GYED,GYES, táppénz


ReinholczKarmen # 2020.08.13. 07:48

Tisztelt szakértő
A munkahelyemen most változtatták meg a fizetést ami azt jelenti hogy brutto 80 ezer ft-al keresnek kevesebbet az ott dolgozók!
A kérdésem az lenne hogy jelenleg cseden nemsokára gyeden lévő kismama vagyok, tervezzük a következő babát... Ha úton lesz a következő és én még itthon vagyok gyeden a másik babámmal a következő gyerkőc után a csedet ill. a gyedet már az új fizetési vizsonyok után fogom kapni tehát jóval kevesebbet vagy ugyan így ahogy jelenleg kapom.

Válaszát előre js köszönöm.
Tisztelettel Kármeb

dorabalogh # 2020.08.12. 08:17

Tisztelt Szakértő!

Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy CSED esetén, ha két munkaszerződéssel rendelkezem (1 db teljes munkaidő és 1 db részmunkaidő), hogyan kell eljárni az igénylésnél? Mindkét helyre be kell ez esetben adni a munkáltatóhoz az igénylést?

Köszönettel, Dóra

intentio # 2020.08.04. 12:10

NMóni 2020.08.04. 13:16
Tisztelt Szakértő!
A következőben szeretném a segítségét kérni. Iker terhességem során veszélyeztetett terhességnek minősítették. A szülés követően járni fog nekem a CSED, attól függetlenül, hogy táppénzem töltöm a terhesség utolsó 6 hónapját. 8 éve folyamatosan egy cégnél dolgoztam.
Válaszát előre köszönöm!

T. Kérdező!

Röviden: A megadott adatok alapján igen.

Hosszabban:

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint az jogosult, aki –az új Tbj. 6. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal függetlenül attól, hogy előtte hány napig volt táppénzen és függetlenül attól, hogy egy gyermekkel, vagy több gyermekkel várandós.

Grave7 # 2020.08.04. 12:01

@NMóni: Mi a kérdés? (A kérdő mondat végén kérdőjelet kell írni.)

NMóni # 2020.08.04. 11:16

Tisztelt Szakértő!

A következőben szeretném a segítségét kérni.Iker terheségem során veszélyeztetett terhességnek minősítették. A szülés követően járni fog nekem a CSED, attól függetlenül hogy táppénzem töltöm a terheség utolsó 6 hónapját. 8 éve folyamatosan egy cégnél dolgoztam.

Válaszát eőre köszönöm!

vaczkor... # 2020.07.29. 06:24

Iicus 2020.07.29. 07:59

Tisztelt Szakértő!
A következőben szeretném a segítségét kérni.
Jelenleg gyesen vagyok 2,5 éves gyermekemmel és 10 hetes terhes vagyok.
Július 9-én a nőgyógyászomtól kapott leleten veszélyeztetett terhesség szerepel.
Szeretném bejelenteni a munkahelyemen,és kérni,hogy vegyenek táppénzre.
A kérdésem,hogy milyen dátumtól kérhetem a táppénzt?Már július 9-től?Vagy ez így visszamenőleg nem működik?
Válaszát előre is nagyon köszönöm

T. Kérdező!

Táppénzes állományba nem a munkáltató, hanem az orvosa veszi.

A "lelet" táppénzre nem jogosít.

A neki leadott lelet alapján a házi/kezelőorvosnak jogszabályban előírt fomájú orvosi igazoláson kell igazolnia keresőképtelenséget.

Ezt kell leadnia a munkáltatónak, erre kaphat táppénzt, de csak akkor, ha a fizetésnélküli szabádságát megszakítva előtte munkába áll és ez időszak alatt vélik keesőképtelenné.

A házi/kezelőorvos legfeljebb a nála történt megjelenéstől számított 5 napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelenséget.

Iicus # 2020.07.29. 05:59

Tisztelt Szakértő!
A következőben szeretném a segítségét kérni.
Jelenleg gyesen vagyok 2,5 éves gyermekemmel és 10 hetes terhes vagyok.
Július 9-én a nőgyógyászomtól kapott leleten veszélyeztetett terhesség szerepel.
Szeretném bejelenteni a munkahelyemen,és kérni,hogy vegyenek táppénzre.
A kérdésem,hogy milyen dátumtól kérhetem a táppénzt?Már július 9-től?Vagy ez így visszamenőleg nem működik?
Válaszát előre is nagyon köszönöm

vaczkor... # 2020.07.27. 08:45

aagnes 2020.07.27. 10:21

Tisztelt Szakértő!

A 2021. júliusától érvényes CSED-del kapcsolatos a kérdésem: az új számítás csak a 2021. július 1. után született gyermekek esetében érvényes, vagy júliustól minden CSED-ben részesülő a nagyobb összeget fogja kapni?
Előre is köszönöm!

Üdv:
Ágnes

Kedves Ágnes!

Erre vonatkozóan hatályos jogszabály még nem áll rendelkezésre, ezért erre a kérdésre érdemi választ adni nem áll módunkban.

(Egyelőre csak egy, a sajtóban megjelent politikai szándéknyilatkozatról van tudomásunk, a szabályozás és a részletszabályozás (átmeneti rendelkezések) nem ismert.

Javasoljuk, hogy ezirányú kérdéseivel forduljon bizalommal a hírt bejelentő Novák Katalin asszony vezette államtitkársághoz.

https://hvg.hu/…ondozasi_dij

https://index.hu/…_dij_emeles/

aagnes # 2020.07.27. 08:21

Tisztelt Szakértő!

A 2021. júliusától érvényes CSED-del kapcsolatos a kérdésem: az új számítás csak a 2021. július 1. után született gyermekek esetében érvényes, vagy júliustól minden CSED-ben részesülő a nagyobb összeget fogja kapni?
Előre is köszönöm!

Üdv:
Ágnes

Jereván # 2020.07.23. 07:46

Rédainé 2020.07.21. 18:50
Tisztelt szakértő!
Van két lányom (3 és 1.5 évesek).
A nagyobbik szeptembertől óvódába megy, a kicsi bölcsődés.
2020.11.17-ig gyed én részesülök.
2019.szeptemberben visszamentem dolgozni(6órában),2020.májusában kiderült hogy gyermeket várok de sajnos veszélyeztetett terheskét nem dolgozhatok.
Kérdésem hogy a kisebbik lányom maradhat e a bölcsődében így hogy én 9-es kóddal itthon vagyok?
A másik kérdésem pedig az lenne hogy a gyed a bölcsőde és a veszélyeztetett terhességi táppénz együtt lehetséges e?
Válaszát előre is köszönöm

T. Kérdező!

Igen, aki a gyed mellett dolgozik jogosult gyed-re és munkabérre.

Igen, aki a gyed mellett dolgozik és ez időszak alatt bármilyen okból keresőképtelenné válik jogosult gyed-re és táppénzre.

Igen, aki a gyed mellett dolgozik az beadhatja a gyermekét bölcsődébe, óvodába.

Igen, aki a gyed mellett dolgozik és ez időszak alatt bármilyen okból keresőképtelenné válik a keresőképtelenség idejére a gyermek mehet bölcsődébe, óvodába.

Ebből következik, hogy igen –a fenti tényállás mellett- a gyed, a bölcsőde és a veszélyeztetett terhességi táppénz együtt lehetséges. Sőt ha két gyereke van két ellátást is kaphat. (Két gyed, majd gyed és gyes.)

Rédainé # 2020.07.21. 16:50

Tisztelt szakértő!
Van két lányom (3 és 1.5 évesek).
A nagyobbik szeptembertől óvódába megy, a kicsi bölcsődés.
2020.11.17-ig gyed én részesüljök.
2019.szeptemberben visszamentem dolgozni(6órában),2020.májusában kiderült hogy gyermeket várok de sajnos veszélyeztetett terheskét nem dolgozhatok.
Kérdésem hogy a kissebbik lányom maradhat e a bölcsődében így hogy én 9-es kóddal itthon vagyok?
A másik kérdésem pedig az lenne hogy a gyed a bölcsőde és a veszélyeztetett terhességi táppénz eggyütt lehetséges e?
Válaszát előre is köszönöm

Jusztasz # 2020.07.21. 11:33

Guru23 2020.07.21. 10:36
Üdv! Gyermekem augusztusban lesz 2 éves. Feleségem jövő február végére várja a 2. babát. Egészen májusig GYED-en volt, majd "visszatért dolgozni" olyan formában, hogy a szabadságot kivette, ami egészen 2020. szeptember közepéig kitart. Dolgozni már nem fog visszamenni. Szeptember közepe utáni időszakra el tud menni szülési szabadságra, CSED-re? Úgy tudom, hogy 3 hónapos terhesen el lehet menni. Jól tudom? Ez kb. a fizetés 70 %-a ? Az első gyermek után a 2. életév betöltése után a GYES-t kapjuk vagy csak a CSED-et a 2 gyerekre?
Rendezett munkahelyi előzményekkel rendelkezik ( bölcsödében dolgozott).
Szeptember közepe utáni időszakra el tud menni szülési szabadságra, CSED-re?

Üdv!

Nem, nem tud, mivel a CSED-et legkorábban a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól lehet igénybe venni.

Úgy tudom, hogy 3 hónapos terhesen el lehet menni. Jól tudom?

Nem, ezt nagyon rosszul tudja. Lásd Ebtv. 40. § (3), Mt. 127. §

Az első gyermek után a 2. életév betöltése után a GYES-t kapjuk vagy csak a CSED-et a 2 gyerekre?

A GYES-t.

Guru23 # 2020.07.21. 08:36

Üdv! Gyermekem augusztusban lesz 2 éves. Feleségem jövő február végére várja a 2. babát. Egészen májusig GYED-en volt, majd "visszatért dolgozni" olyan formában, hogy a szabadságot kivette, ami egészen 2020. szeptember közepéig kitart. Dolgozni már nem fog visszamenni. Szeptember közepe utáni időszakra el tud menni szülési szabadságra, CSED-re? Úgy tudom, hogy 3 hónapos terhesen el lehet menni. Jól tudom? Ez kb. a fizetés 70 %-a ? Az első gyermek után a 2. életév betöltése után a GYES-t kapjuk vagy csak a CSED-et a 2 gyerekre?
Rendezett munkahelyi előzményekkel rendelkezik ( bölcsödében dolgozott).

monoszkop # 2020.07.17. 08:39

Rami95 2020.07.14. 17:13
Tisztelt szakértők
2015 óta van bejelentett munkaviszonyom 2017-ben terhes lettem veszélyeztetett táppénzen voltam majd csed gyed és most 2020 július 1-től gyesen vagyok közben megfogant második gyermekem tehát 2020. Július 3-tól újból táppénzen vagyok mint veszélyeztetett terhes sajnos ezt a tethességet meg kell szakítani pár napon belül gondolom ilyenkor pár nap táppénz még jár viszont utánna ugyan úgy itthon maradhatok a gyesen a fiammal vagy ilyenkor már mindenképpen visszakell mennem dolgozni? Esetleg ilyen esetben kirughatnak? Előre is köszönöm a választ

T. Kérdező!

Maradhat, de a táppénz lejártát követő naptól a gyermek három éves koráig terjedő időre ismét kérnie kell a fizetésnélküli szabadságot, amelynek engedélyezését nem tagadhatják meg.

„Rendes” felmondással nem.

Mt. 65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,

  1. a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

  1. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  2. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

Rami95 # 2020.07.14. 15:13

Tisztelt szakértők

2015 óta van bejelentett munkaviszonyom 2017-ben terhes lettem veszélyeztetett táppénzen voltam majd csed gyed és most 2020 július 1-től gyesen vagyok közben megfogant második gyermekem tehát 2020. Július 3-tól újból táppénzen vagyok mint veszélyeztetett terhes sajnos ezt a tethességet meg kell szakítani pár napon belül gondolom ilyenkor pár nap táppénz még jár viszont utánna ugyan úgy itthon maradhatok a gyesen a fiammal vagy ilyenkor már mindenképpen visszakell mennem dolgozni? Esetleg ilyen esetben kirughatnak? Előre is köszönöm a választ

plosy # 2020.07.08. 16:54

Köszönöm szépen a teljes körű tájékoztatást.

cincinnatus # 2020.07.07. 12:58

plosy 2020.07.07. 13:47

Koszonom a választ.Csak az a helyzet,hogy tengerentúlra mennénk nem pedig EU-s tagállamba.Esetleg erre tudna nekem valami tájékoztatást küldeni?Vagy utmutatot adni,hogy hol tudnám ezt intézni? Első körben a TB tanácsadótól azt a választ kaptam,hogy ez nem megoldható és a munkahelynek mint TB kikizetőhelynek kell fizetnie a táppénzt.Mindenesetre egyeztetek a HR kontaktommal de ha tud még valami támpontot adni ez ügyben azt megköszönöm.

T. Kérdező!

A keresőképtelenség elbírálásáról és igazolásáról külön kormányrendelet rendelkezik.

Ha Ön a "tengeren túlon tartózkodik", akkor a háziorvosa nyilvánvalóan nem tudja kéthetente megvizsgálni, állapotát figyelemmel kísérni és az orvosi igazolásokat kiadni.

Ha pedig nincs orvosi igazolás táppénz ellátás sem fizethető rá.

A NEAK-tól (korábban: OEP) érdeklődjön, hogy a célországgal van-e szociálpolitikat egyezményünk, nemzetközi szerződésünk, ha igen az rendelkezik-e a keresőképtelenség/táppénz kérdéséről.

Ha igen, úgy akként kell eljárni.

Ha nem, akkor "így járt", azaz eldöntheti, hogy marad és kap táppénzt, vagy távozik és nem kap táppénz ellátást.

Egyebekben: A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet rendelkezik.

Azt pedig, hogy a TB ellátásokat (egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait) kinek kell fizetni az 1997. évi LXXXIII. törvény szabályozza. Bárkinek is kell fizetni (kormányhivatal/munkahelyi TB kifizetőhely) táppénz csak a fenti kormányrendelet szerinti, szabályosan kiállított orvosi igazolásra fizethető.

Orvosi igazolás viszont főszabály szerint csak akkor adható ki, ha a háziorvosánál az előírt időközönként megjelenik.

plosy # 2020.07.07. 11:47

Koszonom a választ.Csak az a helyzet,hogy tengerentúlra mennénk nem pedig EU-s tagállamba.Esetleg erre tudna nekem valami tájékoztatást küldeni?Vagy utmutatot adni,hogy hol tudnám ezt intézni? Első körben a TB tanácsadótól azt a választ kaptam,hogy ez nem megoldható és a munkahelynek mint TB kikizetőhelynek kell fizetnie a táppénzt.Mindenesetre egyeztetek a HR kontaktommal de ha tud még valami támpontot adni ez ügyben azt megköszönöm.

cincinnatus # 2020.07.06. 07:16

plosy 2020.07.03. 01:33
Üdvözlöm.
GYES-en vagyok és közben várom a második gyermekünket így a munkahelyem visszavett aktív állományba.Jelenleg a felhalmozott szabadságokat veszem ki és aztán táppénzre mennék(veszélyeztetett terhesség révén 9-es kóddal).Közben a férjem külföldön kapott szerződést X időre ezért az a terv,hogy még a 3.trimeszter előtt külföldre utazunk és ott szeretnék szülni is. Ebből adódik a kérdésem.Kaphatok e táppénzt ha külföldön vagyok? Több mint 10 éves magyarországi folyamatos munkaviszonyom van,ezaltal a TB is aktív,állando magyar lakcímünk itt van és a szerződés lejárta után is itthon szeretnénk élni.Külföldön én semmilyen juttatást,ellátást nem veszek igénybe.
Előre is köszönöm a tanácsát.

T. Kérdező!

Igen, kaphat. (Nincs olyan szabály, hogy aki Magyarországon biztosított és keresőképtelenné válik, és ez időszak alatt életvitelszerűen külföldre költözik ne kaphatna táppénz ellátást.

Sőt, az EU koordinációs rendeletek szerint a táppénzt folyósító szervnek bármelyik (magyar, illetve más EU-s tagállamban kiállított, jogszabály szerinti adattartalmú) orvosi igazolást/táppénzes utalványt el kell fogadni.

A NEAK (korábban OEP) honlapján ezzel kapcsolatban ezt olvashatja:

Abban az esetben, ha a magyar biztosított az EGT valamely tagállamában keresőképtelenné válik, és érvényesíteni akarja magyar táppénz iránti igényét, keresőképtelenségéről igazolást - E 116-os nyomtatványt - kell kérnie a külföldi orvostól, és ezzel kell három napon belül egy szabadon választott külföldi biztosítóhoz kell fordulnia. Itt meg kell adni a tartózkodásának, valamint a lakóhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv címét.

A külföldi biztosító E 115-ös nyomtatványt állít ki, ami a magyar táppénz folyósításának az alapja lesz.

A lehető legkorábban célszerű bejelentenie a munkaadójának (lehet telefonon, vagy fax útján) keresőképtelenségének kezdetét és annak várható időtartamát, valamint a gyógykezelés ideje alatti tartózkodási helyét.

http://www.neak.gov.hu/…_egt_ellatas

plosy # 2020.07.02. 23:33

Üdvözlöm.
GYES-en vagyok és közben várom a második gyermekünket így a munkahelyem visszavett aktív állományba.Jelenleg a felhalmozott szabadságokat veszem ki és aztán táppénzre mennék(veszélyeztetett terhesség révén 9-es kóddal).Közben a férjem külföldön kapott szerződést X időre ezért az a terv,hogy még a 3.trimeszter előtt külföldre utazunk és ott szeretnék szülni is. Ebből adódik a kérdésem.Kaphatok e táppénzt ha külföldön vagyok? Több mint 10 éves magyarországi folyamatos munkaviszonyom van,ezaltal a TB is aktív,állando magyar lakcímünk itt van és a szerződés lejárta után is itthon szeretnénk élni.Külföldön én semmilyen juttatást,ellátást nem veszek igénybe.
Előre is köszönöm a tanácsát.

vaczkor... # 2020.07.01. 11:00

Gy.Icus 2020.06.30. 19:54
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYEDen vagyok ikreimmel 2021.01.15ig. A főállásomban fizetés nélküli szabadságon vagyok. Vállaltam egy részmunkaidős állást napi 4 órában. Várandós vagyok és 2021 februárban várhatóan ismét szülni fogok. Érdeklődöm, hogy befog e számítani a részmunkaidős állásból származó jövedelmem a majdani CSED számításnál?
Szíves válaszát köszönettel várom.
Tisztelettel:
Gy. Ilona

T. Kérdező!

Nem, pontosabban ha a szüléskor egyidejűleg két jogviszonnyal rendelkezik mindkét jogviszonyban külön-külön meg kell vizsgálni azt, hogy jogosult-e ellátásra.

Amennyiben igen (azaz mindkettőben biztosított és mindkettőben megvan a 365 nap biztosításban töltött idő), úgy két csed-re válik jogosulttá. Ha csak az egyikben állnak fenn a jogosultsági feltételek, úgy abban a jogviszonyban a másik helyen elért jövedelmét figyelembe venni, (beszámítani) nem lehet.

Gy.Icus # 2020.06.30. 17:54

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYEDen vagyok ikreimmel 2021.01.15ig. A főállásomban fizetés nélküli suabadságon vagyok. Vállaltam egy részmunkaidős állást napi 4 órában. Várandós vagyok és 2021 februárban várhatóan ismét szülni fogok. Érdeklődöm, hogy befog e számítani a részmunkaidős állásból származó jövedelmem a majdani CSED számításnál?
Szíves válaszát köszönettel várom.
Tisztelettel:
Gy. Ilona

Agnese94 # 2020.06.19. 14:14

Kedves Jereván!

Semmi szakmai fórumon nem nézelődtem eddig!
Először is, köszönöm.
Másodszor, az OEP azt állította ők csináljak és a cégek is őket kérik meg ellenőrzésre, ezért sem a MÁK-öt kérdeztem! A bér ügyintéző is folyamatosan azt állítja az csinálja és ellenőrzi (nem a MÁK) OEP fizeti.
Harmadszor, az oktatási időszakom alatt folyamatosan dolgoztam és mindig jeleztem még is levontak ugyan úgy, ugyan annyi százalékban a TB-m.

Utolsóként, ha ön ennyire tud mindent szeretném tudni, milyen jogi részen dolgozik, nevét, számát, hogy tudjuk mennyire is pontosak az adott jogi kommentek. :)

Ui.: 3 bér ügyintéző, 2 mérlegképes könyvelő, 2 jogász után írtam ide kíváncsiságból. Nem netes fórumok után. ;)

Látom nagyon dübörög ez a magyar rendszer és szabály.

Jereván # 2020.06.19. 08:19

Agnese94 2020.06.18. 18:09
Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni. Veszélyeztetett kismamaként vagyok itthon táppénzen (9-es kóddal). A munkahely viszont közölte velem nem hajlandó fizetni csak 50%-os tp-t.
2019.06.11.-2019.10.02.-ig munkaviszonyom volt utána 2019.12.18-napjainkig van munkaviszonyom. Május elején jöttem el 9-es kóddal előtte 1 hétig voltam 8-as kódon. A bérem nem lett több, sőt sokkal kevesebb a 8-as kóddal is. Betegszabadságon pedig nem voltam, rögtön táppénz.
2014-től folyamatosan felsőoktatási jogviszonyom is van. Duplán fizetve a tb-m.
A bérszámfejtő közölte ő nem fogja 9-es kóddalszámfejteni a bérem mert, nincs különbség a 8-as és a 9-es kód között és nekem nem jár semmi csak az az 50% és örüljek neki de, ne aggódjak kapok CSED-et, GYED-et, GYES-t.
Nem értem más munkahelyen miért 60%-70%-os a 9-es kódú tp kifizetés és nekem miért csak 50%? Plusz, ha az OEP nem akarja elfogadni a hallgatói jogviszonyom akkor miért is van a diplomás GYED?? Akkor szeretném visszaigényelni minden olyan tb befizetést ami duplán ment! Lehetséges lenne??
Segítségét előre is köszönöm.
ui.: Ettőla sok utána járástól már kora szülött lesz a pici, annyira rosszul vagyok és ideges mert, közben úgy beszélnek mindenhol egy kismamával mint egy....... . Az egészségem a pici babáéval együtt senkit nem érdekel??

T. Kérdező!

  • Munkáltatója helyes tájékoztatta. A hatályos Ebtv. értelmében, főszabály szerint annak, akinek nincs két éves folyamatos, Tbj. 5. § szerinti biztosítotti jogviszonya az csak 50%-os mértékű táppénzre jogosult függetlenül attól, hogy mi az oka a keresőképtelenségnek.
  • Rosszul tudja, a hatályos Ebtv. értelmében jogszerűen más munkahelyen sem fizethetnek 70%-os mértékű táppénzt semmilyen jogcímen.
  • A keresőképtelenség okától függetlenül 60%-os mértékű táppénzt csak az kaphat, akinek van két éves folyamatos, Tbj. 5. § szerinti biztosítotti jogviszonya. (A felsőoktatási jogviszony nem minősül Tbj. 5. § szerinti jogviszonynak!!!)

Az OEP valószínűleg azért nem akarja elfogadni a hallgatói jogviszonyát, mert az nem minősül Tbj. 5. § szerinti biztosítotti jogviszonynak.

  • A diplomás GYED-et ne keverje a táppénzjogosultsággal, mert az két különböző ellátás, más-más jogosultsági feltételekkel, mint ahogy igaz az, miszerint az alma és a körte is gyümölcs, mégis más az alakjuk, színük és az ízük, azaz azokat sem illik összekeverni. (Ugyan a gyed és a táppénz is TB ellátás, de más-más tb ellátás, nem illik őket összekeverni.)
  • Azt írja, hogy: Akkor szeretném visszaigényelni minden olyan tb befizetést ami duplán ment!

Pontosan milyen TB befizetésre gondol? Mi ment duplán? Felsőfokú oktatási intézmény hallgatójaként milyen járulékokat fizetett?

  • Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak (táppénz, csed, gyed) jogi szabályozását az 1997. évi LXXXIII. törvény 39-42 szakaszaiban találja.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu , vagy a penzbeli@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek. :)

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Agnese94 # 2020.06.18. 16:09

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni. Veszélyeztetett kismamaként vagyok itthon táppénzen (9-es kóddal). A munkahely viszont közölte velem nem hajlandó fizetni csak 50%-os tp-t.

2019.06.11.-2019.10.02.-ig munkaviszonyom volt utána 2019.12.18-napjainkig van munkaviszonyom. Május elején jöttem el 9-es kóddal előtte 1 hétig voltam 8-as kódon. A bérem nem lett több, sőt sokkal kevesebb a 8-as kóddal is. Betegszabadságon pedig nem voltam, rögtön táppénz.
2014-től folyamatosan felsőoktatási jogviszonyom is van. Duplán fizetve a tb-m.
A bérszámfejtő közölte ő nem fogja 9-es kóddalszámfejteni a bérem mert, nincs különbség a 8-as és a 9-es kód között és nekem nem jár semmi csak az az 50% és örüljek neki de, ne aggódjak kapok CSED-et, GYED-et, GYES-t.

Nem értem más munkahelyen miért 60%-70%-os a 9-es kódú tp kifizetés és nekem miért csak 50%? Plusz, ha az OEP nem akarja elfogadni a hallgatói jogviszonyom akkor miért is van a diplomás GYED?? Akkor szeretném visszaigényelni minden olyan tb befizetést ami duplán ment! Lehetséges lenne??

Segítségét előre is köszönöm.

ui.: Ettőla sok utána járástól már kora szülött lesz a pici, annyira rosszul vagyok és ideges mert, közben úgy beszélnek mindenhol egy kismamával mint egy....... . Az egészségem a pici babáéval együtt senkit nem érdekel??