neki különvagyona.Meghozták az itéletet,neki ítéltek mindent.
Két napunk van beadni a fellebbezést,és nagyon tanácstalanok vagyunk...Mit tudnánk tenni,hogy ne kerüljünk az utcára???ugyanis elakarja adni a magyar államnak.

Gyors válaszukat előre is köszönöm!!!

MajorDomus # 2014.03.31. 21:07

sajnos ez igaz,
a bank mondja ki a döntő szót!
az adóstársat vélhetően nem engedi ki a tartozásból!

katimama

ha banki adósságod. van,
azt rendezni kell! lásd fentebb!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.31. 12:13

Még annyit, hogy a bank nem fogja a kötelékből kiengedni, valószínűleg a bank nélkül nem is rendelkezhettek szabadon az ingatlannal.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.31. 12:11

jah, 2013-as.

absinth # 2014.03.31. 11:16

Kedves KBS, köszönöm válaszát. Azt természetesen tudtam, hogy elköltözhet, azt viszont nem, hogy házastársak közti ajándékozás illetékmentes, mivel a NAV honlapján az alábbi mondatot találtam: "A házastársi közös vagyon fennállásakor ajándékozási illetéket akkor kell fizetni, ha a közös vagyonba tartozó vagyontárgyak tulajdonosi részarányában történik változás valamelyik házastárs javára. Az illeték alapjának meghatározásakor a megszerzett tulajdoni hányadot kell figyelembe venni"-ez nem azt jelenti, hogy illetékköteles lenne a férjem részének megszerzése? Vagy elavult a honlap?

Katimama22 # 2014.03.31. 09:38

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a gyermekemnek ajándékozni a családi házból az 1/3 részemet, sajnos az én részem megvan terhelve adóssággal.meg tehetem így is? Mibe fog kerülni?
A másik kérdésem az lenne, ha ki jelentkezem az állandó lakcímemről be kell-e jelentkeznem máshova?Elszeretnék költözni, de lehet hogy az új lakásomban ami albérlet lesz, nem jelentkezhetek be.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 07:54

Házastársak között kötött ügyletek illetékmentesek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 07:53

Nem kell ahhoz se engedély, se jogi ügylet, hogy elköltözzön. Csomagol, kulcsokat az asztalon hagyja, köszön, és el.

absinth # 2014.03.31. 06:01

Jó napot! 2 éve vagyunk házasok a férjemmel, de el szeretnénk válni A lakásunkon (50-50%) még 9 év hitel van, a férjem az adóstárs. Azt szeretnénk, hogy válás után enyém legyen a lakás (mivel az én örökségem volt anno az önrész), ő elköltözne. Hogyan valósítható ez meg jogilag? Ha nekem ajándékozza az illetékmentes? Ugyanis ha megvenném, akkor vagyonszerzési illetéket kellene fizetnem, ami kb. 150 ezer lenne, ezért ez nem jó opció számomra. A banknak lehet ezzel gondja, ha továbbra is adóstárs marad? Válaszát előre is köszönöm

MajorDomus # 2014.03.29. 14:30

a kör bezárult,kérdezzétek meg a bank jogászait.
a fedezetelvonás szerintem megalapozott!

lajcsó # 2014.03.29. 08:50

Na még annyit, hogy a jelzálogjog miatt valószínűleg szükség lenne a bank hozzájárulására! Jogilag a banki hozzájárulás hiánya sem képezi akadályát a tulajdonjog átruházásának, azonban ebben az esetben a bank szerződésszegésre hivakozva felmondhatja a kölcsönszerződést.

lajcsó # 2014.03.29. 08:46

Mindenben egytértve KBS válaszával, csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy önmagában az ingatlant terhelő jelzálogjog nem képezi akadályát az átruházásnak, feltéve ha a jelzálogjogot nem biztosítja elidegenítési és terhelési tilalom.
Én viszont fedezetelvonási szándékot sejtek a tervezett jogyügylettel kapcsolatban, ami bizony problémát okozhat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.29. 06:18

Igen; igen; nem; igen.

MajorDomus # 2014.03.03. 21:49

az örökséget mindenkinek joga van visszautasitani!
annak is akinek komoly adósságai vannak.

helyesen látod,ha elfogadod az örökséget,akkor tiéd a hagyatéki teher is!

de ezzel nincs gond,hiszen hajlandó vagy kifizetni.

ha visdzautasitod,akkor a te részedet a gyermeked örökli,és a terhet is,amiért nem tud
helytállni!

egyszerübb eset,ha elfogadod az örökséget,rendezed az adósságokat,majd
egyenesági leszármazott részére illetékmentesen,azt a gyermeknek ajándékozod!

Domi0420 # 2014.03.03. 08:30

Tisztelt szakértő!
Édesapám halála után sajnos örököltünk tartozást is és egy családi ház 1/8 ad részét is fejenként.Négyen vagyunk testvérek akik közül 2 testvérem lemondana az örökségről részemre.
Elsőként az lenne a kérdésem hogy kivitelezhető e hogy ezek az ingatlan hányadok ne az nevemre hanem a gyermekem nevére kerüljön ő még kiskorú. Termèszetessen tisztában vagyok azzal ha elfogadom az örökséget a tartozást is fizetnem kell.
Másrészt az érdekelne hogy az ajándèkozás illeték/ adó mentes e ebben az esetben.
Az egyik testvéreknek elég komoly adó tartozàsa van,ennek ellenére le tud mondani az örökségről?
Köszönöm a vàlaszat!

MajorDomus # 2014.02.19. 22:11

a válasz:

nem ! határozott idejű a szerződés!

Anikó71 # 2014.02.19. 05:04

Azért, mert én szeretném igénybe venni a támogatást.
A kérdésemre pedig nem kaptam választ sajna.

MajorDomus # 2014.02.18. 20:25

és miért akarod felmondani?
a pénz téged illet a továbbiakban!