Ne viccelődj Te , még azt hiszik vita van köztünk, holott dehogyis, a legnagyobb egyetértés! :)
Előrehozott öregségi nyugdíj
Így van....
Ebben mintha "némi" szarkazmust vélnék felfedezni irányomba, de "megbocsátok" :-)
No meg lemondásnál sem!
Természetesen figyelve arra, hogy közös megegyezésnél egyik sem jár. Sajnos...
Sziasztok !
Bocs, bokros teendőim voltak.
Csufi tudja jól. Sajnos...
Merthogy ha a felmnetési okként az előrehozott öregségi nyugdíjat jelöli meg, akkor csak felmentési idő jár, végkielégítés nem !!
Jobban jársz, ha valami más okkal "mondatsz" fel magadnak, és a végkielégítés, valamint a felmentési idő lejárta ELÕTT kéred az előrehozott öregségi nyugdíjat.
Tekintettel arra, hogy a jogviszony megszűnése NEM FELTÉTELE az előrehozott öregségi nyugdíjnak.
45/1996. AB határozat.
Az előrehozott öregségi nyugdíj nem kötelezi a munkáltatót felmentésre, még kérésedre sem.
Nyugdíjasként nem kaphatsz végkielégítést sem.
Ha mindenképp nyugdíjba akarsz menni, lehet jóindulattal felmentenek, semmi másra nem számíts.
Az előnyösöbb helyzet azokra vonatkozik, akik nem előrehozott, hanem öregségi nyugdíjba mennek, s felmentik őket, végkielégítés is jár.
El kell döntened, hogy dolgozol tovább, ha tudsz még, vagy kéred nyugdíjazásod, azt megállapíitják, s vagy lemondással, közös megegyzéssel megszűnik a jogviszonyod. Esetleg maradsz tovább dolgozni nyugdíj mellett, ám ez a munkáltatódtól függ majd elsődlegesen. Azu előrehozott öregségi nyugdíj alapján a köztisztviselő ugynis csak felmenthető- és nem kell felmenteni!
Ha addig nem válaszadó, megnézem holnap, nekem rémlik még + egy havi juttatás is a nyugdíjba menőnek.., lehet már nincs hatályban.
Azt hiszem jobben jár, ha felmentik, s megkap mindent, csak utána megy nyugdíjba. Kérdés a munkáltató felmenti-e? Kérdés valóban tovább foglkoztatja- e nyugdíj mellett , s meddig?
A nyugdíjbiztosítási igazgatóságok igazán készségesek, minden tanácsot magadnak, még a várható nyugdíj összegét is megmondják, de ne kérd a megállapítást, csupán szolgálati idő beszámítást!
A nyugdíj folyósítása, megállapítása biztos, hogy felmentési ok lehet, s nem biztos, hogy így jársz jól.
A munkáltató szándékát is jó lenne látni, minden munkáltató "spórolni" akar, az életkor elérése és szolgálati idő megléte még nem felmentési ok.
No majd holnap visszanézek még, bár lehet csak este, addig lehet választ kapsz..
De nem úgy van, hogy akkor nem jár végkielégítés? Szerintem jobban jár, ha a nyugdíjat csak azután kezdeményezi, ha már felmentették.
Kedves Zafi
Az előrehozott öregségi nyd is felmentési ok lehet.
Ha mindenképpen fel akarnak mondani Neked akkor mindegy, kérd a nyd megállapítását. Ha igy is foglalkoztatnak akkor már jól jártál.
Kedves Seduxen!
Úgy látom értesz ehhez a témához és még türelmed is van válaszolni (talán a seduxen miatt?) Kérdezhetnék én is tőled valamit? Most leszek 57 éves és tanácstalan vagyok, hogyan lenne kedvezőbb elmenni nyugdíjba, ezért ha tudnál nekem is segíteni nagyon megköszönném!
Ha kérem az előrehozott nyugdíjam folyósítását, akkor az mellett dolgozhatok még egy ideig. Ha nem kérem, akkor végkielégítéssel és 6 hónapos felmondási idővel elbocsátanak (nincs ellenemre, már nagyon fáradt vagyok).
Ha így bocsátanak el, akkor a nyugdíj megállapítását csak a felmentési idő lejárta után kérhetem?
Válaszodat várja egy kifacsart, fáradt köztisztviselő.
Kedves Hajdina !
Ezért kérdeztem, hogy momentán milyen ügy van folyamatban?
Mert ha "csak" a szolgálati ideje, akkor tényleg "baj" van, mert ha az elhúzódik ne adj' Isten évekig, akkor csak utána kérheti a korkedvezményes előrehozott öregségi nyugdíjat. És akkor tényleg annak az igényének bejelentésétől visszamenőlegesen 6 hónapra jár.
De ha most van folyamatban a nyugdíj-ügy, és abban kéri elismerni a korkedvezményt, akkor "nyert ügye" van. Mert ha évekig húzodik is az eljárás, akkor is az igénybejelentés időpontja a mérvadó.
Javaslom, ha még "csak" a szolgálati ideje is van beadva, gyorsan terjessze elő a nyugdíj-igényt is. Addig úgysem hozhatnak abban jogerős határozatot, amíg a szolgálati idején gatyáznak...
Hidd el nekem, 7 évig ott dolgoztam :-))
Köszönöm a válszodat!
Igen 67% os rokkant, és még felülvizsgálatra is kell mennie. Mi van akkor, ha most elmegy rendesen dolgozni, felmondja a nyugdíját és utánna kéri az előrehozott nyugdíjat. Változtatna-e az igen alacsony nyugdíján? És ebben az esetben a rokkantként eltöltött idő valóban beszémítana-e az éveibe?
Kedves Kájé!
Ha tényleg rokkantnyugdíjas (és nem csak szociális járadékos (ezt össze szokták keverni)), akkor ha mellette dolgozik, akkor sem fizet jarulekot, ugy mint ha vallalkozó.
Magyarul nem szerez új jogot, nem is fog sem előrehozott, sem "rendes" öregségi nyugdíjat kapni. Õ még 62 éves kora után is rokkantnyugdíjas lesz.
Hacsak közben (még a korhatár betöltése előtt) nem lesz állapotjavulás. De ez szinte kizárt - gondolom.
Üdvözlök mindenkit
Szeretném megkérdezni, hogy, ha anyukám 1991 óta rokkantnyugdíjas, előtte 28 év munkaviszonya volt és most tölti az 57. évét jogosult-e előrehozott öregségi nyugdíjra, és változik-e emiatt a nyugdíj összege?
Valakitől azt hallotta, ha nyugdíj mellett dolgozna, az a jövedelem emelné a majdani nyugdíját. 6 éve vállalkozó, de járulékokat nem kellett fizetnie.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Kedves Seduxen!
Köszi a választ. Biztos vagy benne, hogy az eredeti időponttól jár? Ha megkapná a korkedvezményt, akkor ha jól tudom a megállapítástól számítva csak 1/2 évre visszamenőleg igényelheti a nyugdíjat.
Amúgy Apu üvegműves, a törvényben szereplő leírástól egy dologban tér el, hogy nem 1,5 m-es pipával veszi ki a kemencéből az olvadt üveget (amit a gyárakban egyébként többnyire egy segéd csinál) és azzal dolgozik, hanem 30 cm-re a testétől láng felett olvasztja, melegíti az üveget a szükséges 800-1000 fokra. Megnézték az üzemben a munkafolyamatot, majd az indoklás az volt, hogy nem dolgozik üvegolvadékkal. Hm.
Közben kiderült, hogy azért húzódik,mert addig nem adnak ki határozatot, amíg nincs náluk egy nyilvántartó nemtommi, amit az egyik kedves munkáltató nem küldött be x éve. Ez amúgy kb 1/2 év-re vonatkozik a 42 éves munkaviszonyból, és anélkül a revizor nem engedi tovább az ügyet. Miért nem lehet eldönteni, hogy kaphat-e korkedvezményt, azt a félévet meg majd kinyomozzák? Talán már rég nyugdíjas lehetne. Az 1 fokú határozatot hogy tudták kiadni, ott nem hiányzott? Miért nem tud egy hivatal több mint egy éve eljárni egy munkáltatóval szemben, és miért kerülhet emiatt bárki hátrányba? Arról nem is beszélve, hogy Apunak megvan minden papírja a munkáltatótól, ezek másolatát be kellett csatolni az első körben, ott van minden adat. Lassan még egy 1/2 évet sem tud majd érvényesíteni az időhúzás miatt.
Ha az APEHnak nem küld be az ember egy bevallást, azt rögtön hiányolják, ez miért nem hiányzik az ONYF-nek évek óta?
Bocs a hosszúságért, csak dühös vagyok.
Hajdina
Még egy gondolat: igaz, hogy minél korábbtól kéred, annál töbet kapsz egyszerre kézhez. De az nem mindegy, hogy egy magasabb összegű nyugdíjra kapod majd az emeléseket, vagy az alacsonyabbra.
Bár azt meg senki sem tudja, hogy "meddig jár a nyugdíj"... Már ha érted, hogy értem. Bocs, de ugye azt senkinek sem írják meg, hogy meddig él.
3.: ha még folyamatban van a II. fokú eljárás, akkor annak végéig módosítható a dátum. Feltéve ha későbbtől kéred, mint az I. fokú eljárásban, akkor a "jogalap" nélkül felvett összeget vissza kell fizetni...
Papi !
Egyvalamire szeretném felhívni a figyelmedet, ha még nem késő...
Ha "csak" 2005. szeptemberétől vagy nyugdíjas, akkor CSAK 2006.évre jár a 13. havi nyugdíj. Megjegyzem, ha az ellátás folyósításának kezdő időpontja: 2006.01.01., akkor idén nem kapsz 13. havit.
Másrészt: nem ismerve a részleteket, de ha mondjuk a nyugdíjad olyan 80.000.-90.000.-Ft. környékén mozogsz, val'szeg jobban jársz a JANUÁR 1-i folyósításal. TI: Igenis évek óta annyival jobb a misztikus VALORIZÁCIÓ.
És egy aprócska titok: úgy kell kérni a folyósítás kezdő időpontját, hogy megjelölöd a szeptemberit IS, és a januárit IS. És majd Te eldöntöd, hogy melyik a jobb. De továbbmegyek: az ügyintéződet ha felhívod, Õ is segít. Hacsak nem egy HP.
Csufi99: szó szerint így van, ahogy mondod !!!
Annyival egészíteném ki, hogy az 1968.01.01. után születettre a jogosultság megszerzéséhez akkor is beszámít a gyerköc, ha NINCS meg a 38 év. Értsd: ha teszem azt egy nő 57 évesen elmegy előrehozottba, de "csak" 36 év a szolgálati ideje, de van 2 gyereke, akkor is TELJES nyugdíjra jogosult. A TÉNYLEGESEN MEGSZERZETT 36 év szolg. ideje alapján.
Szia hajdina !
Mint "ex-nyugdíjbiztosítós" kérdezném: Apukád pontosan milyen munkakörben dolgozik/dolgozott !? Már amit korkedvezményre jogosító munkakörként el szeretnétek ismertetni...
Csak azért kérdezem, mert ha az Igazgatóság ellenőrei mennek ki (mert a póri dolgozó biztosan nem megy ki helyszínre...), az sajnos 3-4-5 hónap IS lehet.
Másrészt: a 168/1997. (X.6.) Korm. rendelet 1. számú melléklete tartalmazza a korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékét. Ha ebben nem szerepel Apukád munkaköre, akkor baj van... Lehet olyat, hogy ettől függetlenül elismerik, de erre csak az ONYF (Orsz.Nyugdíjb.Főig) jogosult. Na ez meg nem 1-2 hónap.
De ne aggódj, ha utólag beigazolódik az igazatok, eredeti időponttól jár majd a nyugdíj... Csak ugye Isten malmai...
A gyermeket akkor számolják még egy év szolgálati időnek, ha emlékezetem szerint 1968 előtt született, lényeg a GYES bevezetése előtt még. Egyébként nincs még egy év gyermekre.
Szolgálati idő beszámítást pedig kérhetsz majd korábban is, ehhez nem kell még nyugdíj megállapítását sem kérned, ha nem vagy biztos a dolgodban.
Nő esetében, legkorábban, betöltött 57 év és 38 év munkaviszony. Azt neked kell tudni, hogy annak idején mikor is által előszőr munkába. Innentől már kiszámíthatod.
Sziasztok!
1952.07.10én születtem, 38 éves munkaviszonyom lesz 2008.08.14én (vagy 39?, mert van egy gyerekem???).
Azt szeretném kérdezni, mikor mehetek el legkorábban öregségi, vagy előrehozott, vagy nem tudom milyennek nevezett nyugdíjba, és milyen feltételekkel? minden megoldás érdekel.
Előre is köszi...
Rongyoska
Sziasztok,
Itt kérdeznék újra, mert ez egy pörgősebb nyugdíj topic.
Apukám a munkaköréből kifolyólag szerintünk jogosult pár év korkedvezményre. Mivel munkanélküli lett, 18 hónappal előbb szeretett volna nyugdíjba menni, így tavaly márciusban kérte is ennek megállapítását (a kedvezmény nélkül 2007. januártól mehetne nyugdíjba). 6 hónappal később már meg is született a döntés, elutasították egy olyan indokkal ami nevetséges, főként hogy (4 hónap után) ki is küldtek valakit aki végignézte a munkafolyamatot.
Fellebbezést a nyugdíjbiztosító igazgatóság vezetőjéhez lehetett benyújtani, 2005 október 5-én át is vették a tértivevény szerint, de azóta semmi. Van valami törvény vagy valami, hogy mégis mennyi időn belül kell döntést hozni?5 hónapja ülnek rajta, összességében 1 éve húzódik, ez egyszerűen rettenetes. Mit tehetünk, hova forduljunk?
Köszi
Hajdina
Visszatérnék egy régebbi témához.
Már oda jutottam, hogy megbeszélem magammal a dolgokat. Felteszek egy kérdést, és megadom magamnak a válasz is. :)
"A minisztérium egyszerűen csak nem találta alkotmánysértőnek a felvetést."
A következő kérdések adódnak:
- Elvárható-e egy minisztériumtól, hogy alkotmánysértőnek találja az alkotmánysértést?
- Ha nem várható el tőle, kitől várható?
Az állampolgártól, az ügyészségtől?
3. Ha elvárható, mért nem teszi a dolgát?
Megtaláltam Dr Kiss Elemér véleményét, amelyet az alábbiakban idézek:
„A mindenkori vezetőnek érzékelnie kell, hogy a tevékenységi területén fennáll-e jogsértő állapot, és ha igen, azt meg kell szüntetnie, mert egyébként a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény előírásaiban foglalt kötelezettségeit megszegi. A jogsértő állapot fennmaradását nem legalizálja annak fel nem ismerése.”
Kedves Kála!
Az Alkotmánybírósághoz akkor lehet fordulni, - ha jól tudom - ha egy törvény alkotmánysértő. Hosszas tanulmányozás után viszont már látható számomra, hogy a törvény nem alkotmánysértő. Ezért most úgy gondolom, hogy mivel csak a végrehajtás törvénysértő, ezért az Ügyészséghez kell fordulnom. A vétkes az ICSSZEM.
Nevezett minisztérium szerint az 57-59 éves férfiak, és nők nemi megkülönböztetése ma Magyarországon, az EU-ban nem alkotmányellens.
Ugyanez a véleménye az ombudsmannak is.
Ez tragikomikus.

kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02