Földmérés - telekhatár - vita


almo # 2022.04.03. 16:26

Az a helyzet,hogy a Föld hivatalban be van már jegyezve és ez alapján küldte ki nekem postán a kormány hivatal pecséttel ellátva a vázrajzot. Szóval minden hivatalos. Ha emlékszem vagy lefotóztam a karókat amikor leszúrták akkor megcsinálhatom a kerítést?

groszfater@gmail.com # 2022.04.04. 04:02

" akkor megcsinálhatom a kerítést?"
Kifejezetten ajánlott, ezzel lépés-előnybe is kerülsz!

wers # 2022.04.04. 05:06

akkor megcsinálhatom a kerítést

Miért is ne? (Akár még kimérés nélkül is.) Ha valaki szerint rossz helyre tetted, akkor azt neki kell bizonyítania.

Arra figyelj, hogy a kerítést teljes egészében a saját telkeden kell építened.

groszfater@gmail.com # 2022.04.04. 05:56

és ne ess kétségbe 10 centiméter miatt, belterületi övezetben ennyi a hibahatár.

gedy322 # 2022.04.07. 07:14

Az lenne a kérdésem, hogy a közműtérképen jelöltekre mennyire lehet számítani, mennyire pontosak az ottani alaptérképek? Bejelöltem a földrészletet, a helyrajzi számot, az ortofotóból a legfrissebbet, az épületeket. A magánút tulajdonosa azt állítja, hogy az ingatlanom kerítése 60-70cm belóg az útba. A közműtérkép alapján ez nem így van, az alapján az út másik oldalán lévő épület kerítése lóg be ennyit kb. a mienk a térkép alapján pont ott van, ahol lennie kell, a telekhatárt jelző vonalon. Arra hivatkozik, hogy az Elmű-vezetékhez a nyomvonal kijelölési dokumentációban a helyszínrajz szerint mi lógunk be 60-70 cm-t. Ehhez én sajnos nem férek hozzá, ezért néztem a közműtérképet. Lehetséges, hogy a közműtérképen jelöltek hibásak?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 07:25

Az ortofotóból nem tudod megállapítani?

wers # 2022.04.07. 07:28

A földhivatalban van a hivatalos térkép. Onnan lehet lekérni kivonatot. Ha van ügyfélkapud akkor le is töltheted. Ez fizetős szolgáltatás.

Ha az alapján gyanús, ill. vitátok van, akkor földmérővel kell kiméretni.

gedy322 # 2022.04.07. 07:31

Az ortofotó alapján az én kerítésem pont ott van, ahol a térkép a határvonalat jelöli, a szemben lévő ingatlané van cca 70 cm beljebb az útba lógva, ezért is kérdeztem, amit kérdeztem.

Ügyfélkapun keresztül próbáltam lekérni, de nem találtam olyan térképet, ami ezt mutatná. Tudnál segíteni, hogy kell a keresést pontosan indítani az ügyfélkapunál a földhivatali online szolgáltatásnál?

wers # 2022.04.07. 08:31

A Földhivatal oldalán találod a "földhivatal online"-t, oda ügyfélkapuval be tudsz lépni. Keresni lehet hrsz. vagy cím alapján.

A hrsz alapján látni kellene a telekhatárnál lévő utat is. Ha azon épp nem tálszik (csodálnám) akkor le kell kérni a szomszéd (magánút) hrsz alapján azt is. Ha jól emlékszem 2500 Ft.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 08:51

Az ortofotó alapján az én kerítésem pont ott van, ahol a térkép a határvonalat jelöli,
Ennyi.

gedy322 # 2022.04.07. 10:09

wers: amit így kapok az alapján én nem tudom megállapítani, hogy ahol jelölik a határt, ott jó helyen van-e a kerítésem. Az útét lekértem, jelölve van az út, meg az én területem is térképen. De honnan tudom, hogy a kerítésem a jó vonalon fekszik-e ez alapján?

Kovács_Béla_Sándor: de hogy lehet akkor a magánút tulajdonosának olyan dokumentuma ELMŰ vezetékhez helyrajz, ami szerint mi lógunk be az útba, ezt nem értem... lehet a közműtérkép rossz?

wers # 2022.04.07. 10:53

amit így kapok az alapján én nem tudom megállapítani, hogy ahol jelölik a határt, ott jó helyen van-e a kerítésem.

Ezt nem nagyon értem. egy ortfotóról látod, hol kellene lennie a kerítésnek, egy térképről nem? Én pont az ortfotóról nem látom, hol kellene lennie (bár lehet, nem jót nézek)

Én a térképről elég jól le tudom olvasni, 60-70 cm eltérést meg lehet állapítani, hogy van-e vagy nincs. (akkor is, ha a térképre ráírték: A „térképmásolat méretek levételére nem használható!

De honnan tudom, hogy a kerítésem a jó vonalon fekszik-e ez alapján?
Mérjél, keress fix pontot pl. épület.

Ha nem megy, vagy vita van, földmérőt kell hívnotok.

gedy322 # 2022.04.07. 11:02

wers: a közműtérképene ezeket tettem láthatóvá az alaptérképek funkcióban:

  • földrészlet - ez ráhelyez nekem egy vonalakkal jelzett térképet
  • helyrajzi szám felirat - ez kijelöli a telkemet
  • épületek - ez rárakja vonalrajzzal az épületet
  • ortofotó 2018-2020 - ez megjeleníti fotóval az épületet meg a kerítésemet is, le van fotózva - a kerítésem így egy vonalban van a földrészlet funkcióban jelöl telekvonallal, pont rajta van

A földhivatal online-ból letöltött térképen az arány 1:1000. Ha ezen lemérem, 5 cm mutat az épület széle és a telekterület között. Kimentem, a házunk alapjának széle és a kerítés külső fele közti távolság 5m.

Szóval ezeket nézegettem, és ezért nem értem, lehetséges-e, hogy a magánút tulajdonosának ezek után olyan dokumentuma van az ELMŰ nyomvonalkijelölési dokumentációból ahol helyrajz szerint mégis 60-70 cm-re belógunk az útra? Mert akkor se a közműtérkép nem jó, se a házunk nem jó helyen van vagy nem tudom...

drbjozsef # 2022.04.07. 12:24

A földhivatal online-ból letöltött térképen az arány 1:1000. Ha ezen lemérem, 5 cm mutat az épület széle és a telekterület között. Kimentem, a házunk alapjának széle és a kerítés külső fele közti távolság 5m.

Itt lehet a baj valahol : annak ez alapján 50 méterre kellene lennie...

gedy322 # 2022.04.07. 12:42

drbjózsef, igazad van, elírtam, 0,5 cm...

gedy322 # 2022.04.08. 13:40

Egyelőre nem találtam más térképet, helyrajzot, amely alapján bizonyítva látnám, hogy a mi kerítésünk van rossz helyen, így most kikérem az iratmásolatot, hátha okosabb leszek, hogy mi van abban, amit az ELMŰ dokumentált. Ha valakinek van még ötlete, hol lehet ezt megnézni, megköszönöm.

drbjozsef # 2022.04.08. 15:22

A közműtérképek szoktak teljesen homályban lenni, ilyenkor akad bele a markoló az internetszolgáltató gerincvezetékébe, hogy a fél megyében nincsen internet.
De neked ez mindegy is : bármilyen vita alapja arról, hogy a kerítésed a helyén van-e, csakis a földhivatali alaptérkép szerint ellenőrizendő. Ha aszerint jó vagy, akkor a többi tök nem számít. Ha.

gedy322 # 2022.04.11. 17:37

Sziasztok!

Az önkormányzattól kaptam egy e.on nyomvonalrajzot helyszínrajzzal, amit az E.on minősített tervezője készített. Az ő rajzán a telkünk határa a rajzon 1 mm-rel van bentebb, mint a kerítés (1 m-t 3mm-ben jelölnek itt, tehát ha jól számolom, 1 mm a rajzon 33,3 cm eltérést jelent max). A kérdésem, hogy ez a E.on minősített tervező rajza hitelesnek minősíthető-e abból a szempontból, hogy ha az ő helyszínrajzán kintebb van a kerítés, mint a rajzon szereplő telekhatár, akkor az úgy is van? Ez bizonyító erejű így, hivatkozhatnak erre? Másrészt a rajz méretaránya 1:250. Lemérve 1 m-t 3mm-rel jelölnek, 1 mm akkor ha jól számlom 33,3 cm-nek felel meg - ez hibahatáron belülinek tekinthető így, ha ebből ügy lesz?

gedy322 # 2022.04.11. 18:23

Már csak azért is lenne fontos nekem, hogy ez így hiteles-e, mert az eon minősített tervezője helyszínrajzán az épületünk és a jelzett telekhatár közti távolság a rajzon 14 mm, 33,3 cm-re felszorozva csa 4,67 m-re jön ki. A földhivatali térképmásolat szerint 5 m van a telekhatár az épülettől, lemértem centiméterre, a valóságban az épület szélétől a kerítés külső széléig 5 m, a helyi építési szabályzat szerint "Az előkert legkisebb mérete 5,0 m". Az eon minősített tervezője rajza alapján a kerítésünk 15 mm-re van rajzolva, ami pont 5 m. Szóval tud valaki segíteni, hogy egy ilyen e.onos nyomvonalkijelölési helyszínrajz pontos-e vajh és bizonyítóerejű-e, ha a kivett út tulajdonosa erre hivatkozik az eljárásban, hogy a mi kerítésünk van kintebb, mint a telekhatár és ezt nyújtotta be igazolásként?

efi99 # 2022.04.11. 18:37

gedy322
Én térképezéshez (Openstreetmap) használom a foldhivatal.hu-t. Ahhoz képest, hogy az hivatalos, rengeteg hiba van benne.
Az ortofotós épületek gyakorlatilag sosem fedik a berajzolt épületeket, 1-5 méteres elcsúszások vannak.
Az ortofotó eleve 3-4 éves. Hát hol kéne lennie mindenképp a legfrissebből, ha nem egy Földhivatalnál?
A helyrajzi számok jók, bár néhány nyomdahiba még azoknál is előfordul, ami azért már nagyon gáz.
A házszámok teljes csőd. Kb 1-2 %-a hibás, ami ugye országos szinten több tíz-ezer. Még egyforma házszámok is vannak. (Mikor a jegyzőt szembesítettem ezzel, képes volt több éves térképrészletet küldeni, ami még rosszabb volt. Van, amelyik meg a hallgatás művészetét választotta). Eleve a honlapokon lévő rendezési tervek 5-10 évesek, így nyilván a benne lévő "aktuális" szabályozási tervek is, és szarnak rá, hogy aktuális állapotban tartsák.
Ezek után el lehet azon gondolkodni, hogy van-e értelme 10 centikre hivatkozni bármi alapján, bárhol is.

gedy322 # 2022.04.11. 19:15

efi99 ebből nem lettem okosabb... azt szeretném elérni, hogy a földkábelelosztó szekrényt ne az én kerítésem elé tegyék 10 cm-re, mert így nem férek hozzá a saját kerítésemhez. Az út tulaja erre a rajzra hivatkozik, ami szerint max 33,3 cm az eltérés, ha az a rajz egyáltalán jó, mert minden más alapján nem jó. Egy olyan eon dobozt raktak elém, amihez semmi közöm, mert a mellettem lévő építkezéshez tartozik, viszont engem korlátoz a kerítésem karbantartásában, átépítésében, stb. Ki kellene valahogy derítenem, hogy jogosan hivaktozik-e erre a rajzra, egy peres eljárásban pl. ez bizonyító erejű e vagy sem.

efi99 # 2022.04.11. 20:30

Arra akartam kilyukadni, hogy másból sem leszel okosabb. Akármikor kijönnek méregetni, mindig más jön ki, mint a "hivatalos" térképeken. Időnként még olyan is, hogy mindenkinek 5 méterrel arrébb kéne tennie a házát... Talán ezért sem akarják soha rendbe tenni teljesen.

nanemaaa # 2022.04.12. 06:59

A közhiteles ingatlan-nyilvántartást a földhivatal vezeti. Neki ez a dolga.
Ha telekhatár, vagy egyéb problémád van, akkor ne bárki által rajzolgatott terveket vegyél alapul, hanem bízz meg egy földmérésügyi szakértőt. A többi mellébeszélés.
Ki kellene valahogy derítenem, hogy jogosan hivaktozik-e erre a rajzra, egy peres eljárásban pl. ez bizonyító erejű e vagy sem.
Minden bizonyíték, amit akként nyújtanak be a bíróságra. Az más kérdés, hogy azt a bíró milyen mértékben veszi, vagy veheti figyelembe.

gedy322 # 2022.04.12. 07:14

nanemaa - ha ő vitatja, ha jól tudom, neki kell bíróságtól kérnie és földmérőt megbíznia.
Jelen esetben neki van egy eonos helyszínrajza, nekem meg egy földhivatali térképmásolatom és e-közműtérképem, meg egy helyi építési szabályzatom, és az övé nem fedi az enyémet. A jegyző meg az ő eonos helyszínrajza alapján tett megállapítást a birtokvédelmi eljárás kérésében, ráadásul olyat, ami még arról az eonos térképről se olvasható le. Mert azt állította az út tulajdonosa, hogy 60-70 cm-rel van kintebb a kerítésem. A jegyző ezt határozatban tényként leírta, hogy az eonos helyszínrajz alapján ez megállapítható, csakhogy az alapján még ez sem állapítható meg, mert az alapján legfeljebb 33 cm eltérés lenne megállapítható, csak hát az meg ugye nem hiteles bizonyíték telekhatár kijelölésben - mondta ezt egy igazságügyi földmérő szakértő egy másik csoportban.

nanemaaa # 2022.04.12. 09:44

Eddig azt hittem, neked van problémád az e-on-os mérő elhelyezése kapcsán. De ha csak az e-on-nak, akkor nincs teendőd. Csak akkor nem világos, hogy kinek milyen kérelmére indult a birtokvédelmi eljárás? De tény, ha ott nem valós adatokra alapozva hoznak döntést, akkor jogorvoslatra mindig van lehetőség. Ha más nem, hát a bíróság.
Azt hiszem, hogy kissé eltértél az eredeti tényállástól a mostani hozzászólásodban. Szerintem neked van problémád, és akkor neked kellene bizonyítanod, de te tudod. A végén kiderül, hogy senkinek semmi panasza, csak beszélgetni akartál. ;) :D