Elévülés


Veronika13 # 2023.04.18. 17:12

2012-ben felvett hitel szerződését 2014. februárjában módosították. 2016-ban a bank nem rendszeres fizetés miatt, a szerződést azonnali hatállyal felmondta, aminek következtében a szerződés megszűnt. Elszámoló levélben kérte a tartozás egy összegben történő kiegyenlítését. Ebben az esetben elévülés szempontjából a régi PTK, vagy az új érvényes?

gerbera317 # 2022.12.14. 22:40

Melyik ország hatósági jelzését fogja viselni az autó? (Egyébként mi köze van ennek az elévüléshez?)

Tumo Sandor # 2022.12.14. 20:54

Érdeklődnék ha Magyar léttemre egy Cseh autót veszek csak magyar lakcímmel akkor a magyar végrehajtók tudják e foglalni? A Cseh üzembentartó rendben van!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.17. 05:08

Semmi vélelem. Szabályos kézbesítés.

Majordomus # 2022.10.16. 19:51

Kézbesitési vélelem beáll....

gerbera317 # 2022.10.16. 06:55

Ha elköltöztél onnan, még mindig megteheted, hogy a hitelezőidnél egyenként bejelented az új címedet. Ha ezt elmulasztottad, majd pedig röhögve arra hivatkoznál, hogy há-há-há, te öt éve már nem ott laksz, az átvevő pedig az azonos nevű apád, úgyhogy há-há-há nem ér a kezbesítés, erre a törvény válasza, hogy há-há-há de. Nem ezekkel a szavakkal, de kb. erről van szó.

Majordomus # 2022.10.14. 20:50

Szerintem ez a hajó elment...

Szunyogh # 2022.10.14. 10:07

Koszonom a valaszokat.
Erdekes modon, a legutobbi kezbesitesi kesedelemre valo hivatkozast ezzel az indokkal a kozjegyzo elfogadta, annak helyt adott "onhibajan kivul allo okbol nem volt modja atvenni" magyarazattal. Kerdes, hogy a korabbi levelek "meg nem kapasat" mennyire fogadja majd el.
Bonyolitja a helyzetet, hogy a ket rokonnak (majdnem) ugyanaz a neve, igy atvetelkor sem a rokonnak, sem a postasnak nem tunt fel, mivel fogalmuk sincs, hogy kinek a nevere jon a level, ha nem pontosan, a cimzett mindharom nevet kiirva erkezik a kuldemeny.
A fenti megreklamalt ugyben a Posta altal felelossegre vont postas alkalmazott azzal "vedekezett", hogy a ket rokonnak uaz a nevuk es o nem nez(het) bele a levelbe, hogy konkretan apa vagy fia a cimzett.

Meg egyszer koszonom a hozzaszolasokat.
Ha van valamilyen tovabbi gondolat, velemeny, megjegyzes, azt is szivesen varom.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.14. 09:13

Legfeljebb igazolási kérelem indoklása lehet. Ha egyáltalán helye van igazolási kérelemnek - és ha nem késted le a határidejét már annak is.

drbjozsef # 2022.10.14. 08:36

Szunyogh,

Nem, ez nem olyan vélelem, amit ellenkező bizonyításig kell valónak tekinteni. Ilyen értelemben nem jó szót használtam.

Sajnos szó sincs ilyesmiről.
A posta törvény szerint a helyettes átvevő által átvett küldemény szabályosan kézbesítettnek minősül. Pont.
Az, hogy nem volt módja, ideje, bármije eljuttatni a címzetthez, az már az ő baja (bajuk). Nem kellett volna átvennie, ha nem képes azt átadni a címzettnek. Átvette, így járt(ak).

Szunyogh # 2022.10.14. 07:24

Koszonom a valaszokat (drbjozsef es Kovacs_Bela_Sandor).

Kerdesem, hogy mivel az a feltetelezes/velelem, hogy eljuttatja a cimzettnek a helyettes atvevo (rokon) a levelet, ezt velelemkent kell tekinteni, amig az ellenkezojet nem bizonyitjak? Azaz, ha a helyettes atvevo rokon nyilatkozik, hogy nem volt modja (pl. egeszsegugyi okokbol, korhazi kezeles miatt) idoben eljuttatni a cimzetthez a levelet, akkor a velelem megdol? Azaz az ellenkezo bizonyitasa teret nyer? Mi a jogallas ill. a gyakorlat ilyen helyzetben?

Koszonom elore is a valaszt.
Ha esetleg tv. vagy kr. vagy aszf hivatkozast tudtok megnevezni, azert kulon halas lennek.

drbjozsef # 2022.10.11. 12:59

Szunyogh,

Nem tudom, mit nézel pontosan, a most hatályos 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet 16.§(3) szerint Ptk. szerinti hozzátartozó lehet helyettes átvevő (nem közeli!, nem egyeneságbeli!).

Teljesen függetlenül attól, hogy mi a lakcíme az átvevőnek. Nem számít. Az a feltételezés, hogy eljuttatja a rokonnak.

Kézbesített.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.11. 12:54

Ilyenkor kezbesitettnek kell-e tekinteni a tertivevenyes levelet
Úgy érted, szabályosan kézbesítettnek. Igen.

Szunyogh # 2022.10.11. 12:16

Az elozohoz adalek, hogy a kozjegyzoi lekerdezes utan a Magyar Posta hirtelen megjelent a cimen es alairatott a rokonnal egy papirt, hogy nem vesz at tobb levelet, ami nem az o nevere jon, csak o a helyettes atvevo.
Persze, masolati peldanyt nem hagyott az idos, beteg rokonnak.
Ez vajon mire enged kovetkeztetni?
Lehet, hogy semmire, csak en gondolom, 5-6 evig nem volt gond, de a kozjegyzoi megkereses utan lett éles a dolog es igyekszik levedeni magat mindegyik fel.
Ti mit gondoltok?

Szunyogh # 2022.10.11. 12:11

T. Szakertok!

Postai kezbesiteskor a helyettes atvevo a 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet, 6.6. pontja alapjan egyenesagbeli rokon is lehet.

Azonban a cimzettnek (aki helyett a rokon atvette a tartozasokat kovetelo valamint vegrehajtasi levelet) tobb, mint 5 eve nem bejelentett lakcime a cimhely, tovabba meghatalmazast sem adott atvetelre sem a rokonnak, sem masnak azon a cimen.

Ilyenkor kezbesitettnek kell-e tekinteni a tertivevenyes levelet vagy nem?

Koszonom es varom szives hozzaszolasokat indoklassal vagy jogszabaly hivatozassal.
Nagyon koszonom
Szunyogh V.

ZZ24 # 2022.07.12. 22:41

drbjozsef, értem, de az általad írt közüzemi szolgáltatások újraindítása lehet akár ilyen előny, hogy megérje végrehajtást kérni egy közeli családtag ellen, persze nem látunk rá az ügyre, hogy mi a valódi mögöttes cél, de színjáték az biztos, mert ezzel a hozzátratozójával a mai napig egy háztartásban laknak.

drbjozsef # 2022.07.12. 05:03

ZZ24,

Itt nincs nyilvánvaló előnyszerzés. Az árverés nyílt, és bárki licitálhat. Egyenlőek a feltételek, legalábbis jogi szempontból, természetesen a valóságban a tört tulajdoni hányad árverése sose egyszerű.

ZZ24 # 2022.07.11. 22:03

drbjozsef, köszönöm az infót, amúgy pont rosszhiszeműséget feltételez, hogy végrehajtást kér a közeli családtag ellen, nyilvánvaló előnyszerzés céljából. Azt tudom, hogy régóta liciteken vadászik olcsón lehúzható ingatlanokra.

drbjozsef # 2022.07.11. 05:26

ZZ24,

Nem tudhatjuk mi a célja, de az árverési vétel eredeti szerzésmód, ennek lehetnek előnyei, például a közüzemi szolgáltatások újraindításához, és pl. nem támadható a rosszhiszeműség alapján. Árverési vétel esetén a vevő nem jogutódja az előző tulajdonosnak, míg adásvételnél igen.

ZZ24 # 2022.07.10. 20:47

Bocsánat az elírások miatt, gyorsan gépeltem.

ZZ24 # 2022.07.10. 20:45

Egy másik ügyben való kutakodás során találtam egy nagyon érdekes dolgot az uzsorásunkról:

Fontos előzmény: a tőlünk lehúzott lakás még az uzsorás nevén van, de egy közeli családtagja nevén meg a haszonélvezeti jog van bejegyezve a lakásra.

És itt jün az érdekesség:

Egy neten talált 2 évvel ezelőtti végrehajtói hirdetményben ugyanezen közeli családtagja ellen kért végrehajtást az uzsorás a családtag nevén is lévő ingatlanra egy másik megyében elmaradt bérleti díh címén. Meg van határozva a licitköszöb, stb.

Mi volt ezzel a célja? Azt biztosan tudom, hogy ezzel a családtagjával jó a vizsonya, miért kért ellene végrehajtást, miért licittel akarja átjátszani a családtag ingatlanrészét?

ZZ24 # 2022.07.10. 20:39

Szomorú örökös, igyekezni fogok a legjobb tudásom szerint!

Szomorú örökös # 2022.07.10. 04:56

ZZ24

Hajrá!

ZZ24 # 2022.07.09. 21:47

Majordomus, minden tőlem telheteőt meg fogok tenni. Elképzelhető, hogy lesz esély a megeegyezésre, mert nem véletlenül nem rakott ki, minket az utácra, vannak más ügyei is, biztosan tudom, hogy nemrégiben bírósági ügye volt, lehet, hogy hasonló témában. Egyébként ügyvéd már látta nagy vonalakban az ügy lényegi elemeit és azt mondta nem lesz könnyú, ha perre kerül sor, de nem reménytelen a dolog. Azt tudom egyébként, hogy a perelőkészítő szakaszban a bíróság is a mediácót, a megegyezést javasolja, meglátjuk mi lesz, mindenestre beszámolok majd a fejleményekről. Mi csak le akarjuk zárni ezt a történetet és megváltani a szabadságunkat, ha kell peres úton, nagyon nehéz esztendők vannak mögöttünk és nem is bírjuk már ezt sokáig, lépnünk kell, mert ha kifutink az időből elvesztjük a perlési jogot is az új Ptk módosításai miatt. Egyébként a törvény szövege eléggé kedvez az uzsorásoknak, hiszen még kényszer, fenyegetés megtévesztés esetén is csak 1 éves megtámadási idő van, semmiségnél lehet csak 5 éves sávban gondolkodni. Akit fenyegettek, zsaroltak már és nem tett feljelentést, az 1 év után se fog, mert fél, ezt a törvényhozó nem vett figyelembe. Tudom, hogy a jóhsizemű 3. fél érdeke és a jogbiztonság indokolja a Ptk szigorú szabályait, de ez nagyon magas labda az ilyen csalárd embereknek, akik mások gyengeségét kihasználva semmiznek ki embereket.

Majordomus # 2022.07.09. 19:36

Szembe kell szállnod ezekkel az emberekkel.

Elegendő bátorságot gyüjtöttél már?