szomszédjog


Szomorú örökös # 2018.04.25. 04:46

Student

És ez a gödör nem látszott 7 hónappal ezelőtt?
Szerintem akkor kellett volna szakértővel megnézetni,
amikor úgy döntöttetek, hogy megveszitek.

nonolet # 2018.04.25. 08:05

Student

A kérdés az volt, hogy

CSAK EGY gödör van ott
vagy
van benne ALAP IS?!!!

Nem mindegy...

- -

Ha csak egy gödör, akkor kéred a belegyezését és feltöltöd a saját költségeden.

Nem is feltétlenül muszáj teljesen!
Elég lehet csak a szükséges 3 méter plusz a rézsűrész.

Ettől gyorsabb és olcsóbb megoldás aligah létezik számodra.
Ha gyorsan előre akarsz lépni.

-

Földszerzés...

Körülnézel és keresel olyat a környéken-közelben,
akinek épp van fölösleges földje!

Aki azért fizetne éppen, hogy elvigyék tőle a földet...
(építkezők, tereprendezők, útépítések, jofogas.hu)

Így szokás olcsó/ingyen földhöz jutni.
Hisz ezzel mindkét fél jól jár.

De akár a saját alapodból is kijöhet némi föld.

Ha mégis venni is kell töltőföldet, akkor cirka 2000 Ft/m3 árral számolhatsz mire a gödörbe kerül.

A neked szükséges

  • 3 méter táamsztás
  • plusz rézsű

Valahol 100-200 m3 töltőföld körül lehet.
Azaz 200-400 eFt környéke, ah mindet venned kell akkor is.

Szóval a statikustól kérdezd meg, hogy

  • minimum mekkora megtámasztó töltést kell csinálnod, hogy építhess a meglévő telkedre
  • aztán számolj...

Szerintem a saját költségeden való feltöltés lesz a nyerő.
HA a szomszéd engedi... és lehetséges is.

Szomorú örökös # 2018.04.25. 12:40

Student

A "mi lett volna ha" jellegű kérdéseket kérném hagyjuk.

Bocsi, de egyrészt tudatlanul vettél telket. Ha szereted a kioktatást, ha nem, ez így van mindenképp. A leírásodból az jött le, hogy a szomszéd tojik rá. Innen kezdve befuccsoltatok. Ha ő nem akarja, erőszakkal úgysem fogod rávenni. Ha te 7 millánál olcsóbban elvállalod, hogy feltöltöd azt a gödröt, akkor talán van esélyed, másként nem sok.

Mellesleg meg eddig elkerülte a figyelmem ez a rész:

Viszont öröm az ürömben, hogy mint írtam, a mellettes telek is azé, akitől ezt vettük, és hajnaldó elcserélni. Így mi feltöltenénk az "üreget", és oda építkeznénk: megszűnne az omlásveszélyes terület.

Nosza, akkor ez a megoldás, főleg, hogy ezt itt nem teljesen értem, ami most jön:

az eladó szerint, ha ő most visszaveszi a telket és elcseréljük, az jogilag úgy fog kinézni, hogy ő egy új telekhez jutott, és arra vagy "hatalmas" illetékfizetési kötelezettsége keletkezne, vagy építenie kellene x éven belül egy házat oda (mert hogy aki telekhez jut, annak vagy ez vagy az).

Ez alapból szerintem azért érdekes, mert elviekben a mostani telkére is építkeznie kellett volna, de mivel nem tette, így nyilván fizetett. Lehet innen ered a tiltakozása. Viszont nagy valószínűséggel abban igaza van, hogy ha most elcserélitek, akkor ismét jön a kötelezettség, vagy az illetékfizetés, tehát ő ezt ezért nem akarja. Én ennek azért utána járnék hivatalosan is a földhivatalban, mert ott lehet okosabbakat fogsz élőben hallani.

Szerintem két megoldás létezik. Az egyiket fentebb írtam, tehát feltöltitek a gödröt saját költségen, a másik pedig az, hogy megveszitek az ő telkét is és akár össze is vonhatjátok egy telekké, ha a földhivatal is belemegy. Akkor aztán megint jön az, hogy feltöltitek és lehet rá építkezni.

lewho # 2018.04.26. 09:13

Az első kérdésre:

Az adásvételi szerződést fel lehet bontani egyező akarattal. Az eladót visszajegyzik a földhivatalban, a vevő nevéről lekerül a telek

Ezt követően meg megveheted az eladótól a másik telked.

Tehát összességében ő 1 telket adott el, te meg egyet vettél. (csak nem az lesz a tied, amit először vettél meg, hanem a szomszédos)

Szomorú örökös # 2018.04.26. 10:46

Student

Neked is szép napot! :-)
Ha így beszélsz a szomszéddal is, akivel éppen befaragtál, akkor nem csodálom, hogy elutasító. Én is elküldenélek a halál f@...ára.

Szomorú örökös # 2018.04.26. 10:50

Student

Az pedig hogy már privát emailben is zaklattál ennél jóval durvább hangnemben, szerintem bőségesen kimeríti a bunkóság fogalmát. De ne aggódj, tettem róla, hogy többé ne tedd.

Egyébként nem kellett volna aláírnod az előző hozzászólást, anélkül is tudjuk a neved. ;-)

drbjozsef # 2018.04.27. 06:43

Student,

ez egy fórum. Az ír ide aki akar.
Ha nem tetszik neked a válasz, akkor ne olvasd őket, ha olvasod, ne reagálj rá. Minek idegesíted magad? Ugord át.

Hidd el, sokan csinálják ezt... :)

Pulsatill # 2018.04.30. 09:11

Tisztelt Fórumozók!

Egy közel 100 éves, alap nélküli vályogházban élek két gyermekemmel.
A szomszéd a házfaltól 1 méterre diófákat ültetett pár évvel ezelőtt. 1,5 éve hiába kérem, hogy vágja ki a fákat, amik azóta már 4-5 méter magasak. Mit tehetek sürgősen, mielőtt tönkre tennék a házunkat (a fal már repedt, de nem tudom hogy van e köze a fákhoz).
Köszönöm!

nonolet # 2018.04.30. 12:57

Bíróság, birtok védelmi per.

(1 évig elég lett volna a jegyző is, de 1 év után már bírósági téma, túl sokat vártál...)

- -

1.
Tértivevényes FELSZÓLÍTÓ levél a szomszédnak,
hogy

  • vágja ki mert veszélyezteti a házad
  • határidő 30 nap

és

  • tájékoztatás, hogy a határidő után per lesz!

Aztán kivárod, amíg a tértivevény visszakerül hozzád a postától.

Ha kivágja határidőre, akkor OKÉ az ügy lezárva.

Ha nem, akkor per... és kiderül kinek ad igazat a bíróság

Bea1 # 2018.05.01. 05:03

Kihez lehet fordulni, ha a szomszédom kerítése 3 szál szögesdrót 5-50 és 100 cm magasságban, teljes hosszban? Tudtommal ilyet csak jóval magasabban alkalmazhat, fűnyírás közben már többször megcsikart. Előre is köszönöm.

nonolet # 2018.05.01. 11:08

Szemészhez...

Totyaba # 2018.06.05. 21:21

Mit lehet tenni, amennyiben a szomszédban megepult 4 lakasos tarsashaz a hőszivattyúkat a keritesemtol 50cmre helyezte el a verandamhoz közel. Nagyon zavaró a hangja es nagyon csunyak a zold kornyezezben. Eleinte igergettek h körbe lesz burkolva, de semmi nem tortent. Tavaly nyáron lett átadva a ház.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.06. 03:36

Ahogy alább is mindig írtuk: birtokvédelem. (Ha egy évnél régebben fennáll a birtoksértő állapot, akkor perben.)

nonolet # 2018.06.06. 09:35

Plusz nem hinni kellet volna...

Hanem FELLÉPNI már az építéskor az építés hatóságnál.

hunserv # 2018.06.17. 12:38

Tisztelt szakértők,

Tulajdoni lap szerint egy ingatlannak 725nm az alapterülete. Megnevezés: lakóház, udvar, gazdasági épület. A valóságban egy 3 lakásos épület (kb230nm alapterület) és egy szintén lakás céljára kialakított épület (kb 80nm alapterület) áll rajta.
Az ingatlan 5/6 tulajdoni hányadát kívánják értékesíteni.

Ilyenkor hogyan lehet megállapítani, hogy tulajdonképp mit is venne az ember? Van erre jogszabály, vagy bármilyen szabályozás?

  • Teljes telek alapterületből kell kiindulni?
  • Külön az épületek alapterületének 5/6 és külön az udvar alapterületének 5/6 részét kell figyelembe venni?
  • Az épületek hasznos (lakható) alapterületét, gazdasági célra használható alapterületét (nem lakható, pl. pince, padlás, tárolók) is külön-külön 5/6 - 5/6 részben számításba venni?

Ezekre vonatkozóan nem találtam útmutatást.

K. Éva # 2018.06.17. 19:52

Tisztelt Fórum!
Vidéki városban lakunk.
A szomszédunk, aki kb. 20-25 éve lakik mellettünk, a kertje elvadult, hatalmas fák nőttek már rajta.
A házunk mögött kerítésünktől 1-1,5 m-re annyira megnőttek a fák, hogy a házunk tetejére hajlanak, szabályosan rá vannak borulva.
Ezzel a kéményünket, tetőnket veszélyezteti a szomszéd.
A kéményseprés alkalmával jeleztük, hogy tűzveszélyes, mert belóg a fa a kémény és gázkémény fölé, de semmi intézkedés nem történt.
A családi házunk veszélyben van a 20 méteres fák miatt, melyek bármikor rádőlhetnek a házunkra egy vihar alkalmával.
Szóban többször jeleztük neki, egy alkalommal egy ecetfát megmetszett, de azóta természetesen visszanőttek az ágai, a helyzet nem oldódott meg.
Tud-e tanácsod adni egy szakértő, hogy hová lehet fordulni ezzel a problémával, akik hatásosan tudnak nekünk segíteni a veszély elhárításában, vagy a szomszéd felszólításában, kötelezésében a vészhelyzet elhárítására?
Köszönöm

nonolet # 2018.06.17. 20:49

Ez ugyebár a birtokháborítás esete.

1 éven belüli ügyekben még a jegyző az illetékes.
1 éven túli ügyekben már a bíróság.

Az ilyen vitákat 3+1 módon lehet megoldani.

1.
Közös megegyezéssel, önkéntesen, együttműködve.

2.
Beletörődéssel... a szenvedő fél részéről.

3.
Hatósági úton, jegyző, bíróság.

+1
Egyoldalú lépéssel a szenvedő fél részéről.
De ez általában jogtalansággal megy csak.

Azonban pont az átlógó veszélyes ágak levághatók akár egyoldalúan is, ha egy perképesen
BIZONYÍTHATÓ és ésszerű határidejű felszólításra sem teszi meg a másik fél.

google a te barátod pl. ez a cikk
https://femina.hu/…a-atlogo-fa/

Citta4925 (törölt felhasználó) # 2018.06.18. 15:04

Azt szeretném kérdezni, hogy a hátsó szomszédom fél méterrel emelte meg a bejárati szintet, és vízelvezetést nem alkalmazta és félek, hogy a víz a házamra folyik. Mi ilyenkor a teendő?

nonolet # 2018.06.18. 15:16

Logikusan...

Előre (pusztán aggódásból) csak akkor csinálunk ügyet,
ha
teljesen nyilvánvaló, hogy nem oké az a megoldás.

Ha nem nyilvánvalóan rossz a megoldás, akkor

0.
Figyelsz.
HA nem lesz gond belőle, OKÉ!

HA gond alakul ki mégis, akkor

1.
Kéred a megoldását, határidővel, írásban.
Ha erre megoldja, OKÉ!

HA nem oldja meg, akkor
2.
A jegyzőnél birtokháborítási ügyet indítasz.

Ha a jegyző sem oldja meg, akkor pedig pert indítasz.

- -

Alapvetés....

Az ilyen ügyek 3 módon zárulnak le.

1.
Közös megegyezéssel, önként megoldva.

2.
Hatósági úton, jegyző/bíróság, perben-haragban.

3.
A szenvedő fél beletörődésével...
Vagy a saját védekező megoldásával.

argus # 2018.07.06. 09:12

Tisztelt Szakértők!

A problémám több szálon fut, ezekben kérném a segítséget.
Hozzávetőleg 30 éve vettünk házat egy vidéki kisvárosban. Ami fontos, egy régi nagy telek lett több évtizede három részre megosztva,a két hátsó telek hivatalosan bejegyzett szorgalmi joggal, („rendes” , zúzott kővel fedett úttal ellátott), így az én telkem,ami a középső, szintén. A főút felőli telken és a telkemen családi házak állnak,a harmadik telek üres. A telkemre a szorgalmi jog meg lett erősítve bő 10 éve ügyvéd által a főút felől lakó aláírásával. Idő közben az előttem lévő telket új szomszéd vette meg,bővítette a garázs előtti részt, tárolót épített ,a telket Lindab lemezzel vette körbe nagyjából 1,7-1,8 méter magasan. Most a tavasszal közvetlen a telekhatárra egy fedett,közel 3 méter magas, nagyjából 4x4 méteres fedett „bográcsozót” épített, aminek 2 oldalát a kerítés adja plusz a felőlem levő oldal a tetejéig meg van magasítva, így részben lefogja a kilátásom a főút irányába,részben 2 hálószobám ablakától pár méterre füstölnek,hangoskodnak (hangos zene és ezt a hangerőt próbálják átkiabálni ha beszélni akarnak egymással) jószerével minden hétvégén kora tavasztól késő őszig. A házunk fala a telekhatártól nagyjából 2 méterre van,így vettük.
Az első kérdésem: mennyire szabályos az ilyen beépítés? Tudok valamit tenni ellene?
Hozzáteszem,a szomszéd telke már olyan szinten be van építve,hogy enyhe túlzással legalább 80%-ra saccolom.
A másik dolog pedig,hogy mind a házukról,melléképületekről,mind az új építményről az összes esővíz a szorgalmi útra van kivezetve. Nagyobb esőzésnél részben rongálja az utat,részben úszik az út.
Második kérdésem ez lenne,ez mennyire szabályos?
Mellékeltem egy képet,kék vonallal rajzoltam be a köztünk lévő telekhatárt és két piros vonal,ahol az esővíz ki van vezetve.A ház mögötti terület már másik szomszédé,látszik mennyire zsúfolt az előttem levő telke.
A kép elérhető: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?…

Előre is köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.07.06. 17:28

Nem szorgalmi út az.
A méhecske az a szorgalmas... nem az út.

Hanem: SZOLGALMI út!

Azaz mások számára SZOLGÁLÓ út.

nonolet # 2018.07.06. 17:43

"a telket Lindab lemezzel vette körbe nagyjából 1,7-1,8 méter magasan."

Joga van hozzá.

Mivel a SAJÁT telkét mindenki úgy keríti be ahogy akarja.
Kivéve, ha jogszabály mást ír elő.
De ez eseten biztosan nem ír elő mást...

-
"a telekhatárra egy fedett,közel 3 méter magas, nagyjából 4x4 méteres fedett „bográcsozót” épített, aminek 2 oldalát a kerítés adja plusz a felőlem levő oldal a tetejéig meg van magasítva,"

Joga van hozzá.
Jogszabályt nem sért.

"így részben lefogja a kilátásom a főút irányába,"

Így jártál.
Amikor megvetted a "belső" telket ezekkel a dolgokkal akkor is számoltál, nyilván.
Hisz tudtad, hogy előfordulhatnak.

"részben 2 hálószobám ablakától pár méterre füstölnek,hangoskodnak "

Ez birtokháborítás.

HA 1 évnél még kevesebb ideje zajlik, akkor a jegyző az illetékes.

HA 1 évnél már régebben, akkor pert indíthatsz.

Azonban, a tartós megoldás kb. reménytelen.
Ha nem bírod a változást, költözz el...

-

A vizet a SAJÁT telken belül kell elszikkasztani.
Más telkére víz nem folyatható át!

Ha a vízzel elárasztott szolgalmi út a saját telkén belül van.
Akkor építési jogszabályba nem ütközik, ha a szolgalmi útra folyik víz.

Ha átfolyik a te telkedre is az birtok háborítás.

HA 1 évnél még kevesebb ideje zajlik, akkor a jegyző az illetékes.

HA 1 évnél már régebben, akkor pert indíthatsz.

Azonban, jobb lenne békésen-közösen megoldani...

-

"már olyan szinten be van építve,hogy enyhe túlzással legalább 80%-ra saccolom."

Közöd hozzá?!!!

Szomorú örökös # 2018.07.06. 18:04

nonolet

"már olyan szinten be van építve,hogy enyhe túlzással legalább 80%-ra saccolom."

Közöd hozzá?!!!

Hát azért ebbe van némi beleszólás, ha nem is közvetlenül neki, de a hatóságnak segíthet egy kicsit. Anno nekem is már bőséggel teleépített ingatlanomon, ami osztatlan közös udvar volt, a szomszéd egy ronda vasbódét húzott fel a kizárólagos használatú kertjében, hogy azt majd műhelynek fogja használni. Aztán elröppent egy kis bejelentés az építési hatóság felé és máris jöttek ki helyszíni szemlézni, megállapították, hogy engedély nélkül épült, ráadásul nem könnyűszerkezetes, a méreteket is meghaladja, majd bontásra kötelezték. Igaz az én történetem még 7 éve volt, akkor más volt kicsit a szabályozás.

Szóval e téren is van némi keresnivalója, mert ha a szomszéd engedély nélkül húzott fel ott bármit is, ami engedélyköteles, akkor bizony ki fogják vizsgálni.

nonolet # 2018.07.07. 13:32

A hatóság az nem ő maga...

Neki ahhoz nincs köze, hogy % a beépítettség!
Nem is érinti, ezért nem kell rajta rágódnia sem.

argus # 2018.07.08. 09:26

Köszönöm a válaszokat!
Közben nézelődtem jogi téren és elvileg az a helyzet,a telekhatártól meghatározott távolságon belül jószerével semmit nem lehet építeni,még engedéllyel sem.Ezen kívül az új szomszédjogi törvények írnak többek közt kilátáselvonásról és benapozásról is...elég sokrétű ez a téma,ezért tettem fel itt a kérdésem,vártam valami okos ,ténylegesen jogos hozzászólást.
Mellékesen,kedves nonolet!
megértelek valamilyen szinten,hogy pártolod az ilyen embereket.Lehet,ha én lennék olyan ember,mint a szomszéd,én is tennék arra mit mond a szabály.Gondolom,Téged sem zavarna,ha arra ébrednél reggelente,hogy szinte teljesen körbe vagy építve jó 3 méteres átláthatatlan kerítéssel,épületekkel,nem mellékesen a nap szinte bármelyik szakában előfordulhatna,hogy a házad tele lesz füsstel ,ami a szomszédtól jön át mert épp valamit "sütni" támadt kedve,nem mellékesen közel 1 méterre az előkészített 5 köbméter téli tüzeléjétől....
Szóval nem tudom,de nekem vannak aggályaim és addig megyek,amíg biztos választ nem kapok