Fizetés nélküli szabadság


Majordomus # 2023.07.29. 19:27

Hm.
A kormányhivatal javasol fizetés nélküli szabadságot?

szabbodza # 2023.07.29. 15:20

Igen-igen, én is így gondolom. Még nem oldódott meg, de a KH felajánlotta, hogy beszél a munkáltatómmal.
Köszönöm szépen a választ drbjozsef!

drbjozsef # 2023.07.24. 17:45

Ha ők kérik, biztos tudják, mit akarnak.
Ezt esetleg jelezheted a munkáltatódnak is, hátha a Kormányhivatal "kérése" (?) nyom a latban valamennyit.

szabbodza # 2023.07.24. 14:14

Én nem tudom, azért is kérdezem, de köszönöm szépen az útbaigazítást. Akkor ezt még körüljárom. Vagy egyeztetek a Kormányhivatallal, végül is ők kérik, hogy engedélyeztessek 1 nap fizetés nélküli szabadságot.

drbjozsef # 2023.07.24. 12:51

Értem, valami trükk.
Azért érdemes körüljárni, mert a keresőtevékenységet gyakran széles értelemben értik bizonyos feltételek vizsgálatakor, és gyakran a munkaviszonyban állás is annak számít.
Vagy, a szabályok elég nyilvánvaló kijátszása is lehet, ha csak 1 nap, mondjuk a valaminek az igénylésének napján nincs keresőtevékenység.
De te tudod.

szabbodza # 2023.07.24. 12:14

Értem, köszönöm szépen a választ. Tehát tulajdonképpen engedélyezheti is az 1 nap fizetés nélküli szabit a munkáltató. A rendes szabadság azért nem jó, mert azzal nem lehet elérni azt az állapotot, mely szerint nem folytat keresőtevékenységet a dolgozó.

drbjozsef # 2023.07.24. 11:45

szabbodza,

Nem ismerem eléggé a Kttv.-t, de összehasonlítva az Mt. 127.§-133.§-t a Kttv. 110.§-114.§-ával, nem látok jelentős eltérést.
Az Mt hatálya alatti dolgozó bármikor kérhet fizetés nélküli szabadságot, de arra csak a fenti paragrafusokban felsorolt esetekben kötelező kiadnia a munkáltatónak (gyermekgondozás, ápolás, katonai szolgálat). Minden más esetben szabadon dönthet, közös megegyezéssel el lehet térni ettől, bármilyen indokkal lehet kérni, és ha akarja, a munkáltató meg is adhatja.
Én azt gondolom, hogy ez analóg a közszolgáknál is.

De hogy 1 napra? Ez nem szokásos, nem fognak szeretni, és 99,99% hogy elhajtanak, hogy vegyél ki egy nap szabit.
Ha 4 hónapra elutazol, vagy több hónpaig tanulsz, de fontos vagy a munkáltatónak, akkor esetleg megadja. Esetleg.

szabbodza # 2023.07.24. 10:20

Ahh, értem... ezt benéztem. De akkor 1 nap fizetés nélküli szabadságot nem is tud kérni a köztisztviselő sehogyan sem?

drbjozsef # 2023.07.24. 10:10

szabbodza,

Az alapján biztosan nem. Ez nem kérelem, ez a 100.§ a szabadság számítás alapja. Ezekre JÁR a szabadság - olyan érelemben, hogy "ezek alapján számolódik". Ez nem valami külön lehetőség.

szabbodza # 2023.07.24. 09:29

Kedves Tagok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Köztisztviselő a Kttv. 100. § (2) bekezdés i) pontja alapján kérelmezhet 1 nap fizetés nélküli szabadságot? (Éves rendes szabadság még rendelkezésre áll, de megváltozott munkaképességű személy, rehabilitációs ellátásra jogosult, amennyiben keresőtevékenységét legalább 1 napra megszakítja - és minden más feltételnek megfelel.)
Köszönöm szépen a válaszokat!