Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 16:51

Nem munkajogi kérdés ez, hanem könyvelési, számviteli. Ahogy mondtam: szerintem ez olyan ingyenmunka, ami után az egyéni vállalkozónak fizetni valója keletkezik.

pampa60 # 2014.04.09. 16:29

Az üzemeltető egyéni vállalkozó.

Mivel több tevékenységet is folytat ezért lenne szükség a segítőkre, hogy helyettesítsék. Egy kiállítás nem annyira jövedelmező, hogy alkalmazottat lehessen tartani. Ezt szeretné kiváltani alkalmanként a segítők munkájával.

Az alapítvány alapszabályában szerepel a működés,üzemelés segítése.

Ezért merült fel annak a lehetősége, hogy az alapítvány segítői helyettesíthetik e ha pl. beteg vagy más irányú elfoglaltsága van?

Ez a segítés nem minősül fekete munkának a jelenlegi tv.-ek szerint?
Van valami tv-es megoldás erre az esetre?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 16:10

Hol van itt az egyéni vállalkozó?

pampa60 # 2014.04.09. 15:48

Van különbség a kettő között?

Létrehoztak egy alapítványt arra, hogy segítsen egy kiállítást a működésben. Amikor nem tud az üzemeltető kinyitni akkor azért, hogy ne legyen zárva, az alapítvány segítői fogadhatják e az érdeklődőket kiállíthatnak e nyugtát elvehetnek e pénzt?
Természetesen ezért nem kapnának sehonnét sem fizetést vagy bármilyen juttatást. Tennék ezt a szabadidejükben.

Törvényes ilyet csinálni a jelenlegi szabályozás mellett?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 14:40

Bárki végezhet önkéntes munkát, de attól tartok, amiről te beszélsz, az nem önkéntes hanem ingyenmunka.

pampa60 # 2014.04.09. 14:38

Üdv. Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy kulturális tevékenységet folytató alapítvány önkéntes segítői vagy tagjai végezhetnek e önkéntes munkát ( nem részesülnek az alapítványnál semmiféle díjazásban, nem kapnak más juttatást sem.) egyéni vállalkozónak?
Kiállíthatnak helyette számlát,nyugtát (pénzt átvenni) ha erre van tőle felhatalmazásuk?
Egyáltalán végezhet magánszemély önkéntes munkát?

Ezekre a kérdésekre keresném a választ.
Előre is köszönök minden segítséget!

anne01 # 2014.04.06. 07:52

Ha folyamatos táppénzen vagy, januárra miért járna szabadság? Ha pedig november 1-től vagy táppénzen, elég nehéz elképzelni, hogy az éves szabadságodból még semmit nem vettél ki.

ancsibaba # 2014.04.06. 05:33

Kérdésem az előző évi szabadság kivételével kapcsolatos. Tavaly nov.1-től vagyok tp-en, és addig nem tudtam letölteni az évi szabadság járandóságomat. 30 nap járt. Úgy tudom, hogy nov.hónapra még jár a 2,5 nap, decemberre pedig már nem. Így összesen 27,5 nap jár 2013-ra. 2014. jan. hóra szintén jár a 2,5 nap, a többi hónapra már nem. Összesen 30 nap szabit kellene letöltenem, ha megszűnik a tp. állományom. Jól tudom ezeket?

luck-666 # 2014.04.05. 09:31

melos555

http://officina.hu/…-potlek-2014

mindenképp hátrányos,hogy csak a fele pénzt kapod hivatalosan,ez minden olyan juttatást befolyásol a későbbiekben,amit az átlagbérből számolnak ki

anne01 # 2014.04.05. 05:49

Csak ügyfélkapun tudod megnézni.

ancsibaba # 2014.04.04. 20:43

Akinek nincs ügyfélkapus hozzáférési lehetősége, az hol tudja megnézni, hogy a jelenlegi munkáltatója bejelentette-e? Esetleg az orvosnál kiderülhet - egyébként még az illető GYES-en van - tehát arra tekintettel lehet biztosítása, de a GYÁP szempontjából nem mindegy, hogy be van-e jelentve?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.04. 09:38

Hát hogyne!

maci2005 # 2014.04.04. 09:27

Érdeklődni szeretnék egy multi cégnél dolgoztam "árellenőr"szerződéssel 8 hónapig "csemege-sajt"eladóként.Én ezt jeleztem a munkaügynek.Visszamenőleges dátummal aláakartak irattatin velem egy szerződést,ezt én jeleztem a szakszervezetnek.Ahonnan valami véletlen folyamán kikerültek az adataim a munkaügyre.Ezután felhívtak és nagyon csúnyán beszéltek velem.Szeretném kérdezni 44nap után nem kellet volna kapnom új szerződést és miért én vagyok a hibás hogy mertem szólni?
Köszönettel.

melos555 # 2014.04.03. 23:50

A munkáltató a túlórák 50%-át feketén zsebbe fizeti ki, viszont nem kapok több pénzt mert az adó részét ugyanúgy levonják de az államnak nem fizetik be. Ugyanannyi pénzt kapok kézhez mintha rendesen elszámolnák csak így a cég spórolja meg az adót. Engem ez a bejelentett kevesebb bruttó bér érint e hátrányosan pl. későbbiekben a nyugdíj számításnál vagy bármi másnál? Előre is köszönöm a választ.

melos555 # 2014.04.03. 23:45

Olyan kérdésem lenne, hogy 3 műszakban napi 8 órában heti 5 napot(hétfőtől pénekig) dolgozom egy cégnél. A műszakokat hetente váltjuk. Egy hónapban hány óra túlórára kötelezhet a cég?

helios86 # 2014.04.02. 15:19

És ha nem kötelező munkaszüneti napról beszélünk akkor nem is jár rá semmilyen pótlék?Elózó munkahelyen a szombatért 1,5 szeres pénz járt a vasárnapért kétszeres,persze az túlórának minősült.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.02. 12:35

A hétvégék nem kötelező munkaszüneti napok.

helios86 # 2014.04.02. 11:17

Üdv Mindenkinek!

Több kérdésemre szeretnék választ kapni.

2012-ben kezdtem dolgozni a jelenlegi munkáltatómnál 8órás-kötött általános munkarend szerint a munkaidő hétfőtől péntkeig 22:00-06:00. Körülbelül 1 évig dolgoztam igy éjszakai pótlékot,műszakpótlékot nem fizettek erre az időre a munkatörvénykönvyre hivatkozva,miszerint csak annak jár a pótlék akinek a munkaidő kezdete legalább 1/3-ad részben eltér havi szinten.
Interneten utánnanézve arra jutottam,hogy talán igy lehet.

1. kérdésem az,hogy amikor péntek este elkezdtem dolgozni és szombat hajnalban végeztem a szombati 6 órás munkavégzésre kellett volna fizetni a cégnek 150%-os órabért mivel az már hétvégre esik?
Ha igen visszamenőleg érvényesithető e a követelés?

2013-ban munkaszerződés módositás történt amiben annyi került meghatározásra,hogy többműszakos munkarendben heti 40 órában kell dolgoznom és a munkáltató határozza meg a munkabeosztást.
Ettől kezdve két műszak alakult ki 8:00-16:00 és 21:00-05:00. Az éjszakai munkavégzés vasárnaptól csütörtökig tart és 30% műszakpótlék került elszámolásra.
A kérdésem szinte ugyan az mint az előző esetben. A vasárnapi 3 órás munkavégzésem miatt 200%-os órabér illetne e meg,visszamenőleg követelhetem e?

2014 márciusban kiadtak egy tájékoztatást a beosztás szerinti munkaidő változásáról,ami személy szerint engem nem érintett,de ebben le is van irva,hogy a munkarendem vasárnaptól csütörtökig 21:00-05:20.
A problémám az,hogy januárban még 30% műszakpótlékot kaptam az éjszakai munkavégzés után februártól azonban 15% éjszakai pótlékot számoltak el.
Jogos e ez?
A munkatörvénykönyv módositásban én annyit találtam,hogy éjszakai pótlékra jogosult akinek a napi munkaidő kezdete nem tér el és 22:00-06:00-ig dolgozik és műszakpótlékra jogosult akinek eltér a napi munkaidő kezdete és 18:00-06:00-ig dolgozik.
Ezek szerint igazából egyik csoportba sem illik bele az esetem,kérem aki tud segitsen a kérdéseim megválaszolásában.

zotya60 # 2014.03.31. 09:10

Üdv mindenkinek! Munkahelyemen összeszedették a különböző műhelyekben lévő hűtőket és mikrókat és bevitették egy étkezőnek kinevezett helyre, innen kezdve minden közös, távoli és ésszerűtlen. Tudja valaki mi miatt nem lehet egy műhelyben hűtőszekrény? Előre is köszi a választ.

pazs # 2014.03.26. 12:10

Jár.

tonkar # 2014.03.26. 11:12

Szép napot!
Az állás időről szóló törvényrész értelmezéséhez szeretnék segítséget kérni!
A Mt. 146. § (1) szerint a munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.
Mit jelent az elháríthatatlan külső ok? Az Én munkahelyem február 20-án csődeljárást kezdeményezett önmaga ellen. A meglévő megrendelések nagy részét partnereink elvitték máshova, a megmaradtakat a cégvezetés küldte el, mert a beszállítóink (hitelezőink) nem hoztak segédanyagokat, így azokat
nem tudtuk volna határidőre legyártani. Az elmúlt heteket karbantartással töltöttük, de mostantól nem kell bemenni a munkahelyre, hanem állásidőn otthon leszünk. Ebben az esetben jár az alapbér, vagy ez már elháríthatatlan külső oknak minősül?
Köszönettel
eMKá

picurka68 # 2014.03.25. 16:33

Tisztelt Monaliza1!

Ha az én kérdésemre írtad válaszodat akkor hozzá teszem hogy nem tudtam dolgozni mivel a talpamba ment egy rozsdás szög és mindjárt táppénzre akartak venni az orvosok és azért is leszúrtak, hogy a baleset után kb. 3 óra múlva tudtam csak bemenni megnézetni mert nagyobb baj is lehetett volna belőle pl. vérmérgezés. Vannak bőven tanúk. Az volt a szerencsém, hogy olyan rendes kolléganőm volt, hogy ő dolgozott helyettem.

monalisa1 # 2014.03.25. 15:58

Ha másnap tudtál dolgozni akkor nemigen történhetett nagy baj. / Tanúk kellenének akik hajlandók lennének melletted állni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:01

Hogy milyen bizonyítékok vannak, az nem jogi kérdés. Jogi szempontból semmi akadálya a baleset ténye megállapíttatásának és a kártérítési igény érvényesítésének.

picurka68 # 2014.03.25. 14:56

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm gyors válaszát de ha kérhetném bővebben kifejtené, hogy hogyan? Nandy írta, hogy nem lehet bebizonyítani hogy munkahelyi baleset volt.