ingatlan családon belüli ajándékozása


hkati2 # 2013.01.26. 10:20

Köszönöm a gyors választ!

ObudaFan # 2013.01.26. 07:41

Illetve,ha ezt az ingatlant az unokáinak ajándékozza akkor arra is vonatkozik,hogy csak 15év múlva lesz "jogerős" azaz eladható?

Eladni bármikor el lehet, a 15 év arra vonatkozik, hogy az örökhagyó halálát megelőző 15 évben adott ajándékok a kötelesrész alapjához tartoznak. De ez az ingatlan forgalomképességét nem érinti.

erzsi58 # 2013.01.26. 06:43

Tisztelt Hozzáértők, Szakértők!

Fiam az élettársával vásárolt agy lakást.
Fele részben ő a tulajdonos, másik fele a párjáé.
Az élettársának nincs most munkája és nem tudják fizetni a részleteket.
Kifizetném a végtörlesztést ami az ingatlan mostani értékének kb. 3/4 része.
Szeretném, ha netalán külön mennek, akkor a fiamé lenne a lakás nagyobb része.
Mit kellene tennem?

Dr.Attika # 2013.01.26. 06:37

Jár a köteles rész a testvéreknek. Ezt nem befolyásolja, hogy később az örökölt tulajdoni hányadot elajándékozta.

hkati2 # 2013.01.26. 06:32

Azt szeretném kérdezni,hogy unokatesóm örökölt/végrendelet/ az édesanyja után 1 fél ingatlant +
övé a másik rész fele. Jár-e ebben az esetben a testvérének kötelesrész? Illetve,ha ezt az ingatlant az unokáinak ajándékozza akkor arra is vonatkozik,hogy csak 15év múlva lesz "jogerős" azaz eladható?

MajorDomus # 2013.01.25. 23:07

és változtak is

monalisa1 # 2013.01.25. 13:42

Amikor a feleségem előző házasságából származó kiskorú gyermekeinek vagyoni értéket - ingatlan tulajdoni hányadot ajándékoztam, az ügylethez kellett a gyámhatóság előzetes jóváhagyása., nagykorúságuk elérésekor édesanyjuknak pedig be kellett mutatnia a földhivatali tulajdoni lapot hogy még megvan a tulajdonrészük. Szóval vizsgálták nem-e "elherdálódott" a szerzett vagyoni értékük.

Igaz, azóta sok víz lefolyt a Dunán, a jogszabályok változhattak...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.25. 12:47

Az olyan ügylethez, amely csak jogokkal jár, nem kell a gyámhatóság hozzájárulása.

monalisa1 # 2013.01.25. 12:28

Én csak annyiban, hogy mivel kiskorú gyermekekről van szó, az ajándékozáshoz előzetes gyámhatósági jóváhagyására lesz szükség. Mégpedig azért mert amíg be nem töltik a 18. évüket az ekként szerzett vagyoni értékük esetleg el ne herdálódjon. (Ez nem ellened hanem a kiskorúak érdekében van így.)

Az ügyvéd tudni fogja ezt.

---
laikus hozzászóló
Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.25. 11:28

Szerződést kell kötni, ügyvédi ellenjegyzéssel. Az ügyvédi munkadíj szabd megállapodást tárgya, a földhivatali eljárási díj 6600,- Ft. (Ha az ajándékozó 15 éven belül halna meg, akkor az örökösöket nagy valószínűséggel köteles rész illeti meg.)

loránt4 # 2013.01.25. 07:50

Tisztelt Szakértő

Érdeklődnék,hogy az édesapám ingatlan részét a két kiskoru gyermekemnek szeretné ajándékozni,érdekelne mi ennek az ügymenete és mennyibe kerülne?
Válaszát kőszőőm előre is.

MajorDomus # 2013.01.22. 19:28

nincs akadálya,de a közös költség tartozást igy átveszed,és bármikor behajtható rajtad,az ingóságaid,vagy a jövedelmed terhére.jobb ha eljötte kifizeti az öreg

pazs # 2013.01.22. 13:57

Megtörténhet, nem kell szerepelnie (bár nem látok okot ennek nem említésére).
Azt ugye tudjátok, hogy a közösköltség-hátraléktól így nem lehet szabadulni?

seeely # 2013.01.22. 12:37

Kedves hozzáértők!

Édesapám saját tulajdonú ingatlanát szeretné nekem ajándékozni, melyre jelzálogjogot jegyzett be a társasház közös költség hátralék miatt.

A kérdésem, hogy így is megtörténhet-e az ajándékozás vagy csak akkor ha a tartozást előbb rendezem?

Amennyiben igen, szerepelnie kell az ajándékozási szerződésben, hogy tisztában vagyok a jelzálogjoggal?

Válaszukat előre is köszönöm!

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.16. 08:00

MajorDomus

Értem a humort, a viccet, a szarkasztikus megjegyzéseket. Sokszor helyénvaló a cinizmus, magam is élek vele, mástól is elfogadom.
Csak hiányzik utána ": De egyébként ezt meg ezt így értelmezz, ezt jelenti, így csináld" kiegészítés.

Egyébként nem haragszom rá, mert tudom, hogy egy ilyen fórumon a segítség a fontos, ismeretlenül nincs értelme érzelgősnek lenni, és sok a bugyuta kérdés, az ismétlés, és mégis válaszolok rá, ha már felvállaltam az önzetlen segítséget (bár szerintem nem teljesen önzetlen, de ez nem érdekes).

Csak hogy nem igazán akarok hozzászokni még egy anonimitást biztosító fórumon sem ahhoz (bár ez ma divat), hogy előbb (vagy csak) orrba vágnak, majd esetleg segítenek.
Én meg már csak ilyen vagyok, igaz én szorulok értelmezésre, segítségre.

A fentiekre nem feltétlenül, de a kérdéseimre szívesen várom a választ.

MajorDomus # 2013.01.15. 20:30

hamiki

kbs már csak ilyen,viszont vedd figyelembe hogy segit,és ingyen van

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.15. 11:59

pazs

2. Lehet hogy a logika és a jog nem mindig ugyanaz: de ha az anya már elajándékozta, nem az övé, más vagyona nincs, nincs mit örökölni tőle, akkor a másik testvér még min osztozkodhat, ha ő korábban feltételek nélkül elajándékozta a részét és tisztában van mi lett annak a résznek a sorsa, a végén nem is akar semmit?
A hagyatéki eljárásban mégis figyelembe veszik, és milyen következménnyel?
3. Végül is a kérdés az, hogy ha a megajándékozott eladja (az anyja halála előtt vagy utána), akkor az után a rész után, amelyhez ajándékozással jutott másképpen kell adóznia?
4. Itt meg az lenne a kérdés, hogy ha az anya adja el, akkor nála kisebb az ajándékozott részarány, a pénzzel meg elvileg azt csinál amit akar, ha ezt a másik testvér is tudomásul veszi.

KBS Úr

Nem vagyok jogi tájékozottságú ember sok kérdésben, tudom sok esetben nem helyettesíti a fórum a végső jogi szakértőt, de tájékozódásra, mihez tartásra jó!
Lehet hogy pontatlanul fogalmaztam, de köszönöm a cinizmusát, és hogy lekezel!

pazs # 2013.01.15. 11:20
  1. ez nem két különböző válasz, hanem két egyforma. Dupla költség, nem ügyvédfüggő.
  2. Amikor meghal az örökhagyó, akkor kell ezzel számolni (ilyenkor nem csak azt veszik figyelembe az osztozkodásnál, hogy mije volt a halála pillanatában az elhunytnak, hanem hogy mi mindent ajándékozott a megelőző 15 évben az örökösöknek és ezzel próbálnak arányosítani).
  3. mihez képest?
  4. szintén: mihez képest?

Inkább mondd el, mit akartok elérni és akkor lehet jobb megoldást javasolni, mert végigvenni ennyi lehetőséget nehezebb.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.15. 11:04

ajándékként kapó testvér mikor szembesül azzal, hogy ő ajándékot kapott??
Mondjuk, amikor aláírásával elfogadja. Ez nem a Mikulás, hogy éjszaka, titokban csempészi a fa alá azt az ingatlant.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.15. 09:21

Köszönöm a válaszokat.
Saját kérdéskörömben kérdeznék még:

  1. Két különböző választ kaptam a költségekre - "két külön jogügylet,két költséggel" és "Két földhivatali költséggel". Ez ügyvédfüggő?
  2. Jog fogalmi hiányosságaim vannak: "Viszont a kötelesrész alapjához hozzá kell számolni az ajándékot" mit jelent (és mikor??), a sajátján felül plusz részt (75%-ot= 25% testvértől anyának, majd teljes 75% az anyától)) ajándékként kapó testvér mikor szembesül azzal, hogy ő ajándékot kapott??
  3. Ha az anya meghal és megszűnik a haszonélvezet és ha az ajándékozott testvér eladná másképp kellene adózni, vagy ?? Ha eladná, mivel kell számolnia?
  4. Jobb megoldás, ha az anya adja el az egyik testvértől kapott ajándékkal együtt a 25+50%-át (78 éves és bármikor adódhat "probléma" egészségi okok miatt), a másik testvér pedig a saját 25%-át és a végén pénzben rendezik
ObudaFan # 2013.01.15. 06:46

Két földhivatali költséggel, de az ajándékozási illetékmentesség miatt simán megéri.

Ennek mi értelme, hiszen Gizi17 elajándékozta és kistestvér már nem örökölhet?

Viszont a kötelesrész alapjához hozzá kell számolni az ajándékot.

MajorDomus # 2013.01.14. 21:48

két külön jogügylet,két költséggel.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 21:12

Tisztelt Szakértők!

Elkezdtem visszaolvasni a bejegyzéseket és a kérdéseim zöme letisztult valamelyest.
Változatlanul érdekelne azonban, hogy a két folyamat( egyik testvér anyjának, anya a másik testvérnek ajándékozza az ingatlant) egy szerződésben lebonyolítható-e, illetve ügyvédi és földhivatali szempontból ez mégis két költség?

Lentebb volt egy kérdés (ezen az oldalon). Gizi17 kérdésére GNapocska válasza: "Gizi17, ez az ajándékozás csak 15 év múlva lesz teljesen hatályos, ha jól tudom, ezt gondold meg!". Ezt ObudaFan még megkavarta.
Ennek mi értelme, hiszen Gizi17 elajándékozta és kistestvér már nem örökölhet?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.14. 18:56

Hogy mit csinált?

Egyébként: igen.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 18:09

Most látom, egy kérdésem részben tisztult 4 sorral lejjebb?