Földmérés - telekhatár - vita


wers # 2019.09.20. 06:44

eltulajdonitás” gyanítom elbirtoklásra gondolsz, majd jönnek nálam okosabbak, szerintem van esélye.

De előbb várd meg mit mér a te földmérőd. Lehet, csak a térképet kell pontosítani.

zozoka49 # 2019.09.21. 08:27

igen,bocsi elbirtoklásra gondoltam.Segitsetek még abban,hogy melyik jogszabály irja elő a szomszédok értesitését a földmérésről,hogy az értesitésben arra tudjak hivatkozni.

wers # 2019.09.21. 08:52

Már beírtam rögtön elsőre

csalados (törölt felhasználó) # 2019.09.24. 11:38

Olyan kérdésem lenne, hogy amelyik házban lakunk, tudomásunk szerint a kerítésünk nem a telekhatáron húzódik hanem bentebb, mert régen a telektulajdonosok alakították ki ezt az utcát és bentebb tették a kerítéseket, hogy mindenki be tudjon járni az ingatlanjaihoz (nagyon nagyon régen). Az utolsó ház kerítése a tudomásunk szerinti telekhatáron van.
A térképeken ma már persze ez nem így szerepel, nem tudom az eredeti régi térképek meg vannak-e a földhivatalban. (Bár ez a városnak nem érdeke mert a szembe szomszédjaink telkeit kisajátították még régen és egy iskolát építettek oda. Ha kiméretem a telket az bizonyíték lehet-e erre?

alfateam # 2019.09.24. 16:46

Ha kiméretem a telket az bizonyíték lehet-e erre?

Mi-más(?)

csalados (törölt felhasználó) # 2019.09.24. 18:14

Még az lenne a kérdésem, hogy most zsákutca ahol lakunk, és ezt akarja megnyitni az Önkormányzat. Csakhogy előttünk nagyon keskeny az út szélessége, konkrétan fél sáv. Nekünk nagyon kicsi az udvarunk ezért az autóval (2) kint az utcán a ház előtt szoktunk parkolni. De ha út lesz akkor valamennyit az út széléből foglalunk el, mert a kerítés és az út között nincs annyi hely. Belénk köthetnek ez miatt?

alfateam # 2019.09.24. 18:24

Nem köt belétek senki, be kell tartani a KRESZ szabályokat!

Creacrea # 2020.09.13. 21:08

Kedves Szakértők!
4 éve vettünk egy lakóövezeti építési telket. Kimérettük a pontos telekhatárokat és kiderült, hogy az egyik szomszédnak 70 cm-rel arrébb van a kerítése felénk. Szóban kértük, hogy rendezze, de elutasította, azzal az indokkal, hogy már nagyon régóta így van ez a kerítés. Az utcai részünk így 15 m-ről 14,30 m-re. Mit tudunk jogosan tenni, hogy helyére kerüljön a kerítés?
Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2020.09.13. 23:41

Creacrea,

Pert kell indítanotok.

Aztán ha kiderül, hogy a szomszéd valóban elbirtokolta, akkor marad ahol van. A "nagyon rég" relatív, és kevés is lehet, de ha az legalább 15 év, akkor elég lehet.

nanemaaa # 2020.09.14. 06:10

Az sem lehetetlen, hogy az ingatlan-nyilvántartási térképek digitalizálása során mászott el a telekhatár. Nem ritka, hogy méterekkel arrébb kerültek a nélkül, hogy ebben a szomszédnak tevékeny szerepet kellett volna vállalnia. Érdemes egy kört futni a földhivatalnál is.

MajorDomus # 2020.09.14. 16:53

Első körben az eladót kérdezzétek meg,mikor épült a kerítés??

Szunnyancs # 2020.10.01. 21:11

"Aztán ha kiderül, hogy a szomszéd valóban elbirtokolta, akkor marad ahol van. A "nagyon rég" relatív, és kevés is lehet, de ha az legalább 15 év, akkor elég lehet."

Ha nem jegyeztette be a szomszéd 15 év után a telekmódosítási igényét, hogy az a terület az övé, akkor az elbirtoklás ideje abban a pillanatban újra indult, amikor a régi tulajdonostól megvették a telket.

MI is ebben a cipőben járunk. Nekünk 50 centi hiányzik, a szomszédnak (aki tavaly vette meg azt a részt) 50 cm-rel nagyobb. Minden máshol (a másik oldalainkon) jól van a kerítés. Itt hogy mászott el a digitalizáláskor a telekhatár? Miért pont itt? És miért pont csak ez? Nem valószínűbb, hogy a szomszéd "véletlenül" arrébb tette?

drbjozsef # 2020.10.02. 15:33

Ha nem jegyeztette be a szomszéd 15 év után a telekmódosítási igényét, hogy az a terület az övé, akkor az elbirtoklás ideje abban a pillanatban újra indult, amikor a régi tulajdonostól megvették a telket.

Természetesen. A dologgal való rendelkezés megszakítja az elbirtoklást.

Már ha az nem következett már be. Ha 15 év után szakad meg, akkor hiába szakad meg, mert már bekövetkezett az elbirtoklás. Legfeljebb még nem lett kérve annak megállapítása.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.03. 07:51

Nem hivatkozhat elbirtoklásra a jóhiszemű, visszterhes szerzővel szemben az, aki az elbirtokolt tulajdonjogot a közhiteles nyilvántartásba nem jegyeztette be.

Lacafix # 2020.10.17. 17:24

Tisztelt Fórumozók!

Egy örökölt ingatlannal kapcsolatban felmerült a kérdés, hogy ha a tulajdoni lapon "kivett lakóház, udvar" megnevezés szerepel, akkor van/volt építési engedély a rajta álló épületre? Esetleg hol lehet ennek utánanézni? Legalább 30-40 éve megvan az épület. A térképmásolaton nincs feltüntetve, mert nagyon kicsi a telek, és elvileg pont akkora a "lakóház" is.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 09:12

Mi ennek a jelentősége?

Lacafix # 2020.10.18. 18:35

Csak szeretném tudni, hogy hol tudnék ennek utánanézni, szeretném elkerülni a lehetséges kellemetlenségeket, ami abból fakadhat, hogy nincs engedélyeztetve az épület. Csak tavaly óta van a tulajdonunkban az ingatlan és a szomszédunk is új, valószínűleg telekvitába fogunk velük keveredni, és sajnos ez a melléképület is érintett lehet a vitában.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.19. 05:14

A telekhatár nem függ attól, hogy ez az épület engedéllyel épült-e vagy nem.

Lacafix # 2020.10.19. 13:50

Nem a telekhatár a lényeg egyelőre, csak azt szeretném megtudni, hogy van/volt-e építési engedély egy bizonyos épületre.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.19. 13:53

Akkor ismét: mi a jelentősége?

Lacafix # 2020.10.19. 17:20

Nem teljesen mindegy? Miért reagál a kérdésre, ha nem tudja vagy nem akarja megválaszolni? Kíváncsi vagyok, ennyi.

Andras.L.F # 2020.11.23. 12:26

Sziasztok,
Adott egy 1990-es építésű emeletes családi ház egy 730nm-es telken.
Idén terveztük megcsinálni illetve újra csinálni a jobb és bal oldali oldalkerítést.
Bal oldalon a szomszéd még azelőtt önhatalmúlag elbontotta a régi drótkerítést (oka ismeretlen) hogy mi megvettük volna az ingatlant.
Jobb oldalon pedig a kerítés állapota indokolta a kerítés cserét.
A kerítést mindkét oldalon teljesen saját költségen, és TELJES TERJEDELMÉVEL saját telken szerettük volna építeni.
A kerítés pontos helyének meghatározása és az esetleges későbbi viták elkerülése miatt hívtam egy földmérőt aki csinált egy hivatalos telekhatár kimérést és kitűzést.
A telek jobb oldalán minden rendben is ment, a kitűzési pontoktól teljes terjedelmében a saját telekre megépítettük a kerítést.
A bal oldalon viszont nem sikerült még az alapot sem kiásni, ugyanis a szomszéd azt mondta hogy nem ismeri el a telekhatár kimérést és kitűzést, valamint nem járul hozzá hogy megépítsem a kerítést mert szerinte az már az ő telkén húzódna.
Elmondása szerint hiába esik a szigetelt falsíkom teljesen egyvonalba a friss telekhatár kitűzéssel, ez mit sem számít...ugyanis annó 1990-ben a házat állítólag pontosan telekhatárra építették (legalábbis ő "szájhagyomány útján" így tudja), és én arra rászigeteltem 15cm-t. Erre a 15cm-re (ahol egyébként az előkerti és a hátsó kerítés is húzódna) ő úgy hivatkozik hogy az már tőle "ellopott" terület.
Itt mégegyszer megjegyezném, hogy a friss telekhatár kitűzés szerint a MÁR szigetelt falsíkom sem lóg át a telkére egy 1 árva centit sem.
Mi a véleményetek a sztoriról? Találkozott már valaki ilyennel?
Sajnos az úriemberrel (aki egyébként a fél utcával hadban áll ilyen olyan mondvacsinált dolgok miatt) abszolút nem lehet szót érteni, még a kitűzési pontokat sem volt hajlandó megnézni.
Kihez érdemes fordulni, milyen lépéseket érdemes tenni?

Ha van ingatlanjogban otthonosan mozgó ember közöttünk, az ő tanácsát/véleményet is szívesen meghallgatom.

Köszönöm előre is a konstruktív hozzászólásokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.23. 13:12

Valaki azt mondta, kell a szomszéd hozzájárulása?

Andras.L.F # 2020.11.25. 12:30

Kedves Kovács_Béla_Sándor,

Nem mondta senki hogy kell a szomszéd hozzájárulása, igazából így tartottam korrektnek hogy szólok arról, hogy elkezdem kiásni a kerítés alapját.

Ekkor robbant ki a már leírt vita.

Üdvözlettel.:
András

Andras.L.F # 2020.11.25. 12:34

Kedves "bermuda háromszög",

Persze, ezzel én is tisztában vagyok, viszont azt sem akarom hogy esetleg (valami csoda folytán) tényleg a földmérő tűzte rossz helyre a telekhatárt, és ez esetben el kelljen bontanom az időközben felépített kerítést.

Szóval ezért vagyok kicsit meglőve a sztorival.

Nem valószínű hogy rosszul mért volna a földmérő mérnök. Helyi emberről van szó, aki tökéletesen ismeri a helyi viszonyokat és 1000+1 kimérést csinált már a városban.