Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


fox1965 # 2020.01.26. 08:54

Fater 66....Brigi 1962. Igen hiteles vélemény. Mellőzük a félrevezetést!

Hapciusz # 2020.01.26. 08:34

Beteg62,

Új rendelkezés, hogy aki 10 éven belül van a nyugdíjkorhatár hoz, már nem hívják be.

beteg62 # 2020.01.25. 22:28

Csak annyi megjegyzést még "fater66" .: Nekem elég furcsa azért ! jan 02-án telefonon felhívnak csak úgy hivatalból , hogy ne menjél az idézésre 08-án felülvizsgálatra és már nem is kell többet menned . Úgy tudom telefonon bizalmas hivatalos információt betegre szabottan nem is közölhetnek eljárás közben . Csak hivatalosan írásban lehet ilyet tenni mindkét részről ! Hogyan bizonyosodtál meg pld. a hívás hitelességéről.
Ezek szerint most január elején tömegével hívogatnak telefonon
egy csomó érintett beteget , hogy ne menjen be a már kiküldött behívójára vizsgálatra !? Ez elég fura így ez egy hatóságtól , ha így oldják meg az átmenetet .
De én már el tudom ezt is képzelni, hogy ilyen is lehet .

beteg62 # 2020.01.25. 17:29

Üdvözöllek fater66 !
Megkérdezhetem , hogy pontosan melyik kategóriában és %-ban vagy ? Köszönjük !

fater66 # 2020.01.25. 16:44

Kedves betegtársaim ! Én január 8.-ra kaptam időpontot a rehab.bizottsághoz felülvizsgálat céljából. 2020. január 02.-án telefonon hívott a rehab.bizottságtól egy hölgy és közölte, hogy nem kell többet mennem felülvizsgálatra, mivel 10 éven belül elérem a rendes nyugdíj korhatárt. Egy kicsit értetlenkedtem, de biztosított a hölgy, hogy nyugodjak meg, nincs semmi gond, maradok ebben a kategóriában ahol most vagyok, semmi nem fog változni, addig amíg a nyugdíjkorhatárt el nem érem. Tegnap megkaptam az írásbeli végzést, arról, hogy tényleg nem kell mennem többet bizottsághoz. Én ugyanúgy fogok járni vissza az orvosi ellenőrzésekre, mint eddig, mert az egészségem fontosabb, de legalább nem kell stresszelni azon, hogy két évente bizonyítsam, hogy igen, tényleg beteg vagyok és sajnos nem gyógyulok ki a betegségeimből. Rokkantsági ellátásom van, most nézek utána a dolgoknak, hogy esetleg mi az amit igényelhetek. Szép estét mindenkinek, remélem tudtam segíteni azoknak akik erről a dologról érdeklődnek.
Brigi 1962.

Dominik1994 # 2020.01.17. 23:25

Sziasztok!
komplexminősitésem 71% kaptam D kategória aki kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható. Egészségügyi állapot 29% A komplexminősités 2020.06.20 ig érvényes.

Kérdések:

  1. Ha lejár a minősítés akkor dolgozhatok tovább úgy hogy nincs új határozat ? Mert állítólag amíg nem jön meg addig nem dolgozhatok.
  2. Figyelembe véve mivel 1994.10.27 születtem azota van az égéség károsodásom rehabilitáció nem javasolt mondták többen. Így van esély a véglegesítésre ?
  3. Ha nem adnak új minősítést mivel úgy gondolják nem vagyok jogosultrá akkor is dolgozhatok a Burgerkingben figyelembevé hogy rehabos dolgozó vagyok papíron is vagy simán ki rúghatnak ?határozatlan idejű a szerződésem a cégnél.
  4. Be lehet e adni az új kérelmet hogy hamarabb kapjam meg a határozatot figyelembevéve hogy amunkám miatt kell 2020.06.20 jár le lehet e kérni most SOS megjegyezném lakáshitelek van. Az ügyintéző azt mondta hogy májusban adjambe de alkalmasságira májusba kell menni és kell a papír.
  5. Ha 2020.06.20 lejár a kompleszminősités akkor a rokkantsági járadék illetve az emeltszintü családi pótlék szónál megszűnik ?

Előre is köszönöm a válaszokat

Dominik

1962Misi # 2020.01.17. 10:26

Üdvözlök Mindenkit!
Kérdésem a következő. B2 kategóriájú 58 éves rokkant vagyok, ebben az évben kellene mennem felülvizsgálatra.Az előttem írtak szerint kell felülvizsgálatra mennem vagy automatikusan véglegesítenek? 1990-óta vagyok rokkant nyugdíjas volt hogy elsőfokon visszaminősítettek de meg felebeztem és a másodfokú bizottság ugyan azok a leletek alapján vissza adta a B2 kategóriát! ezt a kálváriát nem szeretném idén is átélni ezért kérdezem hogy van rá esélyem hogy többet nem piszkálnak?
Előre is kösznöm a válaszokat!

Hapciusz # 2020.01.12. 09:06

Csilla,

Semmit ne csinálj. Amíg kapod az ellátásodat, addig nyugi. Eszedbe ne jusson kervenyezni a felülvizsgálatot.

beteg62 # 2020.01.12. 08:16

Javaslom minden rokkant ellátott sorstársunknak , aki 10 éven belül van és várja mostanában soros felül vizsgálatát , hogy írja meg itt tapasztalatait majd . Köszi !

fox1965 # 2020.01.11. 15:58

Ezzel a 19, 38. §-al csak vihar keletkezett a biliben. Teljesen biztos vagyok benne, hogy a 10 éves változtatás nem fog érvényesülni.Aki betöltötte a 60.életévét,azt rokkant ellátottként békén hagyják. A többi meg rághatja a kefét. Ennyit a nagy felbolydulásról. Irány az utolsó félévben fokozottan gyűjteni az orvosi papírokat. Főleg súlyos pénzekért magán orvosoktól.

csilla517 # 2020.01.09. 20:30

Ez lesz a második felülvizsgálatom. Három éve már kb. egy hónappal előbb megkaptam a levelet, hogy mikor, hova kell menni. Ki kellett tölteni nyomtatványt de nem kellett előre elküldeni semmit.

beteg62 # 2020.01.09. 18:51

Biztos lehetsz benne ! Ha C2 vagy akkor kapod hamarosan a behívót vizsgálatra.Én is rokkant ellátott vagyok és eddig mindég küldtek vizsgálatra behívó levelet. Gondolom neked ez az első soros vizsgálatod ezek szerint. Fogsz kapni nyomtatványt , amit körzeti orvossal is ki kell töltetned és neked is. De ezt dokid el fogja magyarázni majd úgyis. Majd ezeket vissza kell küldened határidőre leltekkel együtt.
Ezután csak várnod kell majd és eldöntik, hogy behívnak , vagy csak papírjaid alapján fognak dönteni további besorolásodról .

csilla517 # 2020.01.09. 17:01

Rokkantsági ellátást kapok, C2 kategóriában vagyok. Akkor ezek szerint nem kell aggódnom?

beteg62 # 2020.01.09. 16:06

Ha rokkant ellátott vagy akkor legyél türelemmel , fognak hívni biztosan hamarosan. Ha rehab. ellátott vagy , akkor valóban neked kellett volna jelentkezned már

csilla517 # 2020.01.09. 15:48

Nekem most januárban esedékes a felülvizsgálat, de nem kaptam még levelet. Egy ismerősöm azt mondta nem is küldenek, nekem kell kezdeményezni. Nagyon megijedtem, mi lesz most, lehet hogy már kifutottam az időből? 66-os vagyok, tehát több mint 10 évem van az öregségi nyugdíjig. Tanácsot szeretnék kérni, mi tévő legyek?
Köszönöm szépen!

beteg62 # 2020.01.09. 08:05

Ha van olyan rokkant ellátott itt köztünk aki 10 éven belül van öregségi nyugdíjáig és mostanában kellene mennie soros felülvizsgálatra , kérem ossza meg tapasztalatait . Csak így látunk tisztán a 19& törvényt illetően . Köszönöm !

beteg62 # 2020.01.07. 11:10

De szerintem a többi pontnál azért maradt az 5 év mert csak így lehet érvényesíteniük a 19 & (1) b;d; és e; pontban leírtak szerinti felülvizsgálatokat . Vagyis az a rokkant ellátott aki 10 éven belül van öregségi nyugdíjtól , valóban nem fogják behívni már a soros felülvizsgálatra. Részükre tovább folyósítják eddigi ellátásukat.

Kivéve:

19&(1) b) az ellátott kérelmére,
d)72 olyan tényről vagy körülményről történő tudomásszerzés esetén, amely valószínűsíti, hogy a korábbi komplex minősítés során megállapított körülmény nem áll fent (rendkívüli felülvizsgálat),
e) célzott vizsgálatok elrendelése esetén.

Vagyis így senki nem lehet nyugodt abban , nem fogják-e mégis behívni és esetleg még vissza is minősíteni majd .
Nekem legalábbis ez jön le lényegében . De lehet nem jól értelmezem .

beteg62 # 2020.01.07. 10:32

Akkor ez egy eléggé ellentmondásos törvény változtatás számunkra. Tényleg nem egyértelmű , hogy mi várható a rokkant ellátottak esetében . 5 vagy 10 éven belülit fogják
alkalmazni esetünkben !? Nem egyértelműen jön le , legalábbis nekünk betegeknek .
De hát "a puding próbája az evés" . Vagyis az elkövetkező hónapokban majd gyakorlatban ki fog derülni .
Ezért jó lenne ha az érintettek jeleznék majd itt fórumon , hogy esetükben hogyan zajlik majd az elkövetkező időszakban soros vizsgálati eljárásuk .

BJúlia # 2020.01.07. 10:02

Sziasztok, BUÉK, kedves beteg62,
nem volt meglepi, mert a jogszabály tervezet már szerepelt hónapokkal ezelőtt a parlamenti előterjesztések között és megjárta a közigazgatást, valamint nem feltétlenül pozitív ez a jogszabály módosítás, mivel Mmtv.5.§ és 38/C§-ban maradt a "az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg."

Tehát az, hogy felülvizsgálatot nem kell elvégezni rokkantsági ellátott esetén, de ez nem jelenti azt, hogy nem nem minősítik vissza, így alacsonyabb ellátási összeget megállapítva.
Mert ezt úgy lehetne elkerülni, ha fenti jogszabályokat is harmonizálta volna a jog"alkotó", vagyis rokkantsági ellátást kell megállapítani annak, aki a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg. Helyett 10 évet nem haladja meg tartalomra módosították volna itt is.

Valamint biztos jogalkalmazást tett volna lehetővé, ha a 38/C§-t is módosították volna 10 évre, DE hagyták "felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg, a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés elvégzése nélkül az ellátás változatlan összegű, rokkantsági ellátásként történő továbbfolyósításáról dönt."

Szóval, ha a gyakorlat, a tapasztalat azt igazolja, hogy alkalmazhatja hivatal a jogszabályt úgy, hogy több jogorvoslati eljárásra ad lehetőséget, ha visszaminősít, mert korbetöltött végzést kellene rokiellátott esetén hozni, végleges rokiellátásról, addigi továbbfolyósításáról komplex minősítés elvégzése nélkül, ha a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam a NEM 5 évet nem haladja meg, hanem 10 évet nem haladja meg, ezt is módosította volna a kormány, akkor egyértelmű lehetne a jogalkalmazás. Azonban ezeket a módosításokat nem tette meg a 19.§ (1a)val egyidejűleg. Ezért lehetnek gondok a rokkantsági ellátottak újbóli felülvizsgálat elvégzése nélküli újbóli megállapítása, elbírálása során. Meglátjuk, mik lesznek a tapasztalok, amik nincsenek ma még, hiszen ÚJ jogszabály módosításról van szó, 2020.01.01-től hatályosról, amelynek alkalmazása csak ezután következik.

A tapasztalatom rehab szakértőként az, hogy sok jogellenes határozat született eddig is, az Mmtv (Alkotmánybíróság 2018.novemberi határozata szerint is) egy radikális elszegényedési folyamatot indított el, nem támogatja a valódi rehabilitációt, ám ellátatlan helyzeteket eredményezett és eredményez sajnos számos esetben a megváltozott munkaképességű emberek számára.
Julianna http://www.versenykepesseg.eu/

beteg62 # 2019.12.26. 08:40

Üdv mindenkinek ! és Boldog Karácsonyt !
Egy Karácsonyi kellemes meglepi , akit érintve van :
„ Az Mmtv. 19. § (1a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1a) Rokkantsági ellátásban részesülő személy esetén az (1) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálatot nem kell elvégezni, ha

  1. a felülvizsgálatra az ellátás megállapításáról szóló vagy a felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban, vagy
  2. a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában

az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam a 10 évet nem haladja meg. „

Ez tehát a 2019. évi CX. törvény 76. § (5) bekezdés pontos szövege. Ez egy pozitív változtatás (kb.10 éve is volt már ilyen).

Kerdezo12345 # 2019.12.24. 23:09

Üdv, az lenne a kérdésem hogy tudja e vki h 2020ban mikor lesz behívó az érintettek számára?
A választ köszönöm!

BJúlia # 2019.11.19. 08:05

jozsef80,
véletlenül töröltem emailját, bocsi, mert a weblapomon található elérhetőségeket használom, az itt lévőt nem, így itt a fórumon válaszolok:
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos hatósági ügyekben rehabilitációs hatóságként, továbbá rehabilitációs szakértői szervként és orvosszakértői szervként első fokon a kérelmező lakó- vagy tartózkodási helye szerint illetékes járási hivatal jár el. (327/2011.Korm.r.2.§/1/)

Azonban másképp is nyilatkozhat a komplex minősítés nyilatkozat adatlap végén, ez esetben más helyszínen is végezheti hatóság a felülvizsgálatot:
Hozzájárulok, hogy a személyes vizsgálatot a lakó, illetve tartózkodási helyem szerinti illetékes rehabilitációs hatóság székhelyétől, telephelyétől eltérő helyszínen, szomszédos megyében végezzék el (A megfelelő választ kérjük aláhúzni!):
Hozzájárulok Nem járulok hozzá

gelta,

mint ahogyan Ön is idézte, a rokkantsági ill. rehabilitációs ellátás összegét (többe között) megszünteti hatóság, ha
keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát,

Hangsúlyozom a törvény (Mmtv) szerint kereső tevékenyéség, és Flt.szerint keresőtevénység: kereső tevékenység: - az 1-6. pontban foglaltak figyelembevételével - minden olyan munkavégzés, amelyért díjazás jár, továbbá kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni azt a személyt is, aki külön törvény szerint egyéni vállalkozónak minősül, valamint aki gazdasági társaság tevékenységében személyes közreműködés vagy mellékszolgáltatás keretében történő munkavégzés útján vesz részt, illetve aki a társaság vezető tisztségviselője vagy a társasági szerződésben közreműködési/munkavégzési kötelezettsége/joga fel van tüntetve.

Fentiekből következően a lakás bérbeadásából szerzett jövedelem nem keresőtevékenységből származik, nem számít a keresetkorlátozás összegébe, mert "a lakás nem dolgozik", Szja bevallásban önálló tevékenység sorában kell feltüntetni, de más az adóbevallás és más fogalom a keresőtev. a MMK dolgozó keresetkorlátozása tekintetében.

beteg62,
a tapasztalatom szakértőként az, hogy mielőtt valaki mielőtt elérné ezt a korhatárt: az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg, nos ezelőtt behívják az esedékes felülvizsgálatra és csökkentik vagy megszüntetik ellátást. Sajnos. A kormányzati célnak megfelelően. (Mmtv 38/C § erre is ad lehetőséget)

Ha ilyen történik, kérem keressen meg, ha van esély, jogalapja a jogorvoslatnak, segítek, ha szeretné, okiratot is szerkesztek, azt a tényállás tisztázását követően általam elmondott alternatívák, infok alapján eldönti, mit szeretne, abban nyújtok támogató segítséget. Itt keressen, kérem, ezen az elérhetőségen szakmai honlapomon, megtisztelnek:
http://www.versenykepesseg.eu/

Sciptor és pubi67,
no comment, egyetértek.

Széchenyi üzenete: “Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek ülnek egy bölcs és becsületes nép nyakára, akkor a nép azokat a silány fickókat minél hamarabb a pokol fenekére küldi. De ha egy hitvány kormány huzamosan megmarad a helyén, akkor bizonyos, hogy a nemzetben van a hiba …”
„Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen.” ~ Széchenyi István

Készséggel válaszolok továbbra is (megtisztelnek) sorstársaimnak díjmentesen, mint eddig is minden ellátással, azok jogorvoslatával, foglalkozási rehabilitációval, felülvizsgálattal kapcsolatos kérdéseire, (szakterületem) szakmai honlapomon található elérhetőségeket naponta olvasom.

Szép hetet

jozsef80 # 2019.11.18. 08:35

Jó napot kívánok!
Érdeklődök,hogy van-e lehetőség rehabilitációs bizottság előtt megjelenni/kérni a lakóhely szerinti nem illetékes helyszínen,hanem szomszédos megyében lefolytatni az eljárást?
Köszönöm válaszát: Kis József

gelta # 2019.11.15. 19:11

Rokkant ellátás mellett kereső tevékenységet folytatok. A kereset korlátozás összegébe - egymást követő 3 hónapon keresztül a minimál bér 150% - bele számít a lakás bérbe adásából származó jövedelem?

scriptor # 2019.11.15. 06:07

pubi67 2019.11.14. 19:02

Azért felháborítónak tartom azon helyzetet , hogy a jelenleg érvénybe levő 2012 es fidesz törvénymódosítás,és jelen rokkant törvény jogellenes,mint azt a bíróság kimondta.( emberi jogokat sért). Március 31 ig kellett volna eleget tenni a kormánynak , törvényi kötelezettségének. Ezt elmulasztotta , tehát törvényt szegett. Hogy folyhat most is a lerokkantási komplex vizsgálat , az emberi jogokat sértő törvény alapján??? Mikor kötelezik őket ennek rendbetételére , illetve mikor szabják ki rájuk ennek elmulasztása miatt a büntetéseket??? Több százezer rokkant ról van szó , akinek csökkentették , vagy elvették a juttatását. Sajnos azóta ezek közül sokan meghaltak már.Eleve jogellenes az is hogy már nem nézik vissza a ledolgozott, leadózott , TB be befizetett évtizedeket , csak a lerokkantás elötti 1 ,azaz egy év átlagát veszik. Nekem így elloptak 35-év bejelentett munkaviszonyt...

Ez a több százezer felháborodott vajon kire szavazott? Ha a 2012-es törvénymódosítást bevezetőkre, akkor meg mire ez a nagy háborgás? Ki milyen virágot szakít, olyat szagol. Különben is mint az köztudott a magyar reformok -beleértve a rokkantsági nyugdíj reformját is- működnek.