elállási jog - számla


dollino # 2017.05.18. 14:13

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni.A Jófogásról rendeltem egy kávéfőzőt, aminek a típusa nem egyezik meg a küldött géppel. Martello Nespressonak hirdették, és a küldött gép Martello Espresso, tehát amit mi használunk Nespresso kapszulát, az nem jó bele.Pedig direkt meg is lett kérdezve, hogy Nespresso kapszulával működik-e. A kérdésem az lenne, hogy elállhatok-e a vásárlástól jogilag, tehát köteles-e az eladó visszavenni a gépet, mivel megtévesztett.

nonolet # 2017.05.18. 15:14

Az eladó magánszemély vagy webbolt volt?

1.
HA webbolt, akkor az átvételtől számított 14 napon belül indoklás nélkül elállhatsz.

  • értesítés az elállásról (igazolhatóan!!!)
  • visszaigazolás megvárása és utána
  • visszaküldés saját költségen mi előbb
  • várod a pénzed

2.

Ha magánszemély volt akkor ez hibás teljesítés!
Ekkor, HA!!! tudod bizonyítani, hogy
MIT is rendeltél PONTOSAN!
(hirdetés másolata, egyéb dokumentum, hangfelvétel, stb.

Akkor követelheted

  • első körben a cserét olyanra, amiről szó volt
  • ha a csere lehetetlen (nincs olyanja), akkor

kérheted vissza a pénzed...

  • * -

HA NEM tudod bizonyítani, hogy mit rendeltél...
Akkor így jártál, szívás van.

dollino # 2017.05.18. 16:07

Köszönöm Nonolet! Magánszemély volt sajnos.

nonolet # 2017.05.18. 21:45

Tanulság:

  • mindig mentsd le a hirdetést!!!
  • mindig rögzítsd írásban is, amit ígért

Ez esetben pl. a jófogás levelező felületén elég lett volna kb. ennyit írni neki, hogy

"A megbeszéltek alapján
kérem szállítani a
... típusú Nespresso kapszulás gépet"

Marlowe # 2017.05.24. 14:07

Kedves fórumozó társaim!
Olyan kérdésem lenne, ha Erzsébet utalvány plusz kártyával (ajándék zseb) fizettem egy termékért és a termék mint kiderült hibás volt, akkor elállhatok-e a szerződéstől és kérhetem-e a pénzt vissza készpénz formájában? A bolt nem hajlandó se készpénz se átutalással visszaadni a pénzem mivel utalvánnyal fizettem. Jelzem a Vásárlási Feltételeknél nem találtam kikötést ilyen esetre.. Előre is köszönöm a választ!

nonolet # 2017.05.24. 20:42

Kérheted ... ha egyébként jogos az igényed.

Mivel semmi köze a fizetés módjának
a szavatossági és jótállási jogokhoz.

  • *-

Megjegyzés:
Az utalványból is pénz lett végül a bolt számára!

Neszter1 # 2017.06.21. 21:26

Tisztelt Fórumozók!

Hétfőn vettem át a Jófogás háztól-házig kiszállításában egy használt babakocsit. A babakocsit céges hirdetésen hirdette egy egyéni vállalkozó, a babakocsival számlát is kaptam. A babakocsi használt - ezt tudtam-, de olyan szépséghibái vannak, amiket a hirdető egyáltalán nem említett a hirdetésben, és a fotókon sem látszódnak.

Ma emailben jeleztem, hogy a fent említett hibák miatt elállnék, kérdeztem a visszavétel módját. Az eladó minősíthetetlen stílusban válaszolt, sértegetett, és szerinte a szépség hiba nem hiba, és rögtön azzal kezdte, hogy azokat én okoztam (2 nap alatt), használt árura garancia nincs.

Egyéni vállalkozóval szemben is lehet érvényesíteni az elállási jogot? Használt cikk esetében is? Ha eleve így áll hozzá, következő körben rögtön a Békéltető testülethez forduljak?

Ha normálisan válaszol valószínüleg ráhagyom, de a stílus a miatt most már nem szeretném annyiban hagyni.
A hirdetés már nem elérhető, de a Jófogás.hu ügyfélszolgálatán jeleztem a problémámat, remélem, hogy a hirdetésszám alapján el tudják küldeni a mentett változatot.

Mit tehetek? Várom a véleményüket.

Hadimonka # 2017.12.09. 10:10

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni! Jófogás oldalon eladtam egy pulóvert. Aki megvette előzetes telefonos -beszélgetés alapján vásárolt. Mindenről megfelelő tájékoztatást kapott( képek, leírás, szóban). Majd azzal hívott fel, hogy ő ezt nem nézte ez női pulóver. Nem. Ez unisex pulóver ami a címkém is olvasható volt. Akkor kicsi mondja. Én nem vállaltam garanciát. Én nem adtam el hibás, rossz terméket. Ő vissza akarja velem vetetni. Mi a helyes eljárás ilyen esetben?? Köszönöm szépen előre is a válaszokat! Házimunka

KozákA # 2017.12.09. 14:32

Üdvözletem!
A 45/2014-es fogyasztói kormányrendelet szerinti elállás kapcsán szeretnék érdeklődni, hogy Önök szerint egy okostelefon internetes vásárlása esetén mi fér bele a kipróbálás kategóriájába, amit jogszerűen megtehetek, hogy a teljes vételárat visszakapjam elállás esetén?

Pl bekapcsolhatom, vagy már azt se? Esetleg próbahívás, egy alkalmazás letöltése stb.?

A rendelet szerint "A fogyasztó csak a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felel", de ebből számomra ez nem derül ki.

nonolet # 2017.12.09. 16:13

Neszter1

Használt árura valóban nincs garancia, ha nem vállalt rá önként az eladó.

SZAVATOSSÁG azonban van!
Ami szerint azt kellett kapnod amit megbeszéltetek.
Azaz az ismert hibán túli hibák nem lehetnek..

HA!!! "vállalkozóként" !!! adta el neked, akkor

Ha mégis van további hiba és szavatossági igénnyel élsz miatta akkor

  • az ELSŐ 6 hónapban
  • az eladónak kell bizonyítania,

hogy

1.
azt te okoztad rongálással vagy szakszerűtlen használattal

2.
Tudtál róla, mert BIZONYÍTHATÓAN elmondta előre

HA ezek nem jönnek össze neki, akkor ingyen kell

  • javítania

vagy

  • cserélnie

HA nem javít és/vagy nem cserél, akkor
vagy

  • kérhetsz árengedményt, ha akarsz a hiba miatt

vagy

  • kérheted vissza a pénzed

A szavatossági igényhez a babakocsit a súlyától függően kell

  • vagy neked (10 kg-nál könnyebb) visszajuttatni, saját költségen
  • vagy neki (10 kg-nál nehezebb) kell elszállítani a saját költségén

- -

Más kérdés az elállási jogod.
Ami, ha "vállalkozótól" vetted "internetes" vásárlással, akkor 14 napi megillet INDOKLÁS NÉLKÜL IS!!!
Ekkor a visszaküldés költségét neked kell állni.

A vaterán üzletelő vállalkozó szerintem internetes eladást folytat...

Tehát közöld, hogy: elállsz a vételtől.
Ezt a közlést vissza kell igazolnia.
Amikor visszaigazolta el kell küldened a cuccot neki (saját költségeden)
A cucc megérkezése után 14 napon belül kell visszautalni a pénzed a megadott bankszámládra.

- -

Igazából nem vagy túl jó helyzetben...
Nehézkes lesz az igazad érvényesíteni.

nonolet # 2017.12.09. 16:16

Hadimonka

Ha NEM vállalkozóként adtad el neki, akkor így járt.
Pereljen be szavatossági alapon... ha akar.

HA vállalkozóként, akkor lásd eggyel alább a régebbi ügyre írtakat, mert akkor a vevő jobb helyzetben van, sokkal jobban.

nonolet # 2017.12.09. 16:18

"Pl bekapcsolhatom, vagy már azt se? Esetleg próbahívás, egy alkalmazás letöltése stb.?"

Ezek még beleférnek...

Az "üzemszerű" rendszeres használata nem fér bele.

FDToth # 2018.01.04. 11:38

Tisztelt Fórumozók,

a véleménykére lennék kíváncsi az alábbi eset kapcsán:

több webáruházból vásárolok, van haol több profilom is van, tehát céges is és magán is. Elpőfodrult már, hogy céges profillal vettem magáncélra dolgot, olyan is volt, hogy éltem elállási jogommal (annak ellenére, hogy a számlán cégnév szerepelt).
Az tudom, hoyg ha a számlán cégnév szerepel, akkor nem illet meg a 14 napos elállás. Na d emilyen esetekben? Mert ha nem számoltam el még költségként, és nem is elszámolható, ott a termék, amit visszaviszek, akkor miért nem lehet elállni a vásárlástól. Ernyit számít, hogy mi van a számlára írva vevőként?
Mert ha bevittem a könyvelésbe, akkor jogos, de amíg nem addig miért nem lehet?
Mi van akkor ha véletlenül céges profillal vásárolok? Olyan dolgot veszek, amit nem lehet cégre elszámolni?

Előfordulhat, hogy amikor a törvényt létrehozták, nem gondoltak semmire sem, csak annyi, hoyg ha szerepel rajta cégnév, akkor nincs elállási jog?

Köszönöm!

drbjozsef # 2018.01.04. 12:11

Ernyit számít, hogy mi van a számlára írva vevőként?

Igen. Aki ott szerepel az a vevő. Ha ott természetes személy szerepel, akkor a törvény szerint ő fogyasztónak minősül fogyasztóvédelmi szempontból, ha cégnév szerepel, akkor nem. Az, hogy a vevő mit csinál utána a számlájával (elszámolja vagy sem), már nem számít fogyasztóvédelmi szempontból.

FDToth # 2018.01.04. 13:58

köszönöm!
és mi van abban az estetne, amikor a vevő jogi személy, de még is fogyasztói jogai vannak? Gondolok arra, hogy a terméket nem a vállalkozási tevékenységhez vásárolta.
Illetve mi van akkor, ha céges számlára vették, és adtak hozzá jótállási jegyet?
Továbbra sem értem a 'miértjét' az egésznek, mi célból fogalmazták meg így a törvényt!

Köszönöm!

nonolet # 2018.01.04. 14:21

"de még is fogyasztói jogai vannak? Gondolok arra, hogy a terméket nem a vállalkozási tevékenységhez vásárolta."

NINCS (már) ilyen!!! évek óta...
Már csak a magánszemély vásárló a "Fogyasztó" !!!!

"Illetve mi van akkor, ha céges számlára vették, és adtak hozzá jótállási jegyet?"

A jótállásnak(garanciának) semmi köze a "Fogyasztó" státuszhoz.

Alapban bárki önként!!! vállalhat garanciát/jótállást.
Bármire és bárkivel szemben...

A "Fogyasztó" csak úgy jön a képbe,
hogy

  • "Fogyasztó" esetében,
  • bizonyos árukra
  • nem az önkéntesség él, hanem
  • van kötelező "önkéntesség" is :-)

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

nonolet # 2018.01.04. 14:25

PTK

8:1. § [Értelmező rendelkezések]

(1) E törvény alkalmazásában

3. fogyasztó:
a szakmája,
önálló foglalkozása vagy
üzleti tevékenysége
körén kívül eljáró természetes személy;

4. vállalkozás:
a szakmája,
önálló foglalkozása vagy
üzleti tevékenysége
körében eljáró személy;

FDToth # 2018.01.05. 09:12

Nonolet: köszönöm!!!

ohh, akkor megint csak olyan törvénnyel állunk szemben, ami ócska és semmire sem jó. sztem fogyasztó lehet gt is, ha terméket végső felhasználásra vásárolta, nem pedig a vállalkozási tevékenységéhez.

Vállalkozási tevékenység:futárszolgálat vagyok, veszek jó pár furgont cégre, azok a vállalati tevékenység szolgálja. veszek egy cégautót is, de azzal nem a vállalati tevékenység szolgálom, semmi köze a futárkodáshoz. Vagy varrodám van, veszek varrógépeket, ezeket a vállalkozási tevékenységhez használom, de veszek egy TV-t az irodámba, azt nem a varráshoz, vagyis a tevékenységhez használom.

Összefoglalva a konkrét esetet: magánszemélyként vettem karácsonyra egy kifejezetten gyerekek számára készült kamerát (semmi köze egy cég tevékenységéhez). Neten rendeltem meg, van ott magán és céges profil is. Véletlenül cégesen maradt, így rendeltem meg, és kaptam a számlát, de a cégesen felül ott az én nevem is (azt, hoyg miért, jó kérdés). Visszavittem karácsony után, 14 napon belül. Mivel gt nevére lett félig vásárolva, így nem élhettem a jogommal, de a cég persze 'visszafizette' utalvány formájában.Jegyzőkönyvet a nevemre írták, mint Fogyasztó, ezzel kb. el is ismerték, hoyg az vagyok.

Továbbra is fenntartom, hoyg millió esetben feleslegesen korlátozzák az elállási jogot jogi személyek esetében. Mert ha egy cég elszámolja, bekerül a könyvelésbe tárgyi eszközként, visszaigénylik az ÁFA-t, majd utána elállnak, de jóváíró számlát nem viszik be, és papíron ott az eszköz, a pénzt meg 'elrakják' akkor ezzel csalnak.

De ha nincs benne a könyvelésben, ott az eredeti számla, akkor miért nem élhet vele gt?

nonolet # 2018.01.05. 12:42

Beszélsz marhaságokat, saját kútfőböl.

Okosabb akarsz lenni az EU jogalkotóinál is?!
Hát ecsém...

- -

"Vállalkozási tevékenység:futárszolgálat vagyok, veszek jó pár furgont cégre, azok a vállalati tevékenység szolgálja. veszek egy cégautót is, de azzal nem a vállalati tevékenység szolgálom, semmi köze a futárkodáshoz."

Akkor miért a cégre veszed?!!!

Nem kell vele futárkodni, de a cég céljaira kell használni legalább részben.
(cégvezetés miatti utazáshoz pl.)
Az esetleges magáncélú használatot a vonatkozó szabályok szerint kell

  • elszámolni és megfizetni a cég felé

és

  • adózni (cégautó adó, áfa, stb)

HA csak az adó/költség előnyök miatt vetted
és
valóban nem használod a cég érdekben az ADÓCSALÁS!
Amit a törvény elég durván büntet.
(hamar börtön is lehet a vége, elég kicsik az értékhatárok)

"Vagy varrodám van, veszek varrógépeket, ezeket a vállalkozási tevékenységhez használom, de veszek egy TV-t az irodámba, azt nem a varráshoz, vagyis a tevékenységhez használom."

HA nem a cég érdekében TV-zel/TV-ztetsz,
(pl. a hírek, várakozók szórakoztatása, készenléti idő elütése, stb), akkor ez is adócsalás, ha a cégre veszed.

"Összefoglalva a konkrét esetet: magánszemélyként vettem karácsonyra egy kifejezetten gyerekek számára készült kamerát (semmi köze egy cég tevékenységéhez). Neten rendeltem meg, van ott magán és céges profil is. Véletlenül cégesen maradt, így rendeltem meg, és kaptam a számlát, de a cégesen felül ott az én nevem is (azt, hoyg miért, jó kérdés)."

Attól, hogy a cég nevére veszed még nem lesz a cég tulajdona!
Csak attól, ha költségként elszámolod.

1.
Ha a cég nevére szól a számla, de magánpénzből fizeted ki.
Akkor semmi gond, csak nem leszel "Fogyasztó" vevőként.

2.
Ha a cég nevére szól a számla és cégpénzből fizeted ki.
De nem számolod el költségként, akkor két eset van.

  • utólag megfizeted a cégnek a magán pénzedből és hazaviszed

A könyvelőd nem fog szeretni ezért... de megteheted.
Bár méretes marhaság és túlbonyolítás.
Ekkor semmi gond, csak nem leszel "Fogyasztó" vevőként.

  • utólag nem fizeted meg, csak viszed

Akkor az sikkasztás!!! a cégből.
Amit a törvény büntet.

Ez tehát gond, és ekkor sem leszel "Fogyasztó" vevőként.

- -

Meg kéne értened, hogy:

  • a vállalkozás/cég pénze

NEEEEEEM

  • a magánember pénze!!!!

Az két külön zseb a jog szemében.
Akkor is, ha tévesen úgy hiszed, hogy mindkettő a te zsebed.
A két zsebet nem jó ötlet összekeverni...
Hamar bünti és börtön lehet a vége.
(sikkasztás, adócsalás, számvitel megsértése, stb. címén)

A két zseb között az átjárást

  • a vállalkozás/cég pénzéből
  • a jogtiszta magán pénzzé válást

az ADÓZÁS biztosítja!!!
Amit rossz ötlet kifelejteni...

" Visszavittem karácsony után, 14 napon belül. Mivel gt nevére lett félig vásárolva, így nem élhettem a jogommal, "

Jogos.

"de a cég persze 'visszafizette' utalvány formájában.Jegyzőkönyvet a nevemre írták,"

Jó indulat a részükről, ami nem tilos.

" mint Fogyasztó, ezzel kb. el is ismerték, hoyg az vagyok."

Dehogyis..... ezt csak te hiszed így.

Önként úgy jártak el veled, MINTHA "Fogyasztó" lennél.
Ez nem tilos, csak ugye ezt nem követelheted egy céges számla alapjáén.

"Továbbra is fenntartom, hoyg millió esetben feleslegesen korlátozzák az elállási jogot jogi személyek esetében."

Nincs olyan, hogy jogszerűen

  • a cég költségére lehetne
  • magánbeszerzést intézni!!!

Mivel ez bűncselekmény, lásd fentebb...

Tehát nem lehet szükség arra sem, hogy a cég "Fogyasztó" legyen, hisz nem vesz (mert nem is vehet!!!) nem céges célú dolgokat, soha.

"Mert ha egy cég elszámolja, bekerül a könyvelésbe tárgyi eszközként, visszaigénylik az ÁFA-t, majd utána elállnak, de jóváíró számlát nem viszik be, és papíron ott az eszköz, a pénzt meg 'elrakják' akkor ezzel csalnak."

Érted te....

"De ha nincs benne a könyvelésben, ott az eredeti számla, akkor miért nem élhet vele gt?"

Mert a cég a törvényerejénél fogva NEEEEEM "Fogyasztó"
Neki a jogalkotó nem adja meg ezt az extra ügyintézési kedvezményt, mivel nem laikus vásárló!

A cég, ha vesz valamit a cégnek, annak tudja az okát-módját, nem lehet szüksége extra jogi mankóra.
(ha mégsem tudja, az a cég működési hiányossága)

Ennyi.

FDToth # 2018.01.08. 11:06

Kösz a részletes választ!

Nem marhasagokat beszélek, csak másképp gondolkodom.

Teljes mértékben ertem amit írsz, és tudom h mikent működnek a dolgok, en csak a miertjet nem ertem. Mert kb, mindenki azzal takarózik ‘h ez a törvény’, de az, higy miért így fogalmazták meg, mi volt az elgondolas, na azt senki nem tudja vagy mondja meg.

Vehetsz ezt azt cegre, nem gond, afat nem igenyleg vissza. Ha meg soksor repizel, az a navnak is jo, mert adobevetele van.

Szem ott hibádzik a dolog, hogy minden arra utal, higy maganszemelyként vettem (sajat bk-val), így elíras miatt gt-ként kezelni...

Tivábbra is azt gondolom, higy nem egyszeruen fogyaszto-ceg reszre kellene osztani az elallast, hanem gt-n belul meg jopar dolgot (pl a veletlen szamlázási profil hasznalata) figyelembe kene venni és kivetelek beemelni a torvenybe. Mert nalam egyertelmu h nem cegre vettem (eredeti szamla megvan, jotallasi jegyem van, kivinatom a maganbankkarytas vasarlasrol van, jegszokonyvem fogyadztokent van, egyszeruen veletlenul rossdz profilt hasznaltamj

nonolet # 2018.01.08. 12:00

(a hozzád hasonló)

Hülyék miatt nem kell kivétel a törvényekbe... ennyi.

nonolet # 2018.01.08. 12:02

"de az, higy miért így fogalmazták meg, mi volt az elgondolas, na azt senki nem tudja vagy mondja meg."

Tele van vele az indoklással az internet... keresd meg!

(tudod minden törvénynek van indoklása is a beterjesztő részéről, abban megtalálod, csakhát a tudatlanok ezt sem tudják... helyette okoskodnak)

drbjozsef # 2018.01.08. 12:32

hanem gt-n belul meg jopar dolgot (pl a veletlen szamlázási profil hasznalata) figyelembe kene venni

Komolyan gondolod, hogy törvénybe iktassák azt, hogy ha a vevő hibázik, és rossz profillal rendel az interneten, akkor ez és ez legyen?

Ugyanmár.
Elbasztad. Ennyi. Van ez így. Ha valahol lehet ezen segíteni, akkor esetleg a webshop sztornózza a számlát, és kiállít egy újat a magánszemély nevedre. De miért tenné? Rendeléskor kell ezt jól beállítani.

Advance2018 # 2018.01.09. 11:41

Sziasztok!
Egy viszonylag egyszerű kérdésre keresek választ, de órák óta nem találok megoldást a kérdésre. Magánszemélyként vásároltam magánszemélytől egy terméket a jófogáson. 40e Ft volt egy spéci mikroszkóp. Telefonon beszéltem az eladóval aki csupa szépet és jót mondott az eszközről. Futárral megrendeltem, kifizettem utánvéttel. Kibontottam kipróbáltam és sajnos nem jó. Egy létfontosságú alkatrész hiánya miatt alig lehet valamit látni benne. Ekkor felhívtam az eladót és közölte neki is feltűnt, hogy kicsit gyenge a kép, de ezt nekem nem mondta.
Mindent összevetve az a szitu, hogy visszaküldeném a cuccot, pénz visszakérném a postaköltséget benyelném.
Az eladó viszont azt mondja nincs kedve visszacsinálni az üzletet, ő úgy tudja nincs semmi kötelezettsége használt termék eladásakor az embernek.
Illetve visszautalja ha létezik ilyen kötelezettség.
Szóval annyi a kérdésem van-e ilyen, hogyha valaki hibás árut küld akkor vissza lehet csinálni a biznicet?
Előre is köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.01.09. 12:11

SZAVATOSSÁG !!! ez a kulcsszó ...
(ez érvényesen nem zárható ki, használt cuccnál sem)

Azaz AZT kellett KAPNOD, amiről
a létrejött szerződésben SZÓ VOLT.

HA mást kaptál, mint amiben megegyeztetek, akkor jogos az igényed.

Azonban NEKED KELL bizonyítani,
hogy
nem azt kaptad amiről szó volt...

Ami nem sima ügy egy ilyen
jogi szempontból nem törődöm
módon intézett vásárlásnál.

HA netán van róla bizonyítékod,
hogy
jól működő és teljes cuccot ígért.

ÉS még azt is

Tudod bizonyítani azt is, hogy nem azt kaptad mégsem.

Akkor, van csak jogi alapon fellépni esélyed...

- -

A gyakorlatban azonban, alighanem buktad a bulit.

A jogi szempontból felelőtlen eljárás
és az e miatti bizonyíthatatlanság okán.