Szakdolgozat


anitascher # 2009.08.22. 08:36

Sziasztok!

Kérdezni szeretnék tőletek a szakdolgozattal kapcsolatban.
Én büntetőjogból írtam mindkét évfolyamdolgozatomat, és ebből szeretném a szakdolgozatot is.

Milyen a jó témaválasztás?Mire kell odafigyelni?Mikor érdemes nekiállni a megírásának? stb.

Bármilyen tanácsot elfogadok.
Várom a hozzászólásokat és köszönöm!

hunfrakk # 2009.08.22. 09:26

kérdéseidre választ kapsz
a Vaskúti András bíró úr honlapján található
Morvai Krisztina tanárnő által készített
hogyan írjunk szakdolgozatot / évfolyamdolgozatot
című összefoglalóból

http://www.vaskuti.hu/…dolgozat.doc

Impossible # 2009.08.22. 09:29

"Milyen a jó témaválasztás?"

Olyan, amiről (könnyen) tudsz írni.

"Mire kell odafigyelni?"

Legyen jó az irodalomjegyzék (azt mindenképp meg szokták nézni védésen, elolvasni nincs idejük magát a dolgozatot, csak belelapoznak, de az irodalomjegyzéket végig szokás nézni - a megfelelő szakirodalom legyen benne, szóval mindenképp szakirodalom), meg legyen elég sok lábjegyzet (természetesen pontosan kell lábjegyzetelni, a forrás megfelelő megjelölésével), ügyelni kell a szövegben a hivatkozásokra (ha gondolatot veszel át valakitől, akkor nem kell idézőjelet használni, de be kell lábjegyzetelni, hogy ez kitől származik, ha pedig szó szerint veszel át valamit egy szerzőtől, akkor idézőjelet kell használni, és ezt is be kell lábjegyzetelni pontosan.
A szakdolgozat/diplomamunka formai követelményeiről az adott kar/szak szokott kiadni tájékoztatót, azt mindenképp olvasd el, mielőtt nekiállsz a dolgozatnak, nehogy utólag derüljön ki, hogy valamit rosszul csináltál. Sokmindent meghatároznak ebben, pl. betűméret, sorköz, minimális leütések száma stb. ezért fontos ezalapján megírni a dolgozatot.

"Mikor érdemes nekiállni a megírásának?"

Minél előbb!!! :)

Amúgy melyik egyetem? Vagy az titok? :)

Legislator # 2009.08.22. 09:51

Azért a témaválasztáshoz kell egy (lehetőleg tanszéki) konzulens, aki "vállalja" a témát (és vele a szakdolgozatírót). A szakirodalomjegyzéknek a kar formai követelményeihez kell igazodnia. (Egy jó bibliográfiai hivatkozás inkább többet tartalmaz, semmint hogy hiányos legyen, és mindig szabályos). Érdemes elolvasni Umberto Eco klasszikus művét (Hogyan írjunk szakdolgozatot?), ahol nem a formai dolgok érdekesek, hanem az inspiratív narráció. (Velem meg is történt, amiket Eco leírt pl. az utolsó pillanatban véletlenül megtalált, utolsó lezáratlan kérdést megoldó forrásról).


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.08.22. 10:17

Jó, azért, Leg, a Te szinteden nem kell írnia. :D

Legislator # 2009.08.22. 12:10

Kedves Imp,

Megtisztelő, hogy én már egy szint vagyok:-D.


Sunshine after the rain.

Dr.Attika # 2009.08.22. 12:36

Én is az évfolyam dolgozatot fejlesztettem tovább szakdolgozattá, tehát dícséretes szempont. Ugye itt profán mód 20 oldalt kell még kreálni. Ebben az esetben a konzulenst "köti" az évfolyamdoga minősítése, tehát nagy baj nem lehet. A védés gondolom tudod, hogy nem a tartalomra vonatkozik, hanem arra, hogy nem loptad a témát és bizonyítod, hogy te írtad és nem vásároltad a szakdogát.

Impossible # 2009.08.22. 14:04

Leg,

nem egy szint, hanem A szint. :D

Legislator # 2009.08.22. 17:53

Jaj, Imp, csak pirulok:-D.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.08.22. 19:27

A Te korodban nemnagyon írnak könyveket, meg nemnagyon fordítanak könyveket, főleg nem ennyit, meg ennyi nyelvről, meg ilyen témában. Nem? Szóval szerintem ez mindenképp elismerésre méltó dolog. A pirulást meg hagyjuk a nőkre. lol

Legislator # 2009.08.23. 08:43

Én inkább csak könyvfejezeteket, könyvrészleteket írtam, de nem szeretnék magamról beszélni, az elismerést hálásan köszönöm.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.08.23. 09:31

Ok, ne beszélj magadról, arra ott vannak a könyvek, beszélnek rólad helyetted (mint az alkotás az alkotójáról, ugye). :D Na akkor leszállok a témáról. :D

Legislator # 2009.08.23. 09:58

Hálás lennék...


Sunshine after the rain.

anitascher # 2009.08.25. 17:57

Az egyetem a győri SZE.

A konzulens segítségét (mindkét évfolyamdoga tekintetében) inkább nem jellemezném...bár egy szakdoga biztos más.

Sz.Márton # 2009.08.25. 18:13

Pedig ott is vannak neves jogtudósok!

Impossible # 2009.08.25. 18:20

anita,

akkor ne ahhoz a konzulenshez írd, ha nem tetszik. Ugyanúgy fütyülni fog rá, ahogy eddig.

Legislator # 2009.08.25. 19:11

Érdemes olyan konzulenst választani, aki komolyan vesz. (Már ha van választási lehetőség, a téma behatárol dolgokat.)


Sunshine after the rain.

anitascher # 2009.08.26. 07:01

2 különböző konzulensről van szó...úgy tűnik,hogy mellényúltam.

Ezúttal ügyesebb leszek:)!

Impossible # 2009.08.26. 10:36

Írd jogelméletből. Ha nagyon belebuzulsz, egy idő után már fejből nyomod oldalakon keresztül azt a szöveget, amit negyed olyan hosszan lehetne elmondani, és négyszer annyian értenék, ha negyed olyan hosszú lenne. Ennek az a magyarázata, hogy a szöveg hosszítása az egyszerű gondolatok bonyolultabbá komplikálásával valósul meg, amelyhez idővel az író is annyira hozzászokik, hogy akaratlanul cseszik ki az olvasóival. Érdekes lenne írni egy "a jogelméleti szövegek margójára" című dolgozatot. Én 5-öst adnék rá magamnak. :D

Az egyetemünkön volt egy közvéleménykutatás a tankönyvekre vonatkozólag, kinek mennyire tetszik egy-egy tankönyv, és be lehetett küldeni hozzájuk szöveges értékelést. (Minőségbiztosítás néven futott a dolog. :D ) Hát én jogelmélet tankönyvhöz szerettem volna küldeni, de végül nem volt merszem:

ha respektálnám, hogy preferálnám, ha redukálnák az idegen kifejezések használatát, és inkább magyar terminusokat prezentálnának, valamint facilitálnák a mondatok struktúráját, egészen tolerálható ez a könyv.

Legislator # 2009.08.27. 17:56

Én az álligon akartam jogelméletből írni, de mondták, hogy X. prof. nem vállal szakdolgozatokat (=nincs érdeklődés). A jogon nem volt már kedvem...


Sunshine after the rain.

Dr.Attika # 2009.08.27. 19:06

Jogelméletből vizsgáztam vagy 8 éve. Vizsgáztató profomnak jön egy telefon. A beszélgetésből kiderült, hogy Párizsból telefonált egyik tanársegéde aki kint volt valami ösztöndíjjal és azért telefonált, mert talált kint valamilyen frissen megjelent jogelmés publikációt. A prof mondta neki, hogy fordítsa le, de lábjegyekkel együtt küldje el levélbe és már teszik is bele az akkor nyomdai előkészületek alatt álló tankönyvbe. Olvasatlanul- ez már az én megjegyzésem. Na itt esett le a tantusz, hogy miért érthetetlenek, miért "telelábjegyzetesek" és miért ennyire érthetetlenek ezek a jogelméleti tankönyvek.

Legislator # 2009.08.28. 15:01

Szerintem eredetiben sem leányálom. Valaki mondta, hogy ő francia fordításból jobban megérti pl. Max Webert, mint magyarból.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.08.28. 15:04

Max Webert max a pszichiátere érthette meg szerintem - ha volt neki. Bár aki ad magára, annak van analitikusa. Nekem csak volt.

Kincses68 # 2011.11.08. 19:29

Sziasztok!
Az ELTE ÁJK-n büntetőjogból írom a szakdolgozatom. Témám: A fegyveres rablás Ha valakinek van valami ötlete nagyon szívesen venném, mert nagyon nehezen tudom elkezdeni...
Köszönöm!

Dr.Attika # 2011.11.08. 21:28

Szia!
Azt javaslom, hogy dolgozd fel a móri bankrablást és kérd fel konzulensnek Doszpot Pétert. Nála többet seki nem tud az ügyről.