Hallo,
1950 április 20-án születtem. Magyarországon 23 év 280 nap, Németországban 2010 áprilisáig 18 év munkaviszonyom lesz. Kérdésem, mikor mehetek el Magyarországon nyugdíjba és milyen feltételek mellett.
A Németországi munkaviszonyomat természetesen fenn kell tartanom egészen 2015 év végéig.
A választ elöre is köszönöm!
Előrehozott öregségi nyugdíj
Kedves Veci, Lyonee!
A múlt hónapban segítségeteket kértem nyugdíjaztatásommal kapcsolatban, nagyon sok jó ötletet írtatok, amit még egyszer köszönök. Dióhéjban: 60 évet töltök nemsokára (nov.), megvan 40 év+ elismert évem, tehát mehetnék nyugdíjba. Igen ám, semmi sem történik úgy ahogy elképzeljük. Azóta kértem a munkahelyemen nyugdíjaztatásomat, de végkielégítés nélkül, munkavállalói felmondással mehetek,
utána olvastam: http://www.freeweb.hu/…zabalyai.htm
és elszörnyülködtem, h :” A 2000. május 25-e után igénybe vett előrehozott öregségi nyugdíjban részesülőnek 62. életévének betöltésekor lehet indoklás nélkül rendes felmondással végkielégítés nélkül felmondani.”
eszerint nekem, végkielégítés nem fog járni semmilyen körülmények között (kivéve ha felmondanak) sem, vagy mégsem így van? Mi történik, ha betöltöm a 62évet? Akkor sem jár. Ez szeretném megtudni.
Ha ez így van akkor felmondok, mert szívműtéten esetem át (6hónapja), visszaküldtek dolgozni, ott mindenféle átrendezés, szervezés történt új munkatársak stb. és nagyon nehezen viselem, az egészségem sem a régi.
Előre is köszönöm válaszotokat: Zoltán
Zoltán
A munkavállalói felmondás esetén nem jár végkielégítés. Tekintettel arra, hogy az előrehozott nyugdíj kérelem benyújtásának egyik feltétele, hogy a jogviszonyod megszűnjön. ezért végkielégítés nem jár. Esetleg, ha közös megegyezéssel valamiben meg tudnátok állapodni, de ez sem a munkáltató érdeke. Neked kell eldönteni, hogy még tovább dolgozol, vagy az egészséged érdekében nyugdíjba vonulsz. Ha az idén legkésőbb dec. 31-el kéred a nyugdíjad megállapítását, akkor januártól a nyugdíjemelés téged is érint.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Kedves Veci és Lyonee!
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket. Nem is olyan egyszerű nyugdíjba menni, mint régen! ... Most egy olyan kérvényt kérnek tőlem, hogy szeretnék elmenni nyugdíjba, hogy a jövő évi tervezésnél figyelembe vegyenek. Ez nem tudom, hogy miért kell, amikor látják a koromat és a szolgálati időmet is. ...???...
Üdv.: - ilivera -
Kedves Zoli60!
A munkáltatót nem lehet arra kötelezni, hogy ha mi nyugdíjba szeretnénk menni, akkor felmondjon, csak azért, hogy még végkielégítést is fizethessen. Csak munkáltatói felmondásnál jár végkielégítés. Azért ezt leírtuk korábban is.
A nyugdíjkorhatár elérésekor pedig egyáltalán nem jár végkielégítés, mert ilyenkor nyugdíjasnak minősül a munkavállaló, ezért a felmondást még indokolni sem kell.
Visszaolvastam régi beírásodat. Ha még hajlandó a munkáltatód 2 havi bért fizetni úgy, hogy Te mondasz fel, fogadd el. A közös megegyezés jobb lenne, hogy rövidebb legyen a felmondási időd, (vagy akár el is tekinthet tőle), hogy még az idén nyugdíjba mehess! A 2 havi bér-t meg akárminek is lehet nevezni, pl. megegyeztek 2 havi juttatásban.
Kedves ilivera!
2010-ben is ráérnek ezzel foglalkozni, mármint a tervezéssel. De akkor az anyagi oldalának a megtervezése is fontos.
Azért csak írd le az alábbiakat, legalább kiderül, hogy mire hajlandók.
A kjt 30.§ 1) e)-re hivatkozva kérd a közalkalmazotti jogviszonyod felmentéssel való megszüntetését 2011.március 30-i időponttal.
Írd le, hogy a 8 hónapos felmentési idő 2010. augusztus 1-én kezdődjön, így 2011. márc.30-án jár le.
Teljesül a kjt. 30-§ 1) e)-rendelkezel a felmentési idő végére az előrehozott nyugdíjazás feltételeivel.
"e) az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi. "
Aprilis 1-től már nyugdíjba is mehetsz.
De előtte még a jogviszony utolsó napján megkapod az 5 havi jubileumi jutalmadat. Erre a figyelmet felhívni ráérsz akkor is, ha már elkezdődött a felmentési idő letöltése.
Persze, mindez csak akkor igaz, ha a kjt. 30-§ 1) e) szerinti felmentéssel szűnik meg a jogviszonyod.
Sziasztok Kedves Fórumozók!
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy egy 1951-ben született férfi (megvan a 40 év munkaviszony) még idén előre hozott nyugdíjba szeretne menni. Erre tudomásunk szerint úgy van lehetősége, hogy előre kifizeti a korhatár eléréséig hátralévő nyugdíját a munkáltatónak, majd azt kapja vissza havi nyugdíjként. A munkáltató is fizethetné egy részét, csak épp nem fogja...
A kérdésem, hogy van e arra mód, hogy a nyugdíjpénztárnak fizessük előre a nyugdíjat, s így talán némi kedvezményt is kaphatnánk? Illetve ez az egy út van, ha idén mindenképp nyugdíjba szeretne menni és nem akar a legrosszabbul járni?
A válaszokat előre is köszönöm!
Ancico
Az elrehozott nyugdíjhoz az életkori feltételed hiányzik, csak 60. szülinap utáni naptól leszel jogosult, sajnos már mindenképpen csökkentett összegű lesz.
A korengedményes nyugdíjazáshoz a munkáltató megállapodása kell és az, hogy befizesse a nyugdíjat és postaköltséget. Ezt az utat nem sok munkáltató vállalja, max. akkor ha nagyon hosszú az illető munkaviszonya és létszámcsökkentés miatt mérlegeli, hogy mivel jár jobban: ha kifizeti pl a te esetedben 2011-ig a nyugdíjad, vagy végkielégítést fizet. Próbáld meg, hátha belemenne a munkáltatód, ugyanis 2010-ben még várhatóan lehet megállapodást kötni. Akkor meg már csak pár hónapot kellene a munkáltatónak befizetni.
http://www.fn.hu/…ij_szabalya/
Arra nincs mód, hogy befizesd előre a nyugdíjad (ilyenről nem hallottam), de hívd fel a Nyugdíjbiztosítót, vagy írj levelet, esetleg személyesen keresd meg.
Szolgálati idő szerzésre sincs lehetőséged megállapodást kötni a Nyugdíjbiztosítóval, mert csak azokra vonatkozik, akiknek nincs meg a 20 év szolgálati idő.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Kedves Veci!
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
Sziaztok!
Felmentési idő mikor van és kinek járhat?
Kedves Veci és Lyonne!
A technika ismét megtréfált1 Azt hittem elküldtem a kérésemet, de láthatóan nem érkezett meg.
Így most harmadszor.
Jövö év áprilisában töltöm be a 60. évet(?). Magyarországon 23 év és 280 nap elismert munkaviszonyom van. Németországban jövö év áprilisáig elérem a 18 éves munkavisznyt.
Kérdésem az lenne, hogy elmehetek-e Magyarországon elörehozott nyugdíjba, ha betöltöm a 60 évet és milyen feltételekkel? Németországban a továbbiakban is dolgoznom kell, amig az itteni nyugdíjkorhatárt elérem.
Próbáltam értelmezni az új nyugdíjtörvényt, amely 2010-ben lép életbe, de nem igazán sok sikerrel.
Segítségeteket elöre is köszönöm!
Henrik
Kedves Lyonee!
Köszönöm a válaszodat! Kezd tisztulni az egész folyamat. Már csak azt nem tudom, hogy miért nem akarják a munkaviszony felmentéssel való megszüntetését s miért a közös megegyezést akarják?? Remélem a 40 éves jubileumi jutalmat bármelyik esetben megkapom! ... Milyen különböző vonzatai vannak a kétféle megszüntetésnek? Melyik esetben van végkielégítés? Melyik az előnyösebb számomra? ... Ha ezekről tudsz adni felvilágosítást, nagyon megköszönöm.
- ilivera -
Kedves Ilivera!
A közalkalmazott lemondhat a jogviszonyáról, 2 hónapot le kell dolgoznia, ennek ledolgozásától eltekinthet a munkáltató, ha akar.
A közös megegyezést főleg, akkor szokták alkalmazni, ha valakinek a lemondási idő lejárta előtt lehetősége lenne máshol elhelyezkedni, és szeretne a lemondási idő ledolgozásától eltekinteni. A közszférában ilyenkor nem nagyon szoktak semmi juttatást adni, hiszen a tv. nem ír elő semmit. Persze adható, bármiben megegyezhetnek a felek.
Ebből látszik, hogy a közös megegyezés általában a munkavállalónak akkor lehet érdeke, ha ő szeretne minél előbb szabadulni. Munkáltatói felmondás esetén nem szabad belemenni, mert általában azért szeret a munkáltató egyezkedni, hogy megkerülje a tv. általi kötelezettségeit. A naiv munkavállalókat át is vágják rendesen.
Végkielégítés csak akkor jár, ha neked mondanak fel. Ha a kjt. 30.§ 1) e) alapján kérésedre mondanak fel, (a közszférában a munkáltatói felmondást felmentésnek nevezik), akkor nem jár végkielégítés, mert e paragrafus alapján a kjt. alkalmazásában (csak a kjt alkalmazásában!!!) nyugdíjasnak minősülsz, és a nyugdíjasnak nem jár végkielégítés, viszont a nyugdíjasnak minősülés miatt jár 35 év közalkalmazotti jogviszony esetén a 40 éves jubileumi jutalom.
A 8 hónapos felmentési idő felére, 4 hónapra fel kell menteni a munkavégzés alól. Ez kb. 4+5 =9 havi munkavégzés nélküli juttatás terhét rója a munkáltatóra, illetve a fenntartóra.
Ha nem akarnak felmenteni, akkor mi a fenét akarnak 2 évvel előre tervezni? Az állásodat 1 hét alatt be tudják tölteni.
Kedves Veci!
Tegnap fogadta el az Országgyűlés, hogy nem korlátozzák 2010-től a nyugdíj melletti munkavégzést. Szerinted ez vonatkozik a rokkantnyugdíjasra is, vagy csak az öregségi nyugdíjasra?
Köszönettel:
János
Azt kérdezem, hogy ha 2014-ben a szolgálati időm 41 év lesz, de a korom csak 60.5, akkor milyen mértékben érvényesül a nyugdíj csökkentése?
Köszönettel!
Kedves Veci és Lyonne!
Köszönöm a válaszokat.
Határoztam, az idén nem kérem a nyugdíjazásomat.
Hogy miért? Speciális eupolgári mivoltomból adódóan, az előrehozott nyugdíjt nálam (és hasonló eupolgárok esetében) CSAK arányossági nyugdíjjal számolják. Majd, ha elérem az öregségi korhatárt, akkor lehet szó nemzeti nyugdíjról is.
Tisztelettel: Zoltán
A következő dologban kérem a segítséget! Egyik férfi munkatársam, aki 1950-ben született, azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy ugyan csak jövő májusban tölti be a 60. életévét, de még az idén küldjem be a nyugdíjigényét. Természetesen azzal tisztában van, hogy csak akkor mehet el előrehozott öregségi nyugdíjba, amikor betöltötte a 60. évét, azonban ragaszkodik hozzá, hogy a nyugdíjigénylést még az idei évben adjuk be, mert Ő azt olvasta valahol, hogy így jobban jár. Van e ennek valami valóság-alapja? Várom a választ és előre is köszönöm.
Kedves Veci!
Nagyon köszönöm válaszod, már sokkal tisztábban látok a témában!
Közben Anyukám is megkérdezte a Nyugdíjnál, úgy van ahogy írtad. Már csak azt nem értem, ha a munkáltató megköti a megállapodást és befizeti a nyugdíjat 60. évig, neki kell saját kasszából, vagy kérheti tőlünk is az összeget?
Ugyanis belemenne, de csak ha mi kifizetjük a nyugdíjat neki (nem csak a járulékot, az egészet), ő pedig tovább fizeti a Nyufig nak. Ennek viszont nem látom értelmét, hisz ugyanazt a pénzt kapnánk vissza...
Ezt így lehet, vagy valahol csapda van?
Üdvözlettel: Anikó
Tisztelt Henrik!
Nem tudlak megnyugtatni, ehhez a hazai és külföldi munkavállalás témában nem vagyok járatos. Javasolom, hogy kérj szolgálati idő megállapítást a Nyugdíjbiztosítótól. Ha a hazai munkaviszonyod veszik itthon figyelembe, mert az után fizettél nyugdíjjárulékot, akkor nincs meg a szolgálati időd az itthoni idővel. Szerintem érdeklődd meg a Nyugdíjbiztosítót, de Lyonee valószínűleg jobb tanácsot tud adni.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Kedves Veci!
Mindenesetre nagyon szépen köszönöm a választ. Meg fogom próbálni a Nyugdíjbiztosítót, amennyiben Lyonee nem tud tanácsot adni.
Mégegyszer köszönöm.
Üdvözlettel
Henrik
Tisztelt János!
A rokkantnyugdíjasok munkavégzésével kapcsolatban a nyáron módosítottak.
TÁJÉKOZTATÓ a rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés szabályairól
http://www.onyf.hu/index.php?…
„Az érintett nyugdíjasoknak kizárólag arra kell figyelemmel lenniük, hogy hat havi bruttó keresetük átlaga ne haladja meg a számukra folyósított ellátás kétszeresét. Amennyiben nyugellátásuk havi összegének kétszerese nem éri el az adott évben érvényes minimál bér (2009-ben 71.500 Ft) összegét - pl. a folyósított ellátás összege 34.000 Ft, aminek a kétszerese 68.000 Ft -, a bruttó keresetük a minimálbérrel azonos összeg, tehát 71.500 Ft lehet.”
http://www.onyf.hu/index.php?…
ITT van a tegnap elfogadott és a köztársasági elnőknek megküldött tv. módosítás:
http://www.parlament.hu/…077-0015.pdf
„(1) Ha az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött ,
- előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban,
- korkedvezményes nyugdíjban,
- bányásznyugdíjban,
- korengedményes nyugdíjban,
- az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában,
- az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról, költségtérítéséről és kedvezményeiről
szóló törvény alapján járó öregségi nyugdíjban vagy
- a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők
tiszteletdíjáról szóló törvény alapján járó öregségi nyugdíjban
részesülő személy a tárgyévben a Tbj . 5 . §-a szerinti biztosítással járó jogviszonyban áll, illetőleg
egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és az általa fizetendő
nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi
összegének tizennyolcszorosát (a továbbiakban : éves keretösszeg), az éves keretösszeg elérését
követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi
nyugdíjkorhatár betöltéséig a nyugdíjfolyósító szervnek a nyugdíj folyósítását szüneteltetnie kell .”
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
közigazgatás!
Ha jól gondolom, te 1954-ben születtél, erre következtetek a beírásodban a 2014-ről. Nos, ha nem lesz meg 60,5 évesen a 42 év szolgálati időd, akkor csak 61,5 évesen mehetsz el előrehozott nyugdíjba. A csökkentés mértéke max. 8,4 %.
2009. évi XL. törvény
a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló módosításáról
http://www.complex.hu/…t0900040.htm
„(1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően két évvel előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az az 1950. december 31-ét követően született férfi, valamint az az 1958. december 31-ét követően született nő, aki
- legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és
- azon a napon, amelytől kezdődően az előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
(2) Az (1) bekezdés szerinti előrehozott öregségi nyugdíj összegét úgy kell meghatározni, hogy az öregségi nyugdíj összegét
- annyiszor 0,3 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez, ha a jogosult az öregségi nyugdíjkorhatárnál legfeljebb egy évvel fiatalabb,
- 3,6 százalékkal, továbbá annyiszor 0,4 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatárnál egy évvel alacsonyabb életkor betöltéséhez, ha a jogosult az öregségi nyugdíjkorhatárnál több mint egy évvel fiatalabb.
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése a csökkentést nem érinti.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult
- az az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feltételnek megfelelő és legalább 42 év szolgálati idővel rendelkező férfi is, aki
ba) 1952-ben vagy 1953-ban született és 60. életévét betöltötte,
bb) 1954-ben született és a 60 éves és 183 napos életkort betöltötte.
Az a)-b) pont szerinti esetekben a (2) bekezdés szerinti csökkentés mértéke nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj összegének 8,4 százalékát.”
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Tisztelt Zoltán!
Minden jót kívánok neked a nyugdíjkorhatár betöltéséig.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Kedves Rucika!
A munkatársadnak nincs igaza, mert a nyugdíj megállapításához szükséges minden feltétellel, csak jövőre rendelkezik. A Nyugdíjbiztosítóhoz max. az 1 hónappal korábban kell beküldeni a papírokat. Semmivel sem jár sem jobban, sem rosszabbul, ha már most beadja a papírokat. Egyébkéntis, nem a munkáltató dolga a nyugdíjkérelem benyújtása, max. segítetek neki.
Az 1950-ben született férfi, ha megvan a 40 év szolgálati ideje, akkor teljes összegű nyugdíjat kap.
2009. évi XL. törvény
a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló módosításáról
http://www.complex.hu/…t0900040.htm
Tny. 18/A.
„(1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki
- legalább 40 év szolgálati időt szerzett, és
- azon a napon, amelytől kezdődően az előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
(2) Csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki
- legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és
- azon a napon, amelytől kezdődően a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a csökkentés mértéke a társadalombiztosítási nyugdíj megállapításának időpontjától az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig terjedő időszak minden 30 napjára, de legfeljebb 1095 napra -40 év szolgálati időnél
- 1-365 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,1 százalék,
- 366-730 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,2 százalék,
- 731-1095 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,3 százalék.”
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Kedves Ancico!
Ebbe ne menjetek bele, nem törvényes. Azt sem értem, hogyan könyvelnék le a be- és kifizetést. Ha a munkáltató nem köt megállapodást, akkor az idén nem tud nyugdíjba menni édesapád, csak a 60. szülinapja utáni naptól.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02