ingatlan családon belüli ajándékozása


hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 18:07

Tisztelt hozzáértők, szakértők!

Valószínűleg több órás böngészéssel ki lehetne hámozni valami infót, de hát a fórum jellegéből adódóan mindig van önzetlen válaszadó.

Az alábbi témakörben kérek segítséget, megerősítést:
Adott egy ingatlan, egy özvegy (haszonélvezeti joggal) és 50%-al, egy testvér 25 % egy másik 25% tulajdonhányaddal. Az egyik testvér el akarja ajándékozni a vér szerinti anyjának a saját részét.
Tudom hülyén hangzik, de van oka, ami most érdektelen.

  1. Konkrétan, ebben a témában pontosan mi az egyeneságú rokon fogalma? Szülő-gyermek-annak a gyermeke-stb.?
  2. Működik ez oda-vissza: gyermek (egyik testvér)-szülőnek ajándékozza a korábban örökölt saját részét?
  3. Utóbbi esetben is illetékmentes az ajándékozás?
  4. Kell-e ügyvédi közreműködés, illetve pontosan hogyan zajlik ez a része: a jogi folyamat. Gyakorlatilag, ha nincs gubanc benne, mennyi idő alatt fejeződhet be?
  5. Ezek után (DE NEM EZ A CÉL, csak érdekes) az anya elajándékozhatja a másik gyermekének ezt, vagy akármennyi tulajdonrészét?
  6. Ha lehet, akkor végig csinálható a két folyamat egy ügyvédi menetben?
  7. Utána bejelenteni: NAV, Földhivaatal, más?
Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.13. 07:46

Gondolom, a topiknyitónak. A fórummotor mondjon le!

MajorDomus # 2013.01.12. 23:50

ez kinek szólt ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.12. 17:48

A kérdésem az lenne,hogy lehetünk-e mindketten haszonélvezők?
Lehettek.

gyermeke ezt meg tudja támadni,vagy jár-e neki kötelesrész?
Mit támadna rajta? A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a hagyaték megnyílta előtt 15 éven belül bárkinek ingyenesen juttatott.

MajorDomus # 2013.01.10. 21:27

ügyvéd mindenképpen kell,mert a földhivatal csak ügyvédi ellenjegyzéssel fogadja be . kell ajándékozási szerződés,sajnos testvérnek nem illetékmentes.

a megoldás az ,ha valamelyik Szülőd még él, ajándékozd neki a részedet,ő meg azonnal továbbajándékozza a testvérednek és pont,az egyenesági rokonok között ez illetékmentes,de oldalágon - testvér - már nem. sok sikert.

brigitta82 # 2013.01.09. 23:52

Tisztelt Szakértő!
örököltünk testvéremmel egy ingatlant, de szeretném neki ajándékozni a részemet, van rá mód hogy ez illeték mentes legyen mind a kettőnk részéről.
És milyen papírok kellenek hozzá.
Feltétlenül szükséges hozzá ügyvédi okirat?
Vagy csak elég ha nyilatkozok róla két tanú előtt és jelzem a nav felé?
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel: Brigitta

ObudaFan # 2012.12.30. 21:28

Legalább egy tárgyaláson meg kellene jelenned, mert ilyen ügyben a fél személyes meghallgatása nem mellőzhető.

andriis # 2012.12.30. 19:52

Kedves Kovács_Béla_Sándor. Köszönöm a válaszát. De el szeretném adni az ingatlant,és elmenni jó messzire... Ez lenne ami fontos.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.30. 19:40

Az ismerősöd hülyeségeket beszél. Viszont a haszonélvezet rontja az ajándék visszakövetelésének esélyeit. De annyira nem is fontos, épp a haszonévezet miatt.

andriis # 2012.12.30. 19:21

Köszönöm a válaszokat. Még annyi lenne,hogy a fiam az anyjával él egy másik ingtlanba.A nevén lévő ingatlanon én vagyok az egyedüli haszonélvező,most is itt élek.Nem vagyok egy szemét ember,de a gyerek kokain függő,az anyja alkoholista,és ezért nem akarom,hogy a nevén legyen.Plusz engem is megvert többször is. Úgy érzem nem szolgáltam rá. Tehát megvettem a lakást a nevére,az én haszonélvezetemmel. Ha visza is lehet perelni,van e valami hátulütője? Például kérhet egy részt és ide költözteti a drogos cimboráit,esetleg átjáróházat csinál a lakásból? Egy ismerősöm azt mondta,birósági uton kérheti,hogy ide jüjjön és hozhat bárkit.Esetleg tudna ajánlani olyan ügyvédet aki elvállalja a visszaperelést?De ugy hogy én nem jelennék meg a tárgyalásokon,mert félek... És mik az esélyeim? Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2012.12.30. 12:25

Dehogynincs. A kérdező minden ellenszolgáltatás nélkül vett egy ingatlant a fiának, ez ajándékozásnak minősül.

MajorDomus # 2012.12.30. 11:33

igazad lenne, de itt nincs ajándékozási szerződés,csak adás- vételi attól tartok,igy nehéz ügy.

ObudaFan # 2012.12.29. 20:48

Legfeljebb az ajándék visszakövetelése iránti per jöhet szóba.
Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket , ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
Ez esetleg megállhat.

andriis # 2012.12.29. 19:30

Tiszteletem!
Vettem a gyermekem nevére egy lakást. Sajnos nagyon rossz tásaságba keveredett,ezért a védelme érdekébe az én nevemre szeretném irazni a lakást. Sajnos a gyerek nem egyezik bele. Mit tudok tenni?
A választ előre is köszönöm.

Kis Virág # 2012.12.18. 09:45

Mely időponttól mondható, hogy a haszonélvező nem használja a lakást? A haszonélvező bútorai és használati tárgyai még a lakásban vannak. A rezsi számlák sincsenek lerendezve (nincs nullás igazolás, hogy van-e tartozás)
Kijelentkezés megtörtént más lakcíme van.

Spetra30 # 2012.12.17. 15:09

Tisztelt Szakértők!
Párommal 13 éve vagyunk együtt. Nem vagyunk házasok. Van egy 3 éves kislányunk. Az évek során összegyűjtött vagyonból valamint szülői segítséggel vásároltunk egy zártkerti ingatlant valamint megvettük hozzá az ingatlan mellett elterülő telket is. Az adás-vétel az apósomon keresztül zajlott így mindkettő teljes arányban az ő nevére került. A párom esetében nincs gond, az ajándékozás egyenes ágon illetékmentes. A kérdésem az, hogy az én tulajdonrészem valamilyen módon megoldható-e, hogy illetékmentesen kerüljön a nevemre? Megjegyzem a lányunk is szóba került, mint lehetőség, de a későbbi esetleges bonyodalmak elkerülése miatt ezt az ötletet elvetettük.
Válaszukat előre is köszönöm!

Wicktor32 # 2012.11.29. 16:24

Üdvözlöm!

A kérdésem az lenne,hogy ha a szüleim nevén volt autó hitel,amelyet felbontottak és behajtás alatt van, ráterhelhetik-e a nevükön lévő ingatlanra vagy elárverezhetik-e emiatt? Az összeg kb. 2,5 millió forint.
Esetleg az megoldás lehet-e,ha az ingatlant elajándékozzák az unokájuknak?

Köszönöm

ObudaFan # 2012.10.26. 09:39

Ez annyiban igaz, hogy a kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke. Nem tartozik a kötelesrész alapjához az örökhagyó által a halálát megelőző tizenöt évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke.

GNapocska # 2012.10.25. 15:13

Gizi17, ez az ajándékozás csak 15 év múlva lesz teljesen hatályos, ha jól tudom, ezt gondold meg!

Ügyvédbank # 2012.10.25. 13:43

Tisztelt Gizi17!

Egyenesági rokonok között az ajándékozás illetékmentes.

www.ugyvedbank.hu

gizi17 # 2012.10.24. 13:06

Tisztelt Ügyvég Úr!
Szeretném családi házamat, telkemet nagyobbik lányomnak ajándékozni,(megtartanám a haszonélvezetet párommal együtt), hogy ezzel kizárjam az örökségből kisebbik gyermekemet, aki érdemtelenné vált a majdani örökségre.
Az ügyvédi költségen és földhivatali díjon kívül kell-e valakinek illetéket, illetve adót fizetnie.
Válaszát köszönöm.

pazs # 2012.10.18. 08:11

imretoth: felesleges pénzkidobás. Időhúzásnak persze jó, de pénzbe kerül és a végén úgyis viszik, mert fedezetelvonó ügylet.
juditpolgar: igen, de kelleni fog a bank hozzájárulása.

juditpolgar # 2012.10.18. 07:18

Tisztelt Szakértő,

Szüleim háza 1/2 részben van a nevem. Szabad felhasználású,tisztán fedezet alapú jelzálog hitelüknek én vagyok egyedül az adósa,édesanyám (aki a másik 1/2 részben tulajdonosa a háznak) a zálogkötelezett.
Szeretnénk építkezni,de amíg a nevem van a ház, nem kapok sem szocpolt,sem kedvezményes hitelt.
Eladni próbáljuk, de eddig semmi. Az idő meg sürget,mert a mostani lakásunk meg eladtuk.
Kérdezni szeretném, hogy a 3 éves lányomnak elajándékozhatom az ingatlant?

Köszönöm: Judit

imretoth # 2012.10.13. 19:20

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem az lenne,hogy kb 6 hónapja munkanélküli vagyok az összes hitelemet felmondták.jelenthet-e valami féle időhúzást,ha az autómat és a lakást a gyerekeknek ajándékozzuk.Vagy teljesen értelmetlen pénkidobás?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 16:58

:) Kösz. Akkor is passzol.