Munkavállaló védelme


drbjozsef # 2023.06.08. 10:02

Ez ellen tenni sajnos nem tudsz semmit. Erre a döntésre nincs befolyásod.

Tanú007 # 2023.06.08. 09:51

A rendes munkavégzés adott szerencsére, a munkámmal elégedettek. Egyszerűen csak féltem az egzisztenciámat. :)
Bízom benne, hogy nem történik ilyen lépés a munkahelyem részéről.

Nagyon szépen köszönöm a választ!

drbjozsef # 2023.06.08. 09:36

Tanú007,

Azt gondolom, nem lesz itt, aki elég alaposan ismeri az EÜ szolgálati jogviszonyról szóló törvényt, de ahogy én nézem, a megszüntetésre az Mt.-ben szereplő szabályokon kívül plusz lehetőségeket hoz be, de azokat felül nem írja.

A fő kérdésem az lenne, hogy jelen esetben amikor elvégzik az adott képzéseket és megtörténik az átsorolásuk, akkor a munkáltató megszüntetheti-e az én munkaviszonyomat költségcsökkentésre hivatkozva?
Szerintem vonatkozna a felmentésedre az Mt. 66.§(1) és (2).
Vagyis, mint a munkáltató működésével összefüggő ok, igen, felmenthetnek.

Ha igen, és más indok nem áll az elbocsátásom mellett, akkor jár-e nekem bármilyen védelem ebből a szempontból?
Védelem nem jár, miért járna, jár az EÜsztv. 13.§ szerinti végkielégítés, ahogy bárki másnak. A védelem az, hogy ha az indoklás nem valós, megtámadhatod. (Pl. rögtön utána, helyetted, neveznek ki mást a beosztásodba)

Esetleg van bármilyen egyéb lehetőség, amivel ilyen helyzetben bebiztosíthatnám a munkaviszonyomat?
Szerintem nincs. A megfelelő, rendes munkavégzésen kívül.

Tanú007 # 2023.06.08. 08:58

(Elnézést, előbb rosszul fogalmaztam, természetesen oktatási szerződés alatt tanulmányi szerződést értek.)

Tanú007 # 2023.06.08. 08:55

Tisztelt Fórumozók!

Olyan munkahelyen dolgozom, ahol más (velem azonos beosztásban lévő) munkavállalókkal szemben végzettségem szerint nekem nagyobb fizetés jár, más besorolásba tartozom. (Egészségügy)
Ezt az utóbbi időben sokat megtudták, hogy bizonyos végzettség birtokában ők is más fizetési kategóriába kerülnének és a munkahelyen oktatási szerződést kötve elkezdték elvégezni a szükséges képzéseket. Ezeket egyértelműen jóváhagyta a munkahely.

Sajnos a szerződésekre nincs rálátásom, azonban általános információim vannak az ilyen szerződésekkel kapcsolatban, miszerint a munkáltató rögzíti, hogy a munkavállaló bizonyos ideig nem mondhat fel, illetve azt is rögzítheti, hogy a munkáltató képzettségének megfelelő kategóriába sorolja a munkavállalót.

A fő kérdésem az lenne, hogy jelen esetben amikor elvégzik az adott képzéseket és megtörténik az átsorolásuk, akkor a munkáltató megszüntetheti-e az én munkaviszonyomat költségcsökkentésre hivatkozva?
Ha igen, és más indok nem áll az elbocsátásom mellett, akkor jár-e nekem bármilyen védelem ebből a szempontból?
Esetleg van bármilyen egyéb lehetőség, amivel ilyen helyzetben bebiztosíthatnám a munkaviszonyomat?

Segítségüket előre is köszönöm!
Tímea