Vállalkozói szerződés szóban felmondva?


Chilly # 2004.01.07. 23:22

Köszönöm ezt az infót is!
Közben ma "megtartottuk" az első tárgyalást, ahol az alperes - az engem korábban alkalmazó cég vezetője - a bírónak össze-vissza beszélt, fogalma nem volt arról, hogy nekem miért mondott fel (a rendkívüli felmondás konkrét okait nem tudta)! Állandóan másra hivatkozott, hogy neki ezt az utasítást adták.
Most úgy néz ki, hogy peren kívül meg tudunk egyezni...
Főleg, mert neki kellene bizonyítania, hogy kinek és milyen sérelmet okoztam.

Leiterjakab # 2004.01.07. 07:44

Végigfutottam ezt a témát, és láttam olyan hozzászólást amiben az áll, hogy a vállalkozási szerződés írásban kötendő.

Ez szerintem téves, mert a Ptk. csak a kutatási szerződésnél és az utazási szerződésnél mondja ki külön az alakszerűséget, de vállalkozási szerződésre, mint olyanra nagy általánosságban nem. Akkor a Ptk. 216. § alapján bármilyen formában meg lehet kötni, kivéve persze kutatási és az utazási szerződést.


Leiterjakab

Chilly # 2004.01.06. 22:12

Kedves Segítők!

Még egyszer feltenném a korábbi kérdéseket, viszont most azzal a kiegészítéssel, hogy az elmúlt fél évben történt-e bármiféle olyan változás a jogrendben, vagy a "kényszervállalkozói" szerződések megitélésében, ami módosíthatná a korábbi válaszaitokat, vagy véleményeteket?
Nem szeretnék tolakodni, de most jutott eszembe ezt megkérdezni, mivel az első tárgyalás holnap lesz...

Köszönettel,
Chilly

the big cat # 2003.05.24. 11:11

Továbbra is fenntartom amit mondtam. A Ptk, nem ismer általános rendkívüli felmondási lehetőséget (ezt értettem az alatt, hogy alapból), csak néhány szerződéstípus különleges szabályi között van ilyen, és a vállakozási szerződés nem ilyen. Így vállakozási szerződés (és a legtöbb szerződéstípus esetében jogszabályon alapuló rendes felmondásnak helye nincs - tehát esetünkben sincs ilyesmi.

Szerintem talán nem kellene a laikusok bizalmát megingatni a tanácsainkban azzal, hogy a témához egyáltalán nem tartozó speciális szabályok jogszabályhelyeit idecitálva úgy teszünk, mintha idetartózók lennének.

Béres-Deák Attila # 2003.05.18. 20:17

Szívesen átnézem. Küldheti.


attika

Chilly # 2003.05.18. 19:32

Üdvözlöm, és köszönöm a segítö hozzászólásait!
Nagyon tolakodó lennék, ha email-ben elküldeném - megtekintésre - a vonatkozó szerzödést?
Azért kérdem ezt, mert lassan a szerzödés egyes pontjait fogom idézni, hogy így kaphassak választ és lehet, hogy a lényeg mellett el fogok siklani...
Köszönöm, mégegyszer!
Chilly.

Béres-Deák Attila # 2003.05.18. 18:36

Már hogyne ismerne a Ptk. rendkívüli felmondást. A rendkívüli felmondás alapulhat a felek megállapodásán és jogszabályon egyaránt. Jogszabály alapján: Ptk. 457.§ (2),525.§ (1)-(2).575.§(2).


attika

the big cat # 2003.05.18. 17:54

Ellenőrizem, és tévedtem, vagy legalábbis most nem találom, hogy a válalkozási szerződést írásba kellene foglalni. Akkor viszont szóban fel is lehet mondani.

Ilyet, hogy rendkívüli felmondás a Ptk. a lapból nem ismer, így annak nem is lehetnek különösebb alaki kötöttségei. Ha azonban a szerződésben sincs benne a rendkívüli felmondás lehetősége, akkor a megbízód sem mondhatott fel így, akármit is mond.

Attól tartok, hogy itt megint a munkaviszonyra vonatkozó szabályok keverednek ide.

Tehát, úgy néz ki, hogy, ha a szerződés nem kötötte ki a felmondás írásos formáját, és nem rendelkezik a rendkívüli felmondás lehetőségéről, akkor a szerződésedet ugyan felmondták, de az csak a 30 nap után szűnt meg, és jogosult vagy a 30 napra járó vállalkozási díjra.

Chilly # 2003.05.18. 14:20

Köszönöm, a Te válaszodat is!
Az alakszerüség hibáját a bíróság is értelmezni fogja? Mert olyan információt kaptam, hogy egy vállalkozási szerzödést fel lehet mondani szoban is, viszont a rendkivüli felmondást meg kell indokolni irásban.
A biroságra, potlolag benyujtok egy kiegeszitest, melyben cáfolom az ellentmondasban leirtakat. Valamint találtam egy olyan pontot, a vállalkozoi szerzödésben, amely szerint, ha a megbizo hibájábol nem tudom ellátni a feladataimat, akkor azonnal felmondás jogával élhetek (de nekem ez nem érdekem). Ha az akadályoztatás miatt arra hivatkozok, hogy erkölcsi és/vagy anyagi kár ért az azota eltelt idöszakban, azt mivel tudom bizonyitani?
Köszönöm a válaszokat elöre is!

the big cat # 2003.05.17. 05:41

Mint azt már fent is írta Lili, a te vállakozói szerződésed jelenleg él, és nincs felmondva, mivel felmondása csak írásban lehetséges, a szóbeli felmondás az alakszerűség hibája miatt érvénytelen. Így hivatkozhat bármire a megbízód sem felmondás, sem közös megegyezést nem tud bizonyítani.

Mivel vállalkozási szerződésről van szó, a szerződés felmondási idejének napokban való kiadása értelmezhetetlen. A 30 nap felmondási idő azt jelenti, hogy függetlenül attól, hogy végzel e vállalkozási tevékenységet a 30 nap alatt, jogosult vagy a vállalkozási díjra. Ha a megbízó kéri, akkor végezned kell.

Véleményem szerint jogosult vagy valamekkora vállalkozási díjra azokra a hónapokra is, ami azóta telt el, hogy a megbízód szerint felmondta a szerződést.

Chilly # 2003.05.16. 21:01

Köszönöm, a válaszát és még egy kérdést tennék fel.
Az ellentmondásban, a fönököm elöször arra hivatkozik, hogy rendkivüli felmondással élt ellenem, majd a zárómondátában arra utal, hogy közös megegyezéssel mondtuk fel a szerzödést (melyröl irásos dokumentum nem készült). A szerzödésben rögzitésre került, hogy kölcsönösen, 30 napos felmondási idövel szüntethetjük meg a szerzödést. Ha nem adja ki az engem megilletö felmondási idöt, akkor megváltható-e pénzbeli juttatással?
Illetve a ténylegesen meg nem szüntetett szerzödés miatt, hivatkozhatok-e a mai napig engem ért kárra, illetve, hogy akár a késedelmi kamatot fizesse meg, akár az eltelt hónapokra járó (?) vállalkozói dijat fizesse ki (2002. decembertöl-2003. májusig)? Hivatkozva, hogy megakadályozta a munkám végzését...

Bocsánat, hogy kissé hosszura sikeredett.

Béres-Deák Attila # 2003.05.16. 04:01

Kedves Chilly!
Hivatkozhatsz, de tekintettel arra, hogy most indul a hajsza az ilyen szerződések ellen, biztosan munkaszerződésnek fogják minősíteni.


attika

Chilly # 2003.05.15. 20:57

Köszönöm, a választ, kissé megnyugodtam!
Egy dolog, azonban felmerült bennem, hogy a fizetési meghagyásban 'következetesen' munkabérként határoztam meg a követelésemet.
Hivatkozhatok - akár utólag, akár a bírósági tárgyaláson - arra, hogy egyszerü fogalomzavarban voltam és ténylegesen a felmondási időre járó vállalkozoi díj megfizetését követelem a munkáltatótól, vagy komoly a probléma, mert elutasithatják emiatt??

Köszöm, elöre is a választ!

Lili01 írta - 2003.05.15 14:22
Kedves Chilly!

Vállalkozási szerződés alapján un. szinlelt munkaviszony jön létre, ezért a bírósági eljárás során kérem, erre ne hivatkozzon.
A vállalkozási szerződést a Ptk. általános szabályai szerint - ha a szerződés egyéb felmondási időt nem határozott meg - 30 napos határidővel lehet megszüntetni és csak olyan formában ahogyan az létrejött, azaz írásban. A vállalkozási szerződés ugyanis írásban kötendő szerződés, ezért azt csak írásban lehet felmondani. A felmondással egyidőben a megbízó és a vállalkozó köteles egymással a tartozások és a követeléseke tekintetében elszámolni egymással, azaz az elvégzett tevékenységért jár a vállalkozási díj.

Ebben az esetben a megrendelő tehát azért is köteles a havi vállalkozói díjat megfizeni, mivel annak ellentételezése a feladat elvégzére került.
Azonnali felmondás esetén is azt a megrendelőenk írásban kellett volna, felmondania a szerződést, ezért a felmondási időre jár a vállalkozói díj.Azonban csak önmagának okoz kárt, ha a vállalkozási szerződésből származó vállalkozói díjkövetelését munkabérnek, vagy munkaviszonynak nevezi.
A vállalkozási szerződés alapján tehát Ön jogosult az utolsó 30 napra járó havi vállalkozói díjra.

Üdvözlettel:

Lili

Chilly írta - 2003.05.12 14:16
”Tavaly november végén a - vállalkozói szerződés alapján működő - munkaviszonyomat, a munkáltatóm, azonnali hatállyal felmondta. A felmondásról azóta sem kaptam írásban semmilyen dokumentumot. Mivel megakadályozták a munkavégzésemet a későbbiekben, bírósághoz fordultam és egy fizetési meghagyást kértem az utolsó hónapra a munkáltatómmal szemben. Õ ezt most azzal támadja, hogy tavaly több alkalommal szóban figyelmeztetett és több alkalommal mások is panaszkodtak rám. Ennek viszont írásos bizonyítéka nincs! Mit tehet ez esetben a munkáltató, hogy az igazát bizonyítsa ellenem?

Lili01 # 2003.05.15. 12:22

Kedves Chilly!

Vállalkozási szerződés alapján un. szinlelt munkaviszony jön létre, ezért a bírósági eljárás során kérem, erre ne hivatkozzon.
A vállalkozási szerződést a Ptk. általános szabályai szerint - ha a szerződés egyéb felmondási időt nem határozott meg - 30 napos határidővel lehet megszüntetni és csak olyan formában ahogyan az létrejött, azaz írásban. A vállalkozási szerződés ugyanis írásban kötendő szerződés, ezért azt csak írásban lehet felmondani. A felmondással egyidőben a megbízó és a vállalkozó köteles egymással a tartozások és a követeléseke tekintetében elszámolni egymással, azaz az elvégzett tevékenységért jár a vállalkozási díj.

Ebben az esetben a megrendelő tehát azért is köteles a havi vállalkozói díjat megfizeni, mivel annak ellentételezése a feladat elvégzére került.
Azonnali felmondás esetén is azt a megrendelőenk írásban kellett volna, felmondania a szerződést, ezért a felmondási időre jár a vállalkozói díj.Azonban csak önmagának okoz kárt, ha a vállalkozási szerződésből származó vállalkozói díjkövetelését munkabérnek, vagy munkaviszonynak nevezi.
A vállalkozási szerződés alapján tehát Ön jogosult az utolsó 30 napra járó havi vállalkozói díjra.

Üdvözlettel:

Lili

Chilly írta - 2003.05.12 14:16
Tavaly november végén a - vállalkozói szerződés alapján működő - munkaviszonyomat, a munkáltatóm, azonnali hatállyal felmondta. A felmondásról azóta sem kaptam írásban semmilyen dokumentumot. Mivel megakadályozták a munkavégzésemet a későbbiekben, bírósághoz fordultam és egy fizetési meghagyást kértem az utolsó hónapra a munkáltatómmal szemben. Õ ezt most azzal támadja, hogy tavaly több alkalommal szóban figyelmeztetett és több alkalommal mások is panaszkodtak rám. Ennek viszont írásos bizonyítéka nincs! Mit tehet ez esetben a munkáltató, hogy az igazát bizonyítsa ellenem?


Lili

Chilly # 2003.05.12. 12:16

Tavaly november végén a - vállalkozói szerződés alapján működő - munkaviszonyomat, a munkáltatóm, azonnali hatállyal felmondta. A felmondásról azóta sem kaptam írásban semmilyen dokumentumot. Mivel megakadályozták a munkavégzésemet a későbbiekben, bírósághoz fordultam és egy fizetési meghagyást kértem az utolsó hónapra a munkáltatómmal szemben. Õ ezt most azzal támadja, hogy tavaly több alkalommal szóban figyelmeztetett és több alkalommal mások is panaszkodtak rám. Ennek viszont írásos bizonyítéka nincs! Mit tehet ez esetben a munkáltató, hogy az igazát bizonyítsa ellenem?