Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


monalisa1 # 2008.05.03. 18:20

Ha a pert megínditani záros a határidő, azt mindenképpen kezdeményezd időben, mivelhogy egyrészt az első tárgyalás időpontja az még odébb van..., másrészt közben a javasolt orvosi szakvéleményeket kényelmesen be tudod szerezni, és majd a tárgyaláson a bíróságnak átadni.

ewus # 2008.05.04. 20:23

Sajnos a másodfokú felülvizsgálat sem járt sikerrel.
Azt szeretném megkérdezni, ha bírósághoz fordulok ismét, kérhetem-e, hogy az előzőekben megitélt végleges 50%-ot itéljék meg nekem. Előre is köszönöm a választ.
Elég sürgős lenne, mert kicsúszok a határidőből.

ewus # 2008.05.04. 20:25

Sajnos a másodfokú felülvizsgálat sem járt sikerrel. Azt szeretném megkérdezni, ha bírósághoz fordulok ismét, kérhetem-e, hogy az előzőekben a bíróság által megitélt végleges 50%-ot itéljék meg nekem. Előre is köszönöm a választ. Elég sürgős lenne, mert kicsúszok a határidőből.

monalisa1 # 2008.05.04. 20:46

A szóba jött kényszerű ujabb műtét okán - és főleg annak ereményétől függően -, lehet, hogy az előzőekben megállapított 50% ismét kevés már. Tehát a "végleges" állapot az okozati összefüggésű esetleges további egészségromlás miatt tán mégsem végleges...

ewus # 2008.05.04. 23:09

Ezt értem, és szerintem az állapotom rosszabb most, mint amikor a végleges 50%-ot megitélték. Most viszont nekem már elég lenne az a végleges 50% is. Valahogy nagyon elegem van ebből az egészből. Az ujabb műtét sem kecsegtet bíztatólag, de a TB az elözö műtétet úgy tünteti fel, mintha jsvítottak volna az állapotomon, független attóé. hogy helyébe más lépett. Csak akkor miért van szükségem egy újabbra??
Azt nem tudom, hogy a bíróság kimondhatja-e az akkori itéletet, ha én azt kérem, vagy az elvesztette az érvényességét?

filt # 2008.05.05. 09:26

Köszönöm a segítségeket. Van még három hetem az intéznivalókra.

kutyi # 2008.05.09. 12:19

Én azt szeretném kérdezni, hogyha vkit rokkantosítanak és kap rokk.nyugdíjat, jár-e mellette az özvegyi nyugdíj, ha a házastárs is rokk.nyugdíjas volt?
Ha vki rokk.nyugdíjat kap és betölti a korhatárt, öregségi ny-ra jogosult lesz-e?

gittus # 2008.05.09. 12:48
  1. igen
  2. nem
kutyi # 2008.05.09. 12:54

Köszi!

És ebben az esetben is érvényes az, hogy a 62. életévtől jár az özvegyi nyugdíj, ha a házastárs halála utáni 10 évben töltik be?

gittus # 2008.05.09. 13:22

nem.
Ha a túlélő rokkant akkor folyamatosan jár.
Konkrétabban talán pontosabb választ tudnék adni.

kutyi # 2008.05.09. 13:34

Egy ismerősöm 1953. okt. 2-án született. A múlt hónapban műtötték, az állapota nem javult. A férje 91-97-ig rokk. nyugdíjban részesült a haláláig. A hölgy ismerősömet érdekelné, hogyha sikerülne leszázalékoltatnia magát, kaphatja-e az özvegyi nyugdíjat?

gittus # 2008.05.09. 14:12

És a hölgy kapott e özvegyi nyd.-t és meddig?

Anita1000 # 2008.08.21. 14:01

Én 2002 óta 50%-os vagyok. Azóta 2 betegségem súlyosbodott, továbbá kétoldali agyi főverőéri aneorizmát diagnosztizáltak nálam. Beadtam a kérelmet rokkantnyugdíjazásra, amit I. és II. fokon is elutasítottak. Az ORSZSZI szakvélemény átböngészve meglepődve láttam, hogy a szakértő egy esetben önkényesen a szakorvosi leletnél enyhébb betegséget írt be a diagnózisba, két másik, szintén szakorvosi lelettel alátámasztott betegséget pedig egészen egyszerűen kihagyott a felsorolásból. Meg tudja nekem valaki mondani, hogy volt-e ehhez joga?

gyertya # 2008.08.21. 17:28

Kedves Anita1000!
Az ilyen jellegű "hibák" jelzésére találták ki jogorvoslati lehetőségként a bíróságot. Keresetet kell előterjeszteni, társadalombiztosítási ügy, ezért költségmentes. Érdemes meglépni, veszítenivaló nincs.
Üdv: Gy

Rolly777 # 2008.12.05. 08:33

Tisztelt ügyvédnő, úr!

Egy műtét után 2008.03.01 napjától az Országos Rehabilitációs és Szakértői Intézet 50%-os egészségkárosodást állapított meg, ideiglenesen (felülvizsgálat 2010.10. hónapban)
Rokkantsági nyugdíj nem jár (36 éves vagyok és nem volt tíz éves munkaviszonyom, illetve korkedvezményre jogosító 8 év)
Műtét előtt két évig nem volt munkám.
Kérdésem: Rehabilitációs járadékra, illetve egyéb juttatásra jogosult vagyok-e?

Köszönettel

Roland

aperten # 2009.01.16. 19:31

Kedves Anita1000!

Egyre több ilyen rémtörténetet hallok, és ez azzal van összefüggésben, hogy a nyugdíjpénztárt részben privatizálták. A befizetések egy nagy részét elirányították magánnyugdíjpénztárakba, ahol trükkös módszerekkel fogják a pént lenyúlni. A kifizetéseket, teljes egészében meghagyták az állami nyugdíjpénztárnak, az meg a kassza ürülésével arányosan egyre brutálisabb módszerekkel rekeszti a jogosultakat. Ebben az ORSZI (lánykori neve OOSZI) gazember orvosbűnözői kulcsszerepet játszanak.
Egy példa:
http://www.ddrnyi.hu/…ontraHUN.pdf

Azt javaslom, SÜRGŐSEN JELENTSD FEL ŐKET OKIRATHAMISÍTÁS, ÉS HIVATALI VISSZAÉLÉS MIATT.


# aperten

kati.n # 2009.01.18. 20:07

T. Jogi Fórum!
Kérem szíves jogi tanácsukat.
2007.11.27-én adtam be rokkantosítási kérelmemet. Az I. majd a II. foku bizottság is 50 %-ot adott. Bírósághoz fordultam. 2008.06.11-én az igazságügyi orvosszakértő 50-79 % közti egészségkárosodát állapított meg. Felülvizsgálat 2 év múlva. A bíróság nem tudott igazságügyi szakértőt kirendelni, mert akkor olyan még nem volt Győrben. Az ítélet (2008. szept.) rögzítette az igazságügyi szakértő véleményét és azt, hogy ezzel adjak be új igényt a Nyugdíjigazgatóságnál. Meg is tettem. A rehabilitálhatáságomról kellett volna dönteni, de ezek újra elküldtek I. fokra. 40 %-ot állapítottak meg, pedig kezelőorvosom szakvéleménye szerint állapotom sajnos romlott. Megfellebbeztem. Újra 40%. Az ORSZI-nek nem kell figyelembe venni az igazságügyi szakértő vélemyényét, amelyet a bíróság ítélete is tartalmazott? Miért folytattak le dupla eljárást? Miért nem a rehabilitálhatóságomról döntöttek? A 168/1997 (X.6) Korm. rend. 72A %-át a Nyugdíjintézetnek nem kellene figyelembevenni? Állítólag több száz ilyen győri és Győr környéki beteg van.

monalisa1 # 2009.01.18. 20:26

"A bíróság nem tudott igazságügyi szakértőt kirendelni, mert akkor olyan még nem volt Győrben."

Győrben évtizedek óta van Igazságügyi Orvosszakértői Intézet - a Pálfy utcában.

monalisa1 # 2009.01.18. 20:32

Amúgy az esetleges rehabilitálhatóságával mit akar elérni: munkahelyet és több fizetést mint a rokkantnyugdíj? MOST amikor 100% ép-egészséges emberek százainak- ezreinek szűnik meg a munkahelye...

Rokkantnyugdíjasként lehet dolgozni, napi 7 órában és a minimálbér összegéig - így többet kereshetne - szerintem - mint egy rehabilitált rokkant.

Tessék munkát keresni, találni, oszt megvan.
(Elnézést ha sarkosan fogalmaztam volna.)

monalisa1 # 2009.01.18. 20:51

Az hogy valakiről megállapítják: rehabilitálható rokkant, az egy dolog. A másik az, hogy NINCS munkahely egészségeseknek SEM. Sajnálatosan.

kati.n # 2009.01.19. 11:30

Kedves Monalisa1!
Az eredeti szöveget szeretném kijavítani. ...rehabilitációs igazságügyi szakértőt nem tudott a Bíróság kirendelni, így a rehabilitálhatóság kérdésében nem tudott dönteni.Én rokkantsági nyugdíjat igényeltem, de ehhez a rehabilitálhatóságot is el kell bírálni.

És ha már a témánál vagyunk. Mi betegek, nem jókedvünkben igényeljük a rokkantsági nyugdíjat.
A Nyugdíjkasszának kevés a pénze. Erre nem a törvénytelen ügyintézés a megoldás. A jogszabályváltozás miatt több száz beteg esetében dupla közigazgatási eljárást folytattak le, dupla orvosszakértéssel, stb. Az ilyen és ehhez hasonló felesleges kiadásoktól kellene többek között megszabadulni.

monalisa1 # 2009.01.19. 19:23

Az egy megyére becsült több száz beteget tessék beszorozni a 19 megyével valamint a Budapest főváros több ezer/tízezer felülvizsgált beteglétszámmal - szép egy szám és szép egy felülvizsgálati költség jöhet ki. (Bár ha nagyrészt elutasító eredmény születik, vagyis se rokkantsági nyugdíj se rehabilitációs járadék - a "megtakarítási" költség megtérül nekik...)

demjengi # 2009.01.22. 12:21

Tisztelt Jógi Fórum!
Az orvosszakértői bizottság által megkaptam az értesítést, hogy egésszégkárosodásom mértéke 54%, rehabilitálható. Legközelebbi orvosi ellenőrzés 2011 december.
Életkorom által (56 leszek) kérhetem a rehabilitációs járadék helyett a rokkantnyugdíjat is. Nem tudom, mi az előnye, hátránya a kétféle megoldásnak, ami szükséges lenne a döntéshez.
Kérem nagyvonalban írják le, hogy mi a különbség.

  • Anyagiakban például melyik a kedvezőbb?
  • A fent leírt legközelebbi felülvizsgálat megváltozik-e a rokkantnyugdíjnál?
  • A munkaügyi központ kényszeríthet-e akármilyen állás elfogadására rehab. esetén?

Olyat is hallottam, hogy a rehab, esetén el kell fogadja, akár egy takarítónői állást is hiába van felsőfoku végzettségem. Igaz ez?

  • Jelenleg táppénzen vagyok, május 28.-ig lehetek betegállományban. Azt mondták addig szüneteltetik a kérelmemet, elötte adjam be újra, az orvosbizottsági felülvizsgálatot nem kell megismételni. Ez igaz?
  • A munkahelyemmel kell-e most közölnöm, hogy ha lejár a táppénzem járadákra megyek? Félek, hogy rögtön kirugnak.

Előre is köszönöm a segítséget.
Tisztelettel
demjengi

agyas60 # 2009.03.20. 11:33

Tisztelt Fórum!
Feleségem ez év januárjától egy súlyos betegség miatt deréktól lefelé lebénult, állandó ápolásra szorul. Jelenleg kórházi kezelés alatt áll. Orvosai szerint állapota már nem fog változni, csak romlani. Jelenleg mukaviszonyban áll és táppénzen van. Kérdésem: Mi módon lehet elindítani a rokkant nyugdíjazását, a szükséges munkaviszonnyal randelkezik, és én hogy járhatok el az ügyében?
Köszönöm válaszaikat.

gittus # 2009.03.20. 12:03

A lakhely szerinti regionális nyugdíjbiztosítási Igazgatóságnál rehabilitációs ellátás iránti kérelmet kell előterjeszteni. Ez a szükséges nyomtatvány kitöltésével kezdeményezhető. Az igénybejelentő nyomtatvány a már említett nyugdíjbiztosítási igazgatóságtól vagy az onyf.hu-ról szerezhető be.
A felesége aláírása szükséges.(!) Jelezheti már most hogy helyszíni orvosi vizsgálatot kér a körülményekre tekintettel.

üdv

gittus