végkielégítés és felmondás


drbjozsef # 2019.04.04. 09:03

Mondjuk úgy : a végkielégítés így is (ha a mostani mond fel) úgy is (ha a jogutód mond fel) JÁR.

Hogy jut-e, az már egy másik kérdés, ugye...

pitt600 # 2019.05.08. 08:03

Hello
Költözés miatt lépek ki a munkahelyemröl.
Jár e végkielégités?
Válaszokat előre is köszönöm.

wers # 2019.05.08. 08:22

nem jár

Lujzika20 # 2019.07.03. 09:46

Szép jó napot!Tanácstalan vagyok, és abban szeretnék segítséget kérni, hogy már 3 éve, dolgozom egy építőipari Kft-nél, titkárnőként. A Főnököm a munkámmal maximálisan elégedett, viszont munkaerő hiánya végett kénytelen mégis csökkenteni az irodisták létszámát is a cégnél. A cég jövője, nem biztos, ezért hozta meg ezt a döntést. A vezető nagyon korrekt volt közölte, hogy még szeretné, hogy 3 hónapig dolgozzak, de szól időben, hogy tudjak új munkahelyet keresni.Abban maradtunk, hogy még maradok 3 hónapot, viszont, ha találok olyan állást, amit nem tudok visszautasítani, akkor hamarabb befejezem itt a munkaviszonyomat. Beszélgetésünket követően, 1 hónappal sikerült új munkahelyet találnom, ahol azonnali kezdés szükséges. Mivel az új munkalehetőség anyagilag sokkal kedvezőbb, így el kellett fogadnom. A régi munkáltatom eltekint a 30-os felmondási időtől is. Kérdésem az volna, hogy ha a munkaviszonyom folytatólagos, nincs megszakítás benne, akkor jár e nekem végkielégítés?A 3 év alatt soha nem voltam betegszabin és táppénzen sem. Nagyon köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.03. 09:51

Közös megegyezés esetén akkor jár végkielégítés, ha megegyeztek benne, hogy jár.

Lujzika20 # 2019.07.03. 11:44

Kedves Kovács Béla Sándor!Nagyon köszönöm.

Turbo35 # 2019.08.22. 11:50

Tisztelt Szakértő!
Ismerősöm nevében szeretnék információt kérni. 27 éve dolgozik ugyanannál a cégnél, ahonnan a mai napon kézhez kapta csoportos létszámleépítés miatti felmondását, 6 hónapnyi végkielégités és 3 hónap felmondási idővel. A probléma az, hogy autóbaleset miatt június eleje óta táppénzen van és alig 3 hete csomót vett észre a mellében, ami sajnálatosan rosszindulatú. Szeptember közepén műtik. Táppénz alatt nem lehet elküldeni, ezt tudjuk. A kérdésem a végkielégítéssel kapcsolatos lenne. Tegyük fel, hogy 6 hónap után keresőképesnek nyilvánítja az orvos (kb.ennyi időt mondtak neki), s visszamegy dolgozni, a felmondási idő ugyebár azonnal elkezdődik. A táppénz alatt kapott összeg mennyiben befolyásolja a végkielégítés összegét, hisz a táppénz nem munkabér, de a munkabér a végkielégítés alapja, s ha jól tudjuk visszamenőleg 6 hónapot vesznek figyelembe. Remélem érthetően fogalmaztam :)
Válaszát/válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.22. 20:17

Ha az a kérdés, akkor a végkielégítés összegét a felmondás közlésekor hatályos szabályok szerint kell számítani.

drbjozsef # 2019.08.23. 05:05

Turbo35,

Ha az a kérdés, akkor a végkielégítést a távolléti díjból számítják. Azt pedig az alapbérből, bérpótlékokból, teljesítménybérből, utóbbiak esetén az utolsó 6 hónap átlagát.

Ha fix havi fizetést kap, akkor az alapbéréből számolják.

Ha az a kérdés, akkor a táppénz nem alapja a távolléti díj számításának.

Verozd # 2019.09.23. 11:24

Tisztelt Szakértő!

Szülés után szeretnék visszatérni korábbi munkahelyemre, ahol azóta több változás is történt. Korábbi vezető pozícióm megszűnt. Jelenleg még a szabadságaimat veszem ki, ez idő alatt még korábbi vezető pozíciómban vagyok állományban és a fizetésem is ez alapján kapom. Első munkanapomon azonban egy "mezei" munkatársi pozíciót és az ehhez tartozó jóval alacsonyabb bért tudnak csak nekem ajánlani.
Kérdésem, hogy abban az esetben, ha ezt a pozíciót nem vállalom el jár-e nekem végkielégítés? Illetve, ezt milyen módon kell jeleznem a munkáltatóm felé? (pozíció visszautasítása?, felmondás? lehet kérni egyáltalán a végkielégítést?)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 15:42

Közalkalmazott vagy? Ha nem, mi a szerződés szerinti munkaköröd?

Verozd # 2019.09.23. 15:57

Nem vagyok közalkalmazott, egy pénzintézetnél voltam marketingvezető.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 16:41

A munkakört csak közös megegyezéssel lehet módosítani.

Verozd # 2019.09.23. 17:16

Tehát abban az esetben ha nem fogadom el az ajánlatot megszűnik a munkaviszonyom, ez tiszta.
A kérdésem hogy jár-e végkielégítés, mert a HR-től azt a választ kaptam, hogy nem. Van értelme küzdenem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 17:30

Nem, éppen nem. Ha nem fogadod el a munkaszerződés módosítására tett ajánlatot, akkor semmi nem változik, a szerződés változatlanul hatályban marad.
Ezen a munkáltató úgy változtathat, hogy felmond (ha van megfelelő indoka); munkáltatói felmondás esetén jár a végkielégítés és a felmondási idő felére a felmentés a munkavégzés alól.
De hol vagyunk még ettől? Hiszen egyelőre felmondás sincs.

Verozd # 2019.09.23. 18:20

Tehát akkor nem fogadom el az ajánlatot és várom, hogy mit lépnek.
Még egy utolsó kérdés! Jövő hét kedden munkába kellene állnom, ha addig nem kapok semmilyen visszajelzést, gondolom akkor is menjek be dolgozni. (Még abban az esetben is, ha konkrétan már nincs semmilyen dolgom, mint marketingvezető.)

drbjozsef # 2019.09.23. 18:26

Verozd,

Naná hogy. Az előírt időben és helyen legyél munkára alkalmas állapotban. Hogy a munkáltató tud-e majd munkát biztosítani a szerződéseteknek megfelelően, az legyen az ő gondja.

Verozd # 2019.09.24. 05:44

Köszönöm a megnyugtató válaszokat! :)

Sunyimano90 # 2019.09.25. 08:11

Kedves Fórumától!

Azzal a kéréssel fordulok hozzátok,hogy milyen lehetőségeim vannak, mint munkavállaló abban az esetben, ha:

  • munkavállalói felmondást nyújtottam be a munkáltatóm felé. 3 példányban, amit alá is írt.
  • egy példányt eltettem és kettő maradt neki és a Hr-s kollégának.
  • Utána olvastam a jelenlegi végkielégítéseknek, mikor jár és mikor nem.
  • Jeleztem a HR-nek, hogy igényt tartok rá,mivel 8. éve dolgozom a cégnél és munkavállalói felmondást adtam be.
  • Folyamatosan hajtotta a HR-es kolléga ,hogy közös megegyezéssel enged el a munkáltatóm, ezért nem jár.
  • Nem tudtam hova tenni, mivel munkavállalói felmondást adtam be, amit alá is írt a munkáltatóm. Pár nappal később a felmondási idő alatt, kaptam egy levelet. A munkáltatómnál hagyott másik két példányból egyet vissza kaptam megint,hogy közös megegyezéssel engedélyezi. Ezt tollal írta rá utólagosan. Így két példány van nálam jelenleg. Az egyik a tollal módosított, a másik amit előttem fogadott el,és nyújtott át nekem.

Úgy tudom,hivatalos dokumentumon lehet utólagos kézzel írott módosítást végrehajtani ,azzal a szabállyal, hogy a jelen lévő felek példányain egyeznek az adatok és dátummal szignóval ellátták azt.

A 8 évem után elméletileg munkavállalói felmondással meg illet 2 havi bér kifizetése,mint végkielégítés.

Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek. Nem szeretnék elesni semmitől ami jogilag megillet.

Köszönöm.

wers # 2019.09.25. 08:22

A munkáltatómnál hagyott másik két példányból egyet vissza kaptam megint,hogy közös megegyezéssel engedélyezi.

Ez csak annyit jelent, hogy te felmondtál, a munkáltató elfogadta. Azaz megegyeztetek.

A 8 évem után elméletileg munkavállalói felmondással meg illet 2 havi bér kifizetése,mint végkielégítés

Nem nem illet meg, nem jár.

wers # 2019.09.25. 08:31

közös megegyezéssel engedélyezi
Érdekes megfogalmazás (nekem), mert az, hogy mit is takar a "közös megegyezésetek" ahhoz tudni kellene, mit írtál a felmondásban.
Szerintem a felmondási időt ezzel nem tudja kikerülni, ha arra gondol.

Az "engedélyezi" is érdekes, mert nem tudni mit engedélyez, mert magát a felmondást nem kell engedélyeznie.

Ha azt engedélyezi, hogy a felmondási idő alatt felment a munkavégzés alól, akkor azt kellett volna írnia.

De végkielégítés nem jár.

drbjozsef # 2019.09.25. 09:24

Sunyimano90,

Pont hogy MUNKÁLTATÓI felmondásnál jár végkielégítés (olvass jobban utána, Mt.77§), illetve, közös megegyezéses munkaviszony megszüntetése esetén az jár, amiben KÖZÖSEN megállapodtok, ez a semmitől a végtelenig terjedhet, teljesen tetszőleges.

wers # 2019.09.25. 09:31

Esetleg nem "azonnali hatályú felmondás a munkavállaló részéről" -re gondolsz?
Mert azt meg erősen meg kell indokolni, akkor járhat végkielégítés.

wers # 2019.09.25. 09:33

Ezt viszont a munkáltatók nemigen szokták önként adni.

Sunyimano90 # 2019.09.25. 10:09

Nem, nem írtam el. Munkavállalói felmondást nyújtottam be, 17 napos felmondási idővel. Ezt az időtartamot fogadták el a 30 nap helyett.

Köszönöm szépen a válaszokat.