Munkajogi kérdések.


kutika # 2015.02.05. 12:34

Az áthelyezésről szóló Megállapodásban lehet-e a bért rögzíteni (elvenni)????

veszti52 # 2015.02.05. 09:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjem 1952 10 honapba született més ezév áprilisba telik le a 62év+183 nap
kérdésem az h nyugdijba vonulás elött csak a közalkalmazottaknak jár felmentési idövagy a fizikai dolgozoknak is
a férjem 1971 ota dolgozik annál a vállalatnál ahonnan nyugdijaba megy
Üdv: veszti52

ObudaFan # 2015.02.05. 09:31

Ha simán nem jársz be dolgozni, az is a munkaviszony jogellenes megszüntetésének minősül, és iselned kell ennek a következményeit. HA meg elmész táppénzre, úgy, hogy nem vagy keresőképtelen, az egyrészt költségvetési csalás, másrészt akkor a másik helyen vajon hogyan fogsz dolgozni?

hubayzoltan # 2015.02.04. 16:22

@Obudafan: és ha csak simán nem járok be dolgozni a felmondási idő alatt vagy elmegyek táppénzre?

ObudaFan # 2015.02.04. 16:04

hubayzoltan

Valószínűleg nem tudod kikerülni, hacsak azonnali hatályú felmondásra nem ad okot a munkáltató, de ilyen okot nem írtál.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 15:45

Közös megegyezést akkor érdemes elfogadni, ha jobbak a feltételei, mint a munkáltatói felmondásnak (felmentésnek).
A felmondási (felmentési) időnek abban a felében, amikor a munkavállalónak munkavégzési kötelezettsége van, ki lehet adni a szabadságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 15:45

Közös megegyezést akkor érdemes elfogadni, ha jobbak a feltételei, mint a munkáltatói felmondásnak (felmentésnek).
A felmondási (felmentési) időnek abban a felében, amikor a munkavállalónak munkavégzési kötelezettsége van, ki lehet adni a szabadságot.

R.Ani # 2015.02.04. 13:54

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
44 éves vagyok, 8 éve közalkalmazottként dolgozom egy óvodában, mint dajka. Sajnos létszámleépítés várható, gyereklétszám csökkenés miatt. 2015. Szeptembertől nem tudják a béremet finanszírozni. Próbálják a közös megegyezést erőltetni és valamilyen "jutalmazási" pénzről tettek említést, de én szeretnék végkielégítést kapni. Még ha csak 3 hónapról van is szó. Jobb nekem, ha ők mondanak fel? A másik kérdésem, hogy a felmentési idő alatt kiadhatják a szabadságomat? Még nem vettem igénybe egy napot sem, de furcsa hogy még ezen is spórolni akarnak, nem tudom jogszerű-e.

Köszönöm válaszát!

hubayzoltan # 2015.02.04. 13:22

Jó napot kívánok!

Abban szeretnék segítséget kérni hogy a jelenlegi munkahelyemen szeretnék felmondani mert találtam jobb lehetőséget de a jelenlegi munkáltatóm ragaszkodik a felmondási idő letöltéséhez viszont az új munkahelyemen azonnal kellene kezdeni!Ha letöltöm a felmondási időt azzal elesek a jobb munkalehetőségtől!A kérdésem hogy ki lehet-e valamilyen módon kerülni a felmondási időt,esetleg mehetek-e felmondási idő alatt táppénzre vagy mivel érhetném el az azonnali felmondást?Közös megegyezés kizárva mert azzal próbálkoztam először hogy hátha szépen is meg tudunk egymástól válni!Részletes választ szeretnék kapni mert szinte teljesen tudatlan vagyok ilyen kérdésekben!Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 12:32

Nyilván köteles a férjnek is biztosítani a távolmaradást, de csak olyankor, amikor a jelenléte orvosbiológiailag indokolt. (Konkrétan, amikor a spermát adja. Ha idegen spermával történik a megtermékenyítés, akkor a férjnek tényleg nem jár a szabadnap.)

VeDi # 2015.02.04. 11:41

Üdvözlöm!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a munkaadó köteles-e a férjnek is igazolt, fizetetlen távollétet biztosítan reprodukciós eljárás során, vagy csak a feleségnek?

Férjemmel ugyanazon a munkahelyen dolgozunk. Nekem a cég biztosítja a távolmaradást a reprodukcióhoz szükséges vizsgálatok, eljárások idejére. Viszont egyértelműen azt mondták, hogy férjemre ez nem vonatkozik.
Számomra ez felfoghatatlan. Egyrészt -ha jól emlékszem- a törvény nem tér ki arra, hogy ez csak a nőkre vonatkozik, illetve a fent említett eljáráshoz a férfire is szükség van....

Válaszát előre is köszönöm!

Ancsi27 # 2015.02.02. 14:35

19 éve dolgozom egy jelenleg egyházi fenntartású intézménynél személyi asszisztens munkakörben. Az intézményvezető pár hónapja - konkrét indokolás nélkül -szóban közölte velem, hogy közös megegyezéssel váljunk meg egymástól. Pár nap gondolkodási időt kértem, de másnap keresőképtelen állományba kerültem, mely 3 hónapja jelenleg is tart.
Természetesen a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetéséhez nem kívánok hozzájárulni, mivel ebben az esetben semmilyen anyagi juttatásra nem számíthatok.
Kérem szíves tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy alacsonyabb munkakör felajánlását (pl. konyhai kisegítő) köteles vagyok-e elfogadni és ebben az esetben a jelenlegi bérem csökkenhet-e.
Megjegyezni kívánom, hogy az egyházi fenntartást megelőzően önkormányzati fenntartású intézménynél dolgoztam, hasonló munkakörben. Vélelmezhetően a bizalomhiány és a szimpátia kérdése merülhet fel a munkaviszony megszüntetés okaként.

Szíves tájékoztatását előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 10:03

Nem igazolni kell, hanem bejelenteni.

Leevi # 2015.02.02. 08:26

Sziasztok!

Az Mt. 65.§ (3) bekezdés a) pontja szerinti védelem (a munkavállaló várandóssága) esetén a munkavállaló bármely módon történő tájékoztatása megalapozza a védelem beálltát, vagy ennek a tájékoztatónak „hitelt érdemlőnek” kell lennie, pl. orvosi igazolást kell a munkavállalónak bemutatnia?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.28. 18:26

Munkajogi kérdések...

relax1968 # 2015.01.28. 12:44

vajdasagi magyar allampolgar vagyok./utlevelem,lakcimkartyam-TARTOZKODASI HELY bejelentesevel tehat allando lakcimem vajdasagban van nem Magyarorszagon

mivel munkat fogok kapni mo-on a leendo munkaltatom SZEMELYI IGAZOLVANYT es
TAJ KARTYAT ker tolem amit en mivel nincs allando lakcimem nem tudok bemutatni neki.

kerdeseim

  1. szemelyi igazolvanyt koteles vagyok e csinaltatni ill. az utlevelem megfelel e mint szemelyi azonosito.
  2. hogy kaphatok taj kartyat ha nincs szemelyi igazolvanyom cs utlevelem / munkaltatom szerzodesevel tudok e taj szamot kapni -attol fuggetlenul h nincs allando lakcimem Magyarorszagon /
Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.28. 11:27

Értelmes kérdésre általában szoktunk válaszolni. Finoman jeleztem is, hogy a tiéd nem az. Persze, te csak nyugodtan haragudj ránk azért, mert te nem vagy képes egy világos tényállást közölni.
Az én jó édes anyámat!

wormsy # 2015.01.28. 08:57

Hello,

Tud valaki mondani olyan fórumot, ahol válaszolnak az ember kérdéseire, mert itt nem nagyon megy ez?

Köszi,
Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.27. 05:56

Nem.

Prewitt # 2015.01.27. 03:30

Tisztelt Fórumozók

Érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben, ha a munkavállaló munkaszerződésében napi 8 órás munkavégzés szerepel, de a munkáltató (kereskedelem) a változó forgalomra hivatkozva a beosztást úgy változtatja meg, hogy egyik nap 6 órát dolgozik, következő nap pedig 10 órát, akkor arra a 6 órás műszakra nem kellene-e állásidőt fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.26. 11:07

Anita20, amíg fizetés nélküli szabadságon vagy, addig miért kellene megszüntetni a munkaviszonyt? Ha meg visszatérsz dolgozni, és nem tud a munkáltató foglalkoztatni, az az ő baja. Fizethet állásidőt.

chriswb # 2015.01.26. 09:15

Ki tudja?
Mi az az ügyvédi törlés igazgatási úton?
Nem fizeti a kamarai tagdíjat? Vagy adó, esetleg hiteltartozás?
Kösz és üdv:Chris

Anita20 # 2015.01.26. 08:21

Hát mert nem tud és nem is akar tovább foglalkoztatni és azt mondta, hogy mivel én GYEDen vagyok nem mondhat ő fel nekem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.26. 08:18

Miért mondanál fel?

Anita20 # 2015.01.26. 07:08

Tisztelt Szakértő!
Egy nagyon fontos kérdéssel fordulnék Önhöz.És nagyon szeretném megkérni, amennyiben lehet gyorsan válaszolna mert ma kell a munkáltatómmal tárgyalnom.Köszönöm előre is.
Szóval 2010.11 hóban kezdtem dolgozni a jelenlegi munkahelyemen és 2012.június 27.én táppénzre jöttem terhesség miatt. Gyermekem 2013.03.20án született meg. Szeretnék visszamenni dolgozni, de a munkáltatóm nem tudja már biztosítani a régi helyemet, meg semmi helyet.Ő azt szeretné, hogy mondjak fel én. Viszont tudtommal akkor elesnék a végkielégítéstől. Kérdésem, hogy mondjak fel úgy, hogy megkapjam azt ami jár és ne én járjak rosszul. Nagyon szépen köszönöm!!