Munkajogi kérdések.


ObudaFan # 2015.01.26. 06:01

Kereshetsz egy másik ügyvédet, vagy személyesen is eljárhatsz. Vele meg számolj el, ha több megbízási díjat fizettél ki, mint ami munkát elvégzett.

chriswb # 2015.01.25. 19:04

T.Fórumozók!
Törölték a megbízott ügyvédemet a napokban az ügyvédi kamarából.
Most mi lesz az ügyemmel?
Igazolványa se lesz.
Miért törölnek egy ügyvédet igazgatási úton?
Zugban dolgozik?
Üdv.Chris

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.25. 13:25

(Csak éppen a munkáltató szempontjából teljesen ésszerűtlen.)

ObudaFan # 2015.01.25. 12:39

Nem tiltott.

Leevi # 2015.01.23. 11:34

Sziasztok!

Szerintetek meg lehet-e a munkaszerződésben állapodni abban, hogy az mt-től eltérően a végkielégítés a munkavállalót bármely módon történő megszűnése vagy megszüntetése esetén megilleti.
Nekem úgy tűnik, hogy nem tiltott ez az eltérés.

wormsy # 2015.01.23. 10:28

Hello,

Tud esetleg valaki az említett ügyben érdemben segíteni?

Köszönöm,
Csaba

wormsy # 2015.01.22. 15:26

Mire gondol a "Pardon"-al?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.22. 11:33

Pardon?

wormsy # 2015.01.22. 08:41

Kedves Mindenki!

Szeretnék segítséget kérni egy túlórával kapcsolatos kérdésben.
A következő történt: a munkaidőm minden nap 8 óra, 9:00-17:30-ig. Dolgoztam Hétfőn rendesen 9:00-17:30-ig, majd hazamentem a munkaidő végén. Ezt követően éjszaka kellett dolgoznom, 22:00-05:00-ig. 05:00-kor végeztem és haza mentem. Ezen a napon már nem is mentem be dolgozni, de a cég erre a napra is kifizeti a 8 órára járó munkabéremet.
A munkáltató azt állítja, hogy mivel nem dolgoztam másnap, de kifizetik ezt le kell vonni a túlórából.
Attól tekintsünk el, hogy egy nap maximum 12 órát dolgozhatok csak (4 óra plusz).

Én úgy gondolom, hogy jár a teljes 7 óra túlóra, mivel másnap csak a 11 órás pihenőidőt töltöm le.

Kérlek Titeket, hogy segítsetek a kérdésben, mert nem tudom mi a helyes elszámolás?

Köszönettel,
Csabi

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.20. 20:12

Persze.

Ksatya # 2015.01.20. 19:10

Üdv!
Kérdésem, hogy munkaviszony jogellenes megszüntetése miatti kártérítésre vonatkozó igény Mt. 82. § (4) bek. jogcímen előterjesztése mellett lehet-e kérni az elmaradt szabadság pénzbeli megváltását is?
ksatya

angyal09 # 2015.01.20. 13:22

Tisztelt Szakértő!

Én egy Albán pékségben dolgoztam.8órában voltunk bejelentve,és heti fizetésben egyeztünk meg,havi '100000ft-ban.A "fönök"egy 23éves lány és az Ő 17éves öccse.A lány nevén nyitották a boltot.Az apjuk alkoholista.A lány december elején hazament Koszovóba és onnantról kezdve a mai napig nem láttuk.
A heti fizetések egyre inkább elmaradtak....avval az indokkal,h nincs pénz....majd pár nap múlva.
Nekem tartoznak tartoznak 35000ft-al plussz a műszakpótlék 10910ft és a szabadság 2napra ez összesen még plussz 23000ft.
A kolleganőimnek szintén.A bérleti dijjal tartoznak 1300000ft-al a péknek 300000ft.

Az apa hazament Koszovóba,hogy pénzt vegyen fel,de mindenkinek tartozik igy nem kapott.

Én egyedül nevelem a gyerekeim...a kolleganőm is.
A havi 100000ft amugy sem sok,de ha még megsem kapjuk..:(

A kérdésem az volna,hogy mit lehet tenni ilyen esetben.Hova és kihez fordulhatunk segitségért,hogy a pénzünk megkapjuk?

Nagyon szépen köszönöm a választ előre is...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 09:01

Nem.

undertaker # 2015.01.09. 23:43

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha eddig a munkáltatóm egyoldalúan írásos tájékoztatással emelt fizetést, de munkaszerződés módosítás nélkül, akkor ezeket az emeléseket egyoldalúan visszavonhatja-e?

Gabika79 # 2015.01.08. 18:03

Tisztelt Szakértő!
Az állásfoglalását kérném az alábbi esetemben.
2014. december 30-al (felmondtam) megszűnt a jogviszonyom (4 év után), munkáltatóm azonban "meg"kért, hogy míg a munkakörömet nem tudják pótolni, 2015. január 12-től heti 20 órában ( napi 4 órában) maradjak még a cégnél határozott munkaszerződéssel napi 4 órában.
E-mailben tájékoztattak, minap, hogy nem fogom kapni ezek után a béren kívüli juttatást, (Erzsébet utalványt) amit eddig 8 órában 6.000.-ft-ot kaptam, hozzáteszem, rajtam kívül a többi munkavállaló kapja továbbra is, valamint megvonják a munkába járási költségtérítésemet is.

Ha jól tudom, a 1992. évi 22 törvény 142/A §- alapján az egyenlő bánásmód követelményét kell megtartani.
Tehát nem tehetnek kivételt, hogy valamelyik munkavállaló kap étkezési utalványt, valamely pedig nem!! Természetesen, ha a felére lecsökkentenék és a 4 órás munkaviszonyomra a fele illetne meg, (3.000,-Ft)ezt elfogadom. Nem erről a 3.000.-ft-ról van szó, hanem maga az elvről.
Kérik, hogy maradjak, sőt azt mondták, hogy a számomra a legjobb és legkedvezőbb munkaszerződést fogják alkalmazni, hát nem így látom...
A munkába járási költségtérítést kötelező adni, ha jól tudom. Halásztelek a lakhelyem és Szigetszentmiklóson van a munkavégzés helye.
Eddig 4 éven keresztül kaptam a km/9 Ft-ot, mert a napi munkába járásom időigényes lett volna tömegközlekedési eszközzel.
Tehát a kérdésem, hogy megteheti-e a munkáltató, hogy engem nem illet meg a béren kívüli juttatás és a költség térítés, a többi kollegámat (munkavállalót) pedig igen.
Nagyon köszönöm válaszukat!
Gabika79

Otyo # 2015.01.08. 15:08

Tisztelt Hozzáértő!
Dec 17.-én megkaptam a munkáltató részéről a felmondásomat, én úgy tudom, hogy akkor 5 munkanapon belül ki kell kizetni a bér és egyéb juttatásokat, bár a felmondáson 3 nap szerepelt. De a mai napig nem rendezték a béremet!
Köszönöm a válaszokat!

zoller76 # 2015.01.06. 18:14

Tisztelt Hozzáértő!

Középiskolai tanár vagyok, ezen felül kollégiumban is vállaltam éjszakai felügyeletet. A kollégium 2 épületből áll, lány és fiú. Az iskola azon spórol, hogy vasárnap csak 21 órától alkalmaz 2 nevelőtanárt és 1 nőit és egy férfit. Én minden második vasárnap felügyelek. Jeleztem a vezetőségnek, hogy én is szeretnék 16 órától lenni-anyagilag nem mindegy-, s a kolléganő jöjjön 21 órára. Erre azt a választ kaptam, hogy férfi létemre nem lehetek egyedül a női részlegben.
Én kerestem jogtárban, nem láttam semmi ilyen kikötést, ami tiltaná ezt.
Várom mielőbbi válaszukat!
Tisztelettel: Horváth Zoltán

Barack22 # 2015.01.06. 17:24

Tisztelt Hozzáértő!

Olyan kérdésem lenne,hogy közfoglalkoztatott-(közmunka)- munka körben dolgozom és 2013.-ban a cég el küldött két kolléganőmet és engem olyan tanfolyamra, ami a munkánkhoz kapcsolódik. Azt mondták nekünk,hogy ha elvégezzük ezt a tanfolyamot,már lesz szakirányú végzettségünk,magasabb lesz a bérezésünk is. Sikeres vizsga után -közben kiderült ,hogy rész szakképesítés lett ez az OKJ-s tanfolyam-, a bizonyítványokat kérték a cégnél,le fénymásolták és azt mondták,felejtsük el a magasabb bért,mert ez csak rész szakképesítést adott. A szerződés mellé csatolt munkaköri leírásba,a szakirányú képzettsége részt,minden szerződés kötéskor ki húzzák! Ilyen esetben mi a teendő? Lehetséges e az,hogy a rész szakképesítésre nem adhatják meg a magasabb bért? Miért nem írják le a munkaköri leírásban,hogy van a foglalkozáshoz végzettségünk? Kijelentheti e a cégnél irodán dolgozó személy a közmunkásnak,hogy idézem: "... vegyük tudomásul,hogy a közmunkásnak semmi nem jár!"
A választ előre is köszönöm!

zso53 # 2015.01.05. 15:16

Tisztelt Hozzáértő!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy tájékoztatást kérjek ismerősöm problémájáról.
Született 1958-ban és jelenleg közalkalmazott.Erre az évre megállapítottak 25 nap szabadságot. Szerinte ez kevés, de nem tájékozott abban, hogy esetleg a közalkalmazottakra más vonatkozik-e? Úgy gondolta, hogy 20 alapszabadság és az évei után pedig még 10 nap jár. Mivel már elmúlt 45 éves.
Köszönettel: Zsó

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:54

Nem munkanap az, hanem naptári, nem 3, hanem 5, és ha elmulasztják, az késedelem, de a megszüntetést nem teszi jogellenessé.

Otyo # 2015.01.05. 13:24

Oké, köszi!
Még egy kérdés benne van hogy 3 munkanap alatt rendezik a bért és a papirokat, ma van a 8 munkanap azóta? Ezzek lehet valamit kezedeni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:13

Ha azt akarod kérdezni, pereljen-e erre hivatkozva a jogviszony megszüntetés jogellenessége miatt a munkavállaló, akkor én nem biztatnám.

Otyo # 2015.01.05. 13:09

De érvényes anélkül is, hogy nincsen rajta pecsét?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:06

Ha a munkavállaló nélkülözhetetlennek tartja azt a pecsétet, kérjen egyet. Nem hiszem, hogy a munkáltató megtagadná tőle.

Otyo # 2015.01.05. 12:51

Tisztelt Hozzáértők!
A munkáltatói rendes felmondás érvényes attól, hogy a munkavállaló példánya nincsen lepecsételve a cég bélyegzőjével, de aláirta állitólag az ügyvezető.
Köszönöm a választ.
Tisztelettel: Otyoci